Нашият свят става все по-свързан, като това изисква още по-високоскоростен интернет, независимо къде се намирате. Новият безжичен стандарт Wi-Fi 6, който сменя досегашния Wi-Fi 5, е по-бърз, по-ефективен и способен да се справя по-добре с приложения с висока плътност, като например бордови приложения за развлечение на пътниците. „Westermo добави две нови решения за достъп към своята гама от WLAN решения Ibex, за да осигури високопроизводителна комуникация на данни на борда на влакове, в индустриалните транспортни средства и за приложения на открито“, съобщиха за ДигиталнаИндустрия.bg от доказаната българска търговска компания Ритбул, предлагаща изделията на Westermo на българския пазар.
Какво представлява Wi-Fi 6?
Wi-Fi е набор от стандарти от гамата 802.11. Когато се разработва нова версия на Wi-Fi свързаност, тази продуктова гама нараства. Всяка от тях е приемник на предишната версия и предлага повече възможности. Wi-Fi 4 (802.11n) е много често срещана за битовите устройства, който работят при честоти от 2.4 GHz и 5 GHz. Някои рутери от премиум клас предлагат Wi-Fi 5 (802.11ac) свързаност, която работи само на честота от 5 GHz. Най-често рутерите използват Wi-Fi 4 и 5 паралелно, осигурявайки гъвкавост между устройствата.
Wi-Fi 6 (802.11ax) работи както на честота 2.4 GHz, така и на 5 GHz, като може да използва и 6 GHz честота, но само за Wi-Fi 6e. Wi-Fi 6 предлага повече канали и много по-ефективна комуникация със съвместими крайни устройства. Използването както на 2.4 GHz, така и на 5 GHz позволява ниски нива на смущения, висока скорост и по-добро проникване, което прави новия стандарт оптимален за всички нужди, изискващи безжична връзка.
„Тук не става въпрос за еднократно повишаване на производителността, това е дългосрочно надграждане, което ще попречи на забавянето на скоростта при преноса на данни в бъдеще“, поясниха от Ритбул.
Кои са трите важни предимства на Wi-Fi 6?
По-голяма скорост
„Wi-Fi 5 отговаряше на изискванията на потребителите в продължение на много години, въпреки че техните навици се промениха. Днес те очакват по-добра услуга, с възможност за свързване на повече устройства. За да се справи с този тип връзка, Wi-Fi 6 въвежда OFDMA (б.ред. множествен достъп с ортогонално честотно разделяне), което променя модела в сравнение с OFDM (мултиплексиране с ортогонално честотно разделяне), съвместимо с Wi-Fi 5“, обясниха от Ритбул.
OFDM предоставя на всеки потребител времеви интервал и разпределя честоти за всеки потребител. Това означава, че всеки от тях ще има фиксирано потребление, независимо от натоварването, консумирайки ресурси, които могат да се използват от други потребители. Когато някои потребители обаче използват само малък обем от данни (социални медии), а други се нуждаят от големи обеми (видео стрийминг и т.н.), постигането му е доста сложно. OFDMA въвежда споделен ресурс с гъвкав размер на полезното натоварване. Този ресурс може да мащабира и позволява ефективно използване, давайки възможност на всички потребители, независимо от това какво правят, да използват споделена Wi-Fi услуга.
Повече свързани устройства
„Всички сме изпитали това на гърба си. Отличен сигнал, но няма достъп до Интернет. Това е така, защото точките за достъп, които работят на по-стари Wi-Fi стандарти, в крайна сметка се задръстват, тъй като могат да обработват само определен брой клиенти наведнъж. Тъй като ставаме все по-свързани и все повече хора избират да пътуват с обществения транспорт, свързаността на борда се превръща във все по-важен фактор“, коментираха от Ритбул.
Една от най-полезните характеристики за Wi-Fi 6 е, че не става въпрос за подобряване на скоростите за отделните потребители, а по-скоро за подобряване на мрежата като цяло, когато много устройства са свързани едновременно.
Висока степен на киберсигурност
„През 2021 г. Wi-Fi получи най-голямата си актуализация в последното десетилетие с нов протокол за сигурност, наречен WPA3. Той наследява WPA2 и е метод за криптиране, използван по време на безжичен пренос на данни. Това е нещо, което се използва всеки ден и гарантира, че сте в безопасност, докато използвате Wi-Fi“, поясниха от Ритбул.
При използването на WPA3 за хакерите ще бъде по-трудно да крадат пароли или да извършват MiTM атаки (б.ред. „Man-in-The-Middle“, или „човек по средата“, е кибер атака, при която хакер се внедрява в комуникационната сесия между две страни), за да следят данните по време на техния пренос.
Wi-Fi 6 или 5G?
„Важно е да се отбележи, че Wi-Fi 6 и 5G са напълно различни технологии: безжична LAN мрежа срещу клетъчна мрежа. И все пак те имат някои общи неща: и двете представляват най-новите технологични постижения в съответните области и се очаква и двете да съществуват едновременно, тъй като имат голям потенциал за съвместна работа”, категорични са българските специалисти.
