Австрийският производител на машини Exelliq е един от първите доставчици на цифрови решения за екструдерни линии. През 2018 г. софтуерните разработчици от компанията започват да разработват варианти за дигитализация на своите системи за екструдиране. Целта е постигане на стабилен производствен процес, значително повишаване на надеждността на оборудването и оптимизиране на производството. „В резултат на подробен анализ на решенията на пазара специалистите от Exelliq се натъкват на atvise® – софтуер за визуализация и управление, базиран на чиста уеб технология и на стандарта OPC UA, предоставен от Bachmann Visutec и техния дистрибутор Industrial Automation“, съобщиха за ДигиталнаИндустрия.bg от утвърдената българска инженерингова компания Ем Джи Про, специализиран дистрибутор и инженерингов партньор на atvise® у нас.
Резултатът от приложената дигитализация в решенията на Exelliq е цифровата производствена линия DIGI.LINE. В основата й стои DIGI.MASTER, а atvise® е „сърцето“ на DIGI.MASTER – мястото, където се събира цялата информация от всички подобласти на системата. С DIGI.LINE процесът на екструдиране може да бъде дигитално управляван и оптимизиран в реално време. Наред с това разходът на материал е сведен до минимум, а производителността – сериозно повишена. Анализът на Exelliq показва годишни спестявания на стойност до 127 000 евро при производството на профили за прозорци в сравнение с аналоговите линии.
Решение за достъпно и гъвкаво производство
„atvise® успява да се впише идеално във философията на австрийската компания. Като SCADA решение, базирано на OPC UA, то позволява връзките към множеството периферни системи и контролери от производствената линия да бъдат реализирани бързо и без усложнения. С atvise® за първи път става възможно да се регистрира цялостен запис на данните от процеса. И нещо повече, с интегрирания уеб сървър клиентите на Exelliq вече имат достъп до тази информация от всяка точка на света. Това е технологичен напредък, който бързо се увенчава с успех. В резултат вече много дигитализирани линии са доставени и инсталирани по целия свят“, разказаха от Ем Джи Про.
Прозрачност на данните от край до край
Важно условие за работата на дигитализираната екструдерна линия DIGI.LINE е да осигурява цялостен поглед върху производствения процес – от екструдера до тегловата маса в края на линията. Тази прозрачност на данните гарантира, че цялата информация е възможно да бъде визуализирана, допълнително обработена и че отделни компоненти и модули на системата могат да бъдат контролирани. Всички тези данни се обобщават в DIGI.MASTER, т.е. в atvise®. „Данните се вземат директно от контролера посредством OPC UA – TCP/IP или чрез т.нар. LINE.SERVERS (гранични устройства на Linux), които са оборудвани с OPC сървър. Крайните устройства разчитат машинните данни и ги предават към atvise®“, уточниха от българската фирма.
Интегрираните уеб сървъри спестяват време
Едно от основните предимства на atvise® е неговата уеб съвместимост. Така системните уеб сървъри предлагат на производствения персонал възможност за безпроблемно наблюдение дори от разстояние. Достъпът се регулира от йерархична система за оторизация, с цел да се предотвратят грешки или злоупотреби.
С atvise® времето за разработка драстично се намалява
Множество налични стандартизирани функции, като многоезичен потребителски интерфейс (поддържащ немски, английски, френски и полски), интелигентен уеб сървър, анализ на данните чрез обединяване и усъвършенствана концепция за обектно-ориентирано програмиране, спестяват на експертите на Exelliq много работа по разработката на DIGI.LINE.
„Възможността за създаване на графики е друго ключово предимство. Графиките се създават веднъж като SVG и след това се съхраняват като вертикално ориентирани обекти. Това означава, че те могат да се използват отново и отново, просто трябва да бъдат повторно параметризирани. По същия начин отворените библиотеки за анализ и тенденции, които atvise® предоставя, са специално адаптирани към нуждите на Exelliq. И тук анализът на данни е нужно да бъде само параметризиран и визията леко коригирана“, заявиха българските специалисти.
Скок в бъдещето с atvise®
На първо място, от Exelliq виждат бъдещето на DIGI.MASTER в подобреното качество на DIGI.LINE. Например, линиите вече могат да бъдат по-добре наблюдавани с цел разпознаване и откриване на повърхностни дефекти и повредени изделия. Същевременно свързването в мрежа в рамките на производствените линии е възможно да бъде доведено до още по-високо ниво. В тази сфера от производствената компания виждат значителен потенциал, тъй като процесите по екструдиране на профили са едва в началните фази на дигитализацията.
