Вече са известни победителите в 11-те категории на тазгодишните KNX награди. Отличникът в категорията „Умен дом – Европа“ е къща във Фландрия, Белгия, която се контролира изцяло чрез KNX устройства – от осветлението до геотермалната термопомпа, осигуряваща оптимална енергийна ефективност за отопление/охлаждане на вилата, вътрешния плувен басейн и зарибеното езеро. „Някои специални функции на KNX устройствата са свързани с шестте зарядни станции за електрически превозни средства (EV), които оптимизират използването на собствената електрическа енергия, генерирана от PV панели и съхранявана в батерия. Допълнително е интегрирана RGB лента в пода под съответния автомобил, показваща състоянието на зареждането му. В „умната“ къща е инсталирана и вентилационна система с адиабатно овлажняване, която осигурява оптимален вътрешен климат. Вентилацията на подземния паркинг е базирана пък на VOC сензори“, пред ДигиталнаИндустрия.bg коментира Митко Цонев, управител на Валкреа.Хаус, водеща компания за системна интеграция, базирана на стандарта KNX. Повече подробности за интелигентните функции на победителя от наградите на KNX за домашна автоматизация в Европа, ще Ви разкажем в следващите редове.
Къщата победител е построена върху голям горист парцел и е проектирана от архитектурната фирма Saota, носител на множество международни награди. Изискванията на клиента по отношение на елегантност и комфорт са били много високи. Именно затова KNX стандартът за интеграция на системата за домашна автоматизация се е оказал подходящото решение.
„Използването на автоматизирани функции пести енергия във всяка инсталация. Световният стандарт KNX притежава голям потенциал за допълнително спестяване на енергия, което може да допринесе и за по-добър отпечатък върху околната среда. Разширявайки KNX до повече функции и приложения, е възможно да се реализират спестявания на енергия до 60%. Благодарение на гъвкавостта на KNX, тези функции се внедряват лесно в съществуващите инсталации. Гъвкавостта на стандарта „отваря“ вратата към бъдещите иновации в областта на сградната и домашната автоматизация“, поясни г-н Цонев.
Къщата разполага с остъклена тераса, чийто прозорци са с автоматизирано електрическо задвижване, така че при избор на функцията за отварянето им, градината да се превърне в естествено продължение на жилищното пространство. Системата за сигурност на дома включва камера с AI, която разпознава колата на собственика, за да може предната врата да се отвори автоматично при идентифицирането ѝ.
В проекта са интегрирани сензорни тъч-панели за локален контрол, термостати и стенни докинг станции за iPad на марката Tense. Повечето от осветителите се управляват чрез протокола Dali, за да се създаде желаната атмосфера. Обособени са 32 музикални зони и сървър за стрийминг, които позволяват на обитателите да слушат предпочитаната от тях музика, независимо в коя зона от дома се намират. Всички телевизори се управляват от HDMI матрица, която е свързана чрез оптично влакно към телевизора за оптимално 4K видео. ТВ-залата, PJ-салонът и уелнесът са оборудвани с аудиосистеми Meridian. И разбира се, изградено е и голямо домашно кино от висок клас, управлявано от RTI и KNX.
Климатът в къщата се контролира чрез вентилационна система с адиабатно овлажняване на въздуха. Вентилацията на подземното паркомясто се управлява на базата на VOC сензори. Подовото отопление е разделено на 41 зони и използва геотермална термопомпа за осигуряване на висока енергийна ефективност за отопление/охлаждане на вилата, за отопление на вътрешния басейн и на езерцето с риби Кои (б.ред. японски шарани). Баните разполагат със стенно отопление за осигуряване на комфортно усещане. В случай че охлаждането с термопомпата не е достатъчно и е необходимо допълнително охлаждане, са налични 13 климатични модула.
За да се насладят обитателите на уютна атмосфера, холът, ТВ-залата и кухнята са оборудвани с камина, която също се управлява с KNX. Налична е също и външна камина, която може да се използва на газ.
За да се намали потреблението на електроенергия и CO2 отпечатъка, върху покрива са инсталирани 136 слънчеви панела и акумулаторна система от 60 kWh за съхранение на генерираната енергия. Зарядните станции в подземния паркинг се управляват чрез KNX, така че наличната мощност да се използва оптимално. Местата за зареждане на ел. превозни средства разполагат с RGBW-LED ленти, които показват състоянието на зареждане с различни цветове.
„В пристройката към къщата е обособено фитнес/уелнес пространство. То включва и голям закрит плувен басейн, който е скрит под пода. Избирайки определената сцена, той се разкрива със своите стъклени стени и RGBW осветление. Дълбочината на басейна се контролира чрез KNX устройства и зависи от сцената, която е активирана“, добавиха системните интегратори.
През лятото стъклените прозорци, които се простират от пода до тавана по двете външни стени, могат да се спуснат до земята. По този начин се разкрива красива гледка и вътрешният басейн се свързва с външния, градината и терасата, а откритите площи се превръщат в естествено продължение на закритите.
За оптимизиране на вътрешната влажност и температурата на фитнес зоната и плувния басейн, се използва отделна вентилационна система. В зависимост от това дали плувният басейн е отворен или затворен, както и дали големите стъклени прозорци са отворени или не, системата ще работи в различни режими.
