„Бъдещето е вече тук. Просто не е равномерно разпределено“. Думите на писателя фантаст Уилям Гибсън съдържат истината, в която всъщност няма нищо фантастично. Всички ние сме свидетели на бързото навлизане на технологиите, които са основата на икономическото развитие. За всяка икономика ключовият фактор при производството на продукти с висока добавена стойност е степента на автоматизация и роботизация. Затова и инж. Христо Гилищаров, управител на FANUC България, бе сред участниците в организираната от Investor.bg конференция „Tech of Tomorrow 2021“. Тя включва поредица от три онлайн издания, в които се анализира кои технологии вече се използват в различните индустрии и как това рефлектира върху бизнеса. Първото издание на конференцията, състояло се на 7 април, бе посветено на въпроса защо индустриалната автоматизация е важна и каква е ролята на образованието и подготовката на кадри като предпоставка за високотехнологично производство.
Участници в дискусията бяха още Мария Христова, главен изпълнителен директор на Столичната общинска агенция за приватизация и инвестиции, инж. Пламен Панчев, основател на „Тракия икономическа зона“, и доц. д-р Боян Жеков, заместник-декан на УниБИТ, а модератор на събитието беше Вероника Денизова, журналист от Bloomberg TV Bulgaria.
Инж. Гилищаров сподели своите виждания за мястото на България в процеса на роботизация и автоматизация на производството. Статистиката сочи, че в страната има около 9 – 10 инсталирани робота на 10 000 човека, заети в индустрията, докато в световен мащаб този показател е около 114 робота. „На пръв поглед това е негативно сравнение, но от друга страна, означава, че ние се намираме в началото на този път, като през последните години броят на внедрените иновативни решения за автоматизация и роботизация в България определено нараства. Това показва повишен интерес не само от чуждестранните компании, но и от българските фирми. За нас стратегически важен е и българският инвеститор“, коментира г-н Гилищаров. „Относно въпроса, дали българските компании са склонни да инвестират в иновативни решения, моят отговор е твърдо „да“. В последните 2 – 3 години тази тенденция изключително нараства“, допълни той.
По думите на управителя на ФАНУК България решението за автоматизацията на едно производство е строго индивидуално и представлява своеобразно ноу-хау на всяка компания. Безспорен факт е, че водещите сектори, които произвеждат продукти с висока добавена стойност, са най-отворени за иновации. В България няма водеща индустрия, като например автомобилната, която е с най-голяма степен на автоматизация и която внедрява иновативните си решения във всички свои изнесени производства. Но от друга страна, България има потенциала на инженерните кадри, които привличат интереса на чуждестранните инвеститори. Инж. Гилищаров даде пример за това, как в производството на чуждестранна компания в България е на път да бъде внедрено решение, което не функционира в нито един от другите филиали на компанията.
Структурата на работния пазар в България показва, че 50% от хората в трудоспособна възраст са заети в сектора на услугите и само 25% са в сферата на индустрията. Това говори само по себе си, тъй като растежът на сектора на услугите е не само български, но и световен феномен. Главният въпрос според инж. Гилищаров е как младите хора да бъдат привлечени към инженерните науки, защото това е пътят към непрекъснатия процес на създаване на нови технически решения. „Удовлетворението от този творчески процес идва от добре реализираната иновация. Намирането на добре подготвени кадри е проблем, който ние се стремим да решим с Академия FANUC. В Академията обучаваме специалисти, които ще работят за нашите настоящи и бъдещи клиенти. В нея те се запознават с роботизацията и с решенията, които FANUC предлага, за да могат впоследствие бързо да навлязат в производства, които ги прилагат, както и такива, на които предстои внедряването им“, коментира инж. Гилищаров.
„Образованието също е изключително важно и държавата трябва да изиграе своята роля, навлизайки все по-сериозно в образователната сфера, което означава и осигуряване на съответното финансиране. Защото интерес за инвестиции в автоматизация и роботизация от страна на бизнеса има, но няма достатъчно подготвени хора, които да реализират тези проекти“, допълни още той.
Внедряването на иновациите в производството зависи и в голяма степен от финансирането на разработките. Доскоро българските компании разчитаха до голяма степен на европейските фондове. В момента обаче все повече компании инвестират самостоятелно, което е изключително позитивна тенденция, защото цикълът на българската икономика не може да зависи само от циклите на европейските програми. „На нас ни трябва дългосрочна посока не само като индустрия, но и като държава, тъй като имаме голямо поле за развитие. Изключително важно е да се знае какво се постига по отношение на иновациите в България, защото това привлича чуждестранните инвестиции“, заяви в заключение инж. Гилищаров.
