Преди внедряването на система, която автоматизира инспекцията на качеството, контролът и манипулирането на кованите заготовки в производството на компанията за вериги Pewag се извършвали от хора. Това често водело до нежелани отклонения в качеството. В стремежа си да остане конкурентноспособна на пазара, фирмата се обърнала към Pewag Engineering, която е част от бизнес групата и е специализирана в проектирането на решения за автоматизация, за да намери решение на този проблем. „От Pewag Engineering се заели с разработването на персонализирано решение за автоматизация, включващо напълно интегрирана 3D технология за машинно зрение iRVision на FANUC за извършване на 100% проверка на кованите заготовки. След това 6-осният промишлен робот FANUC M-710iC/50 на системата за автоматизация прехвърля проверените ковани заготовки към CNC обработващ център“, разказаха за ДигиталнаИндустрия.bg от ФАНУК България.
Днес тази система осигурява пълен контрол с висока прецизност и повторяемост. Важно е да се отбележи, че повишаването на точността на контрола на качеството означава, че разходите на Pewag за гарантиране на качеството вече са значително по-ниски.
Pewag е един от водещите производители на вериги в света, чиято история може да се проследи назад във времето до ковачница, съществувала още през 1479 г. Днес, с над 1000 служители по целия свят, компанията дължи своя успех на отлично проектирани съвременни изделия с постоянно високо качество. Портфолиото на Pewag включва вериги за сняг, вериги за горското стопанство, вериги за подемни/транспортни машини и вериги за защита на гуми. Един от най-големите заводи на компанията в Европа е нейният производствен обект със 185 служители във Вамберк в Чехия, в който от компанията Pewag Engineering, влизаща в състава на групата, наскоро са внедрили усъвършенствано решение за автоматизация, базирано на предимствата на технологията на FANUC.
В завода във Вамберк, Чехия, се произвеждат различни изделия, които компанията продава по целия свят, което превръща обекта в ключов фактор за успеха на бизнеса. Но компанията може да продължи да бъде конкурентноспособна на световния пазар само с непрекъснати иновации и инвестиции. Автоматизацията е една от многото стратегии, които Pewag прилага, за да поддържа силните си пазарни позиции.
„Наскоро въведохме усъвършенствано решение за автоматизация в сътрудничество с FANUC, за да осигурим проверка на качеството от най-високо ниво“, пояснява г-н Петер Хопфер, управляващ директор на Pewag Engineering. „Решението включва проверка и оценка на кованите заготовки въз основа на определени качествени характеристики. За да постигнем това, ние използваме камери за машинно зрение на FANUC с висока разделителна способност, както и усъвършенствани решения за обработка на изображенията, които осигуряват 100% контрол с висока точност и последователност“, допълва той.
Кованите заготовки се доставят до определена точка на системата, в която от Pewag са разположили „черна кутия“, за да минимизират влиянието на външната светлина. Усъвършенстваното решение за манипулиране включва специален захващащ робот, който протяга ръка в контейнера, за да извади конкретен компонент. Именно тук се извършва първият процес по контрол на качеството, включващ интегрираната технология за машинно зрение iRVision на FANUC.
FANUC iRVision позволява на роботите да „виждат“
В Pewag тази възможност гарантира, че всяка кована заготовка отговаря на взискателните стандарти на компанията за качество. След проверката многофункционалният промишлен робот FANUC M-710iC/50 от системата за автоматизация подава кованите заготовки към CNC обработващ център. Кованата заготовка се счита за завършена, след като машинната обработка приключи.
Основните предизвикателства, които от Pewag Engineering е трябвало да преодолеят в този проект, включват ограничено пространство, голямо разнообразие от детайли, както и сложност на процеса на манипулиране.
„Преди инсталирането на системата в завода на Pewag всички тези процеси се извършваха ръчно, което означава, че имаше разлики в качеството“, казва Герхард Едингер, мениджър продажби на роботи във FANUC Австрия. „Автоматизираната система, разработена от Pewag Engineering в сътрудничество с FANUC, реши всички предизвикателства. Дори при ограниченото пространство и високата сложност на процеса, успяхме да постигнем оптималното решение“, добавя той.
Днес повишаването на точността на контрола върху качеството води до по-ниски разходи за неговото поддържане на високи нива в завода на Pewag. Освен това преминаването от един детайл на друг е бързо и лесно.
„Тази изключително адаптивна система е подходяща за широк спектър от индустрии, което я прави особено интересна и за други клиенти, изправени пред трудности при извършването на инспекции и машинни операции“, категоричен е г-н Едингер.
Пълната оперативна поддръжка от FANUC е от първостепенно значение за успеха на този предизвикателен проект, нещо, което продължава и след внедряването.
