Сподели

Дигитален близнак на Schneider Electric и ETAP създава парадигма за управление на критични инфраструктури

04 април 2025 г.

 

 

Schneider Electric в сътрудничество с технологичната компания ETAP създаде първия в света цифров близнак, който може прецизно да проектира и симулира енергийните нужди на фабриките за изкуствен интелект (ИИ). Базирайки решението на платформата NVIDIA Omniverse™, Schneider Electric и ETAP правят възможна разработката на цифрови близнаци, които обединяват множество входни данни за електрически, мрежови, механични и термични системи, чрез които симулират работата на една фабрика за ИИ.

„Целта на това сътрудничество е изцяло да трансформира проектирането и дейността на AI фабриките, като осигури по-добър поглед и контрол върху електрическите системи и изискванията за захранване, така че да предостави възможност за значително по-висока ефективност, надеждност и устойчивост“, съобщиха за ДигиталнаИндустрия.bg от Шнайдер Електрик България.

Визуализацията на електрическите системи е възможна от много време, но вече с тази разлика, че посредством интеграцията на новите технологии от Schneider Electric, ETAP и NVIDIA Omniverse™, става възможна реализацията на всеобхватен дигитален близнак за фабриките за ИИ, предоставящ пълна прозрачност, яснота и контрол върху динамиката на захранването. „Сложната технология за моделиране ще спомогне за създаването на виртуална реплика на електрическата инфраструктура на центъра за данни и ще я комбинира с параметри на електроенергийната система в реално време, усъвършенствани анализи и обобщени резултати“, поясниха от компанията.  

Интелигентните алгоритми позволяват да бъдат анализирани и прогнозирани различни модели на разпределение и потребление на енергията, което дава възможност да бъдат направени безпрецедентни заключения относно:

  • Динамичен анализ на сценарии „какво – ако“;
  • По-добро проектиране и симулация на електрическата система;
  • Оптимизация на енергийната ефективност;
  • Прогнозна поддръжка и оценка на надеждността на системата;
  • Проследяване на ефективността на електрическата инфраструктура в реално време;
  • Оперативни нужди, базирани на електропотреблението, които могат да помогнат за намаляване на общите разходи за притежание.

 

„Работните натоварвания при AI приложенията водят до значително увеличение на потреблението на енергия в центровете за данни. За разлика от традиционните изчислителни задачи, свързаните с изкуствен интелект процеси, например обучението на модели и сложните операции за вземане на решения, изискват сериозна изчислителна мощност, което води до по-висока плътност на мощността на сървърния шкаф“, поясниха от Шнайдер Електрик. „Внедряването на решения, базирани на ИИ, набира все по-голяма популярност, което налага дружествата, стартъпите и доставчиците на колокационни и интернет услуги изцяло да преосмислят проектирането и управлението на центровете за данни, за да могат да посрещнат нарастващата потребност от енергийна ефективна и устойчива дейност“, допълниха българските специалисти.

Партньорството на ETAP и NVIDIA е ключов етап от развитието на енергийно ефективните системи, въвеждайки нов съвременен подход „мрежа към чип“. Той успешно се справя с критично важните предизвикателства, свързани с управлението на мощността, оптимизацията на производителността и енергийната ефективност в ерата на изкуствения интелект. „Понастоящем операторите на центрове за данни могат да оценят средната консумация на енергия на ниво сървърен шкаф, но новият дигитален близнак на ETAP има за цел да увеличи прецизността при моделирането на динамичното поведение на натоварване на ниво чип, за да подобри проектирането на електроенергийната система и да повиши енергийната ефективност“, подчертаха от Шнайдер Електрик.

Новоразработеното решение на Schneider Electric, ETAP и NVIDIA ще предостави на операторите на центрове за данни прозрачност и пълен контрол върху динамиката на електрозахранването, оптимизация на инфраструктурата и интеграцията на ИИ, като същевременно те имат възможност да повишат своята оперативна устойчивост и енергийна ефективност. Свързвайки електроинженерството с технологии за виртуализация и изкуствен интелект от най-ново поколение, новата дигитална разработка създава парадигма за управление на критичните инфраструктури. „Ние от ETAP, Schneider Electric и NVIDIA не само развиваме съвместно технологията на центровете за данни, но също така даваме възможност на бизнеса да оптимизира операциите и безпроблемно да се ориентира в енергийните изисквания на изкуствения интелект“, допълва още Панкай Шарма, изпълнителен вицепрезидент за центровете за данни, мрежите и услугите в Schneider Electric.

Ако проявявате интерес към системата EcoStruxure Power или към възможностите за професионална реализация в Шнайдер Електрик България, за повече подробности посетете микросайта на компанията в Бизнес борса на Борса.bg.

Източник на снимковия материал: Шнайдер Електрик България, Schneider Electric, ©Engineer BG via Canva.com

Сподели

Още от 3D технологии / IoT