3D технологиите се развиват непрекъснато, а предимствата им не остават незабелязани от индустрията. Адитивното производство е доказано бърз и екологичен метод за прототипиране, производство на резервни части и лимитирани продукти с уникален дизайн. Принтерите за 3D печат намират все по-широко разпространение – от киното (б.ред. използват се за създаване на реалистични 3D модели на човешки тела, участващи в блокбъстъри) чак до космоса, допринасяйки за изработването на максимално реалистични тестови модели на местообитания, подготвящи астронавтите за космическите им пътешествия. Изследването на космоса, в търсене на отговорите на хилядолетни въпроси, задавани още от древните философи, свързани с: форми на живот, непознати на човечеството, червееви дупки за пътуване между време-пространството, паралени светове и още много загадки, криещи се извън стратосферата, е вълнуваща тема за учени и инженери по целия свят. Затова, в следващите редове специалистите от водещото търговско и инженерингово дружество в областта на 3D технологиите – GreMa 3D, ще Ви разкажат любопитни подробности за амбициозния проект на датските архитекти от SAGA Space Architects, осъществен през 2020 г. Изпитателното местообитание, получило наименованието „The LUNARK“, е реализирано с помощта на наградения в областта на Plug & Play системите 3D принтер Craftbot Plus.
Експертите в областта на космическите проучвания и разработки постоянно търсят начини за удължаване, задълбочаване и подобряване на изследванията, провеждани върху повърхността на естествения спътник на Земята. Концепцията за хора, живеещи на Луната, продължава да интригува новаторите, които са достатъчно смели да търсят решения за алтернативен „живот сред звездите“. Именно тази визия обединява двама датски архитекти – Себастиан Аристотелис и Карл-Йохан Соренсент, от SAGA Space Architects през 2020 г., когато реализират напредничавата си идея за местообитание, пресъздаващо условията за живот на Луната. Проектът „The LUNARK“ представлява модерна и нестандартна конструкция с компактни размери. Архитектурният шедьовър е захранван от слънчева енергия, като предоставя и високо ниво на естетика и уют към вътрешното жилищно пространство.
„За осъществяването на симулационната мисия възможно най-реалистично, „The LUNARK“ е позициониран в Арктика, където, освен суровия климат, и светлинните лъчения са сходни с тези на Луната. Отдалечеността на локацията е предпоставка за проектиране на дизайн, позволяващ лесно сглобяване на конструкцията. Амбициозният проект е реализиран с участието на 3D принтерите Craftbot Plus, които удовлетворяват изцяло високите изисквания за производство на компоненти, издържащи на екстремните експериментални условия“, коментираха професионалистите от GreMa 3D и продължиха: „Поради екстремния характер на мисията, използваните 3D принтери трябва да бъдат надеждни, компактни, безшумни и гъвкави по отношение на материалите, с които могат да печатат. След провеждането на множество тестове за производителност на 3D принтери, разработени от водещи производители, специалистите избират наградения 3D принтер на Craftbot. Той се отличава с висока скорост и качество на печат, голяма надеждност и повтаряемост, а Plug & Play технологията позволява директната му употреба – веднага след изваждане от кутията му“.
От Craftbot, доказан разработчик и производител на иновативни 3D печатащи решения, изпращат 8 принтера Craftbot Plus и 3 принтера Craftbot3, използвани за отпечатването на части за „The LUNARK“. Алтернативното местообитание е подложено на 3-месечен полеви тест в Арктика.
Търговската мрежа от представители на компанията Craftbot се разпростира на 4 континента, в това число и на територията на България, благодарение на доверените им партньорски отношения със специалистите от GreMa 3D.
С принтерите на Craftbot са отпечатани общо 113 съставни части, използвани за създаването на революционното местообитание за симулация на тежките условия за живот на Луната. Прототипът включва серия от вградени цифрови софтуерни системи, сред които и симулатор на метеорологични условия и реактор за водорасли, използван за подхранване и наблюдение на източника на храна на жителите. „По време на експерименталната мисия 3D принтерът Craftbot е от съществено значение за отпечатването на резервни части, инструменти и дори огъващи се стенни части, необходими за поддръжката на местообитанието“, поясниха от екипа на българската фирма.
Craftbot Plus Pro – Plug & Play 3D принтер от ново поколение
През 2017 г. и 2018 г., Craftbot Plus е отличен като „Най-добър Plug & Play 3D принтер“ в годишното ръководство на 3D Hubs. Той се отличава с лесна настройка и незабавен пуск в експлоатация. По всяко време принтирането може да се спре и да се възобнови, а нишката може да бъде сменена. „Потребителският интерфейс е интуитивен и лесен за употреба. 3D принтерът разполага с цветен LCD сензорен екран, изцяло стоманена рамка, работна платформа, изработена от устойчиво закалено стъкло и нагряваща се стъклена повърхност, осигуряваща гладък завършек на моделите. Дори непредвиденото прекъсване на захранването не представлява проблем за функционалността му. Потребителите имат пълен контрол върху процеса на принтиране и получават постоянна обратна връзка“, допълниха още от българското дружество.
