Преди внедряването на система, която автоматизира инспекцията на качеството, контролът и манипулирането на кованите заготовки в производството на компанията за вериги Pewag се извършвали от хора. Това често водело до нежелани отклонения в качеството. В стремежа си да остане конкурентноспособна на пазара, фирмата се обърнала към Pewag Engineering, която е част от бизнес групата и е специализирана в проектирането на решения за автоматизация, за да намери решение на този проблем. „От Pewag Engineering се заели с разработването на персонализирано решение за автоматизация, включващо напълно интегрирана 3D технология за машинно зрение iRVision на FANUC за извършване на 100% проверка на кованите заготовки. След това 6-осният промишлен робот FANUC M-710iC/50 на системата за автоматизация прехвърля проверените ковани заготовки към CNC обработващ център“, разказаха за ДигиталнаИндустрия.bg от ФАНУК България.
Днес тази система осигурява пълен контрол с висока прецизност и повторяемост. Важно е да се отбележи, че повишаването на точността на контрола на качеството означава, че разходите на Pewag за гарантиране на качеството вече са значително по-ниски.
Pewag е един от водещите производители на вериги в света, чиято история може да се проследи назад във времето до ковачница, съществувала още през 1479 г. Днес, с над 1000 служители по целия свят, компанията дължи своя успех на отлично проектирани съвременни изделия с постоянно високо качество. Портфолиото на Pewag включва вериги за сняг, вериги за горското стопанство, вериги за подемни/транспортни машини и вериги за защита на гуми. Един от най-големите заводи на компанията в Европа е нейният производствен обект със 185 служители във Вамберк в Чехия, в който от компанията Pewag Engineering, влизаща в състава на групата, наскоро са внедрили усъвършенствано решение за автоматизация, базирано на предимствата на технологията на FANUC.
В завода във Вамберк, Чехия, се произвеждат различни изделия, които компанията продава по целия свят, което превръща обекта в ключов фактор за успеха на бизнеса. Но компанията може да продължи да бъде конкурентноспособна на световния пазар само с непрекъснати иновации и инвестиции. Автоматизацията е една от многото стратегии, които Pewag прилага, за да поддържа силните си пазарни позиции.
„Наскоро въведохме усъвършенствано решение за автоматизация в сътрудничество с FANUC, за да осигурим проверка на качеството от най-високо ниво“, пояснява г-н Петер Хопфер, управляващ директор на Pewag Engineering. „Решението включва проверка и оценка на кованите заготовки въз основа на определени качествени характеристики. За да постигнем това, ние използваме камери за машинно зрение на FANUC с висока разделителна способност, както и усъвършенствани решения за обработка на изображенията, които осигуряват 100% контрол с висока точност и последователност“, допълва той.
Кованите заготовки се доставят до определена точка на системата, в която от Pewag са разположили „черна кутия“, за да минимизират влиянието на външната светлина. Усъвършенстваното решение за манипулиране включва специален захващащ робот, който протяга ръка в контейнера, за да извади конкретен компонент. Именно тук се извършва първият процес по контрол на качеството, включващ интегрираната технология за машинно зрение iRVision на FANUC.
FANUC iRVision позволява на роботите да „виждат“
В Pewag тази възможност гарантира, че всяка кована заготовка отговаря на взискателните стандарти на компанията за качество. След проверката многофункционалният промишлен робот FANUC M-710iC/50 от системата за автоматизация подава кованите заготовки към CNC обработващ център. Кованата заготовка се счита за завършена, след като машинната обработка приключи.
Основните предизвикателства, които от Pewag Engineering е трябвало да преодолеят в този проект, включват ограничено пространство, голямо разнообразие от детайли, както и сложност на процеса на манипулиране.
„Преди инсталирането на системата в завода на Pewag всички тези процеси се извършваха ръчно, което означава, че имаше разлики в качеството“, казва Герхард Едингер, мениджър продажби на роботи във FANUC Австрия. „Автоматизираната система, разработена от Pewag Engineering в сътрудничество с FANUC, реши всички предизвикателства. Дори при ограниченото пространство и високата сложност на процеса, успяхме да постигнем оптималното решение“, добавя той.
Днес повишаването на точността на контрола върху качеството води до по-ниски разходи за неговото поддържане на високи нива в завода на Pewag. Освен това преминаването от един детайл на друг е бързо и лесно.
„Тази изключително адаптивна система е подходяща за широк спектър от индустрии, което я прави особено интересна и за други клиенти, изправени пред трудности при извършването на инспекции и машинни операции“, категоричен е г-н Едингер.
Пълната оперативна поддръжка от FANUC е от първостепенно значение за успеха на този предизвикателен проект, нещо, което продължава и след внедряването.
