Във връзка с инициативата на Инженер.bg, в която водещи експерти споделят своите мнения и идеи по най-важните въпроси, свързани с техническото образование, с доц. д-р. инж. Алдениз Рашидов, директор на Центъра за електронно и дистанционно обучение към Технически университет – Габрово, продължаваме да разискваме темата за академичната подготовка, която получават бъдещите технически специалисти в страната. Днес ще обърнем внимание на мястото на изкуствения интелект в техническото образование и на това какви иновации са необходими, за да навлязат младите специалисти в бранша и да станат пълноценна част от техническата общност.
Първата част на интервюто можете да видите ТУК.
Доц. Рашидов, извън стандартните стажантски програми, каква иновация бихте предложили Вие за навлизане на млади специалисти в техническия бранш?
Според мен, освен стажантските програми, във фирмите могат да бъдат създавани иновационни лаборатории в сътрудничество с техническите университети, в които стажантите могат да работят върху реални проекти и да експериментират с нови технологии под ръководството на експерти от бизнеса. Също така могат да бъдат организирани програми, които предлагат на студентите възможност да се включат в проекти на дадена компания още по време на обучението си, осигурявайки им ценен опит и възможност за ранно професионално развитие.
Като директор на Център за електронно и дистанционно обучение към Технически университет – Габрово имам слабост към онлайн платформите и няма как да пропусна една такава иновативна идея за създаване на онлайн платформа, в която младите специалисти могат да споделят опит и да се учат един от друг, както и да получават обратна връзка от по-опитни свои колеги или от експерти от бизнеса.
Кои нови технологии според Вас могат да се включат в обучението на техническите кадри?
Със сигурност това е използването на виртуална реалност, която би могла да спомогне за симулации на сложни технически процеси. Това ще позволи на младите специалисти да се обучават в контролирана, но и реалистична среда.
Тук ще споделя и още една друга моя идея за „Обратна стажантска програма”, в която експерти от бизнеса могат да посещават университетската среда (лаборатории и оборудвани зали с техника), за да се запознаят с академичните изследвания и да предложат реални бизнес проблеми за решаване.
Има ли място изкуственият интелект в техническото образование?
Темата за приложението на изкуствения интелект е една от моите любими и има много неща, които мога да кажа по нея. Своето мнение по нея вече изказах в друг материал за Инженер.БГ (б.ред. „Къде е мястото на изкуствения интелект в образованието? Коментар на доц. Алдениз Рашидов от ТУ – Габрово“). Ето няколко важни реда от него във връзка с този въпрос: „Категорично не съм съгласен с твърденията на някои мои колеги, че трябва да забраняваме изкуствения интелект при обучението в училищата, университетите, образователните институции или в работата ни. Напротив, мисля, че трябва да се научим да го използваме по най-добрия начин за нас, да свикнем с него като с наш асистент и консултант, както се научихме с калкулаторите преди много години, за да имаме успехи в бъдеще“.
Напоследък работя по едно друго предизвикателство, свързано с приложението на изкуствения интелект в научноизследователската работа. Не мога да пропусна да споделя големия интерес, който проявиха участниците към тази тема, а и по други теми, свързани с приложението на изкуствения интелект в различни области, на важна научна конференция за нашето образование в България. Тя се провежда ежегодно в гр. Русе – Национална научната конференция по дигитална трансформация на образованието.
Къде е балансът между помощ и вреда, когато говорим за AI?
Изкуственият интелект намира място във все повече области, включително в научно-изследователската работа. В академичните среди се оформят две гледни точки по отношение на него. Първата е, че той ще бъде от голяма полза за развитието и бъдещето на образованието и научните изследвания. Втората е, че изкуственият интелект може да разруши академичната почтеност.
Моето лично мнение е, че изкуственият интелект не трябва да бъде ограничаван в училищата и университетите. Напротив, нашата задача е да го адаптираме и да се научим да го използваме по най-добрия начин, за да извличаме максимални ползи от него. Като първо поколение хора, което вече използва изкуствения интелект в ежедневието си, имаме привилегията и отговорността да преосмисляме неговата помощ и предложения. По този начин осигуряваме на бъдещите поколения част от нашите знания, мислене и мъдрост, залагани в алгоритмите на изкуствения интелект.