„Интегрирайки atvise® в своите решения Exelliq печели огромно конкурентно предимство - това е първата компания, която предлага дигитализирани системи за този пазар. Благодарение на стандартизираните функции на atvise компанията успява да си спести стотици часове за тяхната разработка и в същото време може да предостави на своите клиенти решения, които спомагат профилната екструзия да се превърне в много по-ефективен и производителен процес“, допълниха още от Ем Джи Про.
Повече информация за Ем Джи Про ЕООД, марките, продуктите и услугите, които предлага у нас, реализации и актуални промоционални кампании, бихте могли да намерите в микросайта на фирмата в Борса.bg! Разберете още кои са активните постоянни и стажантски позиции на компанията, както и подробности за технологичните възможности и бъдещите й планове за развитие от ТУК!
Източник на снимковия материал: MG Pro, atvise®, Exelliq, ©Engineer BG via Canva.com
-
АТРИ Роботикс: Коботите Motoman от серията HC на Yaskawa са универсални, безопасни и лесни за използване в различни индустрии 22.03.2025 г.
-
Уебинар на Rochester разкрива как може да се планира моралното остаряване на компонентите още от фазата на проектиране 22.03.2025 г.
-
Ритбул: Knipex разшири гамата раздвижени клещи TwinGrip за болтове с повредени глави и резби с две нови дължини 22.03.2025 г.
-
ГоПроджект: Какво е зелена стомана и кои са техническите решения за ефективно, но щадящо околната среда производство? 22.03.2025 г.
-
Schneider Electric: 100 vjet ndërprerësi automatik miniaturë është një element kyç i instalimeve elektrike 21.03.2025 г.
-
Lazatek: Makinat e stërgimit FLASH FL të Z-MaT dallohen për dizajn inteligjent dhe performancë të lartë 21.03.2025 г.
-
Cilësia dhe siguria e pajisjeve të pompimit të Saer garantohen nga laboratorët e vetë kompanisë 20.03.2025 г.
-
SAT: Realizuam një modernizim të suksesshëm të ftohësit të klinkerit në një nga fabrikat kryesore të Heidelberg Cement 20.03.2025 г.
-
Со најсовремени технологии за управување со згради на AББ, компанија од Берлин постигнува целосна енергетска независност 21.03.2025 г.
-
Албанија прави чекор кон ЕУ со дигитализација на царинските услуги 21.03.2025 г.
-
ЕУ инвестира 2,8 милиони евра во новата железничка врска меѓу Србија и Северна Македонија 20.03.2025 г.
-
Schneider Electric: 100 години минијатурниот автоматски прекинувач е клучен елемент на електричните инсталации 20.03.2025 г.
-
Albania face un pas catre UE prin digitalizarea serviciilor vamale 21.03.2025 г.
-
UE investeste 2.8 milioane de euro intr-o noua legatura feroviara intre Serbia si Macedonia de Nord 20.03.2025 г.
-
PLC-200 de la Unisyst Engineering – un sistem pentru masurarea si controlul precis al operatiunilor industriale 20.03.2025 г.
-
Constructorul chinez de masini electrice JMEV deschide o noua fabrica in Serbia 19.03.2025 г.
-
Квалитет и сигурност пумпне опреме компаније Saer гарантују сопствене лабораторије компаније 21.03.2025 г.
-
Албанија је направила корак ЕУ дигитализацијом царинских служби 21.03.2025 г.
-
ЕУ улаже 2,8 милиона евра у нову железничку вези између Србије и Северне Македоније 20.03.2025 г.
-
PLC-200 компаније Унисист Инжењеринг – систем за прецизно мерење и контролу индустријских операција 17.03.2025 г.
-
АТРИ Роботикс: Коботите Motoman серия HC на Yaskawa са ефективни и безопасни за хората в индустриална среда
22 март 2025 г.
-
Лентис Технолоджис: Компании от все повече индустрии се възползват от автоматизацията чрез визуална инспекция
21 март 2025 г.
-
Солтех: SааS решението NX X на Siemens позволява съвместна работа на различните екипи и отдели в единна среда
09 март 2025 г.