Сподели

Интелигентни решения на Schneider Electric са в основата на устойчива инфраструктура за ИИ и облачни услуги в Синеш

16 май 2025 г.

 

 

Широк набор от решения за центрове за данни, енергийни технологии, софтуер и услуги за устойчиво развитие на Schneider Electric са интегрирани в новата сграда на високотехнологичната компания Start Campus в Синеш, Португалия. Като пионер в разработката на устойчиви екосистеми за дейта центрове с изкуствен интелект (ИИ), фирмата си партнира с Schneider Electric по проекта SIN01 – 26-мегаватово съоръжение, което е част от един от най-големите AI центрове за данни в Европа с капацитет от 1.2 GW.   

SIN01 е първата изградена сграда от мащабния дейта център, която функционира от октомври 2024 г. и създава нови стандарти за надеждни и устойчиви изчислителни среди за ИИ, облачни и GPU-базирани натоварвания. „Иновативното съоръжение, издигнато върху възстановен промишлен терен до бивша електроцентрала, е проектирано с цел постигане на висока енергийна ефективност. Благодарение на използваните свързани решения и възможности за анализ в реално време, предоставени от софтуера EcoStruxure на Schneider Electric, Start Campus постига изключително високи нива на оперативна ефективност и надеждност в новата сграда“, съобщиха за ДигиталнаИндустрия.bg от Шнайдер Електрик България.

Защитена инфраструктура с възможност за AI разширение

Schneider Electric предоставя пълен пакет от решения, които са цифрово оптимизирани за целия жизнен цикъл на центъра за данни. Той включва комутационна апаратура без SF6, която елиминира използването на вредни парникови газове (GHG), UPS системата Galaxy VX, системи за електроразпределение средно и ниско напрежение с термален мониторинг, както и допълнителна инфраструктура, внедрена в зони с висока плътност на оборудването.

„Софтуерите платформи EcoStruxure Buildings Management (BMS), Energy Management, Power Monitoring Expert (PME) и Planon предлагат интелигентна автоматизация в реално време в комбинация с подобрени мерки за киберсигурност. Благодарение на тях в новия център за данни е възможно да бъде постигнато най-високо ниво на надеждност, ефективност и непрекъсваемост. Наред с това, Schneider Electric предоставя различни съпровождащи услуги, като отдалечен мониторинг, управление на активи, 24/7 поддръжка и технически специалисти на място“, обясниха от Шнайдер Електрик България.

Допълнително, Schneider Electric подпомага Start Campus и в разработката на стратегия за сключване на дългосрочни договори за доставка на 100% енергия от възобновяеми енергийни източници (ВЕИ). Благодарение на този комплексен подход в различните етапи на проекта – от фазата на проектиране, през изграждането и инсталирането на системите, до въвеждането в експлоатация, португалската компания създава енергийно ефективна, мащабируема и сигурна инфраструктура, специално адаптирана към ИИ и облачни центрове за данни.

„В Start Campus сме водени от стремежа да изградим следващото поколение устойчива цифрова инфраструктура, пригодена за ИИ. Енергията е един от най-критичните ресурси в съвременната дигитална среда – не само по отношение на достъпа, но и що се касае до ефективното, интелигентно и устойчиво управление. Партньорството ни с Schneider Electric трансформира начина ни на работа, като интегрира водещи енергийни технологии и проследимост в реално време на всички нива от инфраструктурата ни“, заяви Робърт Дън, главен изпълнителен директор на Start Campus.

В „сърцето“ на глобалната цифрова икономика

Новият SIN01 е разположен на югозападното крайбрежие на Португалия и е най-голямото съоръжение за центрове за данни, изграждано досега в южноевропейската държава. С него страната прави огромен скок, който я позиционира в „сърцето“ на глобалната цифрова икономика и я утвърждава като стратегически хъб на европейската и световната карта.

Португалия предлага една от най-конкурентните енергийни среди в Европа, която се отличава с нарастващо производство на възобновяема енергия. „Като нисковъглероден, енергийно ефективен център с висока достъпност, SIN01 е оптимизиран да отговори на високите изисквания на ИИ, услугите в хипермащаб и дигиталната трансформация. Стратегическото разположение на Синеш осигурява директен достъп до международни мрежи с висок капацитет и подводни комуникационни трасета. Това го превръща в нов основен дигитален портал за Европа, който свързва всички стратегически европейски и световни икономически центрове“, допълниха още от Шнайдер Електрик България.

Start Campus е един от малкото европейски оператори, осигурили над 1 GW капацитет от електроразпределителната мрежа. Компанията наскоро обяви инвестиция от 8.5 млрд. евро за ускоряване на изграждането на центъра за данни в отговор на търсенето на ИИ, превръщайки го в проект от национална значимост.

Ако проявявате интерес към системата EcoStruxure Power или към възможностите за професионална реализация в Шнайдер Електрик България, за повече подробности посетете микросайта на компанията в Бизнес борса на Борса.bg.

Източник на снимковия материал: Шнайдер Електрик България, Schneider Electric

Сподели

Още от 3D технологии / IoT