Енергийната ефективност е актуална тема, която се радва на все по-силен интерес както в професионален, така и в личен план. С усъвършенстването на високите технологии, „зелената“ енергия става все по-достъпна и предпочитана възможност, а автоматизацията от своя страна не само че навлиза все по-осезаемо в индустрията и бита – тя дава заявка да се превърне в неизменна част от модерното ежедневие. Симбиозата между тези две тенденции конфигурира идеята за „умна“ пасивна къща“. Какво представлява тази концепция, какви са ключовите фактори за реализацията на подобен проект и какви са предимствата му? С отговорите на всички тези въпроси ще Ви запознаем в следващите редове. Със специалистите в областта на сградната автоматизация от отличената като най-иновативна в строителството компания Иноватива, ще развием темата пред ДигиталнаИндустрия.bg.
Иноватива е ексклузивен партньор за страната и цяла Южна Европа на един от лидерите в областта на сградната автоматизация – компанията Vitrea. Утвърдената партньорска мрежа и завидните познания на специалистите от една от най-бързо развиващите се Smart Home компании, превръщат дружеството в надежден партньор, който гарантира наслада за сетивата и усещане за лукс в автоматизирана, енергийно ефективна опаковка с модерен дизайн и богата функционалност. С други думи създавайки „домът на мечтите Ви“. Удобството и престижът, които Иноватива могат да реализират според Вашите специфични нужди и желания, са само на клик разстояние. |
„Основните цели на автоматичната система и плюсово енергийната жилищна сграда са автономност на сградата – т.е. да бъде независима от външни доставчици, както и да гарантира ниско потребление на електроенергия, вода и газ. Интелигентните системи са бързовъзвръщаема инвестиция за автоматизация, респективно потребителско удобство и повишена ефективност. За изграждането на автономна енергийно ефективна къща, известна още като „умна пасивна къща“, следва да се постигнат няколко основни изисквания, които позволяват на пасивната къща да произвежда повече електричество, отколкото харчи“, поясниха българските експерти.
Ето какво включват изискванията за пасивен дом:
- Отоплителна термопомпена инсталация, която се комбинира с бойлерна система за топла вода от PVT соларно-фотоволтаични панели на покрива или в двора. По този начин PV панелите могат да преустановят работа при надвишаване и запълване на капацитета на системата за съхранение на електроенергия;
- Система за използване на енергия от фотоволтаици;
- Вентилационна система с децентрализирани рекуператори – те трябва да се синхронизират за едновременна работа при хибридно управление (автоматично и ръчно);
- Система за съхранение на електроенергията с достатъчно голям капацитет, който да покрие всички енергийни нужди на домакинството;
- Система за охрана, контрол на достъпа и видеонаблюдение;
„Контрол на достъпа може да се извърши ръчно и през смартфон апликация – чрез интеграция на смарт видеодомофонна система. Това позволява наблюдение в реално време през апликация, независимо от локацията Ви. За оптимална функционалност на системата е необходим монтаж на допълнителни защитни компоненти, както и на допълнителни релета за време, които имитират присъствие – включвайки на случаен принцип осветлението в помещенията и коридорите в определени часови диапазони. За гарантирана сигурност светлинната инсталация осъществява активна „комуникация“ с алармената система“, поясниха интегаторите от Иноватива.
- Автоматизирана слънцезащитна система на прозорците и фасадата – синхронизирана със смарт метеостанция, което позволява на дома автономно да взима решение за спускането на слънцезащитната система (б.ред. в зависимост от външната температура и позицията на слънцето);
- Нискоенергийна LED осветителна инсталация със сензори за движение и ръчно управление.
Отличителните характеристики на проекта включват:
- Ниски експлоатационни разходи;
- Нулево потребление на електроенергия от външни източници и доставчици;
- Минимизиране на мокрите процеси в строителството;
- Кратки срокове за изпълнение;
- Ниско потребление на електроенергия (<10 kWh/m2 на годишна база);
- Екологично съобразени материали;
- 95% рециклируемост на сградата;
- Независими отоплителни обеми в сградата;
- Нулева употреба на канцерогенни и минерални изолационни материали;
- 25% по-ниска цена за изграждане в сравнение с подобни проекти.
„Умните“ пасивни къщи са нагледен пример за предимствата на домашната автоматизация. Чрез интегриране на интелигентна система за контрол и управление Вие си гарантирате не само енергийна ефективност, намалени месечни разходи и надеждна защита, но и получавате цялостно решение, което включва стилна и комфортна обстановка, която предоставя удобства и функционалност от „ново поколение“, коментираха специалистите.
