Конкурентната среда е стимул за развитие на индустриалните предприятия, а изискванията от страна на потребителите стават все по-високи. Към доставчиците се предявяват условия за по-кратки срокове на изпълнение, по-ниски маржове (б.ред. печалба от продукта) и по-голяма гъвкавост. Всичко това води до оптимизация на производствата. В днешния материал ще Ви представим именно подобен пример, при това не къде да е, а в България. Наскоро в завода на Самел 90 – компания, специализирана в производството на осветление, системи за управление и др., е инсталирана първата роботизирана система, чрез която са постигнати оптимизация на машинното време и решение на проблема с липсата на кадри. Проектът представлява внедряване на роботизирана ръка UR10, а неговото изпълнение е резултат от съвместните усилия на компаниите Солтех, Аутоматикс и Полимета-С. Експертите от Солтех разказаха пред ДигиталнаИндустрия.bg подробности за същността, приложението и ползите от роботизираната система. Какви са те, ще научите в следващите редове.
„UR10 са коботи на датската фирма Universal Robots. Коботът, или наричан още колаборативен робот, представлява роботизирана конструкция, предназначена за повишаване на производствената продуктивност с участието на човека. Целта на коботите е да извършват простите повторяеми действия, така че квалифицираните кадри да насочат потенциала си към съществената част от производствените процеси. По този начин се съкращава оперативното време, като същевременно се решава и проблемът с липсата на кадри. Това от своя страна повишава конкурентоспособността на производството, като му позволява да отговори на клиентските изисквания за качество, цена и бързина”, поясниха от Солтех.
Коботът UR10, предоставен от Солтех, е с обсег 1300 mm
Роботизираната ръка е разработена така, че да извършва автоматично дори по-тежки задачи. Пригодена е за операции, които включват манипулиране с до 10 kg полезен товар. Oбсегът ѝ достига до 1300 mm.
„Коботът е особено подходящ за дейности като: пакетиране, палетизиране, сглобяване, както и за поставяне. Леките роботизирани ръце са лесни за пренастройка и позволяват бързо изпълнение на задачите. В резултат от оптимизацията на производството са постигнати и кратки срокове за възвръщаемост на инвестицията. За монтажа и програмирането на UR10 в завода на фирмата поръчител се погрижи екипът на Аутоматикс”, допълниха специалистите от Солтех.
Приложение на кобота UR10 в конкретния обект
Дейността на Самел 90 е свързана с производството на LED осветление, системи за управление, военна продукция и др. Работата на оператора се изразява в зареждането на растерна количка (б.ред. със 100 броя детайли). Тя се поставя и заключва на определената позиция, така че да се осигури повторяемост и точност на изпълнението. За нуждите на производството е добавена и допълнителна станция за препозициониране на детайла и смяна на захвата с грипера (б.ред. накрайник на роботизираната ръка за захват). Също така е разработен и специален двоен грипер, който позволява веднага след изваждането на готовия детайл да бъде заредена нова заготовка за обработка.
„По този начин работният процес се оптимизира, а времето, необходимо за един работен цикъл, намалява. След обработка на 100-те детайла, операторът подменя количката с нова – без прекъсване на производството. Роботът извършва 5-часова автономна работа с металообработващата машина, предоставена от Полимета-С”, обясниха от Солтех.
„Роботизираната система е съобразена и изпълнена според изискванията и стандартите за безопасност на машините. Към нея е инсталиран лазерен скенер с няколко зони на работа. Той е предназначен да засича човешко присъствие, като в зависимост от близостта роботът забавя скоростта си или изцяло спира”, добавиха от компанията.
Коботът UR10 разполага с допълнителни опции за извършване на довършителни операции върху детайла. Те включват:
- Подсушаване;
- Измиване;
- Отнемане на ръбове и фаски;
- Обръщане на детайл;
- Визуален контрол;
- Статистика.
„Настройването на системата към различните размери и форми на детайлите се извършва изключително бързо. На оператора са необходими само няколко минути, за да смени патронника на машината, хващача на робота и растерната плоча на количката за детайли. В резултат на това се постига повишена производителност с по-малки разходи”, поясниха експертите на Солтех.
