В края на 2023 г. се проведе алтернативният форум Melba Design Initiatives – International Melba Symposium, имащ за цел да представи съвременните тенденции в дизайна. Събитието бе организирано в новото арт „сърце“ на София – „Топлоцентрала“. Благодарение на активното съдействие от страна на една от водещите компании в сферата на 3D технологиите B2N – Additive Manufacturing Ecosystem, на мероприятието присъстваха професионалистите от The New Raw. „Нидерландското студио за изследователска дейност и дизайн се развива в посока кръгова икономика и укрепване на местното производство чрез отворен подход, базиран на изследвания на материалите, цифров дизайн и производство“, коментираха специалистите от B2N. Повече за събитието, за визионерите от The New Raw и за приноса на специалистите от цялостната екосистема за 3D технологии B2N – Additive Manufacturing Ecosystem ще Ви разкажем в следващите редове.
Melba е платформа за инициативи, посветени на дизайна. Форматите, в които се провежда са: онлайн динамичен архив за български дизайн, срещи на живо, включващи представяне на актуални проекти от български визуални творци, както и годишен фестивал с международно участие, който се провежда в гр. София. Целта е под събирателното название Melba да се представят и подкрепят дизайнери, които развиват дисциплината чрез оригинален подход, нови идеи и качествена реализация.
„The New Raw е изследователско и дизайнерско студио с централа в гр. Ротердам, Нидерландия. То е основано през 2015 г. от архитектите Панос Сакас и Фотеини Сетаки с амбицията да даде нов живот на изхвърлените материали. Инструментите на това амбициозно начинание са: дизайнерски идеи, моделиране, роботизирани технологии и майсторска изработка. Студиото работи за създаване на затворени материални цикли и за укрепване на местното производство, използвайки отворен и немащабен подход, който се основава на изследване на материали, дигитален дизайн и производство. „Идеята на студиото, макар и развита в различно направление, се припокрива с концепцията на нашата компания – Back To Nature“, коментираха от B2N пред ДигиталнаИндустрия.bg.
Съоснователят и водещ дизайнер в The New Raw Панос Сакас (Panos Sakas) взе участие в симпозиума Melba по покана на екипа на B2N, чиито специалисти си партнират със световнопризнати експерти с богат опит в адитивните практики и завидни познания за развитието и тенденциите в 3D технологиите.
The New Raw работи с организации и институции като: Amsterdam Metropolitan Institute, Technical University of Delft, Hong Kong Design Institute, City of Amsterdam, AEB Amsterdam и др. Работата на архитектите е представяна в различни музеи и галерии, сред които: Moscow Design Museum, Museum de Domijnen, Cosmo Caixa Foundation, Onassis Cultural Center в Атина, Гърция, Foundation Telefonica в Мадрид, Испания и др. За периода 2020 – 2021 г. студиото е отличено с множество престижни награди, сред които и такива за промишлен дизайн и разработки в посока устойчиво бъдеще.
Пластмасата е един от основните замърсители на планетата, като въпреки съвременните екологични практики се рециклират едва 10% от материала. Но архитектите Панос Сакас и Фотеини Сетаки вместо патос, откриват вдъхновение в проблема. Те започват да генерират идеи и процеси за трансформацията на отпадъка в ресурс.
Още от създаването си през 2015 г. нидерландското студио бързо добива популярност със своите 3D дизайни, използващи иновативни цифрови технологии за създаване на обществени произведения на изкуството и мебели от всичко – от торби за боклук до бутилки от шампоан. „В действителност практиката им е фокусирана повече върху изследването на материалите и разработването на нови подходи за създаване и производство, отколкото към дизайна на продукти“, поясниха от B2N.
Освен в българския форум, през месец ноември студиото участва и в Седмицата на дизайна в Милано. Екипът на The New Raw подготвя нова колекция от „игриви“ мебели, изработени от „плетени“ пластмасови отпадъци „Knotty“. Тя ще бъде представена за първи път в Милано в периода от 17 до 23 април 2024 г. на изложението Alcova.
