Дигитална трансформация е терминът, който стои в основата на дейността на международната технологична група Schneider Electric. А когато подобно „преобразяване“ настъпи и на мястото, в което се създават иновативните решения на компанията, ефектът може да е наистина изумителен. Ние от Инженер.bg решихме да се убедим в това, като посетим виртуално завода на Schneider Electric в гр. Пловдив, който в края на 2019 г. бе отличен с престижния сертификат Smart Factory.
„Smart Factory е най-високият вътрешен стандарт за индустриално производство, автоматизация и ефективно управление на процесите на международната група, показващ най-високо равнище на технологично развитие в завода“, разказаха от Шнайдер Електрик България. Заводът за производство на висококачествени решения в областта на дигиталната трансформация на енергийния мениджмънт и автоматизацията в домовете, сградите, центровете за данни, енергийната инфраструктура и индустрията, е първият с подобно отличие на територията на Източна Европа и вторият на континента.
Изцяло автоматизирани са над 65% от производствените процеси в предприятието, но продължава интегрирането на нови дигитални и технологични решения. Всичко това става възможно посредством IoT платформата на Schneider Electric – EcoStruxure, която оптимизира до 80% разходите и времето за проектиране, намалява със 75% разходите за поддръжка, а също и с до 50% въглеродния отпечатък.
Интелигентна система за сградно управление с помощта на EcoStruxure
„Заводът е първият в България със стандарт за енергийно управление ISO 50001 благодарение на инсталираната автоматизирана система за управление на сградата и системата за енергиен мениджмънт (BMS)“, допълниха от Шнайдер Електрик България.
Разработената от Schneider Electric система прави възможно свързването на различни устройства в сградата и оптимизира тяхното управление. Софтуерният продукт повишава оперативната ефективност, гарантира сигурния обмен и лесното управление на данни.
Ефективността на добавената реалност с EcoStruxure Augmented Operator Advisor
Поддръжката на машините и съоръженията в завода на Schneider Electric се осъществява с помощта на разработеното от компанията софтуерно приложение с добавена реалност EcoStruxure Augmented Operator Advisor. То съчетава контекстуална и местна динамична информация за потребителите на мобилни мрежи, позволявайки им да изпитат сливането на физическата среда в реалния живот с виртуалните обекти.
„Платформата намалява вероятността от човешки грешки, а моменталната диагностика и безконтактната поддръжка оптимизират разходите и повишават ефективността на работа. Техническото решениедава бърз достъп до данни в реално време и богат набор информация от разнообразни източници, включително във вид на документи, изображения, уебстраници, бележки, етикети, данни от SQL база данни, PDF файлове с техническа документация на оборудването, електрически схеми, видеопрезентации и др.“, обясниха от екипа на компанията.
Платформата позволява визуализация на електрически шкаф например или някои скрити части на машината, а цветът на дисплея се променя спрямо работното състояние на съоръжението. Управлението на EcoStruxure Augmented Operator Advisor се осъществява посредством таблет, като има съвместимост с операционните системи iOS, Android и Windows.
Среща с иновациите от първо лице
От Шнайдер Електрик България разказаха подробности и за част от бъдещите проекти в завода. По думите им стратегията на дружеството за 2020 г. е насочена към осигуряване на по-широка достъпност на обществеността до завода. „Надяваме се скоро демонстрационното пространство Innovation Hub в завода ни в Пловдив да посрещне първите си посетители. По този начин нашите гости ще имат възможност да се запознаят с иновациите на бъдещето, както и да се докоснат до възможностите на IoT платформата ни EcoStruxure“, заявиха в заключение от българското дружество на компанията.
Източник на снимковия материал: Schneider Electric, Шнайдер Електрик България
- STAMH: Максимална плътност на съхранение в хладилни складове? Научете как с 360° обиколка в дистрибуционния център на Булкарто 18.12.2024 г.
- БИБУС България: Новата серия ATEX 0342/0343 на SUCO включва два вида взривобезопасни релета за налягане с огнеупорен корпус 18.12.2024 г.
- Регина Симон, търговски директор на Бош „Електроинструменти“: Огромно щастие е да попаднеш в компания като Bosch 17.12.2024 г.
- Агрополихим: Придобиването на ключов дял от Неохим е смела стъпка към разширяването и диверсификацията на дейността ни 18.12.2024 г.
- Filkab Solar: Zgjidhja Sunny Home Manager 2.0 e SMA optimizon konsumin e energjisë elektrike PV 18.12.2024 г.
- Kompania logjistike Nelt Group po investon 100 milionë euro në bazat e saj në Serbi dhe rajon 18.12.2024 г.
- Maqedonia e Veriut ka shpallur tenderin për ndërtimin e 30 MW termocentrale diellore 17.12.2024 г.
- Shqipëria nis një projekt në shkallë të gjerë të mbikëqyrjes së rrugëve me ndihmën e Emirateve të Bashkuara Arabe 16.12.2024 г.
- Унисист Инженеринг со коментар за регулаторната рамка за изградба на паметни системи за мерење 18.12.2024 г.
- Логистичката компанија Nelt Group инвестира 100 милиони евра во своите бази во Србија и регионот 18.12.2024 г.
- МаккаБ, дел од групацијата на Филкаб, отвори голема магацинска и административна база во Скопје 18.12.2024 г.
- Котелска инсталација од Hoval обезбедува удобно греење во амблематичната Дунавска кула во Виена 17.12.2024 г.
- Compania de logistica Nelt Group investeste 100 de milioane de euro in bazele sale din Serbia si regiune 18.12.2024 г.
- Macedonia de Nord a lansat o licitatie pentru construirea unor centrale electrice solare cu capacitate de 30 MW 17.12.2024 г.
- Unisyst Engineering cu un comentariu cu privire la cadrul de reglementare pentru construirea sistemelor inteligente de contoriza 16.12.2024 г.
- Albania lanseaza un proiect la scara larga de supraveghere stradala cu ajutorul EAU 16.12.2024 г.
- Логистичка компанија Nelt Group улаже 100 милиона евра у своје погоне у Србији и региону 18.12.2024 г.
- Два струга са роботом и РАИС палетна станица омогућавају прецизну обраду делова различитих величина и дужина 18.12.2024 г.
- Филкаб Солар: Sunny Home Manager 2.0 компаније SMA оптимизује потрошњу електричне енергије PV 17.12.2024 г.
- Северна Македонија расписала је тендер за изградњу соларних електрана од 30 MW 17.12.2024 г.
-
GreMa 3D: С интелигентно управление и три режима на работа SIMSCAN-E на Scantech революционизира 3D сканирането
16 декември 2024 г.
-
SpaceCAD: Безжичният EinScan Libre на Shining 3D позволява свобода на сканирането и обработка на данни с висока скорост
03 декември 2024 г.
-
100% надеждност и пълна проследимост на процесите с интелигентни решения за автоматизация на Лентис Технолоджис
27 ноември 2024 г.