Когато изискванията към дизайна срещнат тези в практиката, често се случват две неща – или компромис, или иновация. Серията Mosaic на Legrand отказва компромиса, предлагайки над 200 модула за ключове, контакти, данни и мултимедия с опции за монтаж в стени, подови кутии, тавани, колони и настолни модули. Комбинирането на модули позволява поставянето на захранване и мрежови точки точно там, където те ще се използват – до работните станции, в учебните зали, на медицинските постове или в търговските площи. Това означава по-удобна организация на кабели, по-бърза подмяна на отделни модули и по-ясно разпределение на функциите (захранване/комуникации/контрол). „Използването на модулни системи, като Mosaic, при проекти с усложнена инфраструктура е огромно улеснение за дизайнери, архитекти и инженери, позволявайки локални промени без сериозни строителни вмешателства“, коментираха от Филкаб пред Дигитална Индустрия.bg.

Гъвкавост, която се адаптира към всяка нужда
Серията Mosaic е повече от набор модули – системата е проектирана с мисъл за интеграцията на различни технологии. В допълнение към стандартните захранващи и мрежови модули, тя предлага и интерфейси за USB, HDMI, аудио и контролни системи, които могат да се комбинират в една рамка. Това означава, че един работен плот или колона може да съдържа едновременно захранване за компютър, връзка за интернет, USB портове за мобилни устройства и аудио връзка за презентации, без да се налага допълнително окабеляване.
Монтажът е стандартизиран и изключително адаптивен: рамките и модулите се фиксират със система за бърз монтаж, позволяваща сигурна фиксация и лесен достъп при подмяна. Дори при сложни подови или таванни кутии инсталаторът може да добавя или премахва модули без да нарушава съседните точки или цялостната електропроводимост на системата.
Техническите характеристики на серията включват съвместимост с индустриални стандарти за напрежение и защита, което прави серията подходяща както за офисни и търговски помещения, така и за болници и училища, в които изискванията към безопасността са на по-високо ниво. Кабелните канали са предвидени така, че да отделят захранване, данни и контрол, осигурявайки ясно разделяне на функциите и минимизирайки риска от смущения или пренапрежения. „Всеки USB порт, контакт или HDMI модул е на мястото си, защото някой ще го използва точно там. Това е мисълта зад Mosaic“, обясниха от Филкаб, официален дистрибутор на Легранд България.

Визуална интеграция и адаптивност на място
След като се позиционират модулите там, където действително ще се използват, идва ред на организацията на пространството и интеграцията с интериора. Рамките на Mosaic се предлагат в различни формати и покрития – матови, гланцови и метални финиши – които позволяват комбинация с всякакви материали и цветове на стените, мебелите или подовите настилки. Освен естетика, цветовото разграничаване служи за логическа подредба: захранващите модули, мрежовите портове и мултимедийните интерфейси се групират по функция, което улеснява монтажа, поддръжката и бъдещите промени.
Достъпът до модулите е лесен и предвидим – всеки от тях може да се демонтира индивидуално без да се засягат съседни модули или рамката като цяло. Това означава, че при добавяне на нов USB порт, подмяна на аудио интерфейс или промяна на мрежова точка не се изисква спиране на целия сектор, нито допълнителни строителни вмешателства.
Едно от големите предимства на Mosaic е, че модулите могат да се комбинират в различни конфигурации: ъглови адаптери позволяват монтаж в колони или таванни кутии, а настолните блокове улесняват работните станции, които се променят често.
„Рамките на Mosaic са основата, върху която се градят всички функционални точки. За потребителите остава само да комбинират модулите така, че системата да е логична, адаптивна и лесна за поддръжка“, поясниха от компанията.

Mosaic от Legrand: история, която се адаптира
Знаете ли, че серията Mosaic е създадена още през 1971 г.? Тогава никой не си е представял, че една система от електрически рамки може да се превърне в инструмент за въздействие върху пространството и технологиите. Първото поколение е било чист експеримент – 45 mm рамки, които дават свобода за комбиниране на функции, но все още ограничени от стандартите и материалите на времето.
През 2011 г. Legrand въвежда второто поколение — по-мек дизайн, повече модули, възможност за интеграция на данни и мултимедия. Тук Mosaic вече не е просто удобен контакт, а инфраструктура, която следва динамиката на работното място. Днес третото поколение на серията предлага над 200 модула и безброй комбинации – рамки, които могат да променят начина, по който сградата „съжителства“ с технологиите.
Legrand е компания с традиции от 1865 г., присъстваща в около 90 държави и с продукти, продавани в почти 180 държави – лидер в електрическата и цифровата инфраструктура. В България Филкаб е официален дистрибутор на българския офис на компанията и предлага огромно разнообразие от продукти на Legrand, които можете да откриете в магазинната мрежа и в сайта на търговското дружество.

