За трета поредна година имахме удоволствието да посетим щанда на GreMa 3D и да разговаряме лично с управителя на компанията, инж. Андрей Дуницов, както и с екипа ѝ, по време на MachTech&InnoTech 2024. Компанията, оперираща в сферата на 3D технологиите, впечатли с високотехнологични решения за 3D сканиране и принтиране, допринасящи за оптимизация и устойчивост на производствените процеси в широко разнообразие от индустрии. Благодарение на партньорството ѝ с водещи производители, GreMa 3D е в състояние да предложи на българския пазар висококачествени, функционални, надеждни и прецизни продукти, променящи облика на индустрията. И тази година българските специалисти не изневериха на традицията да превърнат щанда си във впечатляваща интерактивна демонстрационна площадка, която събра погледите на посетителите. Повече за новостите в сферата на 3D технологиите, техните предимства и развитието на българското инженерингово и търговско дружество ще Ви разкажем в следващите редове.
Система за 3D сканиране TrackScan Sharp-S
Сред впечатляващите демонстрации, които можеха да се видят на щанда на GreMa 3D, бе 3D сканиране в реално време с новата оптична 3D сканираща система на Schantech за индустриални приложения TrackScan Sharp-S. „Тя се отличава със стабилната си производителност, включваща 99 лазерни линии, и скорост на измерване до 4.86 милиона измервания за секунда, гарантирайки изключително прецизни и надеждни резултати от измерването. Освен това, като трето поколение технология на Scantech, включваща интелигентно и безжично 3D сканиране, TrackScan Sharp-S се захранва изцяло от батерии и поддържа безжичен трансфер на данни, което освобождава потребителя от кабелните ограничения и позволява плавно сканиране във всяка среда“, поясни инж. Дуницов.
Проследяващата оптична система включва 3D скенер и оптичен тракер. Проследяващото устройство може да оперира в статично или в почти статично положение, което улеснява работния процес и дава избор между два режима на работа – статичен и динамичен. За безкомпромисни и прецизни измервания на големи обекти от далечно разстояние 3D скенерът и оптичният тракер на системата са оборудвани с мощни бордови процесори за периферни изчисления, които обработват изображения и данни в реално време и извеждат 3D координати. Комбинацията от батерии и външни WNIC (Wireless Network Interface Controller) позволява на потребителите да измерват обекти безжично.
„Оптичната 3D сканираща система TrackScan Sharp-S превъзхожда предшественика си TrackScan Sharp по отношение на габаритните си размери. Тя е проектирана с 25-мегапикселови индустриални камери и вградени процесори с висока здравина за периферни изчисления. В състояние е да сканира до 2.5 пъти по-големи обекти без да е необходима допълнителна координатна система (маркери), което я прави отлично решение за измерване на големи части на голямо разстояние с висока скорост. TrackScan Sharp-S извежда оптичните измервания на нови висоти, като предлага разстояние за проследяване до 8.5 m, обхват на измерване с висока точност до 135 m3 и обхват на сканиране до 233 m3, което позволява мащабни измервания и обработка на голямо количество цифрова информация“, информираха от GreMa 3D.
Оптичната система разполага с метрологичен хардуер и иновативен алгоритъм. 3D скенерът има стабилна структура, базирана на технологията CFFIM, за да осигури лек дизайн и висока здравина. Благодарение на това, той поддържа стабилна производителност и не се влияе от температурни вариации, гарантирайки измервания с висока точност. Интегрираната му структура позволява на потребителите да го хващат от всяка посока за свободно боравене и позициониране. А хармонично интегрираните му компоненти създават единна и балансирана визия.
За филмовата индустрия и популярните escape rooms
„Всъщност един от най-забележителните 3D принтери на щанда ни е Pilot 450 UnionTech. Това е индустриална SLA машина за 3D принтиране на фоточувствителна смола – показали сме най-малкия модел, за да може да се побере на изложбената ни площ. Най-големият 3D принтер от серията сканира наведнъж цял човек с височина до 2.10 m. Това е удивително постижение, което намира атрактивно и значимо приложение във филмовата индустрия, опазването на архитектурното наследство, автомобилната индустрия и др.“, добави инж. Дуницов.
Обикновено във филмовата индустрия се използват малки 3D принтери и частите трябва да се сглобяват допълнително в цялостен модел, което утежнява процеса. Внедряването на индустриални 3D принтери, използвани за изработването на декори, реквизити и други сценографски елементи, значително оптимизира процеса чрез намаляване на оперативното време и избягване на ръчния труд, което от своя страна намалява разходите и повишава скоростта на производството.
Друго любопитно приложение на индустриалните 3D принтери е за изработването на декори на популярните напоследък еscape room. Ако за направата на декори се използват подходящите за целта 3D принтери, скенери, софтуерни продукти и други съвременни технологии, времето и цената за изработването на еscape room може да се намали драстично, което ще ги направи по-достъпни за потребителите. „Автоматизирането на процеси посредством машини и роботи премахва необходимостта от извършването на рутинни или повтарящи се еднотипни действия от хора, пренасочвайки ги към други дейност, свързани с развитието на интелектуалния им потенциал. Новите технологии нямат за цел да заменят човека, те са средство, което му предоставя нови възможности“, коментира г-н Дуницов.
