Роботизиран екзоскелет, летящи бионични животни, кафе машина „без пари“, робот, който отваря студени напитки и зарежда нови в хладилника – това бяха само част от супер атрактивните демонстрации, съпътстващи Robotics Strategy Forum 2021, който се проведе на 29 септември т.г. в София Тех Парк, сграда Инкубатор. Сред участниците в събитието бяха B2N, Солтех, ФАНУК България, Фесто Производство, Шнайдер Електрик България и мн.др. Вижте акцентите от форума през погледа на ДигиталнаИндустрия.bg.
И през 2021 г. организаторите на Robotics Strategy Forum – неправителствената организация PARA (Professional Association of Robotics and Automation), си поставиха за цел да проследят най-новите тенденции в роботиката и автоматизацията и мястото им в българската индустрия. Основната тема на събитието бе поставена в контекста на настоящата икономическа ситуация, като бяха засегнати проблемите с глобалния недостиг на чипове и европейския план за производство на батерии.
Събитието бе открито от д-р Бойко Таков, изпълнителен директор на Изпълнителна агенция за насърчаване на малките и средните предприятия, и г-н Генчо Керезов, заместник-кмет на Столична община по направление „Дигитализация, иновации и икономическо развитие“, а участие в отделните дискусионни сесии взеха и г-н Андреас Хьолщер (Festo), инж. Георги Грозданов (Фесто Производство), инж. Калоян Георгиев (Шнайдер Електрик България) и др.
За да покаже най-високите постижения в роботиката, Фесто Производство демонстрира своите летящи бионични животни. „С пеперудата и чайката роботи инженерите на компанията показват максималното усвояване на движенията на природата и еволюцията на технологиите”, посочиха от българското дружество.
Освен това видяхме и няколко продукта от лайфтех гамата на Festo, които спомагат за пипетирането и пренасянето на течности, както и за автоматизирането на лабораторни тестове.
От ФАНУК България показаха роботизирана клетка, оборудвана с робот, камера и грипер, чиято цел е да служи за обучение на инженерния и техническия състав за работа с оборудването по възможно най-безопасния и интуитивен начин. „Използваме клетката, за да предоставим възможност на колегите, които искат да навлязат по-активно в света на роботиката, да се запознаят с нашите роботизирани решения практически, на място“, обясниха от българското дружество на FANUC.
Със специална система от синхронизирани серво двигатели Шнайдер Електрик България демонстрира модулността на платформата Schneider EcoStruxure. „Чрез приложението Augmented Operator Advisor и сканирането на QR кода на машината, операторът може да достъпи до цялата информация, нужна за поддръжката. Възможно е и свързването с други поддържащи системи. Приложението съдържа и предварително разписани процедури, така че необучен персонал да може да извърши определени ремонтни дейности", посочиха от компанията.
Умната фабрика на дружеството в Пловдив продължава да се развива, като над 70% от всички процеси в нея са напълно автоматизирани.
Солтех даде възможност на всички гости да се запознаят с целия спектър от коботи на Unversal Robots, като също така показа и възможностите за интеграция на Mobile industrial robots в производствени процеси. „Тези решения намират широко приложение в складовете, както и в транспортните процеси в производството. Коботите са изключително подходящи за повторяеми дейности, като пренасяне, поставяне, завинтване, загребване, засмукване, включително и за извършване на прецизни лабораторни дейности, тъй като са сертифицирани за работа в чиста среда“, обясниха от българската компания.
От B2N свързаха роботизацията с 3D технологиите, като поставиха акцент върху решенията на фирма фирма Meltio, чийто официален вносител и сервиз са отскоро. „Освен да принтират с обикновена метална тел, принтиращите глави на Meltio могат да се интегрират към който и да е робот или CNC машина, което превръща всяко налично оборудване в 3D принтер. По този начин е възможно производство на детайли без ограничение в размера им”, посочиха от B2N.