В заключение може да се каже, че 802.11ax, или Wi-Fi 6, е най-новият вариант за безжична мрежа, който позволява множество устройства да бъдат свързани към един рутер. Стандартът Wi-Fi 6 позволява на компютърните мрежи да приемат и прехвърлят големи обеми от данни.
Актуализираната версия представлява значително подобрение спрямо предишните поколения, въпреки че разликите е възможно да не са лесно видими за крайния потребител. Важен компонент на тази технология е, че тя включва различни постепенни подобрения, които в крайна сметка водят до значително надграждане.
Ibex-1310 и Ibex-1510 на Westermo
Westermo попълни своето портфолио с две нови решения за достъп до безжична мрежа Wi-Fi 6, която е налична в промишлени транспортни средства и железопътни приложения. Ibex-1310 и Ibex-1510 позволяват функционирането на високопроизводителна Wi-Fi мрежа във взискателна среда с множество свързани устройства. Новите точки за достъп от гамата WLAN решения Ibex осигуряват високопроизводителна комуникация на данни на борда на влакове, транспортни средства и приложения на открито.
„Ibex -1310 и Ibex-1510 са едновременно точки за достъп с две честоти (2,4 GHz и 5 GHz) и клиентска платформа, които са проектирани да отговарят на стандарта IEEE 802.11ax, известен също като Wi-Fi 6. Като предоставят подобрена производителност и скорост, особено в среда с много устройства, точките за достъп създават мрежи, които поддържат по-добре приложения като поддръжка, системи за сваляне и управление на данни за влаковете и Wi-Fi хот спотове за пътници“, допълниха още от Ритбул.
Информация за фирма Ритбул ЕООД, марките, продуктите и услугите, които предлага у нас, реализации и активни промоционални кампании, бихте могли да намерите в микросайта на фирмата в Борса.bg! Разберете още кои са активните постоянни и стажантски позиции на компанията, както и подробности за технологичните възможности и бъдещите ѝ планове за развитие от ТУК!
Източник на снимковия материал: Ритбул, Westermo, freepik.com
-
Солтех: Кои са 6-те индустрии, които могат да извлекат максимални ползи от роботизираното палетизиране на стоки 08.02.2023 г.
-
Кастива: Зелена сграда в Ухан „мисли“ автономно благодарение на дигитална сграда близнак и PC-базирано управление от Beckhoff 08.02.2023 г.
-
HI Инженеринг: Раят за феновете на виното – новата туристическа атракция WoW в Порто – разчита на генераторите Grupel 08.02.2023 г.
-
Либхер-Конкрийт Технолоджи Марица: Гордеем се, че предлагаме атрактивна работна среда с дългосрочни перспективи 08.02.2023 г.
-
Kompania kineze Haitian do të hapë një kompleks prodhimi për makineri në Serbi 08.02.2023 г.
-
Nokian fillon punën per ndertimin e një fabrike të re gomash prej 650 milionë eurosh 07.02.2023 г.
-
Zonat industriale në Bullgari do të marrin mbështetje në vlerë prej rreth 110 milionë euro 06.02.2023 г.
-
Rafineria e naftës në Balsh të Shqipërisë do të shndërrohet në një termocentral diellor 03.02.2023 г.
-
Кинеската компанија Haitian ќе отвори производствен комплекс за машини во Србија 08.02.2023 г.
-
Schneider Electric ги здружува силите со Terra Cloud за да обезбеди одржлива и еколошка иднина за центрите за податоци 08.02.2023 г.
-
Nokian започнува со работа на нова фабрика за гуми во вредност во западна Романија 07.02.2023 г.
-
Т и Д Инженеринг: преносните станици за полнење eCS Porto се „паметно“ решение за ефикасна потрошувачка на енергијата 07.02.2023 г.
-
Compania chineza Haitian va deschide un complex pentru productia de utilaje in Serbia 08.02.2023 г.
-
Indumatic: Solutie Aquachem filtreaza apele reziduale la tratarea gazelor arse prin intermediul pompelor peristaltice Flowrox 08.02.2023 г.
-
Nokian a inceput lucrarile la noua fabrica de anvelope in valoare in vestul Romaniei 07.02.2023 г.
-
Zonele industriale din Bulgaria vor primi sprijin in valoare de aproximativ 110 milioane de euro 06.02.2023 г.
-
Кинеска компанија Haitian отвориће производни комплекс за машине у Србији 08.02.2023 г.
-
Nokian почиње рад на новој фабрици гума вредној 650 милиона евра у западној Румунији 07.02.2023 г.
-
Индустријске зоне у Бугарској добиће подршку у износу од око 110 милиона евра 06.02.2023 г.
-
ЛогиСофт: У срцу нашег пословног успеха су наши стручњаци који раде на иновативним и креативним пројектима 06.02.2023 г.
-
Солтех отваря вратите към бъдещето на индустрията: Роботизираното палетизиране оптимизира дейността Ви!
08 февруари 2023 г.
-
Каним Ви на среща в „Асансьор 4.0“: С Филкаб и TKD дори кабелните инсталации са интелигентни!
02 февруари 2023 г.
-
БР Техника: Още по-голяма гъвкавост и използваемост на мобилните роботи с комплекта за роботика ROKIT на Bosch Rexroth
31 януари 2023 г.