В началото на 2023 г. във фирма Валкреа.Хаус постъпва любопитна заявка за реализацията на интелигентно управление на миксираща група, част от ОВК инсталацията на 3-етажен мезонет в жилищна сграда, намираща се в столичен квартал. „Интересното на този проект е, че миксиращите системи рядко представляват интерес за обитателите, особено за частни клиенти като нашите. Обектът разполага със система за „умен“ дом, инсталирана още през 2017 г. Тя предоставя интелигентно управление и контрол на всички обичайни аспекти, формиращи домашния комфорт: осветление, температурен контрол, щори и завеси, както и управление на аудио/видео приложения. Нашата задача бе да надградим съществуващата система чрез автоматизация на сегмент от ОВК инсталацията на дома“, разказаха от доказаното българско дружество в областта на сградната и домашната автоматизация пред ДигиталнаИндустрия.bg.
„ОВК инсталацията обикновено се разделя на 3 части – генерационна група, миксираща група и дистрибуционна група“, коментира г-н Митко Цонев, основател и управител на Valkrea.House.
- Генерационна група – нейната задача е да генерира топла или студена вода, която ще се използва за контрол на температурата. На практика това е водата, която постъпва от термопомпа, котел или централното топлоснабдяване;
- Миксираща група – има за цел да смесва генерираната вода с връщащата се вода, която вече е отдала своята температура в помещенията. На практика това е комбинацията от трипътен вентил и циркулационна помпа;
- Дистрибуционна група – тя позволява на топлата или студената вода в ОВК инсталацията да обмени температура с помещенията, като по този начин контролира температурата в тях. Реално това са електрическите задвижки в колекторните кутии, термостатите, радиаторите и други компоненти, които обикновено се управляват, когато става въпрос за температурен контрол.
„Клиентът вече имаше готова система за контрол на дистрибуционната група, осъществена посредством свързани термостати и ел. задвижки за подово отопление. Задачата, която ни постави, бе свързана с управлението на миксиращата група. Неговото желание бе да може да управлява температурата на водата, която влиза в подовото отопление спрямо външната температура в настоящия момент“, добави г-н Цонев.
За постигане на тази цел, интеграторите са сегментирали задачата в три основни аспекта, като към всеки от тях са се постарали да подходят професионално, стриктно и методично.
Техническо изпълнение на изискванията и създаване на интуитивен интерфейс
„За начало взехме предвид различни фактори, като външна температура и температура на връщащата вода, за да управляваме температурата на подаващата вода чрез контрол на трипътния вентил. След анализ на спецификите, моделирахме дигитално конкретната ситуация и преминахме към създаването на удобен потребителски интерфейс“, коментираха изпълнителите на проекта.
Желанието на клиента е да разполага с визуализация и възможност за настройка на целевите температури на подаващата вода при различни нива на външната температура. „Интерфейсът трябваше да позволява да се определи целева температура за различни диапазони на външната температура“, поясниха от Валкреа.Хаус.
Програмираните температурни диапазони на външната температура са:
- Под (-20) °C ;
- От (-20) °C до (-16) °C;
- От (-15) °C до (-11) °C;
- От (-10) °C до (-6) °C;
- От (-5) °C до (-1) °C;
- От 0 °C до 4 °C;
- От 5 °C до 9 °C;
- От 10 °C до 15 °C;
- Над 15 °C.
Автоматизация на поддържането на оптимална температура
„За да осъществим съответната автоматизация конфигурирахме алгоритъм в сървъра, който поставихме, за да се отчитат данните от температурните сензори и целевите температури, определени от потребителя. Въз основа на снетата информация се дефинира работата на трипътния вентил. Това ще рече, че ако външната температура е например -20 °C или по-ниска, целевата температура на подаващата вода би била 44 °C. Съответно, ако външната температура е в диапазона между -9 °C и -5 °C, целевата температура ще се промени на 41 °C“, обясниха специалистите.
Интелигентното решение на Валкреа.Хаус е базирано на KNX технология и включва следните устройства:
- Ekinex Mixing group controller – модул, който има входове за температурни сензори (външна температура, връщаща и подаваща вода) и изходи за контрол на моторизиран трипътен вентил, както и три релета за включване и изключване на циркулационни помпи или други ел. товари, ако това е необходимо;
- Gira X1 сървър – сървър за визуализация и контрол на KNX система. Той позволява да се създаде потребителски интерфейс и да се конфигурират различни по сложност автоматизации чрез разнообразие от логически оператори.
Вследствие от внедряването на „умните“ устройства, клиентът на компанията получава и мобилно приложение, в което има възможност да види различните температурни диапазони, за които желае да посочи целева температура на подаващата вода. Сървърът отчита зададените настройки заедно с настоящата външна температура, след което сигнализира на контролния модул да настрои правилната позиция на трипътния вентил, за да се постигне точно целевата температура при конкретните обстоятелства. „Освен това, допълнихме потребителския интерфейс с графики, които визуализират промяната на външната температура и съответното изменение на целевата температура на подаващата вода спрямо нея. Тази допълнителна добавена стойност в полза на мониторинга на системата бе високо оценена от клиента“, поясниха още от Валкреа.Хаус.