Михал Сирови, производствен мениджър в завода на Pewag във Вамберк, коментира: „FANUC ни оказва много силна подкрепа в Австрия, Германия и тук, в Чехия. Незабавната поддръжка от от страна на производителя гарантира бързо разрешаване на проблемите и непрекъсната работа“, добавя той.
Използвани продукти на FANUC при реализацията на проекта
Роботът на FANUC M-710iC/50 се отличава с тънка китка и компактен отпечатък. Високата скорост по осите, съчетана с огромна 6-осна гъвкавост, го превръщат в оптимален избор за приложения с голям полезен товар, включително за обслужване на машини, шлифоване, полиране, премахване на заусенъци, хидроабразивно рязане и измиване.
„iRVision е уникална, напълно система за машинно зрение на FANUC, позволяваща на роботите да „виждат“, за да управляват производствените настройки по по-бърз, по-интелигентен и по-надежден начин. Това повишава общата гъвкавост на производството и ефективността на работното място“, допълниха още от ФАНУК България.
Повече информация за ФАНУК България ЕООД, марките, продуктите и услугите, които предлага у нас, реализации и актуални промоционални кампании, бихте могли да намерите в микросайта на фирмата в Борса.bg! Разберете още кои са активните постоянни и стажантски позиции на компанията, както и подробности за технологичните възможности и бъдещите ѝ планове за развитие от ТУК!
Източник на снимковия материал: ФАНУК България, FANUC
- STAMH: Максимална плътност на съхранение в хладилни складове? Научете как с 360° обиколка в дистрибуционния център на Булкарто 18.12.2024 г.
- БИБУС България: Новата серия ATEX 0342/0343 на SUCO включва два вида взривобезопасни релета за налягане с огнеупорен корпус 18.12.2024 г.
- Регина Симон, търговски директор на Бош „Електроинструменти“: Огромно щастие е да попаднеш в компания като Bosch 17.12.2024 г.
- Агрополихим: Придобиването на ключов дял от Неохим е смела стъпка към разширяването и диверсификацията на дейността ни 18.12.2024 г.
- Filkab Solar: Zgjidhja Sunny Home Manager 2.0 e SMA optimizon konsumin e energjisë elektrike PV 18.12.2024 г.
- Kompania logjistike Nelt Group po investon 100 milionë euro në bazat e saj në Serbi dhe rajon 18.12.2024 г.
- Maqedonia e Veriut ka shpallur tenderin për ndërtimin e 30 MW termocentrale diellore 17.12.2024 г.
- Shqipëria nis një projekt në shkallë të gjerë të mbikëqyrjes së rrugëve me ndihmën e Emirateve të Bashkuara Arabe 16.12.2024 г.
- Унисист Инженеринг со коментар за регулаторната рамка за изградба на паметни системи за мерење 18.12.2024 г.
- Логистичката компанија Nelt Group инвестира 100 милиони евра во своите бази во Србија и регионот 18.12.2024 г.
- МаккаБ, дел од групацијата на Филкаб, отвори голема магацинска и административна база во Скопје 18.12.2024 г.
- Котелска инсталација од Hoval обезбедува удобно греење во амблематичната Дунавска кула во Виена 17.12.2024 г.
- Compania de logistica Nelt Group investeste 100 de milioane de euro in bazele sale din Serbia si regiune 18.12.2024 г.
- Macedonia de Nord a lansat o licitatie pentru construirea unor centrale electrice solare cu capacitate de 30 MW 17.12.2024 г.
- Unisyst Engineering cu un comentariu cu privire la cadrul de reglementare pentru construirea sistemelor inteligente de contoriza 16.12.2024 г.
- Albania lanseaza un proiect la scara larga de supraveghere stradala cu ajutorul EAU 16.12.2024 г.
- Логистичка компанија Nelt Group улаже 100 милиона евра у своје погоне у Србији и региону 18.12.2024 г.
- Два струга са роботом и РАИС палетна станица омогућавају прецизну обраду делова различитих величина и дужина 18.12.2024 г.
- Филкаб Солар: Sunny Home Manager 2.0 компаније SMA оптимизује потрошњу електричне енергије PV 17.12.2024 г.
- Северна Македонија расписала је тендер за изградњу соларних електрана од 30 MW 17.12.2024 г.
-
БГ Роботи: Електродъговото заваряване с роботи KUKA дава сериозна преднина в пазарната надпревара
07 декември 2024 г.
-
Мехатроникс: Безжичните зарядни станции MOOVair на Delta са ключ към висока производителност с AGV средства в чаена фабрика
29 ноември 2024 г.
-
Трумпф: Стандартът OPC UA разкрива нови хоризонти при металообработващите операции в завода на бъдещето
28 ноември 2024 г.