„Проектът заслужено зае лидерска позиция в категорията си, заради футуризма и своите мащаби. Това обаче не е всичко – „умната“ къща разполага и със собствен асансьор, управляван от KNX, който е скрит зад дървени плъзгащи се врати, така че да се запази дизайнерската линия на интериора. Асансьорът се извиква със сензор за докосване Tense“, заяви г-н Цонев.
Освен с асансьор къщата разполага и с противообледенително отопление на голямата алея – от подземния паркинг до приземния етаж, и на пешеходната площадка. Благодарение на това, собствениците безопасно могат да стигнат от паркинга до входната врата в студените месеци с минусови температури.
За визуализация на всички интелигентни функции, с които разполага „умният“ дом, е използвана апликацията ComfortClick. През нея собственикът може да контролира цялата си къща, както и да получава известия при задействане на аларма.
„Световният стандарт KNX е гъвкаво решение за домашна и сградна автоматизация, което допринася за повишаване енергийната ефективност, комфорта и иновативността на обекта. Наградите на KNX имат за цел да демонстрират предимствата му чрез демонстрация на реални примери. Като професионалисти в областта, услугите ни за системна интеграция са базирани на стандарта, което освен надеждност, предоставя и сериозни възможности за последващо надграждане, паралелно с развитието на технологиите“, допълни още г-н Цонев.
Повече информация за Валкреа.Хаус и услугите, които предлага у нас, реализации и актуални промоционални кампании, бихте могли да намерите в микросайта на фирмата в Борса.bg! Разберете още кои са активните постоянни и стажантски позиции на компанията, както и подробности за технологичните възможности и бъдещите ѝ планове за развитие от ТУК!
Източник на снимковия материал: Валкреа.Хаус (Valkrea.House), ©Engineer BG via Canva.com
- Таня Петрова от HRS България: Бъдещето принадлежи на тези, които съчетават дигиталните иновации с човешка топлина 15.01.2025 г.
- Рувекс: Eurotis създаде иновативната тръбна система за термопомпи Euroklima с патентовано решение за устойчивост и ефективност 15.01.2025 г.
- Помпен офис: Дозиращата система Seko LS100 бе обявена за продукт на 2024 г. в сектора на професионалните перилни услуги 14.01.2025 г.
- Ротек: Bastian Solutions ускорява автоматизацията на складове с емулационна технология и компоненти от Rockwell Automation 14.01.2025 г.
- Sektori i prodhimit në Serbi ka shënuar një rritje prej 4.4% për vitin 2024 14.01.2025 г.
- Engineer Vasilev, drejtor operativ i Smart Energy, komentoi performancën e instalimeve fotovoltaike me bazë tokësore 13.01.2025 г.
- GreMa 3D prodhoi një kopje dixhitale mbresëlënëse të një steme falë skanerit SIMSCAN-E 3D nga Scantech 10.01.2025 г.
- Kompania e Maqedonisë së Veriut Vitalia po zgjeron veprimtarinë e saj me një bazë të re prodhuese 13.01.2025 г.
- Решение кое вклучува центар за обработка ROBODRILL и робот на FANUC ја зголемува продуктивноста во Grip 13.01.2025 г.
- Производствениот сектор во Србија забележа раст од 4,4% за 2024 година 14.01.2025 г.
- Инж. Василев, оперативен директор на Smart Energy, ја коментира продуктивноста на копнените фотонапонски инсталации 14.01.2025 г.
- Компанијата Виталиа од Северна Македонија ја проширува својата активност со нова производствена база 13.01.2025 г.
- Sectorul de productie din Serbia a inregistrat o crestere de 4.4% pentru anul 2024 14.01.2025 г.
- Compania nord-macedoneana Vitalia isi extinde activitatea cu o noua unitate de productie 13.01.2025 г.
- Serbia a semnat un contract de 720 de milioane euro cu PowerChina pentru constructia metroului din Belgrad 10.01.2025 г.
- GapMinder investeste 1 milion de euro in startup-ul romanesc de inteligenta artificiala Parol 10.01.2025 г.
- Центрифугалне пумпе компаније Saer раде са протоком од 10.000 кубних метара м/ч у наводњавању поља пиринча у Парагвају 14.01.2025 г.
- Производни сектор у Србији бележи раст од 4,4 одсто за 2024. годину 14.01.2025 г.
- Мултиинжењеринг представља пет кључних трендова који ће обликовати будућност аутоматизације 2025. године. 13.01.2025 г.
- Хидролија : Дугорочни пројекти за одрживо управљање водним ресурсима су наш фокус у 2025. години 10.01.2025 г.
-
HTI България: Циркулярност, иновации и нови стандарти в строителството с ВиК и ОВК системите на Wavin
22 декември 2024 г.
-
Вайд-Бул: От своя ден първи Eltako мисли за бъдещето и създава иновативни решения за сградна автоматизация
26 ноември 2024 г.
-
GreMa 3D: Скенерите KSCAN Magic на Scantech „чертаят“ бъдещето на метрологията и намират все по-модерни приложения
18 ноември 2024 г.