Когато формулира концепцията за Интернет на нещата преди двадесетина години, британският изследовател Кевин Аштън едва ли е предполагал, че тя ще залегне в основата на Четвъртата индустриална революция. И наистина, внедряването на радиочестотни маркери в ежедневието не звучи като нещо, което ще промени света. Важна в случая обаче, е идеята – машините да общуват помежду си без посредник. Следват умните хладилници, перални и телефони, а оттам до умните заводи има само една крачка разстояние.
Индустрия 4.0 обаче не е просто поредното технологично предизвикателство пред човечеството. Тази концепция обединява последните разработки в сферите на биологията, технологиите и промишлената автоматизация, за да издигне на едно съвършено различно ниво съвременния ни начин на живот. Новите методи за експлоатация на природните ресурси, усъвършенстваните комуникация и мониторинг, самодиагностиката и следващите нива на анализ ще осигурят на света едно наистина продуктивно бъдеще. Заводите ще стават все по-автоматизирани, а машините в тях ще притежават възможности за анализ и за комуникация помежду си и с колегите си - хора, осигурявайки на компаниите възможност за пренасочване на човешките ресурси към други задачи.
Как стигнахме до Индустрия 4.0?
Индустрия 4.0 всъщност е другото наименование на Четвъртата индустриална революция. До нея светът достигна, както и до предходните три революции – благодарение на напредъка в технологиите. Именно на тяхното развитие дължим резултатите, които бяха немислими преди десетина години.
При първата индустриална революция, започнала през 50-те години на 18-ти век, движещата сила е парата. Именно благодарение на нея Великобритания преминава от селско стопанство към фабрично производство, за да бъде последвана от останалата част от Стария свят.
Втората обхваща периода от 1850 г. до Първата световна война. Тя започва с новите технологии за добив на стомана и достига кулминацията си с началото на електрификацията на заводите и разделението на труда, които раждат началото на масовото производство.
След нея идва Индустрия 3.0, при която навлизащите дигитални и информационни технологии постепенно изместиха своите аналогови и механични предшественици, за да поставят началото на едно по-модерно автоматизирано производство.
Индустрия 4.0 – съчетание от последните разработки в цифровите технологии, биологията и хардуерната автоматизация
Една от основните характеристики на Индустрия 4.0 е децентрализираното вземане на решения. Това изисква кибер-физичните системи да са в състояние да вземат самостоятелни решения и да станат възможно по-самоуправляеми. Само в отделни случаи – външна намеса или конфликт между целите, решенията се прехвърлят на по-високо ниво.
Оперативната съвместимост предполага съоръжения, машини, сензори и хора да могат да се свързват и да комуникират помежду си посредством Интернет на хората и Интернет на нещата. Това налага и информационна прозрачност – създаване на копие на реалния свят чрез сензорни данни.
Техническата помощ дава възможност за поддръжка на системите с цел подпомагане на хората посредством визуализация на информацията за вземане на бързи и адекватни решения. Способността да се разрешават спешни проблеми в кратки срокове е от голямо значение. Кибер-физичните системи могат физически да подпомагат хората като извършват действия, които не са изпълними от човешки същества, тъй като представляват опасност или предизвикателство във физическо отношение.
Използването на на алтернативни източници на енергия и на нови материали, както и разработване на нови екосистеми ще допринесат значително за опазване на околната среда. Добър пример за това може да бъде магнито-гравитационната технология (Маграв) – едно многообещаващо решение, което ще ни осигури възможност за набавяне на неограничено количество чиста енергия.
Нанотехнологиите намират все по-широко приложение в диагностиката и терапията на заболявания, които доскоро бяха смятани за нелечими. Освен това те са в състояние да подобрят свойствата на материалите, придавайки им например по-голяма здравина или якост, по-ниско тегло или по-висока химическа реактивност.
Интернет на нещата пък дава възможност на хардуера да прехвърля данни през мрежа без да изисква взаимодействие на човек с човек или на човек с компютър.
И все пак – защо Индустрия 4.0?
