Италия често е наричана „Bel Paese“, т.е. „прекрасната страна“, но като се имат предвид нейните разнообразни кулинарни традиции, тя със сигурност може да бъде определена и като „страната на добрата храна“. Отличната национална кухня отдавна се е превърнала в динамично развиваща се хранително-вкусова индустрия, представляваща тясно свързана мрежа от компании на територията на Италия – както големи фирми, така и малки местни предприятия. „Италианската компания Vigap решава да автоматизира процеса на разрязване на своите тестени изделия, който преди се е извършвал ръчно. Създаденото решение включва внедряването на робот FANUC, използващ ултразвуков нож в условията на ограничено пространство, което е осигурило съвършен и бърз производствен процес“, информираха за ДигиталнаИндустрия.bg от ФАНУК България.
Компанията Vigap, чиято централа се намира в Али Терме, провинция Месина, е една от най-важните фирми за тестени изделия в Сицилия. От 1975 г. Vigap произвежда сладки и солени замразени тестени изделия за хотели, ресторанти, кетъринг компании и барове. Ежедневно екипът на Vigap произвежда кроасани, печива, десерти, полуфабрикати (бутер тесто и др.), маслено тесто с пълнеж. Всички те са хранително балансирани, без добавени мазнини и изцяло натурални, произведени по традиционни рецепти и в съответствие с установените в Европейския съюз стандарти за качество.
„Екипът на Vigap е истински привързан към традицията и внимателното отношение към съставките, предавани от поколение на поколение, което днес отваря възможности за технологични иновации. По този начин компанията се стреми да поддържа високите си стандарти за качество и да постигне нови нива на производителност, така че да може да отговори на нуждите и на чуждите пазари“, разказаха от ФАНУК България.
Компанията е семейна, като визията на второто поколение е да се поддържа високо ниво на качество при оптимизиране на ресурсите. „Vigap е фирма, която е силно свързана със своята принадлежност, затова никога не пренебрегваме традициите на нашата земя“, коментира производственият мениджър Масимилиано Пистоне. „Избрахме да автоматизираме определени производствени етапи, за да станем по-стабилни и да увеличим производствения си капацитет с оглед на нашите бъдещи проекти“, допълва той.
Проектът на Vigap е амбициозен: благодарение на оптимизирането на процесите и въвеждането на роботи в производството, компанията се стреми да постигне по-високо ниво на растеж, като отговори на изискванията на външните пазари. „ Благодарение на перфектната комбинация от традиция и иновация, Vigap ще може да посрещне предизвикателствата на постоянно развиващите се международни пазари“, заявиха от ФАНУК България.
От мениджмънта на Vigap са избрали да автоматизират процеса на разрязване на парчета на готовите изпечени сладкиши, който преди се е извършвал изцяло на ръка. Това е постигнато чрез внедряване в производството на робот, оборудван с ултразвуков нож, позволяващ чисто и прецизно нарязване на тортите.
„Сега, благодарение на тази технология, ние сме по-ефективни, по-прецизни и можем да гарантираме чисто срязване на продукта, както и да се възползваме от увеличение на производствения ни капацитет“, обяснява Масимилиано Пистоне.
По този начин процесът на производство на торти се превръща в оптимално хибридно решение между традиция и индустриализация: традицията за приготвянето на качествените съставки на ръка се запазва, докато производителността се увеличава.
По думите на Карло Депу, управляващ директор на компанията Demur, системен интегратор, специализиран в индустриални роботизирани системи, тясното място във веригата за производство на торти е нарязването на парчета. То се е извършвало с помощта на ръчна машина, чийто капацитет бил 300 торти на ден. Demur заменя машината с работна клетка, състояща се от робот с шарнирно рамо и ултразвуков нож. Така капацитетът на Vigap се увеличава до нарязването на 2000 торти на ден, което означава повишаване на производителността с 650%. Персоналът, който преди е отговарял за този процес, е преместен в отдела за изследователска и развойна дейност.
„Главният герой в работната клетка, която от Demur са разработили за Vigap, е роботът FANUC LR Mate. Ако Vigap вижда себе си като „свързващото звено между „добро утро“ и „лека нощ“, FANUC може да се определи като „ мостът между доброто производство и още по-доброто производство““, коментираха от ФАНУК България.
„Избрахме робот FANUC заради неговата прецизност и надеждност и графичния интерфейс, който прави операциите много лесни за оператора“, казва Карло Депу. Всички обучителни панели на роботите FANUC се предлагат заедно с интерфейс iHMI, който е иновативен, интуитивен и ергономичен, улеснявайки взаимодействието на операторите с робота.
При нарязването роботът се ръководи от система за машинно зрение, която е в състояние да разпознае обекта и да изчисли неговия център на тежестта. Това прави машината многофункционална и гъвкава по време на работа.