Проектът за автономна енергийно ефективна къща се съпътства от изграждането на следните специфични системи:
- Комбинирана бойлерна система за топла вода;
- Отоплително-климатизираща термопомпена инсталация;
- Автоматизирана вентилационна система с децентрализирани рекуператори;
- Система за използване на енергия от собствени възобновяеми енергийни източници;
- Система за съхранение на електроенергията;
- Собствен възобновяем енергиен източник;
- Стъклени прозоречни термопанели;
- Светодиодна LED осветителна инсталация;
- Автоматизирана слънцезащитна система;
- Система за постоянен видео контрол;
- Сигнално-охранителна система.
„По същество сградната и домашната автоматизация представляват цялостно решение за оптимизация на ежедневието. То е реализируемо както в професионален, така и в личен аспект, а имайки предвид съвременната забързаност и натовареност на ежедневието, се превръща и в незаменим гарант за качествена почивка и полозтворно ежедневие. Компанията ни се стреми да предоставя услуги в полза на клиентите ни, които удовлетворяват изцяло нуждите им“, допълниха още от iNovativa.
Източник на снимковия материал: Иноватива (iNovativa), canva.com
-
Юроком 2000: Линейният сифон за вграждане на плочка на Alcadrain е носител на Design Plus Award от тазгодишното издание на ISH 29.03.2023 г.
-
Българската следа на ISH 2023: Теси представи най-новите си продукти и решения на международната сцена във Франкфурт 29.03.2023 г.
-
Архитектурно-строителна седмица стартира! Заповядайте на щанда на Инженер.bg, за да си говорим за иновации и да печелите награди 29.03.2023 г.
-
DTS – „Цифрови преносни системи“: Какво е важно да знаете за избора на соларен инвертор за Вашата ефективна фотоволтаична инсталация 29.03.2023 г.
-
Rriten me 4.1% importet e makinerive, pajisjeve dhe pjesëve të këmbimit në Shqipëri 29.03.2023 г.
-
Nishan Buzdigyan, menaxher i RAIS, u nderua me një pllakë nderi nga Unioni i Bamirësisë së Ushtrisë "Parecordzagan" 24.03.2023 г.
-
Kompania rumune Unilever do të investojë 20 milionë euro në një fabrikë të re në Ukrainë 28.03.2023 г.
-
Një delegacion ndërkombëtar vizitoi ndërmarrjet FERO Invest në Maqedoninë 27.03.2023 г.
-
Увозот на машини, опрема и резервни делови во Албанија пораснува за 4,1 отсто 29.03.2023 г.
-
Романската компанија Unilever ќе инвестира 20 милиони евра во нова фабрика 28.03.2023 г.
-
Меѓународна делегација ги посети претпријатијата на ФЕРО Инвест 27.03.2023 г.
-
Инж. Нишан Баздигјан, управител на РАИС, доби почесна плакета од Сеерменскиот добротворен сојуз „Парекорџаган“ 27.03.2023 г.
-
Importul de masini, echipamente si piese de schimb in Albania a crescut cu 4.1% 29.03.2023 г.
-
Indumatic: Pompele submersibile verticale ETLB-S de la Stübbe asigura o calitate, fiabilitate si flexibilitate pentru aplicatia 28.03.2023 г.
-
Compania romaneasca Unilever va investi 20 milioane de euro intr-o noua fabrica din Ucraina 28.03.2023 г.
-
O delegatie internationala a vizitat centrele si fabricile FERO Invest din Macedonia de Nord 27.03.2023 г.
-
Увоз машина, опреме и резервних делова у Албанију порастао за 4,1% 29.03.2023 г.
-
Мултиинжењеринг: Алуминијумски профили Paletti су доказано решење за примену у индустрији, логистици и у кући 29.03.2023 г.
-
По девети пут, фотонапонски модули Phono Solar - сопствена производња компаније Smart Solar - део су престижне листе Tier 1 сајт 29.03.2023 г.
-
Румунска компанија Unilever уложиће 20 милиона евра у нову фабрику у Украјини 28.03.2023 г.
-
„Зеленото“ бъдеще предстои! В пика на 3D технологиите, B2N Academy подготвя специалисти в 3D принтирането
23 март 2023 г.
-
STAMH: Физическите възможности на индустриалните роботи за палетизиране надминават в пъти човешката сила
22 март 2023 г.
-
Пневматични продукти и решения на Festo с IO-Link® комуникация съдействат за успеха на голяма мебелна компания
16 март 2023 г.