За етикета „Made in China“
Когато чуем „китайско производство“, асоциациите на някои хора са в известна степен с негативна конотация. По тази причина попитахме управителя на GreMa 3D какви са наблюденията му относно реакцията на българския пазар към етикета „Made in China“. „Китайското производство действително заема огромен пазарен дял, но както при всяко друго нещо има различни класове на качество – от „магазин за левче“, до висококачествени стоки. Когато става въпрос за индустриални технологии, качеството и функционалността са с приоритет. 3D принтерите на UnionTech например са съгласувани с европейските стандарти, а частите, за чието производство не са специализирани, се внасят от водещи производители на развити европейски страни, превърнали се в нарицателно за качество“, обясни той.
„Ние сме изключително селективни при избора ни на партньори. Преди да предложим дадена марка на българския пазар, се уверяваме лично в ефикасността и качеството на нейните продукти. Непрестанно преминаваме различни обучения, свързани с новите технологии на пазара и споделяме знанията си и напредъка на 3D технологиите на специализирани изложения, семинари, демонстрации в учебни заведения и пред клиенти. Наистина виждаме бъдеще в това направление и искаме да допринесем за утвърждаването и развитието му в страната ни за повишаване на конкурентоспособността както на бизнеса, така и на специалистите“, категоричен е инж. Дуницов.
В тази връзка управителят на GreMa 3D разказа за посещението на колегите му от UnionTech, което се е състояло в края на септември 2024 г. То е било с цел демонстрация на решенията, които предлага китайският производител, пред няколко български фирми, както и обучение за екипа на GreMa 3D относно употребата и предимствата на пазарните новости от UnionTech.
За 3D принтерите и медицината
Сред изложените продуктови предложения на щанда на GreMa 3D бе познатият ни от миналата година Lynxter S300X, за който можете да научите повече от ТУК. Този 3D принтер отпечатва само течни материали – силикон и полиуретан. Силиконът е с втвърдител, подпорите се изработват от специален материал, разтварящ се във вода, а полиуретанът се използва за индустриални приложения. Принтерът е подходящ и за изработката на детайли с цел имплантирането им в човешкия организъм, за което се използва медицински силикон, сертифициран според съответните изисквания за приложението.
По отношение на медицинските и аерокосмически приложения, впечатляващи са решенията на южнокорейската компания InssTek. „Историята зад създаването на InssTek е много интересна. Основателят на компанията е лекар, който вижда потенциала на 3D принтерите именно в адитивното производство на медицински импланти. Съвместно със свой партньор, който е инженер, разработват технологията DED (Direct Energy Disposition), която адаптират за приложения в медицината и космическото инженерство под наименованието DMT (Direct Metal Tooling). Технологията се основава на наслагване на различни видове метали с цел постигане на желаните химични, механични и физични свойства. 3D принтерите на InssTek са разработени за индустрията в лицето на модела MX-Fab, както и за лабораторни изпитания – чрез MX-Lab“, разказа инж. Дуницов.
MX-Fab е представителна система, която може да произвежда различни полеви продукти за кратко време с широк работен диапазон. Системата е наречена „всичко в едно“, защото е оборудвана с лазер, охладител, пречиствател и вакуумна помпа. Тя е проектирана с независим прахоподаващ механизъм за подобряване удобството на потребителя и е оптимално решение за изработката на ракетни двигатели и космически апарати с 3D принтирани двигатели. У нас по-популярни са лабораторните принтери MX-Lab, които се използват за разработката на сплави. Те разполагат с 6 контейнера с различен метален прах. Смесването на различните проби се осъществява чрез вибрации, а нанасянето до обекта с лазер. Предимството им е, че за един принт (около 4 h) могат да се направят до 9 различни сплави, т.е. 9 проби за химически анализ, което е революционно по отношение на необходимото време за производство.
InssTek притежава патентована система за подаване на прах – CVM (Clogged Vibration Method). Тя се отличава с впечатляващо стабилна скорост на подаване на праха, полупостоянно време на експлоатация и широк диапазон на скоростта. Системата може да подава титаниев прах от 0.03 g/min до 2.0 g/min без промяна на хардуера. Точността на подаване е 0.02 g.
FDM принтерът JL на Epitum
Сред новостите в продуктовото портфолио на GreMa 3D е и FDM принтерът JL на Epitum. Въпреки че FDM технологията е позната, този 3D принтер се отличава с много добри технически параметри, което го прави предпочитан избор. Epitum JL е 3D принтер с ново ядро и множество усъвършенствани решения, създадени от инженерите на Epitum за справяне със сложни задачи.
