„AББ е глобална компания с четири основни дивизии – „Електроснабдяване и електрообзавеждане“, „Автоматизация на процеси“, „Задвижвания“, „Роботика и дискретна автоматизация“ – всяка от които създава върхови технологични решения и е сред водещите на пазара в съответния сегмент. Миналата година отбелязахме 50-годишен юбилей, откакто AББ произведе първите си роботи. Днес фирмата е световен лидер в индустриалната роботизация, предлагащ широка гама от роботи“, коментира пред Инженер.bg г-н Александър Новоселов, ръководител на направление „Роботика и дискретна автоматизация“ в АББ България по време на изложението за машини и технологии в металообработката MachTech&InnoTech 2024. На съвместния си щанд със своя системен интегратор – фирма Индустриални роботи - компанията представи именно популярните си модели роботи Scara и Delta, както и Yumi – роботът с две ръце, който удивително наподобява човек.
АББ: Роботите са все по-лесни за интегриране с технологии като машинно зрение
В областта на роботиката и дискретната автоматизация AББ развива цялостни решения за роботизация и автоматизация на машини и фабрики. Иновациите на компанията включват решения с изкуствен интелект, цифрови партньорства и широки възможности за разширяване на производствените и изследователските възможности. През 1974 г. компанията създава първия си комерсиален робот с микропроцесорно управление, а по-късно въвежда високоскоростните „делта“ роботи за опаковане и YuMi – колаборативен робот, предназначен за сглобяване на малки части. „Да, YuMi е антропоморфен робот с две ръце и ако мога да се изразя по този начин – „нежен“ робот. Той е абсолютно безопасен за работа с хора. Някои компании инсталират тези роботи, за да сглобяват различни малки части, при това взаимодействайки си с хора. Това е истински колаборативен робот“, заяви г-н Новоселов.
В исторически план ABB, както и много други технологични компании, започва да се развива първоначално в сферата на автоматизацията в автомобилната индустрия, където играе ролята на “двигател” за развитието на роботиката, а придобитият опит прилага и в други индустриални сектори. „Освен в автомобилната и в металообработващата индустрия имаме силно присъствие в хранително-вкусовата промишленост, където предлагаме решения за автоматизация на процеси като взимане и поставяне, първично и вторично пакетиране, палетизиране и други задачи, свързани с храните. В логистиката, която навлезе в нова ера преди около пет години, продължаваме да се развиваме бързо. Работим също с много други индустрии, включително производството на мебели, където IKEA е един от нашите най-големи клиенти“, разказа ръководителят на направление „Роботика и дискретна автоматизация“.
В момента ABB е сред трите водещи компании в света за индустриални роботи, с почти един милион инсталирани роботи по целия свят, като разполага с няколко фабрики – две в Китай, едната от които съвсем нова, и други в Швеция и САЩ.
В България, като един развиващ се все още пазар от по-малък мащаб, в който обемите не са толкова големи, компанията продължава да инвестира време, ресурси и енергия, за да убеждава клиентите си колко ефективна може да бъде роботизацията. „И тук в България има множество производства, като значителна част от тях се подкрепят от глобални компании, които изграждат мощности и производствени бази. Хората тук постепенно свикват с автоматизацията, защото без нея, в крайна сметка, пазарът ще ги изтласка. Роботите стават все по-лесни за интегриране с технологии като машинно зрение, а с напредъка на изкуствения интелект, внедряването им става още по-ефективно“, обясни г-н Новоселов.
АББ: Напълно реалистично е един роботи да се изплати за две години
„На практика един робот може да възвърне инвестицията си в рамките на две години“, категоричен е г-н Новоселов. „Разбира се, всичко зависи от типа на производството и приложението, но ето един пример. Клиент на ABB, произвеждащ маси за гладене, разполагаше с 300 заварчици и често срещаше проблеми със заетостта им – болнични, отсъствия и т.н. Инсталирахме първия робот преди пет години, а сега фирмата има 20 робота и само 10 заварчици. Директорът видя значителни спестявания и ефективност, което го мотивира да продължи с автоматизацията“.
ABB работи и в посока създаване на решения, които освен масовото производство, да започнат да обслужват и малки и средни предприятия. Това става възможно благодарение на все по-лесното програмиране на роботите на компанията за конкретни работни сценарии. Отчита се фактът, че някои роботи са все още трудни за програмиране и е необходимо време от седмица-две операторът да бъде обучаван. „С появата на „умните“ роботи и улесненото програмиране, процесът стана значително по-лесен и вече наподобява на сглобяване на код, подобно на строенето с кубчета LEGO“, разказа г-н Новоселов.