Валкреа.Хаус е доказано инженерингово дружество с предмет на дейност в областта на сградната и домашната автоматизация. „Нашите специалисти разполагат със задълбочени компетенции в областта, усъвършенствани комуникационни умения и нестандартен поглед. Това ни позволява да осъществяваме персонализирани проекти за интелигентно управление и контрол, чиято функционалност реализира добавена стойност в ежедневието на нашите клиенти и висок комфорт в уюта на домовете им“, допълниха още от компанията.
Повече за услугите на българската фирма и за етапите, през които преминава реализирането на „умен“ дом от ново поколение ще откриете ТУК.
Повече информация за Валкреа.Хаус и услугите, които предлага у нас, реализации и актуални промоционални кампании, бихте могли да намерите в микросайта на фирмата в Борса.bg! Разберете още кои са активните постоянни и стажантски позиции на компанията, както и подробности за технологичните възможности и бъдещите ѝ планове за развитие от ТУК!
Източник на снимковия материал: Валкреа.Хаус (Valkrea.House), Gira, Ekinex
-
Стема РС: Водното повърхностно отопление на KAN-therm е не просто ефектно, но и ефективно решение на ОВК пазара през 21-ви век 22.09.2023 г.
-
С висока стойност на COP, новите бойлери Tesy AquaThermica Compact предоставят максимална енергийна ефективност 22.09.2023 г.
-
Данфос България: Деветдесетгодишната история на Danfoss е изтъкана от иновации, устойчивост и стремеж към съвършенство 22.09.2023 г.
-
Ритбул: Шведската компания Industrilas разработва и произвежда надеждни компоненти за заключващи и уплътнителни системи 21.09.2023 г.
-
Qendra e përpunimit vertikal RAIS VMC650 RAIS është projektuar për të përpunuar pjesë komplekse nga industri të ndryshme 22.09.2023 г.
-
Veraria Tikvesh investon 4 milionë euro në rritjen e kapacitetit të saj për pranimin dhe përpunimin 22.09.2023 г.
-
Orange Romania Group dhe Engie Romania nënshkruan një marrëveshje afatgjatë virtuale për blerjen e energjisë së rinovueshme 21.09.2023 г.
-
Prodhuesi turk i diamanteve laboratorike Appsilon Enterprise po shqyrton mundësitë e investimit në Bullgari 21.09.2023 г.
-
По учеството на меѓународниот B2B форум од Smart Energy ги резимираа светските стратегии во развојот на соларната индустрија 23.09.2023 г.
-
B2N: 3D печатачите Formlabs обезбедуваат пазарна предност за лидер во разработка и производството на автономни БЛА 22.09.2023 г.
-
Винаријата Тиквеш инвестира во зголемување на својот капацитет за прием и преработка на грозје 22.09.2023 г.
-
GreMa 3D ги споделува главните критериуми за оптимален избор на рачен 3D скенер според неговата примена 21.09.2023 г.
-
Kimex: Monitorizarea precisa a parametrilor de sudare cu WeldEye de la Kemppi are ca rezultat o calitate ridicata a sudurilor 23.09.2023 г.
-
Crama Tikves (Macedonia de Nord) investeste 4 milioane de euro in cresterea capacitatii sale de receptie si procesare a struguri 22.09.2023 г.
-
Centrul de prelucrare vertical VMC650 RAIS de la RAIS este destinat pentru prelucrarea si procesarea pieselor complexe din diver 21.09.2023 г.
-
Grupul Orange Romania si Engie Romania au semnat un acord virtual pe termen lung pentru achizitionarea de energie regenerabila 21.09.2023 г.
-
Инж. Добромир Симидчиев, директор компаније Хидролија: Ми смо катализатор у процесу постизања чистије воде у индустрији 23.09.2023 г.
-
Винарија Тиквеш (Северна Македонија) улаже 4 милиона евра у повећање капацитета за пријем и прераду грожђа 22.09.2023 г.
-
Мултиинжењеринг са коментаром предности, функција и примене индустријских транспортера које је развио тим компаније 21.09.2023 г.
-
Унисист Инжењеринг: Вишеканални мерач протока МCF100 развијен је посебно за индикацију, корекцију и сигнализацију 21.09.2023 г.
-
Информационната платформа Vector на Alvecta превръща предприятията в добре смазана модерна „машина“
15 септември 2023 г.
-
SpaceCAD: SprutCAM X Robot и фрезовият робот KUKA създават впечатляващи декори за световни блокбъстъри
12 септември 2023 г.
-
Electricity 4.0 е в действие! Стартират Наградите за въздействие върху устойчивостта 2024 на Schneider Electric
11 септември 2023 г.