Сподели

ФАНУК България: Възможна ли е емпатия между човек и робот? FANUC участва в проект за социално взаимодействие

18 януари 2026 г.

 

 

Японският гигант в производството на роботи FANUC участва в иновативна разработка на емпатичен робот за използване в промишлени условия. „Финансираният от Европейския съюз (ЕС) изследователски проект „Fluently“, ръководен от Roboverse Reply, има за цел да създаде роботизирана платформа, която да позволява истинско социално взаимодействие между хора и машини. Целта на тригодишния проект е да се разработи усъвършенствано устройство, базирано на изкуствен интелект, което да се носи от оператори и роботи, както и да създаде специализиран център за обучение, наречен „The Fluently RoboGym“. В центъра операторите и роботите ще се обучават на добре организирано взаимодействие при изпълнение на задачи в промишлеността“, разказаха за читателите на ДигиталнаИндустрия.bg от ФАНУК България.

Концепцията за сътрудничество между човек и робот отдавна е призната като един от начините за подобряване на производителността и ефективността в индустрията, но нейното изпълнение се оказва сложно, изискващо старателно програмиране и често водещо до нехармонични модели на работа. Сега, с появата на изкуствения интелект, пропастта в разбирането, която е стояла между хората и роботите, може би е на път да изчезне. Начело на тази промяна в парадигмата е проектът Fluently.

Той е подкрепен от „Хоризонт Европа“ – най-важната инициатива на ЕС за финансиране на научни изследвания и иновации и в него участват общо 22 партньори от научните среди и индустриалните кръгове, а за техническата координация отговаря Лабораторията по автоматизация, роботи и машини към Швейцарския университет по приложни науки (SUPSI). Освен изследователите от SUPSI, учени от няколко водещи международни институции – като Политехническия университет в Торино, Италия, и Waseda University, Япония – също вземат участие в проекта.

„Работниците често са изложени на големи когнитивни или физически натоварвания“, обяснява професор Анна Валенте, ръководител на Лабораторията по автоматизация, роботика и машини в SUPSI и член на Швейцарския научен съвет. „Когато човек работи в тясно сътрудничество с робот, важно е роботът да разпознава чувствата на човека и да реагира по съответен начин, например чрез коригиране на динамиката си“, добавя тя.

„Добрата екипна работа между хората и машините е особено важна в съвременните интелигентни фабрики, в които обемът на производството и видовете изделия постоянно се променят, а  мобилните транспортни системи и роботите съществуват едновременно със стационарни работни станции“, продължиха коментара и от ФАНУК България.

„Нашите индустриални роботи вече са оборудвани със сензори за зрение и осезание, но засега не могат да разпознават човешките емоции“, заявява Ралф Фьолингер, генерален мениджър на направлението „Роботи“ във FANUC Europe. „С участието си в разработката искаме да дадем възможност на още повече хора лесно и ефективно да използват нашите индустриални роботи“, добавя той.

Изследователите от проекта „Fluently“ концентрират своята развойна дейност върху три вериги за създаване на стойност, които са от съществено значение за европейската икономика: демонтаж и рециклиране на батерии за електрически велосипеди и електромобили; процеси на инспекция и сглобяване в аерокосмическата индустрия и възстановяване на сложни промишлени детайли чрез лазерна обработка. „Тези процеси в момента са почти изцяло ръчни, което кара работниците да изпитват психически и физически стрес“, споделя професор Анна Валенте. „Произходът на този стрес, например, идва от демонтирането на батерии, които носят риск от експлозия, или от манипулирането на тежки части в аерокосмическата индустрия“, добавя тя.

В бъдеще роботите биха могли да освободят работниците поне частично от стреса, свързан с тези процеси, и да поемат някои задачи, които отнемат повече време. Този резултат би спомогнал за запазване на компетенцията и опита на работниците, като същевременно би довел до потенциално повишаване на тяхната квалификация. „Искаме да обучим роботите да станат членове на екипа от хора като ги подкрепят по най-добрия възможен начин“, казва професор Анна Валенте. Ралф Фьолингер от FANUC Europe добавя: „Като доставчик на роботи, ние се гордеем, че участваме в тази иновативна разработка с нашите роботи и с техническото ни ноу-хау.“

Източник на снимковия материалФАНУК България, FANUC, Fluently, ©Engineer BG via Canva.com 

Повече информация за ФАНУК България ЕООД, марките, продуктите и услугите, които предлага у нас, реализации и актуални промоционални кампании, бихте могли да намерите в микросайта на фирмата в Борса.bg! 

Сподели

Още от Фабрика на бъдещето