Освен това ABB разполага със софтуер, който позволява визуализация на проекта преди самата инвестиция. Това дава възможност на клиента да види как роботът ще изпълнява задачите си и едва след като вече е уверен в резултата, да инвестира спокойно.
„Роботизацията е приложима и за малкия, и за средния бизнес. Например, при заваряване на малки серии роботът може лесно да се препрограмира чрез сензори – така, след като завърши една серия, операторът бързо ще го пренастрои за следващата. Въпреки това, при твърде малки обеми роботът може да не бъде рентабилен. За да оправдае инвестицията, роботът трябва да работи постоянно – колкото по-интензивно се използва, толкова по-голяма възвръщаемост носи. Ако не е зает пълноценно, периодът на изплащането му би бил твърде дълъг“, допълни още г-н Новоселов.
Повече информация за АББ България и услугите, които предлага у нас, реализации и актуални промоционални кампании, бихте могли да намерите в микросайта на фирмата в Борса.bg! Разберете още кои са активните постоянни и стажантски позиции на компанията, както и подробности за технологичните възможности и бъдещите ѝ планове за развитие от ТУК!
Източник на снимковия материал: АББ България, Инженер.bg
-
АТРИ Роботикс: Коботите Motoman от серията HC на Yaskawa са универсални, безопасни и лесни за използване в различни индустрии 22.03.2025 г.
-
Уебинар на Rochester разкрива как може да се планира моралното остаряване на компонентите още от фазата на проектиране 22.03.2025 г.
-
Ритбул: Knipex разшири гамата раздвижени клещи TwinGrip за болтове с повредени глави и резби с две нови дължини 22.03.2025 г.
-
ГоПроджект: Какво е зелена стомана и кои са техническите решения за ефективно, но щадящо околната среда производство? 22.03.2025 г.
-
Schneider Electric: 100 vjet ndërprerësi automatik miniaturë është një element kyç i instalimeve elektrike 21.03.2025 г.
-
Lazatek: Makinat e stërgimit FLASH FL të Z-MaT dallohen për dizajn inteligjent dhe performancë të lartë 21.03.2025 г.
-
Cilësia dhe siguria e pajisjeve të pompimit të Saer garantohen nga laboratorët e vetë kompanisë 20.03.2025 г.
-
SAT: Realizuam një modernizim të suksesshëm të ftohësit të klinkerit në një nga fabrikat kryesore të Heidelberg Cement 20.03.2025 г.
-
Со најсовремени технологии за управување со згради на AББ, компанија од Берлин постигнува целосна енергетска независност 21.03.2025 г.
-
Албанија прави чекор кон ЕУ со дигитализација на царинските услуги 21.03.2025 г.
-
ЕУ инвестира 2,8 милиони евра во новата железничка врска меѓу Србија и Северна Македонија 20.03.2025 г.
-
Schneider Electric: 100 години минијатурниот автоматски прекинувач е клучен елемент на електричните инсталации 20.03.2025 г.
-
Albania face un pas catre UE prin digitalizarea serviciilor vamale 21.03.2025 г.
-
UE investeste 2.8 milioane de euro intr-o noua legatura feroviara intre Serbia si Macedonia de Nord 20.03.2025 г.
-
PLC-200 de la Unisyst Engineering – un sistem pentru masurarea si controlul precis al operatiunilor industriale 20.03.2025 г.
-
Constructorul chinez de masini electrice JMEV deschide o noua fabrica in Serbia 19.03.2025 г.
-
Квалитет и сигурност пумпне опреме компаније Saer гарантују сопствене лабораторије компаније 21.03.2025 г.
-
Албанија је направила корак ЕУ дигитализацијом царинских служби 21.03.2025 г.
-
ЕУ улаже 2,8 милиона евра у нову железничку вези између Србије и Северне Македоније 20.03.2025 г.
-
PLC-200 компаније Унисист Инжењеринг – систем за прецизно мерење и контролу индустријских операција 17.03.2025 г.
-
Мехатроникс: С VTScada Toyota оптимизира процесите си и следва политика на непрекъснато подобрение и развитие
16 март 2025 г.
-
ifm е световен лидер в производството на сензори и глобални решения, които променят индустриалната автоматизация
05 март 2025 г.
-
СпейсКАД: PSLA 270 – компактно, рентабилно и изключително гъвкаво решение за полимерен 3D печат с висока скорост
04 март 2025 г.