„Tech of Tomorrow“ се провежда с генералната подкрепа на Алтерко и BoneX. Основни партньори на форума са Accenture, Sirma и FANUC. Събитието се организира с подкрепата на Леново България, Siemens, Пощенска банка, Dental Care Center и Индустриален Холдинг България.
Повече информация за ФАНУК България ЕООД, марките, продуктите и услугите, които предлага у нас, реализации и актуални промоционални кампании, бихте могли да намерите в микросайта на фирмата в Борса.bg! Разберете още кои са активните постоянни и стажантски позиции на компанията, както и подробности за технологичните възможности и бъдещите ѝ планове за развитие от ТУК!
Източник на снимковия материал: Димитър Кьосемарлиев, Investor Media Group
-
На кариерни форуми през април Електрохолд България доказа, че е притегателна сила за младите технически таланти в енергетиката 08.06.2023 г.
-
MG Pro: atvise® обединява предимствата на HMI и SCADA системите за оптимално управление и организация на производството 08.06.2023 г.
-
Десетки работодатели представиха възможности за работа и стаж по време на Кариерен форум 7.0 в СУ „Св. Климент Охридски“ 08.06.2023 г.
-
LEGIO.premium, LEGIO.ball и LEGIO.standard – филтърни решения с немско качество за чиста питейна вода, а сега и на специална цена 08.06.2023 г.
-
Wizz AIR shton një avion të gjashtë në bazën e tij në Aeroportin e Shkupit 08.06.2023 г.
-
Shërbimi KMT: NASA monitoron rrjedhën e ujit në laboratorin e terrenit Santa Susanna duke përdorur detektor inovativ Ijinus 08.06.2023 г.
-
Sof Connect do të instalojë 22 stacione të tjera për makina elektrike në aeroportin e Sofjes, Bullgari 07.06.2023 г.
-
Minal me bazë në Kinë do të ndërtojë fabrikë të re të pjesëve të automjeteve në Shabac, Serbi 06.06.2023 г.
-
Wizz AIR додава 6-ти авион во базата на аеродромот во Скопје, како и нови авиолинии 08.06.2023 г.
-
Соф Конект ќе инсталира уште 22 станици за електрични автомобили на аеродромот во Софија 07.06.2023 г.
-
Т и Д Инженеринг: Нашите станици за полнење на електрични автомобили ги исполнуваат сите современи меѓународни и државни стандар 07.06.2023 г.
-
Компанијата Minal со седиште во Кина гради нова фабрика за автоделови во Шабац, Србија 06.06.2023 г.
-
Wizz AIR adauga a sasea aeronava la baza de la Aeroportul Skopje, precum si noi linii aeriene 08.06.2023 г.
-
Sof Connect va instala alte 22 de statii pentru masini electrice la aeroportul din Sofia, Bulgaria 07.06.2023 г.
-
Compania Minal situata in China construieste o noua fabrica de piese auto in Šabac, Serbia 06.06.2023 г.
-
Albania va crea o agentie pentru promovarea startup-urilor si a inovatiei 05.06.2023 г.
-
Wizz AIR додаје шести авион бази на аеродрому Скопље као и нове авио-компаније 08.06.2023 г.
-
Понуда компаније Филкаб-Миг покрива цео неопходан асортиман TKD каблова дизајнираних за лифтовске системе будућности 08.06.2023 г.
-
Т и Д Инжењеринг: Наше станице за пуњење електричних аутомобила испуњавају све савремене међународне и државне стандарде 08.06.2023 г.
-
Соф Конект ће инсталирати још 22 станице за електричне аутомобиле на аеродрому у Софији 07.06.2023 г.
-
БГ Роботи: Компании, използващи роботи, стават все по-привлекателни за млади и квалифицирани кандидати за работа
05 юни 2023 г.
-
Ритбул: Дигитални близнаци, 3D навигация, подобрено окабеляване, или проектиране от ново измерение с EPLAN 2024
03 юни 2023 г.
-
Интеграторите от STAMH Group реализираха „склад на бъдещето“ за нуждите на популярния моден бранд REMIX GLOBAL
24 май 2023 г.