Очаквайте продължението по темата, в което със съдействието на доц. д-р. инж. Алдениз Рашидов ще разгледаме въпроси, свързани с ранното кариерно ориентиране, ролята на преподавателите в техническото образование и разнообразни подходи по отношение на преподаването.
Източник на снимковия материал: Център за електронно и дистанционно обучение към „Техническия университет – Габрово“
- Ритбул: С двигатели и честотни задвижвания на ABB производител на захар постига висока енергийна ефективност за един „по-сладък“ свят 14.12.2024 г.
- Тайните на Багдадските батерии: Древна технология за лечение, магически ритуали или нещо съвсем различно и прозаично? 14.12.2024 г.
- „ПромоТех.bg в един клик“: UPS системи, компактна подопочистваща машина и дори образователен комплект за децата 13.12.2024 г.
- СоларЕдж Технолоджис България: Инсталаторите вече могат да управляват PV инсталации с мобилното приложение SolarEdge Go 13.12.2024 г.
- Kompania japoneze Toyo Tire do të zhvendosë menaxhmentin e saj në Evropë nga Gjermania në Serbi në vitin 2025. 13.12.2024 г.
- FANUC dhe një prodhues i madh zinxhirësh bashkojnë forcat për të arritur kontrollin total të cilësisë së produktit 13.12.2024 г.
- SpaceCAD: Shining 3D ka lançuar skanerin pa tel EinScan Libre që revolucionon skanimin 3D 13.12.2024 г.
- OMV Petrom do t'i transferojë 50% të aksioneve të saj në bllokun bullgar të prodhimit të gazit "Khan Asparuh" te një kompani izr
- Јапонската компанија Toyo Tire го преместува своето управување во Европа од Германија во Србија во 2025 година 13.12.2024 г.
- Решенијата за автоматизација на згради на AББ обезбедуваат енергетско ефикасна иднина за петвековна зграда во Шкотска 13.12.2024 г.
- OMV Petrom ќе префрли 50% од својот удел во бугарскиот офшорен блок за производство на гас „Хан Аспарух“ на израелска компанија 13.12.2024 г.
- Костал Македонија започна инвестициски циклус во вредност од 50 милиони евра, кој вклучува 250 нови вработувања 10.12.2024 г.
- Compania japoneza Toyo Tire isi muta sediul regional in Europa din Germania in Serbia in 2025 13.12.2024 г.
- OMV Petrom va transfera o participatie de 50% din blocul offshore pentru productia de gaze “Han Asparuh” din Bulgaria unei compa 13.12.2024 г.
- Kostal Macedonia a lansat un ciclu de investitii in valoare de 50 de milioane de euro care include 250 de noi locuri de munca 10.12.2024 г.
- Shell intra pe piata albaneza: primele benzinarii sub acest brand vor deschide pana in 2025 11.12.2024 г.
- Јапанска компанија Toyo Tire 2025. године сели менаџмент у Европи из Немачке у Србију. 13.12.2024 г.
- Оптимизирајте детекцију електричних кварова и тестирање кола помоћу мултиметра AVO®215 компаније Megger 13.12.2024 г.
- OMV Petrom ће пренети 50% свог удела у бугарском морском производном блоку гаса „Хан Аспарух” на израелску компанију 13.12.2024 г.
- Kostal Македония покренула је инвестициони циклус вредан 50 милиона евра, који укључује 250 нових радних места 11.12.2024 г.
-
Солтех: Новият мобилен кобот MiR MC600 издига индустриалната автоматизация до нови висоти
13 декември 2024 г.
-
Ефективност и минимизиране на загубите в интралогистиката с усъвършенстваната ZPA технология на Логисофт
29 ноември 2024 г.
-
Складовете на бъдещето са възможни с интелигентния WMS софтуер за склад и логистика от STAMH Solution
28 ноември 2024 г.