UR10 кобот се отличава със следните предимства: - Човешки фактор: Ценният човешки ресурс се насочва към по-важни и креативни дейности. Производство става по-малко зависимо от липсата на кадри; - Прецизност: Висока прецизност и гарантирани резултати при всяка една серия детайли; - Ефективност: Повишена ефективност в работните часове на всяка машина; Планиране: Бърза реакция при поръчки както за малки, така и за големи серии. Статистически прогнозираното време за обработка на детайл отговаря на действителното; - Печалба: Понижените разходи за труд и намаленото машинно време, повишават възвръщаемостта от всяка поръчка; - Производителност: Интелигентната станция с робот е от 30% до 130% по-продуктивна от операторската работа – повече детайли, по-бързо изпълнение на поръчките; - Разходи: Изчислено спрямо продуктивността, роботизираните решения биха Ви стрували над 6 пъти по-малко на час, в сравнение с обслужването от работник; - Инвестиция: Надеждна роботизация, бърза възвращаемост в срок 1-3 години, минимални разходи за поддръжка. |
Повече информация за Солтех ЕООД, марките, продуктите и услугите, които предлага у нас, реализации и актуални промоционални кампании, бихте могли да намерите в микросайта на фирмата в Борса.bg! Разберете още кои са активните постоянни и стажантски позиции на компанията, както и подробности за технологичните възможности и бъдещите ѝ планове за развитие от ТУК.
Източник на снимковия материал: Солтех
-
APS Pipes България: Свойствата на GRP тръбите Subor позволяват полагането им чрез безизкопен, подводен и надземен монтаж 03.12.2023 г.
-
Машините на MachTech & InnoTech 2023: Мащабните технологични решения приковаха вниманието на многобройните посетители 02.12.2023 г.
-
Sensata Technologies с престижно отличие в категория „Иновации“ от 33-тите Бизнес Оскари, връчвани от списание „Икономика“ и КРИБ 02.12.2023 г.
-
Бандени: Честотният преобразувател iC7 на Danfoss проправя път към измерение, в което интелигентните системи са новата реалност 02.12.2023 г.
-
Branka Sllaveski merr detyrën e drejtoreshës së përgjithshme të verës së Maqedonisë së Veriut Tikveš nga 1 janari 2024 02.12.2023 г.
-
Me demonstrimet mbresëlënëse të teknologjisë 3D, stendat e GreMa 3D ishin një nga pikat e nxehta gjatë MachTech & InnoTech 2023 02.12.2023 г.
-
Kompania rumune E.ON instaloi një instalim PV për prodhuesin e tullave Cemacon 01.12.2023 г.
-
Kompania gjermane Muehlbauer do të ndërtojë fabrikën e montimit të makinerive të baterive dhe qelizave të karburantit në Serbi 29.11.2023 г.
-
Бранка Славеска ја презема функцијата генерален директор на винаријата Тиквеш во Северна Македонија од 1 јануари 2024 година 02.12.2023 г.
-
Романската компанија E.ON монтира PV инсталација за производителот на тули Cemacon 01.12.2023 г.
-
Германската компанија Muehlbauer ќе гради фабрика за склопување на машини за батерии и горивни ќелии во Србија 29.11.2023 г.
-
Општина Свиштов презентираше проект за изградба на Дунавски индустриски технолошки парк во вредност од 50 мил. лева 28.11.2023 г.
-
De la 1 ianuarie 2024, Branka Slaveski va prelua functia de director general al cramei Tikves din Macedonia de Nord 02.12.2023 г.
-
Compania romaneasca E.ON a instalat o centrala fotovoltaica pentru producatorul de caramida Cemacon 01.12.2023 г.
-
Compania germana Muehlbauer va construi o fabrica pentru asamblarea masinilor pentru productia de baterii si pile de combustie 29.11.2023 г.
-
Primaria Municipiului Svishtov (Bulgaria) a prezentat un proiect pentru constructia Parcului Tehnologic Industrial Dunarean 28.11.2023 г.
-
Бранка Славески преузима дужност генералног директора северномакедонске винарије Tikveš од 1. јануара 2024. године 02.12.2023 г.
-
Лазатек: ЦНЦ центри за глодање зупчаника компаније YG Tech комбинују високу технологију, прецизну машинску обраду 02.12.2023 г.
-
Са својим импресивним демонстрацијама 3D технологије, штанд компаније GreMa 3Dбио је једно од врућих тачака 02.12.2023 г.
-
Пратећи најновије технолошке трендове у портфолију компаније Siemens, тим компаније САТ интегрише модерне системе 02.12.2023 г.
-
STAMH: Автоматизираната системата escala и роботите Eligo са иновации с ключово значение за успеха на e-commerce
30 ноември 2023 г.
-
Новите стъклени сензорни панели iNELS са перфектното допълнение към смарт системата за автоматизация на дома
30 ноември 2023 г.
-
Солтех: Solid Edge 2024 е тук с интуитивни подобрения и AI функционалности за интелигентно проектиране
15 ноември 2023 г.