Превърналият се в традиционен годишен доклад на Професионалната асоциация по роботика, автоматизация и иновации (PARAi) вече е факт. В него за седма поред година са представени реализираните за съответния период иновативни проекти и решения на български компании в областта на роботиката и автоматизацията. „Изминалата 2024 г. откри както нови възможности, така и постави и значителни предизвикателства пред българските компании. Преките чуждестранни инвестиции са намалели с повече от 50%, а индустриалното производство започна да се възстановява едва в края на годината след почти 20 месеца на спад. Въпреки тези пречки, българската икономика показа устойчивост и силен потенциал за иновации. Предварителните данни показват, че се очаква БВП на страната за 2024 г. да нарасне с 2.8%, като компаниите в роботиката и автоматизацията играят ключова роля в тази тенденция“, коментира г-н Йонко Чуклев, зам. председател и член на УС на PARAi.
„През 2024 г. видяхме как българският технологичен потенциал преминава към създаването на все по-сложни продукти в редица ключови области – от автоматизация до изкуствен интелект и киберсигурност. В доклада си разказваме за работата на компании в различни области – производители и дистрибутори на роботи, машиностроителни компании, разработчици на електроника, софтуерни дружества, стартъпи в различни направления и още много други области“, споделя и г-н Кристиян Михайлов, съосновател на PARAi.
Годишният доклад на PARAi включва истории на успеха в няколко основни раздела: партньорски организации, производство, роботика, автоматизация и иновации и образование.
„Технологичният напредък на България се дължи на учени, мениджъри, предприемачи, инженери, техници и експерти от различни индустрии, чиито усилия доведоха до разработването на нови технологии, привличането на инвеститори и стратегически партньори, разширяването на международното присъствие на България и създаването на иновации с висока добавена стойност“, казва Йонко Чуклев от PARAi.
Стартъп компанията Smart Farm Robotics, член на PARAi, е успяла да привлече инвестиции за своя стартиращ бизнес, като стана една от 42 европейски компании, които получиха 2.36 млн. евро финансиране от акселератора на Европейския съвет за иновации (EIC). Друг член на Асоциацията – AIoT Cloud – е привлякла инвестиция от 1 млн. евро от фонда на технологичната компания CleverPine и един от водещите предприемачи в IoT сектора в България – г-н Димитър Димитров.
Как може да се разшири капацитета на научноизследователската и развойната дейност в България става ясно от историята на Фесто България, която откри нова лаборатория в Технически университет – Габрово с цел разработване на високотехнологични решения. Мелексис България пък е инвестирала 1.2 млн. евро в нова лаборатория в София, предназначена да подобри разработките в областта на сензорните технологии.
Примерите за глобални проекти с българско участие включват съвместния проект на българския институт INSAIT и Toyota, чиято цел е разработване на ново поколение роботи с изкуствен интелект. Екип на Ocado Technology в София, също член на PARAi, внедри технологии за машинно обучение и компютърно зрение в роботизираните ръце на компанията, използвани в глобалните логистични операции.
Шнайдер Електрик България е представена с пример за инвестиция в проект с висока добавена стойност. Компанията разшири смарт фабриката си в Пловдив с инвестиция от 107 млн. лв., което допълнително затвърди позицията на страната като център за автоматизация и дигитализация.
Друг член на PARAi – Алкомет – стартира мащабна програма за разширяване на завода си в Шумен с инвестиция от 136 млн. лв., насочена към модернизация и автоматизация на производството.
„Тези примери са само част от динамичното развитие на сектора. В доклада са включени общо 40 истории на успеха, които са реализирани през 2024 г. от български компании, стартъпи, образователни и научни институции. Запознайте се с тях и нека те бъдат вдъхновение за развитието на Вашата компания“, допълни още за ДигиталнаИндустрия.bg г-н Кристиян Михайлов.
Източник на снимковия материал: PARAi, ©Engineer BG via Canva.com
-
Честит Великден, скъпи приятели, колеги и читатели! 20.04.2025 г.
-
Звукът на възобновяемата енергия: Как звуковите скулптури на Бил Фонтана отварят диалог между природата и инженерните творения 19.04.2025 г.
-
Роботизираните системи за рязане и заваряване на Kiberys печелят доверието на потребители от различни индустриални отрасли. Част I 18.04.2025 г.
-
Патентно бюро „Д-р Емил Бенатов и партньори“: Европейският патент вече важи и в Лаос, отваряйки нови възможности за бизнеса 17.04.2025 г.
-
Serbia investon 50 milionë euro në teknologjinë franceze për superkompjuterin e ri dhe infrastrukturën e inteligjencës artificia 17.04.2025 г.
-
Weber Etiketten: Identifikimi i duhur i produktit parandalon shfaqjen e shpenzimeve shtesë 16.04.2025 г.
-
Integruesi i sistemeve Mikron Plus zhvillon një zgjidhje efikase për përpunimin CNC me robotë FANUC 16.04.2025 г.
-
Parku i parë teknologjik në Shqipëri, Durana Tech Park, hapi dyert 16.04.2025 г.
-
Србија инвестира 50 милиони евра во француска технологија за нов суперкомпјутер и инфраструктура за вештачка интелигенција 17.04.2025 г.
-
ABB претстави широк спектар на паметни решенија за управување со згради на Архитектонско – градежна недела 2025 16.04.2025 г.
-
SpaceCAD: Производителот на обликувани форми заштедува време и го подобрува квалитетот со NX CAD/CAM на Siemens 16.04.2025 г.
-
Првиот технолошки парк во Албанија, Durana Tech Park, отвори врати 16.04.2025 г.
-
Serbia investeste 50 de milioane de euro in tehnologie franceza pentru un nou supercomputer si dezvoltarea AI 17.04.2025 г.
-
Durana Tech Park, primul parc tehnologic din Albania, si-a deschis portile 16.04.2025 г.
-
Inteligenta artificiala intra in scolile din Romania prin proiectul Saro 15.04.2025 г.
-
O fabrica de praf de pusca va fi construita cu investitii turcesti in Macedonia de Nord 14.04.2025 г.
-
Србија улаже 50 милиона евра у француску технологију за нови суперкомпјутер и инфраструктуру вештачке интелигенције 17.04.2025 г.
-
Weber Etiketten: Исправна идентификација производа спречава додатне трошкове 17.04.2025 г.
-
Лазатек: Мултифункционална CNC машина ZHS-3040 компаније Matrix за оштрење резача је опремљена системом CNC компаније FANUC 16.04.2025 г.
-
Први технолошки парк у Албанији, Durana Tech Park, отворио је своја врата 16.04.2025 г.
-
Robotec: Предлагаме безплатна демонстрация преди да направим автоматизация с коботите на Universal Robots
15 април 2025 г.
-
SpaceCAD: За шприцване на пластмаса, мислете мащабно със софтуерната платформа NX CAD/CAM на Siemens
10 април 2025 г.
-
Мултиинженеринг: Какъв е пътят към успешната дигитална трансформация на българските предприятия?
01 април 2025 г.