Като компания, която предлага цялостни решения в сферата на 3D технологиите, GreMa 3D се гордее с партньорствата си с българските висши технически училища. Фирмата предлага както висококачествено и прецизно оборудване, така и услуги в сферата на 3D технологиите, сред които анализ, проектиране, моделиране, сканиране, съдействие при краен контрол и др. Един от нейните най-нови и много интересни проекти е сканирането на спасителната лодка на научноизследователския кораб (НИК) „Св. св. Кирил и Методий“ (НИК 421), който превозва българската антарктическа експедиция.
„Всичко започна от желанието на Висшето военноморско училище „Н. Й. Вапцаров“ във Варна да закупи 3D скенер за различни свои проекти и обучение на студенти. Скенерът, на който се спряха, бе SimScan 30, който е подходящ за сканиране на малки и средни обекти. Впоследствие бяхме запитани дали със закупения скенер могат да сканират кораб, или по-точно – спасителна лодка. В случая SimScan 30 трудно би могъл да изпълни тази задача, дори и мощен скенер като KSCAN-Magic на ScanTech би изисквал доста подготвителна работа. За щастие ние разполагаме с TrackScan-Sharp, който може да сканира обекти с обем от близо 50 m3 с точност под 0.09 mm за този обем“, разказа инж. Андрей Дуницов, управител на GreMa 3D.
При сканирането на спасителната лодка с TrackScan-Sharp е използвано т.нар. „динамично проследяване“ с изместване на тракера, което се прилага, ако няма втори и трети тракер. Спасителната лодка е свалена от кораба на кея и застопорена, след което са поставени маркери и са обвързани координатните системи на лодката и скенера. Сканирането е направено с до четири измествания на тракера, като целта му е била обратен инженеринг.
Човекът, който стои зад идеята, е капитан I ранг, проф. д-р Мирослав Цветков, който е заместник началник по учебната и научната част на ВВМУ „Н. Й. Вапцаров“. Ето какво казва той за проекта: „Инициативата, която реализирахме съвместно с GreMa 3D, е създаване на възможности за обучение и научноизследователска дейност, свързани с 3D моделирането, сканирането и принтирането на обекти с различни физични параметри. Идеята е да се използват най-новите и най-модерните технологии в областта на 3D сканирането за производството на 3D модели на детайли от корабните системи и механизми, както и на различни безпилотни и дистанционно управляеми апарати. В конкретния случай бе сканирана една от лодките на НИК „Св. св. Кирил и Методий“, за да имаме възможност да инсталираме допълнителни системи на борда ѝ. Например системи за проследяване на подводната обстановка и др. В тази връзка искам да изкажа специални благодарности на фирма GreMa 3D за съдействието и оперативната работа, като и в бъдеще ще разчитаме на екипа ѝ, за да разширим максимално възможностите си в тази област“.
Какво още разказва г-н Андрей Дуницов от GreMa 3D за този съвместен проект с ВВМУ „Н. Й. Вапцаров“, бихте могли да разберете ТУК! |
Какво представлява 3D системата TrackScan-Sharp на ScanTech
TrackScan-Sharp е оптична 3D измервателна система на ScanTech от ново поколение, предназначена за измерване на обекти с големи размери, която се състои от преносим 3D скенер i-Scanner и оптичен тракер i-Tracker. Системата извежда оптичното измерване на по-високо ниво с възможност за проследяване на разстояние до 6 m, диапазон на измервания обем до 49 m3 и обемна точност до 0.049 mm (в обем от 10.4 m3). Надеждните алгоритми на TrackScan-Sharp позволяват сканиране на наистина големи обекти с едно движение.
Максимална прецизност и стабилност
Комбинацията от мощен хардуер и софтуер осигурява на ScanTech TrackScan-Sharp измервания с метрологичен клас при обем, два пъти по-голям от моделите от предишното поколение. Така обемната точност за зона от 10.4 m³ ще бъде само 0.049 mm, а за 59 m³ – 0.089 mm.
Свръхвисока разделителна способност за сложни зони
„Оптичният тракер i-Tracker е оборудван с камери индустриално изпълнение с резолюция 25 MP. Тя е приблизително 5 пъти по-голяма от камерите в предишното поколение 3D скенери. С тази резолюция, адаптивния LED алгоритъм, голямата дълбочина на рязкост и мощната защита от смущения, сканиращият модул ScanTech TrackScan-Sharp надеждно събира точни данни на разстояние до 6 m от тракера“, поясниха от GreMa 3D.
Обработка на данни в движение
Най-новият оптичен тракер i-Tracker е оборудван с мощен вграден процесор за бърза обработка на изображения и изчисляване на координати в реално време. Това значително спестява процесорна мощност на компютъра, което позволява да сканирате големи обекти по-бързо. Освен това вграденият компютър оптимизира данните и ги прави по-стабилни.