„Epitum JL разполага с вградена JetSmart система, която осигурява подобрено качество на печат и бърза смяна между два материала. По отношение на автоматизацията му, той разполага с вградени системи за управление на печата, патентован софтуер, както и налични профили на материалите. Също така има активно отопление на камерата, което допринася за създаването на по-здрави модели заради по-доброто синтероване на слоевете. A системата за гореща смяна позволява да се продължи печатът при свършване на пластмасовата ролка“, допълниха още от екипа на GreMa 3D.
Функционалностите на Еpitum JL включват:
- Контрол върху потока на материала;
- Сензор за филамент;
- Управление на първия слой;
- Вградена система за профили;
- Мрежово принтиране;
- Режим на сушене на филамента;
- Система за уведомяване за състоянието на принтера;
- Автоматичен контрол на функционирането на всички системи;
- Система за контрол на принтирането;
- Автоматично нивелиране.
По време на разговора ни инж. Дуницов сподели, че поради естествения си път на развитие компанията ще се фокусира изцяло върху 3D решения от висок клас за индустриални приложения. Разбира се, все още има наличност на достъпни решения за любителска употреба.
Повече информация за Грейт Мастър ЕООД, марките, продуктите и услугите, които предлага у нас, реализации и актуални промоционални кампании, бихте могли да намерите в микросайта на фирмата в Борса.bg! Разберете още кои са активните постоянни и стажантски позиции на компанията, както и подробности за технологичните възможности и бъдещите ѝ планове за развитие от ТУК!
Източник на снимковия материал: Инженер.bg, ©Engineer BG via Canva.com
- Юроком 2000: Геотектилите Tipptex BS на BontexGeo гарантират устойчивостта и рентабилността на румънската магистрала А1 07.11.2024 г.
- Атлас Техник: Кабеловодещите системи TOTALTRAX ще бъдат акцентът в участието на Tsubaki Kabelschlepp на SPS 2024 в Нюрнберг 06.11.2024 г.
- Автономен мобилен робот, хидравлични решения и система за автоматизация на Bosch Rexroth показа БР Техника на MachTech 2024 06.11.2024 г.
- Molson Coors Beverage Company: Традиции и иновации в световната пивоварна индустрия, формиращи перспективи пред Каменица 07.11.2024 г.
- Rumania është ndër vendet e BE-së, prodhimi industrial i të cilave në gusht u rrit në krahasim me korrikun e këtij viti. 07.11.2024 г.
- SpaceCAD prezantoi zgjidhje të reja 3D dhe softuer të monitorimit të makinerive CNC në MachTech & InnoTech 2024 06.11.2024 г.
- Indumatic: Valvulat e topit Stübbe vendosin standarde të larta për përsosmërinë teknologjike në aplikime kërkuese 06.11.2024 г.
- Fabrika e çimentos Titan Usie është pioniere në aplikimin e praktikave të ekonomisë rrethore në Maqedoninë e Veriut 06.11.2024 г.
- Романија е меѓу земјите од ЕУ чие индустриско производство во август се зголемува во однос на јули годинава. 07.11.2024 г.
- Годишната конференција на трговскиот сектор на Теси ќе биде празник на иновациите и на следната генерација лидери 07.11.2024 г.
- SpaceCAD претстави нови 3D решенија и софтвер за мониторинг на CNC машини на MachTech & InnoTech 2024 06.11.2024 г.
- Цементарницата Титан Усје е пионер во примената на практики од циркуларната економија во Северна Македонија 06.11.2024 г.
- Romania se numara printre tarile UE in care productie industriala a crescut in august comparativ cu luna iulie a anului curent 07.11.2024 г.
- Conferinta anuala a diviziei comerciale Tesy va fi un eveniment al inovatiei si urmatoarei generatii de lideri 07.11.2024 г.
- Robinetele cu bila Stübbe stabilesc standarde inalte pentru perfectiune tehnologica in aplicatii pretentioase 06.11.2024 г.
- Fabrica de ciment Titan Usje este un pionier in aplicarea practicilor de economie circulare in Macedonia de Nord 06.11.2024 г.
- Румунија је међу земљама ЕУ чија је индустријска производња у августу порасла у односу на јул ове године. 07.11.2024 г.
- Годишња конференција трговинских пословница компаније Теси биће прослава иновација и следеће генерације лидера 07.11.2024 г.
- SpaceCAD је представио нова 3D решења и софтвер за надгледање CNC машина на сајму MachTech & InnoTech 2024 06.11.2024 г.
- Фабрика цемента Титан Усие је пионир у примени праксе циркуларне економије у Северној Македонији 06.11.2024 г.
-
Най-силно повлиян от AI ще бъде IT секторът. Вижте кои са професиите на бъдещето според наше проучване
20 септември 2024 г.
-
Дигиталните и 3D технологии ще „оживеят“ на щанда на SpaceCAD по време на MachTech&InnoTech 2024
10 септември 2024 г.
-
Мехатроникс: Решение с цифрови близнаци на Delta подобрява ефективността при производството на електроника
28 август 2024 г.