Сподели

ФАНУК България: Там, където има автоматизация, там е и FANUC – лидерът в CNC управленията, ROBO-машините и роботиката

08 ноември 2024 г.

 

 

По време на изложението MachTech & InnoTech 2024 жълтият щанд на ФАНУК България отново караше посетителите да спират и да разглеждат с интерес изложените експонати на японския лидер в индустриалната автоматизация FANUC. Българското дружество, което отговаря също за клиентите на компанията от Гърция, Северна Македония, Албания и Кипър като регионален център на FANUC, през тази година показа три експоната: машинен център ROBODRILL α-D21LiB5 Plus заедно с CNC управление 31i-B5 Plus, който може да произвежда големи компоненти с висока динамика, заваръчен робот ARC Mate 100iD с двуосен позиционер и колаборативен робот CRX-10iA/L в приложение за палетизиране. Подробности за експонатите, които ни разказаха още специалистите от ФАНУК България, бихте могли да прочетете в нашия репортаж от събитието.

„Тази година представяме колаборативен робот CRX-10iA/L с дълго рамо и камера, разпознаваща как е ориентиран детайлът, който ще манипулира коботът. Роботът е демонстриран в приложение за палетизиране и депалетизиране в две посоки. С тегло от само 39 kg, този бял кобот може да изпълнява изключително плавни движения, да вземе обекта от палета пред него и да го постави на палета зад него с едно единствено, плавно движение“, поясниха от ФАНУК България.

Вторият експонат бе индустриален заваръчен робот ARC Mate 100iD на FANUC с двуосен позиционер, който координира движението на робота и позиционера. „Шестосният робот и двуосният позиционер демонстрират как детайлът може да се завърта в две равнини и да изпълнява хоризонтални заварки. Роботът е възможно да бъде използван със заваръчни апарати на различни производители, като сме го демонстрирали с примерна програма за заваряване на елементи“, коментираха от ФАНУК България. „Гриперите, с които се оборудват роботите, могат също да бъдат на различни производители, а когато се налага, те са специално разработени за дадено приложение“, заявиха още българските специалисти.

Роботът ARC Mate 100iD за електродъгово заваряване се отличава с усъвършенствана производителност и кратко време за интеграция. Неговият извит дизайн позволява безпроблемна интегриране в компактни заваръчни клетки, позволявайки по-ефективно използване на пространството. Роботът разполага с напълно интегриран комплект от шлангове за заваряване и помощни кабели, което допълнително спестява работно пространство.

Третият експонат на щанда на ФАНУК България бе вертикален фрезови център ROBODRILL α-D21LiB5 Plus от много висок клас. Компактната машина е най-големият модел в гамата ROBODRILL, който е оптимизиран за високоскоростна обработка. Фрезовият център предлага всички предимства на по-малките машини, но с още повече варианти за захващане. „ROBODRILL α-D21LiB5 Plus е отлично решение за обработка на по-големи компоненти. На изложението показваме ROBODRILL в симулационен режим с ход 700 mm по X ос и 400 mm по Y ос, като центърът е оборудван със стандартен инструментален магазин за 21 инструмента“, продължиха коментара си от ФАНУК България.

ROBODRILL α-D21LiB5 Plus бе демонстриран със CNC управление 31i-B5 Plus на FANUC, което е специално проектирано за пълна 5-осна функционалност, осигурявайки висока прецизност и възможности за обработка. Тази усъвършенствана система за управление значително намалява времената на цикъла, като повишава производителността и ефективността при взискателни приложения. Неговият здрав дизайн и мощни функции осигуряват оптимална производителност за високоскоростни многоосни задачи за обработка.

 

Инж. Христо Гилищаров, управител на ФАНУК България:  „Българският пазар е позитивно изключение в Централна и Източна Европа“

Специално за читателите на ДигиталнаИндустрия.bg коментар за пазара в България и региона направи инж. Христо Гилищаров, управител на ФАНУК България:

„За ФАНУК България изминалата година се отличава с умерен ръст. Първата причина за това е, че пазарът е в положение на изчакване какво ще се случи с водещите европейски икономики. Това неминуемо дава отражение и върху нашата икономика. Други фактори са все по-задълбочаващият се проблем с квалифицираните специалисти и липсата на политика относно фондовете за финансиране от Европейския съюз. Това също спира или по-скоро забавя технологичното обновяване на фирмите“, каза г-н Гилищаров. „Гърция донякъде е имунизирана от ситуацията в Западна Европа, защото нейната икономика е насочена основно към вътрешния ѝ пазар. Водещи индустрии в Гърция са хранително-вкусовата промишленост, както и отрасли, свързани с туризма като например бутилиращата индустрия. Отчитайки тази година рекорден брой туристи, съответно и гръцката индустрия бележи растеж. В тази връзка искам да отбележа за нашия регион, че България също е позитивното изключение в Централна и Източна Европа“, смята инж. Гилищаров. „От друга Северна Македония има своите проблеми като държава, чиято икономика разчита в голяма степен на автомобилната промишленост, а за Албания ще отбележа, че това е държава, която тепърва тръгва да се развива и в нея има значителен потенциал“, допълни още г-н Гилищаров.

 

 

Повече информация за ФАНУК България ЕООД, марките, продуктите и услугите, които предлага у нас, реализации и актуални промоционални кампании, бихте могли да намерите в микросайта на фирмата в Борса.bg! Разберете още кои са активните постоянни и стажантски позиции на компанията, както и подробности за технологичните възможности и бъдещите ѝ планове за развитие от ТУК!

Източник на снимковия материал: Инженер.bg

Сподели

Още от Индустрия 4.0