Три режима за различни задачи
TrackScan-Sharp на ScanTech може да работи в един от трите режима, всеки от които е проектиран за собствена задача:
- 21 пресичащи се линии – за бързо сканиране на големи площи;
- 7 успоредни линии – за прецизни измервания на сложни детайлни обекти;
- Една лазерна линия – за сканиране на дълбоки отвори.
„Режимите могат лесно да се превключват в рамките на едно сканиране на обект, за да се постигнат максимални резултати“, добавиха от GreMa 3D.
Интелигентно откриване на отвори
Функцията i-Hole незабавно и автоматично открива ръбовете на отворите и измерва техния размер. Възможностите за откриване на границите на отвора се основават на уникални алгоритми и допълнителен модул за осветяване.
Безжична поддръжка
TrackScan-Sharp на ScanTech може да работи в безжичен режим, което го прави още по-удобен за сканиране на големи обекти или на няколко обекта наведнъж. Използват се индустриални стандарти за пренос на данни, което осигурява висока скорост.
Съвместим с фотограметрия и контактна сонда
„Ако е необходимо, можете да използвате ScanTech TrackScan-Sharp заедно с фотограметричния модул MSCAN-L15 и контактна сонда T-Probe. Това ще позволи да правите още по-прецизни измервания на отделни зони или да подобрите цялостната точност при сканиране на големи обекти“, допълниха още специалистите от GreMa 3D.
Повече информация за Грейт Мастър ЕООД, марките, продуктите и услугите, които предлага у нас, реализации и актуални промоционални кампании, бихте могли да намерите в микросайта на фирмата в Борса.bg! Разберете още кои са активните постоянни и стажантски позиции на компанията, както и подробности за технологичните възможности и бъдещите ѝ планове за развитие от ТУК!
Източник на снимковия материал: GreMa 3D (Грейт Мастър), ScanTech
-
Честит Великден, скъпи приятели, колеги и читатели! 20.04.2025 г.
-
Звукът на възобновяемата енергия: Как звуковите скулптури на Бил Фонтана отварят диалог между природата и инженерните творения 19.04.2025 г.
-
Роботизираните системи за рязане и заваряване на Kiberys печелят доверието на потребители от различни индустриални отрасли. Част I 18.04.2025 г.
-
Патентно бюро „Д-р Емил Бенатов и партньори“: Европейският патент вече важи и в Лаос, отваряйки нови възможности за бизнеса 17.04.2025 г.
-
Serbia investon 50 milionë euro në teknologjinë franceze për superkompjuterin e ri dhe infrastrukturën e inteligjencës artificia 17.04.2025 г.
-
Weber Etiketten: Identifikimi i duhur i produktit parandalon shfaqjen e shpenzimeve shtesë 16.04.2025 г.
-
Integruesi i sistemeve Mikron Plus zhvillon një zgjidhje efikase për përpunimin CNC me robotë FANUC 16.04.2025 г.
-
Parku i parë teknologjik në Shqipëri, Durana Tech Park, hapi dyert 16.04.2025 г.
-
Србија инвестира 50 милиони евра во француска технологија за нов суперкомпјутер и инфраструктура за вештачка интелигенција 17.04.2025 г.
-
ABB претстави широк спектар на паметни решенија за управување со згради на Архитектонско – градежна недела 2025 16.04.2025 г.
-
SpaceCAD: Производителот на обликувани форми заштедува време и го подобрува квалитетот со NX CAD/CAM на Siemens 16.04.2025 г.
-
Првиот технолошки парк во Албанија, Durana Tech Park, отвори врати 16.04.2025 г.
-
Serbia investeste 50 de milioane de euro in tehnologie franceza pentru un nou supercomputer si dezvoltarea AI 17.04.2025 г.
-
Durana Tech Park, primul parc tehnologic din Albania, si-a deschis portile 16.04.2025 г.
-
Inteligenta artificiala intra in scolile din Romania prin proiectul Saro 15.04.2025 г.
-
O fabrica de praf de pusca va fi construita cu investitii turcesti in Macedonia de Nord 14.04.2025 г.
-
Србија улаже 50 милиона евра у француску технологију за нови суперкомпјутер и инфраструктуру вештачке интелигенције 17.04.2025 г.
-
Weber Etiketten: Исправна идентификација производа спречава додатне трошкове 17.04.2025 г.
-
Лазатек: Мултифункционална CNC машина ZHS-3040 компаније Matrix за оштрење резача је опремљена системом CNC компаније FANUC 16.04.2025 г.
-
Први технолошки парк у Албанији, Durana Tech Park, отворио је своја врата 16.04.2025 г.
-
Бетелгиус: Системите ни за продуктова идентификация гарантират прозрачност по цялата производствена и доставна верига
16 април 2025 г.
-
Солтех: Индустриални шкафове GARANT Tool24 Smartline – интелигентно разпределение в компактно пространство
10 април 2025 г.
-
ФАНУК България: Решение с робот и CNC управление на FANUC осигурява високоефективна обработка на лагери
07 април 2025 г.