Михал Сирови, производствен мениджър в завода на Pewag във Вамберк, коментира: „FANUC ни оказва много силна подкрепа в Австрия, Германия и тук, в Чехия. Незабавната поддръжка от от страна на производителя гарантира бързо разрешаване на проблемите и непрекъсната работа“, добавя той.
Използвани продукти на FANUC при реализацията на проекта
Роботът на FANUC M-710iC/50 се отличава с тънка китка и компактен отпечатък. Високата скорост по осите, съчетана с огромна 6-осна гъвкавост, го превръщат в оптимален избор за приложения с голям полезен товар, включително за обслужване на машини, шлифоване, полиране, премахване на заусенъци, хидроабразивно рязане и измиване.
„iRVision е уникална, напълно система за машинно зрение на FANUC, позволяваща на роботите да „виждат“, за да управляват производствените настройки по по-бърз, по-интелигентен и по-надежден начин. Това повишава общата гъвкавост на производството и ефективността на работното място“, допълниха още от ФАНУК България.
Повече информация за ФАНУК България ЕООД, марките, продуктите и услугите, които предлага у нас, реализации и актуални промоционални кампании, бихте могли да намерите в микросайта на фирмата в Борса.bg! Разберете още кои са активните постоянни и стажантски позиции на компанията, както и подробности за технологичните възможности и бъдещите ѝ планове за развитие от ТУК!
Източник на снимковия материал: ФАНУК България, FANUC
- Таня Петрова от HRS България: Бъдещето принадлежи на тези, които съчетават дигиталните иновации с човешка топлина 15.01.2025 г.
- Рувекс: Eurotis създаде иновативната тръбна система за термопомпи Euroklima с патентовано решение за устойчивост и ефективност 15.01.2025 г.
- Помпен офис: Дозиращата система Seko LS100 бе обявена за продукт на 2024 г. в сектора на професионалните перилни услуги 14.01.2025 г.
- Ротек: Bastian Solutions ускорява автоматизацията на складове с емулационна технология и компоненти от Rockwell Automation 14.01.2025 г.
- Rumania përshpejton ndërtimin e 300 km infrastrukturë rrugore në vitin 2025 15.01.2025 г.
- Sektori i prodhimit në Serbi ka shënuar një rritje prej 4.4% për vitin 2024 14.01.2025 г.
- Engineer Vasilev, drejtor operativ i Smart Energy, komentoi performancën e instalimeve fotovoltaike me bazë tokësore 13.01.2025 г.
- GreMa 3D prodhoi një kopje dixhitale mbresëlënëse të një steme falë skanerit SIMSCAN-E 3D nga Scantech 10.01.2025 г.
- Романија ја забрзува изградбата на 300 километри патна инфраструктура во 2025 година 15.01.2025 г.
- Решение кое вклучува центар за обработка ROBODRILL и робот на FANUC ја зголемува продуктивноста во Grip 13.01.2025 г.
- Производствениот сектор во Србија забележа раст од 4,4% за 2024 година 14.01.2025 г.
- Инж. Василев, оперативен директор на Smart Energy, ја коментира продуктивноста на копнените фотонапонски инсталации 14.01.2025 г.
- Romania accelereaza constructia a 300 km de infrastructura rutiera in 2025 15.01.2025 г.
- Sectorul de productie din Serbia a inregistrat o crestere de 4.4% pentru anul 2024 14.01.2025 г.
- Compania nord-macedoneana Vitalia isi extinde activitatea cu o noua unitate de productie 13.01.2025 г.
- Serbia a semnat un contract de 720 de milioane euro cu PowerChina pentru constructia metroului din Belgrad 10.01.2025 г.
- Румунија убрзава изградњу 300 km путне инфраструктуре до 2025 године 15.01.2025 г.
- Центрифугалне пумпе компаније Saer раде са протоком од 10.000 кубних метара м/ч у наводњавању поља пиринча у Парагвају 14.01.2025 г.
- Производни сектор у Србији бележи раст од 4,4 одсто за 2024. годину 14.01.2025 г.
- Мултиинжењеринг представља пет кључних трендова који ће обликовати будућност аутоматизације 2025. године. 13.01.2025 г.
-
SpaceCAD: SaaS решението Solid Edge X на Siemens гарантира гъвкавост и сигурност от най-ново поколение
09 януари 2025 г.
-
Мултиинженеринг: Системи за умно производство, интелигентна поддръжка и ИИ ще бъдат сред водещите технологии през 2025 г.
04 януари 2025 г.
-
Schaeffler: Дигитализацията и AI, използвани от специалисти, гарантират техническо обслужване на бъдещето
04 януари 2025 г.