Има три основни причини да смятаме тези технологични новости за един отделен революционен скок в развитието на промишлеността, а не за закономерна еволюция на Индустрия 3.0. На първо място са темповете, с които те се осъществяват - за разлика от линейния ръст на досегашните промени, сега напредъкът е експоненциален. Второ – Индустрия 4.0 обхваща практически всички сфери на промишлеността, оказвайки огромно влияние върху цялостните системи на производство и управление. Третата основна разлика е въздействието върху системата - пробивите са буквално навсякъде. Изкуственият интелект, роботиката, Интернет на нещата, автономните автомобили, 3D принтирането, нанотехнологиите, биотехнологиите, материалознанието, съхраняването на енергия и квантовите компютри са само част от областите, променени радикално от Индустрия 4.0.
Четвъртата индустриална революция определено ще окаже огромно влияние върху човечеството. Тя ще промени личното пространство на всеки от нас, собствеността, потребителските модели, работата, кариерата, уменията и дори отношенията между хората. Индустрия 4.0 ще роботизира цивилизацията ни, но в същото време се очаква да издигне обществото ни на едно ново ниво.
Източник на снимковия материал: pixabay.com, pexels.com
-
Райкос Тех: Сертифицирани устройства за измерване и мониторинг на потреблението на електроенергия от Algodue Elettronica 01.06.2023 г.
-
Жо и Вен България: Фоторелетата Ex9LAS и Ex9LDS на Noark имат потенциала сериозно да намалят разходите за електроенергия 01.06.2023 г.
-
Прилаганият от Sensata Technologies Lean подход на управление бе отличен с приз по време на Operational Excellence Awards 2023 01.06.2023 г.
-
Година след откриването си „Академия Електрик“ продължава да осигурява високата квалификация на своите курсисти 01.06.2023 г.
-
Suedeze SHL Healthcare investoi në një fabrikë pajisjesh mjekësore pranë Sofjes, Bullgari 01.06.2023 г.
-
Portofoli i Filkab mbulon të gjithë asortimentin e nevojshëm të kabllove TKD të dizajnuara për sistemet e ashensorëve 01.06.2023 г.
-
Avesta Batteries and Energy Engineering hap një fabrikë të re për prodhimin e baterive në Kërçovë 31.05.2023 г.
-
Kompania amerikane e makinave elektrike Rivian do të punësojë mbi 150 inxhinierë në Beograd 30.05.2023 г.
-
SHL Healthcare инвестираше речиси во фабрика за медицински производи во близина на Софија, Бугарија 01.06.2023 г.
-
Инж Нишан Баздигјан, управител на РАИС, ја коментираше иновативната машина со 8 вретена разработена во соработка со Siemens 01.06.2023 г.
-
Авеста Батери енд Енерджи Инженеринг отвора нова фабрика за производство на акумулатори во Кичево, Северна Македонија 31.05.2023 г.
-
Американската компанија за електрични автомобили Rivian ќе вработи над 150 инженери 30.05.2023 г.
-
SHL Healthcare va investi aproximativ 2 milioane de leva (BGN) intr-o fabrica de dispozitive medicale langa Sofia 01.06.2023 г.
-
Ing. Nishan Bazdigyan, managerul companiei RAIS, ne povesteste despre masina inovatoare cu 8 axe, dezvoltata in cooperare cu Sie 01.06.2023 г.
-
Avesta Battery & Energy Engineering deschide o noua fabrica pentru productia de baterii in Kicevo 31.05.2023 г.
-
Compania americana de masini electrice Rivian va angaja in 2023 peste 150 de ingineri in Belgrad, Serbia 30.05.2023 г.
-
SHL Healthcare уложила је скоро 2 милиона лева у фабрику медицинских уређаја у близини Софије, Бугарска 01.06.2023 г.
-
РС Електро: Мобилни уређаји shirla компаније Baur пружају поуздано тестирање и локацију квара у кабловима и омотачу каблова 01.06.2023 г.
-
Авеста Батери анд Енерџи Инжењеринг отвара нову фабрику за производњу батерија у Кичеву, Северна Македонија 31.05.2023 г.
-
Америчка компанија за електрична возила Rivian запослиће преко 150 инжењера у Београду 30.05.2023 г.
-
Интеграторите от STAMH Group реализираха „склад на бъдещето“ за нуждите на популярния моден бранд REMIX GLOBAL
24 май 2023 г.
-
БИБУС България: Добре дошли в умното бъдеще! По-компактни машини или роботи с piCOMPACT®10X SMART на Piab
17 май 2023 г.
-
„Умно“ решение за всяка сграда: Специалистите от Valkrea.House интегрират технологии от бъдещето в настоящето Ви
03 май 2023 г.