„Проектът е вдъхновен от традиционните занаяти и третира пластмасовите отпадъци като непрекъсната нишка от материал, която се сгъва, усуква и впримчва, за да създаде тактилна повърхност от дебели и привидно меки възли. Според екипа, който стои зад проекта, текстурата, подобна на плат, създава пропусклива и носеща товар повърхност, която е идеална за външни и вътрешни мебели или други архитектурни приложения. По този начин „плетените модели“ са не само визуално поразителни, но и функционални и мащабируеми“, заявиха от B2N и допълниха още: „Knotty отразява интересна промяна в света на изкуството и модата, според която все по-голям брой дизайнери преоткриват бавни методи на производство като макраме, матиране, кошничарство и тъкане и изследват как те могат да бъдат използвани за изграждане на по-устойчиви продукти и системи. Като експеримент, студиото предлага визия за бъдещето, според която човек и машина работят ръка за ръка“.
Повече информация за B2N Ltd. / Би Ту Ен ООД, марките, продуктите и услугите, които предлага у нас, реализации и актуални промоционални кампании, бихте могли да намерите в микросайта на фирмата в Борса.bg! Разберете още кои са активните постоянни и стажантски позиции на компанията, както и подробности за технологичните възможности и бъдещите ѝ планове за развитие от ТУК!
Източник на снимковия материал: B2N – Additive Manufacturing Ecosystem, Melba Design Initiatives, canva.com
-
АТРИ Роботикс: Коботите Motoman от серията HC на Yaskawa са универсални, безопасни и лесни за използване в различни индустрии 22.03.2025 г.
-
Уебинар на Rochester разкрива как може да се планира моралното остаряване на компонентите още от фазата на проектиране 22.03.2025 г.
-
Ритбул: Knipex разшири гамата раздвижени клещи TwinGrip за болтове с повредени глави и резби с две нови дължини 22.03.2025 г.
-
ГоПроджект: Какво е зелена стомана и кои са техническите решения за ефективно, но щадящо околната среда производство? 22.03.2025 г.
-
Schneider Electric: 100 vjet ndërprerësi automatik miniaturë është një element kyç i instalimeve elektrike 21.03.2025 г.
-
Lazatek: Makinat e stërgimit FLASH FL të Z-MaT dallohen për dizajn inteligjent dhe performancë të lartë 21.03.2025 г.
-
Cilësia dhe siguria e pajisjeve të pompimit të Saer garantohen nga laboratorët e vetë kompanisë 20.03.2025 г.
-
SAT: Realizuam një modernizim të suksesshëm të ftohësit të klinkerit në një nga fabrikat kryesore të Heidelberg Cement 20.03.2025 г.
-
Со најсовремени технологии за управување со згради на AББ, компанија од Берлин постигнува целосна енергетска независност 21.03.2025 г.
-
Албанија прави чекор кон ЕУ со дигитализација на царинските услуги 21.03.2025 г.
-
ЕУ инвестира 2,8 милиони евра во новата железничка врска меѓу Србија и Северна Македонија 20.03.2025 г.
-
Schneider Electric: 100 години минијатурниот автоматски прекинувач е клучен елемент на електричните инсталации 20.03.2025 г.
-
Albania face un pas catre UE prin digitalizarea serviciilor vamale 21.03.2025 г.
-
UE investeste 2.8 milioane de euro intr-o noua legatura feroviara intre Serbia si Macedonia de Nord 20.03.2025 г.
-
PLC-200 de la Unisyst Engineering – un sistem pentru masurarea si controlul precis al operatiunilor industriale 20.03.2025 г.
-
Constructorul chinez de masini electrice JMEV deschide o noua fabrica in Serbia 19.03.2025 г.
-
Квалитет и сигурност пумпне опреме компаније Saer гарантују сопствене лабораторије компаније 21.03.2025 г.
-
Албанија је направила корак ЕУ дигитализацијом царинских служби 21.03.2025 г.
-
ЕУ улаже 2,8 милиона евра у нову железничку вези између Србије и Северне Македоније 20.03.2025 г.
-
PLC-200 компаније Унисист Инжењеринг – систем за прецизно мерење и контролу индустријских операција 17.03.2025 г.
-
GreMa 3D: Потопете се в света на 3D скенера NimbleTrack, проектиран да осигури висока прецизност, гъвкавост и свобода
05 март 2025 г.
-
Ритбул: Облачният софтуер за електропроектиране eBUILD от EPLAN е пътят към бъдещото автоматично генериране на схеми
02 март 2025 г.
-
SpaceCAD: Трансформирайте производството си с облачното решение NX X Manufacturing
12 февруари 2025 г.