Сподели

Форумът „The Future of OT Security“ на PARAi, Diamatix и Fortinet очерта бъдещето на киберсигурността в индустрията

05 юни 2025 г.

 

 

На 22 май т.г. в зала „Рим“ на хотел Metropolitan в столицата се проведе специализираният форум „The Future of OT Security“, организиран от Професионалната асоциация по роботика, автоматизация и иновации (PARAi) и компаниите Diamatix и Fortinet – водещи имена в областта на дигиталната защита. На събитието бяха обсъдени реални примери и добри практики за защита на оперативни технологии (OT) и индустриални процеси от хакерски атаки. Като основен медиен партньор на PARAi, Инженер.БГ също посети събитието, а с най-интересните акценти от него ще Ви запознаем в следващите редове…

Форумът „The Future of OT Security“ събра на едно място експерти по киберсигурност, инженери и представители на индустриални предприятия – онези, за които темата не е просто актуална, а жизненоважна. Лектори бяха доказани професионалисти в бранша като г-н Мартин Главчовски от Fortinet, инж. Александър Любенов от Voss Automotive, инж. Иван Драгоев от Diamatix и инж. Влади Великов от Improvinn.

Събитието откри г-н Боян Райчев, мениджър Бизнес развитие в Diamatix компания, ситуирана в гр. Каварна, водещ доставчик на управлявани услуги за киберсигурност и партньор в защитата на дигиталната среда. Той разказа с няколко думи за компанията, както и какво да очакват гостите от програмата на форума. След г-н Райчев приветствие към гостите отправи и г-н Кристиян Михайлов от PARAi.

„Част от Професионалната асоциация по роботика, автоматизация и иновации са компнии от ранга на Фесто, Шнайдер Електрик и разбира се Diamatix и Fortinet. Това, което правим като асоциация е да свързваме компаниите да работят заедно, да се автоматизират все повече, за да могат хората да се занимават с много по-креативни дейности. Решихме да направим събитието съвместно с Diamatix и Fortinet, защото знаем колко важна е темата за киберсигурността в днешно време, особено в производството. Благодаря Ви, че сте тук“, коментира г-н Михайлов.

След встъпителните думи г-н Мартин Главчовски от Fortinet направи кратък корпоративен обзор и представи визията на компанията за сигурни мрежи. Fortinet е американска компания с представителства в целия свят, включително и в България, която разработва и предлага решения за сигурност. В своята презентация г-н Главчовски изтъкна няколко отличителни характеристики на Fortinet, а именно това че фирмата разполага със собствена патентована операционна система, изцяло разработена и поддържана от специалистите на Fortinet, както и с чипове собствено производство.

След кратка кафе пауза инж. Александър Любенов от Voss Automotive направи задълбочен преглед на OT заплахите и механизмите за защита, илюстрирани с примери от реалната производствена практика.

След него инж. Иван Драгоев от Diamatix продължи с конкретни проекти и реални случаи от индустрията, демонстрирайки как киберсигурността може да се превърне от реактивна мярка в стратегическо предимство.

Особено въздействаща бе презентацията на инж. Влади Великов от Improvinn, който разгледа темата за човешкия фактор в сигурността. По данни от проведено проучване, сред основните причини за успешни фишинг атаки не са технологични пропуски или липса на обучение, а хроничната умора и стреса на работното място. Според резултатите най-уязвими са служителите от маркетинг отделите (41%), следвани от IT (38%), HR (31%), продажби (30%), финанси (20%) и операции (12%).

След официалната част участниците имаха възможност да обменят идеи, въпроси и контакти в рамките на нетуъркинг сесията – важен момент за създаване на бъдещи партньорства и задълбочаване на дискусиите.

Форумът „The Future of OT Security“ не само постави на дневен ред критични теми за индустрията, но и подчерта нуждата от синергия между технологии, хора и процеси в борбата срещу киберзаплахите.

Екипът на Инженер.БГ отправя специални благодарности на г-н Кристиян Михайлов от PARAi за поканата и партньорството!

Източник на снимковия материал: Инженер.БГ

Сподели

Още от Град на бъдещето