Високотехнологичната компания Trumpf представи иновативни хардуерни и софтуерни решения в областта на лазерните технологии в рамките на провелия се в началото на юни т.г. форум за лазерна техника LASYS, информираха за ДигиталнаИндустрия.bg от Трумпф България. „Никоя друга технология освен лазерната не може така успешно да удовлетвори изискванията на толкова много различни производствени процеси“, коментираха от фирмата.
„Наблюдава се постоянен ръст на броя машиностроителни компании и системни интегратори, които залагат в своето производство лазерни технологии. Нашата цел е да предложим атрактивни решения, базирани на разнообразни технологични концепции, които позволяват на клиентите ни достъп до данните за машините и операциите в реално време, както и визуализацията им“, уточниха от Трумпф.
Интелигентна оптична и специално разработена сензорна система
Лазерните процеси разчитат на безупречно взаимодействие между източника на лазерния сноп и оптичната система. Най-простото решение е лазерната система за управление да осигури оптимална синхронизация между тях.
„Най-новите разработки в процесните сензори дадоха нов тласък на роботизираната обработка. Например, днешните системи могат да позиционират заварката, благодарение на камера или OCT сензор, и след това да мониторират процеса и да го управляват в реално време от разстояние“, обясниха от фирмата.
Една съвременна сканираща оптична система, например интелигентно програмируемаета фокусираща оптична система (I-PFO), контролира движенията на роботите и използва гъвкава и динамична структура от огледала, чрез които насочва лазерния лъч в необходимата точка от 3D работното пространство. „Звучи доста сложно, но всъщност самото програмиране е изключително лесно, поради факта, че ние интегрирахме лазерната технология и I-PFO в единна система. Trumpf предлага софтуер, който може да се използва за симулиране, включително на оптичната система и робота, с цел оптимизация“, заявиха от дружеството.
Нови възможности при системите за насочване и формиране на лъча
Видовете твърдотелни лазери, които Trumpf представи на LASYS, намират все по-широко приложение в различни сфери. „Няколко са основни причини за това: опростена интеграция на системата за насочване на лъча, гъвкаво разделяне на лъча или пречупване в лазерната мрежа на Trumpf (Trumpf Laser Network – TLN), както и развитие на самата система TLN. Компанията вече е в процес на разработка на кухи вълноводи като бъдеща форма на лазерен светлинен кабел за ултракъси импулсни лазери“, разкриха от Трумпф.
Голям прогрес е постигнат и в системите за формиране на лъча при твърдотелните лазери. „Така например, лазерите TruDisk вече са с BrightLine Weld – нова функция, която позволява гъвкаво разпределение на лазерния сноп по вътрешната и външната страна на лазерния светлинен кабел. По този начин се създават два различни лъча, които впоследствие системата наслагва един върху друг и синхронизира върху детайла с цел постигането на най-добър резултат. „Описаният подход предлага базови подобрения в качеството и спомага за повишаване на производителността. А патентованата технология BrightLine Weld може дори да бъде интегрирана към вече съществуващи лазерни инсталации“, съобщиха от фирмата.
„Съкровищница“ с данни
„Комплексни лазерни процеси вече могат да бъдат описани в цифров вид, след което мониторирани и контролирани. „Ето защо лазерните системи и технологии, които Trumpf представи на тазгодишното издание на LASYS, са оптималният инструмент, който може безпроблемно да бъде интегриран в дигиталния свят на умната фабрика. Генерираните данни са в синхрон с множество приложения и стандарти от Индустрия 4.0“, разясниха от българския офис на компанията.
„Информацията се предава по криптирани канали към облак, където тя се оценява от експерти на фирмата и се изготвя анализ. По този начин могат да бъдат прогнозирани аномалиите и евентуалните ефекти от тях върху процеса, което ще доведе до големи подобрения в работата на машините в бъдеще“, допълниха те.
Новото поколение TruFiber
Източниците на лазерния сноп също могат да допринесат за разработването на по-умни начини за конфигуриране. Добър пример за това е серията лазерни дискове TruDisk, която Trumpf демонстрира по време на изложението чрез модела TruDisk 3000, както и новото поколение влакнести лазери TruFiber и модела TruFiber 2000, който също бе сред експонатите на щанда на компанията. „И двете решения са отличен избор не само при заваръчни процеси с линейно подаване, но още и при заваряване с колебателни движения – техника, която включва осцилация на постъпателните движения на лъча“, заявиха в заключение от Трумпф България.
