Сподели

Годишен доклад на PARAi за 2024 г.: Вдъхновяващи истории за успех в роботиката и автоматизацията

08 април 2025 г.

Превърналият се в традиционен годишен доклад на Професионалната асоциация по роботика, автоматизация и иновации (PARAi) вече е факт. В него за седма поред година са представени реализираните за съответния период иновативни проекти и решения на български компании в областта на роботиката и автоматизацията. „Изминалата 2024 г. откри както нови възможности, така и постави и значителни предизвикателства пред българските компании. Преките чуждестранни инвестиции са намалели с повече от 50%, а индустриалното производство започна да се възстановява едва в края на годината след почти 20 месеца на спад. Въпреки тези пречки, българската икономика показа устойчивост и силен потенциал за иновации. Предварителните данни показват, че се очаква БВП на страната за 2024 г. да нарасне с 2.8%, като компаниите в роботиката и автоматизацията играят ключова роля в тази тенденция“, коментира г-н Йонко Чуклев, зам. председател и член на УС на PARAi.

„През 2024 г. видяхме как българският технологичен потенциал преминава към създаването на все по-сложни продукти в редица ключови области – от автоматизация до изкуствен интелект и киберсигурност. В доклада си разказваме за работата на компании в различни области – производители и дистрибутори на роботи, машиностроителни компании, разработчици на електроника, софтуерни дружества, стартъпи в различни направления и още много други области“, споделя и г-н Кристиян Михайлов, съосновател на PARAi.

Годишният доклад на PARAi включва истории на успеха в няколко основни раздела: партньорски организации, производство, роботика, автоматизация и иновации и образование.

„Технологичният напредък на България се дължи на учени, мениджъри, предприемачи, инженери, техници и експерти от различни индустрии, чиито усилия доведоха до разработването на нови технологии, привличането на инвеститори и стратегически партньори, разширяването на международното присъствие на България и създаването на иновации с висока добавена стойност“, казва Йонко Чуклев от PARAi.

Стартъп компанията Smart Farm Robotics, член на PARAi, е успяла да привлече инвестиции за своя стартиращ бизнес, като стана една от 42 европейски компании, които получиха 2.36 млн. евро финансиране от акселератора на Европейския съвет за иновации (EIC). Друг член на Асоциацията – AIoT Cloud – е привлякла инвестиция от 1 млн. евро от фонда на технологичната компания CleverPine и един от водещите предприемачи в IoT сектора в България – г-н Димитър Димитров.

Как може да се разшири капацитета на научноизследователската и развойната дейност в България става ясно от историята на Фесто България, която откри нова лаборатория в Технически университет – Габрово с цел разработване на високотехнологични решения. Мелексис България пък е инвестирала 1.2 млн. евро в нова лаборатория в София, предназначена да подобри разработките в областта на сензорните технологии.

Примерите за глобални проекти с българско участие включват съвместния проект на българския институт INSAIT и Toyota, чиято цел е разработване на ново поколение роботи с изкуствен интелект. Екип на Ocado Technology в София, също член на PARAi, внедри технологии за машинно обучение и компютърно зрение в роботизираните ръце на компанията, използвани в глобалните логистични операции.

Шнайдер Електрик България е представена с пример за инвестиция в проект с висока добавена стойност. Компанията разшири смарт фабриката си в Пловдив с инвестиция от 107 млн. лв., което допълнително затвърди позицията на страната като център за автоматизация и дигитализация.

Друг член на PARAi – Алкомет – стартира мащабна програма за разширяване на завода си в Шумен с инвестиция от 136 млн. лв., насочена към модернизация и автоматизация на производството.

„Тези примери са само част от динамичното развитие на сектора. В доклада са включени общо 40 истории на успеха, които са реализирани през 2024 г. от български компании, стартъпи, образователни и научни институции. Запознайте се с тях и нека те бъдат вдъхновение за развитието на Вашата компания“, допълни още за ДигиталнаИндустрия.bg г-н Кристиян Михайлов.

Източник на снимковия материалPARAi, ©Engineer BG via Canva.com

Сподели

Още от Фабрика на бъдещето