Разрезът се извършва с помощта на ултразвукова технология, която кара титаниевото острие да вибрира с честота от 20 kHz. По този начин рязането е прецизно, чисто, бързо и, тъй като отговаря на изискванията за чистота и хигиена, по острието не остават хранителни остатъци.
„Решението, предложено от Demur и FANUC, не само подобрява условията на работа на операторите, но също така увеличава производителността и ефективността, като същевременно гарантира запазването на традиционността на продукта“, поясниха от ФАНУК България.
„Избрах робот на FANUC, но преди всичко изборът ни беше за екипа на FANUC, защото той се състои от изключително компетентни хора, с които е възможно да се говори за технологични решения на високо ниво, както и за разработването на сложни приложения, които изискват точни решения в икономически и организационно стабилен контекст“, допълва още Карло Депу.
Повече информация за ФАНУК България ЕООД, марките, продуктите и услугите, които предлага у нас, реализации и актуални промоционални кампании, бихте могли да намерите в микросайта на фирмата в Борса.bg! Разберете още кои са активните постоянни и стажантски позиции на компанията, както и подробности за технологичните възможности и бъдещите ѝ планове за развитие от ТУК!
Източник на снимковия материал: ФАНУК България, FANUC
-
Вайд-Бул: Революционна комуникационна система за интелигентен автобусен транспорт е базирана на Ethernet комутатори на Advantech 14.06.2025 г.
-
„ПромоТех.bg в един клик“: Индустриални климатици, неръждаеми помпи, етикетен принтер и много други 13.06.2025 г.
-
ЮМТ: В портфолиото ни ще откриете висококачествените прецизни свредла за пробиване на дълбоки отвори на TBT Tiefbohrtechnik 13.06.2025 г.
-
От Бразилия до Япония с аромат от България: Как Балев Корпорейшън изгражда глобален бранд и вдъхва живот на мечтата AREON 13.06.2025 г.
-
RS Electro: Sistemi për testimin e kabllove titron® nga Baur është projektuar për t'u instaluar në automjete të vogla 13.06.2025 г.
-
Kompania bullgare EnduroSat tërheq 43 milionë euro investime për një qendër të re hapësinore dhe prodhim të satelitëve të gjener 13.06.2025 г.
-
Schneider Electric hapi ndërtesën e saj të re inteligjente në Dubai si pjesë e programit Impact Buildings 12.06.2025 г.
-
Kompania serbe ElevenEs prezanton një bateri të re me jetëgjatësi prej gjysmë milioni kilometrash 12.06.2025 г.
-
Резервните филтри на Camfil се алтернатива што ја оптимизира ефикасноста на индустриските системи за собирање на прашина 13.06.2025 г.
-
Schneider Electric ја отвори својата нова паметна зграда во Дубаи како дел од програмата Ipact Buildings 13.06.2025 г.
-
Бугарската EnduroSat привлече 43 милиони евра инвестиции за нов вкосмички центар и производство на сателити од следна генерациј 13.06.2025 г.
-
СР Абразиви & Инструменти: Поефикасна обработка на површини од не'рѓосувачки челик со BRUSHmax 3.0 на SUHNER 12.06.2025 г.
-
Compania bulgara EnduroSat atrage investitii de 43 de milioane de euro pentru un nou centru spatial si productia de sateliti 13.06.2025 г.
-
Solutia pentru bucla de amestec MIXIT de la Grundfos optimizeaza costurile de incalzire cu 20% intr-un spital din Germania 12.06.2025 г.
-
Compania sarba ElevenEs prezinta o noua baterie cu o durata de viata de jumatate de milion de kilometri 12.06.2025 г.
-
A treia fabrica Karcher din Romania va produce echipamente de curatare pentru piata europeana 11.06.2025 г.
-
Grundfos MIXIT решење за мешање оптимизује трошкове грејања за 20% у болници у Немачкој 13.06.2025 г.
-
Бугарска компанија EnduroSat привлачи 43 милиона евра инвестиција за нови свемирски центар и производњу сателита следеће генерац 13.06.2025 г.
-
Српска компанија ElevenEs представља нову батерију са веком трајања од пола милиона километара 12.06.2025 г.
-
Унисист: Калибрација мерних инструмената је инвестиција у безбедност и квалитет радних процеса 12.06.2025 г.
-
SpaceCAD: Отключете иновациите в облака със Solid Edge X и AI помощ за управление на облачните данни
09 юни 2025 г.
-
Свързани решения на Trumpf преобразяват италиански завод в интелигентна екосистема в синхрон с Индустрия 4.0
06 юни 2025 г.
-
АТРИ Роботикс: Компактност и прецизност при боядисване в индустриална среда с робота Motoman MPX1150
27 май 2025 г.