Отличителни предимства на иновационното решение за 3D печат, разработено от инженерите на унгарската компания Craftbot, са:
- Надеждност;
- Изцяло метален нагревател, чиято температура достига до 300 °C;
- Цветен LCD сензорен екран;
- Високо качество на принтиране;
- По-малко проблеми с филамента;
- 5 години гаранция – една от най-дългите в индустрията;
- Бърза доставка и др.
*Plug & Play (PnP) е технология, която позволява периферните устройства да бъдат свързани към компютър и да бъдат използвани почти веднага. Всичко, което потребителят трябва да направи, е да включи устройството в свободен компютърен порт, без необходимост от ръчна конфигурация и инсталиране на драйвер.
Повече информация за Грейт Мастър ЕООД, марките, продуктите и услугите, които предлага у нас, реализации и актуални промоционални кампании, бихте могли да намерите в микросайта на фирмата в Борса.bg! Разберете още кои са активните постоянни и стажантски позиции на компанията, както и подробности за технологичните възможности и бъдещите ѝ планове за развитие от ТУК!
Източник на снимковия материал: GreMa 3D (Грейт Мастър), Craftbot
-
Вайд-Бул: Революционна комуникационна система за интелигентен автобусен транспорт е базирана на Ethernet комутатори на Advantech 14.06.2025 г.
-
„ПромоТех.bg в един клик“: Индустриални климатици, неръждаеми помпи, етикетен принтер и много други 13.06.2025 г.
-
ЮМТ: В портфолиото ни ще откриете висококачествените прецизни свредла за пробиване на дълбоки отвори на TBT Tiefbohrtechnik 13.06.2025 г.
-
От Бразилия до Япония с аромат от България: Как Балев Корпорейшън изгражда глобален бранд и вдъхва живот на мечтата AREON 13.06.2025 г.
-
RS Electro: Sistemi për testimin e kabllove titron® nga Baur është projektuar për t'u instaluar në automjete të vogla 13.06.2025 г.
-
Kompania bullgare EnduroSat tërheq 43 milionë euro investime për një qendër të re hapësinore dhe prodhim të satelitëve të gjener 13.06.2025 г.
-
Schneider Electric hapi ndërtesën e saj të re inteligjente në Dubai si pjesë e programit Impact Buildings 12.06.2025 г.
-
Kompania serbe ElevenEs prezanton një bateri të re me jetëgjatësi prej gjysmë milioni kilometrash 12.06.2025 г.
-
Резервните филтри на Camfil се алтернатива што ја оптимизира ефикасноста на индустриските системи за собирање на прашина 13.06.2025 г.
-
Schneider Electric ја отвори својата нова паметна зграда во Дубаи како дел од програмата Ipact Buildings 13.06.2025 г.
-
Бугарската EnduroSat привлече 43 милиони евра инвестиции за нов вкосмички центар и производство на сателити од следна генерациј 13.06.2025 г.
-
СР Абразиви & Инструменти: Поефикасна обработка на површини од не'рѓосувачки челик со BRUSHmax 3.0 на SUHNER 12.06.2025 г.
-
Compania bulgara EnduroSat atrage investitii de 43 de milioane de euro pentru un nou centru spatial si productia de sateliti 13.06.2025 г.
-
Solutia pentru bucla de amestec MIXIT de la Grundfos optimizeaza costurile de incalzire cu 20% intr-un spital din Germania 12.06.2025 г.
-
Compania sarba ElevenEs prezinta o noua baterie cu o durata de viata de jumatate de milion de kilometri 12.06.2025 г.
-
A treia fabrica Karcher din Romania va produce echipamente de curatare pentru piata europeana 11.06.2025 г.
-
Grundfos MIXIT решење за мешање оптимизује трошкове грејања за 20% у болници у Немачкој 13.06.2025 г.
-
Бугарска компанија EnduroSat привлачи 43 милиона евра инвестиција за нови свемирски центар и производњу сателита следеће генерац 13.06.2025 г.
-
Српска компанија ElevenEs представља нову батерију са веком трајања од пола милиона километара 12.06.2025 г.
-
Унисист: Калибрација мерних инструмената је инвестиција у безбедност и квалитет радних процеса 12.06.2025 г.
-
GreMa 3D: Изцяло новият 3D скенер 3DeVOK MT на Scantech предефинира възможностите и бъдещето на 3D технологиите
10 юни 2025 г.
-
Мари-Бентц: Иновации, дизайн и производителност съчетани в едно в броячните везни IoT-Line на KERN
22 май 2025 г.
-
Ефективно и надеждно адитивно производство от бъдещето в сектора на отбраната и сигурността с 3D технологиите на 8-CELL
20 май 2025 г.