Сподели

Кастива: С иновативни технологии на Beckhoff автономно летище в Белгия „полита“ към бъдещето на сградното управление

19 март 2025 г.

 

 

Питате ли се дали изцяло автономните сгради са все още научна фантастика? Отговорът е, че не са! Те вече са реалност, която белгийската група ASL в Лиеж доказва със своя най-съвременен летищен терминал за частни полети. „Обектът разполага само с един постоянен служител, а останалите членове на екипа застъпват на работа, единствено когато се очаква пристигане или излитане на самолет. Терминалът е с интегрирани решения за сградна автоматизация на Beckhoff, които подпомагат автономната работа на системите. Когато в сградата влезе служител, тя стартира всички системи автоматично, а в момента, в който вече не се засича движение в нея, всички сградни инсталации, като вентилация, осветление, отопление и др., влизат в режим на „покой“. По този начин съоръжението функционира устойчиво и енергийно ефективно“, разказаха за ДигиталнаИндустрия.bg от водещата българска инженерингова и търговска фирма Кастива, официален представител на Beckhoff за България.

Безпроблемна интеграция на устройства за автономна работа

С 900 m2 офисно пространство и хангар за самолети с площ от 2250 m2, свръхмодерната база предлага модерна и разчупена архитектура. Вътрешният салон на зданието може да побере групи до 35 пътници, а друг по-малък салон, предназначен за по-специални персони, събира до трима-четирима души.

Още при проектирането на сградните инсталации технологията на Beckhoff се разглежда като  „гръбнака“ на цялата тази система. В крайна сметка, отворената система за управление е от съществено значение за обединението на всички различни сигнали и протоколи. За тази цел се използват терминалите KL4408 и KL6821 (DALI-2) и EtherCAT терминалите EL2809, както и протоколите TwinCAT Modbus TCP, Modbus RTU и SMS/SMTP.

„Контролерът TwinCAT 3 координира цялата ОВК инсталация – от осветлението, електричеството и зарядните станции, до аудио системата. Единствено контролът на достъпа е оставен в ръцете на летището. С всяка друга платформа за автоматизация това би изисквало много повече интерфейси и усилия за изпълнение. С компютърно-базираното управление от Beckhoff обаче прозрачността и свързаността, от които ASL се нуждае, са лесно и безпроблемно интегрирани в системата“, обясниха от Кастива.

Единна платформа с IPC и TwinCAT ядро

Посредством интегрирана платформа към системата за сградна автоматизация на летищния терминал става възможно записването и регистрирането на данни в реално време. „Специално уеб табло визуализира много добре процеса с помощта на интерфейса на Beckhoff TwinCAT 3 HMI и предоставя информация за всички данни ясно и прегледно. Този инструмент също така предлага достатъчно гъвкавост, за да постигне точния баланс между високо ниво на полезност за клиента и възможността за навлизане достатъчно надълбоко в анализирането на информацията“, заявиха българските специалисти.

„Сърцето“ на цялата система за сградно управление е ултракомпактният индустриален компютър C6030 на Beckhoff. Той получава по-голяма част от данните чрез шинни системи или IP комуникация, събира ги в софтуера TwinCAT и ги прехвърля към платформата. Прозрачността и от двете страни е това, което прави Beckhoff правилния технологичен партньор. И не става въпрос само за проекта в Лиеж.

Отговорният фасилити мениджър възнамерява да оборудва всички сгради с технологията на Beckhoff: „Не във всяка сграда има внедрена една и съща технология, но винаги операциите могат да се стандартизират и да се използва еднаква структура. Това е много по-удобно за крайния потребител и означава, че са налични повече възможности за споделяне на енергията например. Когато разполагате с PLC за различните местоположения, които комуникират помежду си, е лесно да се види кога е най-удачното време за включване на големите консуматори“.

Строителните стандарти за 2030 г. – вече в ход с летището в Лиеж

По отношение на цялостните си енергийни характеристики сградата на летищния терминал в Лиеж изпреварва времето си. За изолацията, остъкляването и други строителни дейности, инженерите следват стандартите за 2030 г. Интегрирана е термопомпа VRF с променлив дебит на хладилния агент с мощност от 32 kW, която е в състояние да поддържа нужната температура в цялата офис сграда.

„Компютърно-базираното управление на Beckhoff почти изцяло елиминира необходимостта от поддръжка и системно обслужване. Въпреки това сервизният екип на компанията е на разположение при нужда. Едно от най-важните условия за белгийската фирма ASL е технологията на Beckhoff да предлага и високо ниво на стабилност въпреки всички иновации. Например, все още има налични резервни части за решения, инсталирани преди повече от десетилетие“, поясниха от Кастива. „Като доказано решение на пазара, индустриалните компютри и технологии на Beckhoff могат да бъдат използвани както за сградно управление и автоматизация, така за контрол на сложни производствени процеси“, допълниха още те.

Повече информация за Кастива ООД, марките, продуктите и услугите, които предлага у нас, реализации и актуални промоционални кампании, бихте могли да намерите в микросайта на фирмата в Борса.bg! Разберете още кои са активните постоянни и стажантски позиции на компанията, както и подробности за технологичните възможности и бъдещите ѝ планове за развитие от ТУК!

Източник на снимковия материал: Кастива, Beckhoff

Сподели

Още от Град на бъдещето