Сподели

Мехатроникс: Решение за формоващи машини на Delta чертае пътя към умно и свързано производство на пластмасови опаковки

11 юни 2025 г.

 

 

Формоващата машина, известна още като машина за формоване на пластмаси, е производствено оборудване с ключово значение в каучуковата и пластмасовата индустрия. Тя е оборудвана с вакуумна помпа за засмукване и допълнително нагрява и омекотява термопластични материали, като PVC, PE, PP, PET и HIPS. Снабдена с различни калъпи, машината е в състояние да произвежда разнообразни форми на пластмасови контейнери, опаковки от тип „мида“, блистери, тарелки и др. В хранително-вкусовата, електронната, печатната и опаковъчната индустрия, формоващите машини играят роля на незаменим помощник при производството на обикновени пластмасови и блистерни изделия за съхранение и опаковане на хранителни продукти, електронни устройства, компоненти и др.

По време на непрекъснатия процес на работа на формоващата машина, навитият пластмасов материал се подава през ролки, нагрява се и се разтопява с помощта на нагреватели, след което се пълни в определени форми. За да се избегне образуването на неравномерно пластифициран материал, се прилага положително/отрицателно налягане. Машината използва методи за водно и въздушно охлаждане, с цел да понижи температурата на материала след формовъчния процес. Горен/долен нож изрязва оформената пластмаса в крайни изделия, които се подреждат и опаковат. След изрязването, механизъм за навиване събира и организира остатъчния отпадък.

Традиционните формоващи машини с пневматични задвижвания често не успяват да отговорят на нуждите на клиентите и създават три основни проблема за производителите: висока консумация на енергия, ниска ефективност и затруднения, свързани с поддръжката. Освен това, конвенционалните машини не разполагат с мрежова свързаност и не поддържат дистанционен мониторинг, като разчитат изцяло на ръчен труд за прехвърлянето на готовите продукти или разпределянето на поръчките. „С решението на Delta за машини за формоване на пластмаси, компанията помага на клиентите си да преодолеят „тесните“ места на машините от предходната генерация, доближава производителите до умното производство и допълнително подобрява потребителското изживяване“, коментираха за ДигиталнаИндустрия.bg от водещата инженерингова и търговска фирма Мехатроникс, официален партньор на Delta Electronics за България.

„На базата на забележителните си технологични постижения и богатия си опит в областта на индустриалната автоматизация, Delta Electronics разработи решение за формоващи машини, основано на нейните високопроизводителни продукти, като компактния модулен контролер от среден клас PLC AS200, севрозадвижването и двигателя от серията ASDA-A2. Тази основна система се отличава с високоскоростна реакция, което значително повишава ефективността на оборудването и едновременно с това намалява енергийното потребление“, поясниха от българската фирма.

Протоколът EtherCAT/CANopen предава производствената информация към модулния PLC AS200 и усъвършенствания човеко-машинен интерфейс Ethernet HMI от серията DOP-100. Индустриалният 4G облачен рутер DX-2100L1B, от своя страна, решава проблемите, свързани с ръчната работа, чрез дистанционно управление и настройка на производствените параметри.

По отношение на процеса на пластифициране, многоконтурният модулен температурен контролер от серията DTM контролира състоянието на нагряване и получава данни в реално време за прецизно управление на температурата и по-високо качество на продукцията. „В зависимост от нуждите на потребителя, решението на Delta за формоващи машини предлага различни методи за разтоварване и най-важното – оптимизира цикличното време, прецизността и ефективността“, подчертаха от Мехатроникс.

Основни предимства на решението за формовъчни машини на Delta:

  • Подобрява качеството на продукцията, намалява енергопотреблението и спестява до 50% енергия

Благодарение на използваните високопроизводителни системи за управление на Delta и високоефективния синхронен двигател, се постига повишена стабилност на производството, намаляване на брака и до 50% енергийни икономии в сравнение с предходните поколения формоващи машини.

  • Увеличава производителността и ефективността при въвеждане в експлоатация с около 30%

Интегрирани са четири автоматизирани техники за опаковане и разтоварване, които са базирани на изчисляване на дебелината, ефективно намаляващи времето на изчакване. В комбинация с функцията за високоскоростна реакция на сервозадвижващите системи, се постига съкращаване на цикличното време и се увеличава производителността с около 30%.

  • Еднократна настройка на производствени параметри за автоматизирани и разнообразни сценарии

Чрез възможностите за дистанционно управление или HMI интерфейс, оборудването позволява задаване на производствени параметри, съхранение на множество сценарии, записи на грешки, както и автоматично превключване към съответния режим за производство на различни продукти или производствени заявки. Тази интеграция е в състояние значително да намали времето за въвеждане в експлоатация от операторите.

„Решението на Delta за формоващи машини на пластмаси се отличава с множество предимства, включително голяма степен на интеграция, оптимизирана стабилност и надеждност, постоянно високо качество на продукцията и подобрена производителност. Посредством възможността за свързване на оборудването в мрежа потребителите могат лесно да постигнат отдалечено наблюдение, да подобрят управлението на производствените процеси чрез прозрачни, дигитализирани и удобни за работа решения и в резултат на това да увеличат своята конкурентоспособност“, допълниха още специалистите от Мехатроникс.

Повече информация за Мехатроникс ЕООД, марките, продуктите и услугите, които предлага у нас, реализации и актуални промоционални кампании, бихте могли да намерите в микросайта на фирмата в Борса.bg! Разберете още кои са активните постоянни и стажантски позиции на компанията, както и подробности за технологичните възможности и бъдещите ѝ планове за развитие от ТУК!

Източник на снимковия материал: Мехатроникс, Delta Electronics, ©Engineer BG via Canva.com

Сподели

Още от Фабрика на бъдещето