Повече информация за Трумпф България ЕООД, марките, продуктите и услугите, които предлага у нас, реализации и актуални промоционални кампании, бихте могли да намерите в микросайта на фирмата в Борса.bg! Разберете още кои са активните постоянни и стажантски позиции на компанията, както и подробности за технологичните възможности и бъдещите й планове за развитие от ТУК!
Източник на снимковия материал: Трумпф България, Trumpf
-
Райкос Тех: Сертифицирани устройства за измерване и мониторинг на потреблението на електроенергия от Algodue Elettronica 01.06.2023 г.
-
Жо и Вен България: Фоторелетата Ex9LAS и Ex9LDS на Noark имат потенциала сериозно да намалят разходите за електроенергия 01.06.2023 г.
-
Прилаганият от Sensata Technologies Lean подход на управление бе отличен с приз по време на Operational Excellence Awards 2023 01.06.2023 г.
-
Година след откриването си „Академия Електрик“ продължава да осигурява високата квалификация на своите курсисти 01.06.2023 г.
-
Suedeze SHL Healthcare investoi në një fabrikë pajisjesh mjekësore pranë Sofjes, Bullgari 01.06.2023 г.
-
Portofoli i Filkab mbulon të gjithë asortimentin e nevojshëm të kabllove TKD të dizajnuara për sistemet e ashensorëve 01.06.2023 г.
-
Avesta Batteries and Energy Engineering hap një fabrikë të re për prodhimin e baterive në Kërçovë 31.05.2023 г.
-
Kompania amerikane e makinave elektrike Rivian do të punësojë mbi 150 inxhinierë në Beograd 30.05.2023 г.
-
SHL Healthcare инвестираше речиси во фабрика за медицински производи во близина на Софија, Бугарија 01.06.2023 г.
-
Инж Нишан Баздигјан, управител на РАИС, ја коментираше иновативната машина со 8 вретена разработена во соработка со Siemens 01.06.2023 г.
-
Авеста Батери енд Енерджи Инженеринг отвора нова фабрика за производство на акумулатори во Кичево, Северна Македонија 31.05.2023 г.
-
Американската компанија за електрични автомобили Rivian ќе вработи над 150 инженери 30.05.2023 г.
-
SHL Healthcare va investi aproximativ 2 milioane de leva (BGN) intr-o fabrica de dispozitive medicale langa Sofia 01.06.2023 г.
-
Ing. Nishan Bazdigyan, managerul companiei RAIS, ne povesteste despre masina inovatoare cu 8 axe, dezvoltata in cooperare cu Sie 01.06.2023 г.
-
Avesta Battery & Energy Engineering deschide o noua fabrica pentru productia de baterii in Kicevo 31.05.2023 г.
-
Compania americana de masini electrice Rivian va angaja in 2023 peste 150 de ingineri in Belgrad, Serbia 30.05.2023 г.
-
SHL Healthcare уложила је скоро 2 милиона лева у фабрику медицинских уређаја у близини Софије, Бугарска 01.06.2023 г.
-
РС Електро: Мобилни уређаји shirla компаније Baur пружају поуздано тестирање и локацију квара у кабловима и омотачу каблова 01.06.2023 г.
-
Авеста Батери анд Енерџи Инжењеринг отвара нову фабрику за производњу батерија у Кичеву, Северна Македонија 31.05.2023 г.
-
Америчка компанија за електрична возила Rivian запослиће преко 150 инжењера у Београду 30.05.2023 г.
-
Интеграторите от STAMH Group реализираха „склад на бъдещето“ за нуждите на популярния моден бранд REMIX GLOBAL
24 май 2023 г.
-
БИБУС България: Добре дошли в умното бъдеще! По-компактни машини или роботи с piCOMPACT®10X SMART на Piab
17 май 2023 г.
-
„Умно“ решение за всяка сграда: Специалистите от Valkrea.House интегрират технологии от бъдещето в настоящето Ви
03 май 2023 г.