В изложбената част на форума се представиха и:
- Спесима: компания, специализирана в автоматизацията на машини за леене под налягане на детайли от алуминий, която има собствена производствена база в гр. София;
- Сивико: млад и иновативен разработчик на автоматизирани и роботизирани решения за индустрията;
- Quanterall: от дружеството представиха решение за дигитално плащане на вендинг машини и кафе автомати;
- IRise Mechanic: компанията показа роботизирано решение за хора с физически затруднения;
- Giga Automata: конфигуратор на индустриални роботизирани системи;
Посетителите видяха и роботизиран екзоскелетон, разработка на БАН, който с помощта на VR среда позволява отдалечена рехабилитация на пациенти.
Източник на снимковия материал: Инженер.bg
-
Честит Великден, скъпи приятели, колеги и читатели! 20.04.2025 г.
-
Звукът на възобновяемата енергия: Как звуковите скулптури на Бил Фонтана отварят диалог между природата и инженерните творения 19.04.2025 г.
-
Роботизираните системи за рязане и заваряване на Kiberys печелят доверието на потребители от различни индустриални отрасли. Част I 18.04.2025 г.
-
Патентно бюро „Д-р Емил Бенатов и партньори“: Европейският патент вече важи и в Лаос, отваряйки нови възможности за бизнеса 17.04.2025 г.
-
Serbia investon 50 milionë euro në teknologjinë franceze për superkompjuterin e ri dhe infrastrukturën e inteligjencës artificia 17.04.2025 г.
-
Weber Etiketten: Identifikimi i duhur i produktit parandalon shfaqjen e shpenzimeve shtesë 16.04.2025 г.
-
Integruesi i sistemeve Mikron Plus zhvillon një zgjidhje efikase për përpunimin CNC me robotë FANUC 16.04.2025 г.
-
Parku i parë teknologjik në Shqipëri, Durana Tech Park, hapi dyert 16.04.2025 г.
-
Србија инвестира 50 милиони евра во француска технологија за нов суперкомпјутер и инфраструктура за вештачка интелигенција 17.04.2025 г.
-
ABB претстави широк спектар на паметни решенија за управување со згради на Архитектонско – градежна недела 2025 16.04.2025 г.
-
SpaceCAD: Производителот на обликувани форми заштедува време и го подобрува квалитетот со NX CAD/CAM на Siemens 16.04.2025 г.
-
Првиот технолошки парк во Албанија, Durana Tech Park, отвори врати 16.04.2025 г.
-
Serbia investeste 50 de milioane de euro in tehnologie franceza pentru un nou supercomputer si dezvoltarea AI 17.04.2025 г.
-
Durana Tech Park, primul parc tehnologic din Albania, si-a deschis portile 16.04.2025 г.
-
Inteligenta artificiala intra in scolile din Romania prin proiectul Saro 15.04.2025 г.
-
O fabrica de praf de pusca va fi construita cu investitii turcesti in Macedonia de Nord 14.04.2025 г.
-
Србија улаже 50 милиона евра у француску технологију за нови суперкомпјутер и инфраструктуру вештачке интелигенције 17.04.2025 г.
-
Weber Etiketten: Исправна идентификација производа спречава додатне трошкове 17.04.2025 г.
-
Лазатек: Мултифункционална CNC машина ZHS-3040 компаније Matrix за оштрење резача је опремљена системом CNC компаније FANUC 16.04.2025 г.
-
Први технолошки парк у Албанији, Durana Tech Park, отворио је своја врата 16.04.2025 г.
-
Бетелгиус: Системите ни за продуктова идентификация гарантират прозрачност по цялата производствена и доставна верига
16 април 2025 г.
-
Солтех: Индустриални шкафове GARANT Tool24 Smartline – интелигентно разпределение в компактно пространство
10 април 2025 г.
-
ФАНУК България: Решение с робот и CNC управление на FANUC осигурява високоефективна обработка на лагери
07 април 2025 г.