Ако желаете да научите повече за Филкаб и продуктите, които предлага компанията, можете да разгледате микросайта на компанията в Борса.bg.
Източник на снимковия материал: Филкаб (Filkab), Legrand, ©Engineer.BG via Canva.com
-
От първия автомобил до концептуални модели: Патентите на Mercedes-Benz, които промениха целия автомобилния бранш 16.05.2026 г.
-
ПромоТех.bg в един клик: Дизайнерски радиатори, софтуер за проектиране, самозасмукващи помпи и още оферти 15.05.2026 г.
-
По-здрави, по-интуитивни и по-гъвкави от всякога – новото поколение линейни лазери на Bosch за професионалисти 15.05.2026 г.
-
Инж. Георги Георгиев от НЕС: Разработваме сами решенията за автоматизация на производството, за да сме по-гъвкави и ефективни 15.05.2026 г.
-
Kompania ndërkombëtare BASF Agricultural Solutions zgjedh Bukureshtin si qendrën e saj të re rajonale 15.05.2026 г.
-
RAIS dhe ARK Metrologia prezantuan në një ngjarje të përbashkët zgjidhje bashkëkohore për prodhimin dhe matjen e pjesëve të tornuara 14.05.2026 г.
-
Serbia merr 11 milionë euro nga Zvicra për zhvillimin e inovacioneve dhe kërkimeve shkencore 14.05.2026 г.
-
Shqipëria orienton përpjekjet drejt teknologjive kuantike me synim rritjen ekonomike dhe përparimin teknologjik 13.05.2026 г.
-
Заводът на АББ България в Раковски се разширява като част от европейска инвестиционна програма на стойност 200 млн. долара 15.05.2026 г.
-
СИС 45: Кооперативът за лимони Ventura Pacific в Калифорния модернизира процеса на маркиране с Matthews Marking Systems 15.05.2026 г.
-
Международната компания BASF Agricultural Solutions избра Букурещ, Румъния, за свой нов регионален център 15.05.2026 г.
-
Шестосният кобот Kibot V6 на Kiberys в действие – изпълнява заваръчни шевове на сегментни колена от ламарина в нов проект 15.05.2026 г.
-
Мийрям Мустафа, управител на Мултивак Бугарија Продакшън: Создаваме обучена вештачка интелигенција за секој вработен 15.05.2026 г.
-
РАИС и АРК Метрология претставија на заеднички настан современи решенија за производство и мерење на стругарски детали 14.05.2026 г.
-
Меѓународната компанија BASF Agricultural Solutions го избра Букурешт за свој нов регионален центар 15.05.2026 г.
-
Србија добива 11 милиони евра од Швајцарија за развој на иновации и научни истражувања 14.05.2026 г.
-
Compania internationala BASF Agricultural Solutions a ales Bucuresti, ca un nou centru regional 15.05.2026 г.
-
Serbia primeste 11 milioane de euro de la Elvetia pentru dezvoltarea inovarii si cercetarii stiintifice 14.05.2026 г.
-
Weber Etiketten optimizeaza logistica automatizata cu seria de etichete termice directe ECO cu adeziv permanent 14.05.2026 г.
-
RAIS si ARC Metrologia au prezentat la un eveniment organizat in comun solutii moderne pentru productia si masurarea pieselor de strung 13.05.2026 г.
-
Мирјам Мустафа, директорка Мултивак Бугарска Продакшн: Стварамо обучену вештачку интелигенцију за сваког запосленог 15.05.2026 г.
-
Међународна компанија BASF Agricultural Solutions International бира Букурешт, Румунија, за свој нови регионални центар 15.05.2026 г.
-
Србија добија 11 милиона евра од Швајцарске за развој иновација и научних истраживања 14.05.2026 г.
-
Weber Etiketten оптимизује аутоматизовану логистику са ECO серијом директних термалних етикета са трајним лепком 14.05.2026 г.
-
Електро Плюс: Видеотерминалите Classe 300X на BTicino са част от технологичната еволюция на свързания умен дом
13 май 2026 г.
-
AC-DC: ACS Control-System задава нови стандарти в хидрологичните измервания с двойна верификация на данните
24 април 2026 г.
-
Ритбул: От 2D чертежи към цифрови двойници: как EPLAN променя бъдещето на електротехническото проектиране
06 април 2026 г.





