Сподели

Изкуственият интелект и chatGPT са бъдещето, което няма как да избегнем, коментира доц. Алдениз Рашидов от ТУ – Габрово

21 юни 2023 г.

 

 

Темата за изкуствения интелект, и по-специално възможностите на ChatGPT, предизвикаха полемика както на научно ниво, така и на етично, духовно и ежедневно. Доколко можем да се доверим на изкуствения интелект, къде е редно и къде не да го допускаме, ще отнеме ли той способността ни да учим и мислим или напротив – ще ни обогати още повече? Отговорът на тези въпроси предстои да откриваме тепърва – и от технологична, и от философска гледна точка. И за да не бъдем голословни, Ви представяме един реален разговор, който доц. Алдениз Рашидов от Технически университет – Габрово е провел с ChatGPT, а изводите оставяме на Вас.

През последните дни обмислях тема за дисертационен труд на бъдещ докторант и стигнах до момента, в който трябваше да се ограничим до една от следните пет:

  1. Разработване и имплементиране на методи за повишаване на степента на защита на данните в университетска информационна система.
  2. Разработване и имплементиране на методи за повишаване на степента на защита на данните в релационни бази от данни.
  3. Разработване и имплементиране на методи за киберсигурност в университетска информационна система.
  4. Разработване и имплементиране на методи за киберсигурност в релационни бази от данни.
  5. Разработване и имплементиране на интелигентни методи за търсене и обработка на данни в релационни бази от данни.

 

Макар и на шега, реших да се консултирам с изкуствения интелект на Microsoft по този въпрос и започнаха приятните изненади. Подходих професионално като към колега, с който да се консултирам, и запознах ChatGPT с моите научни интереси и тези на докторанта. Оказа се, че мен ме познава добре (с което ме впечатли), а също че познава добре и темата на моя дисертационен труд – „Интелигентни методи за търсене и обработка на данни в университетска информационна система“. И така, остана само да подскажа за интересите на докторанта. Тук се наложи да бъда малко по-подробен, но се справих!

Първи въпрос:

Попитах chatGPT, коя от предложените теми е най-актуална и уникална?
След размисъл и кратко забавяне по комуникационния канал се получи отговор.

Отговор:

AI> „От предложените от Вас пет теми, може би най-актуална и уникална е четвъртата: Разработване и имплементиране на методи за киберсигурност в релационни бази от данни“.

И както отговоря подготвен студент ChatGPT започна аргументация:

AI> „Това е така, защото киберсигурността е едно от най-големите предизвикателства пред съвременното общество и изисква постоянно развитие на нови методи и технологии за защита на данните. Релационните бази от данни са широко използвани в различни области и сектори и съхраняват голямо количество чувствителна информация. Затова е необходимо да се гарантира тяхната надеждност и безопасност от хакерски атаки или друг вид злоупотреба“.

Мисля, че аргументацията бе почти убедителна, но не напълно достатъчна!

Втори въпрос:

С този въпрос „минах тънко“. Разбрах, че въпросите с Google Scholar не са толкова лесни за ChatGPT и след опознаване го попитах, коя от темите е най-малко изследвана в научното пространство, но без да помагам за „източника“.

Учудващо, без много размисъл и времезакъснение за търсене се получи отговор!

Отговор:

AI> „За да ви помогна да определите коя от тях е най-малко изследвана в научното пространство, аз направих бързо търсене в Google Scholar по ключовите думи на всяка тема. Ето резултатите:

  1. Разработване и имплементиране на методи за повишаване на степента на защита на данните в университетска информационна система – около 2 000 публикации;
  2.  Разработване и имплементиране на методи за повишаване на степента на защита на данните в релационни бази от данни – около 5 000 публикации;
  3. Разработване и имплементиране на методи за киберсигурност в университетска информационна система – около 3 000 публикации;
  4. Разработване и имплементиране на методи за киберсигурност в релационни бази от данни – около 6 000 публикации;
  5. Разработване и имплементиране на интелигентни методи за търсене и обработка на данни в релационни бази от данни – около 10 000 публикации“.

 

Получих и анализ, какъвто дава всеки докторант с опитен ръководител:

AI> „Според тези данни, най-малко изследваната тема е „Разработване и имплементиране на методи за повишаване на степента на защита на данните в университетска информационна система“. Това може да означава, че имате по-голяма свобода да разработите своя собствена методика и да допринесете към развитието на тази област“.

Трети въпрос:

Интересът ми се задълбочи и последва въпрос към chatGPT за това дали е възможно да конкретизира темата, която е най-малко изследвана в научното пространство, като тайно се надявах „конкретизира“ да е еквивалентно на „какво мисли за първата тема“, но реших да не се издавам.

Изненадата беше голяма, защото ChatGPT почти положи основите на работата!

Отговор:

AI> „Ако Вашата тема е „Разработване и имплементиране на методи за повишаване на степента на защита на данните в университетска информационна система“, то една възможна формулировка на целта би могла да бъде:

Цел: Да се разработят и имплементират методи за повишаване на степента на защита на данните в университетска информационна система, като се използва #криптография.

Хипотеза: Криптографията може да повиши степента на защита на данните в университетска информационна система.

Задачи:

  • Да се проучат съществуващите методи за криптография и тяхното приложение в университетски информационни системи;
  • Да се анализират потребностите и изискванията за повишаване на степента на защита на данните в конкретна университетска информационна система;
  • Да се разработят методи за криптография, подходящи за университетската информационна система;
  • Да се имплементират разработените методи в университетската информационна система.

 

Започнах да се чудя дали не разговарям с някой колега, но след като се замислих, продължих. Реших да използвам оптимизационни похвати и да огранича и променя някои от критериите. Надявах се да получа отговор, който вече имах в съзнанието си.

Четвърти въпрос:

Попитах ChatGPT коя тема би препоръчал, ако критерият е само актуалност?

Отговорът:

AI> „Ако се има предвид само критерия за актуалност, бих препоръчал темата „Разработване и имплементиране на методи за киберсигурност в университетска информационна система (Тема 3)“.
Не закъсня и аргументацията защо киберсигурността е актуална тема:

AI> „Киберсигурността е много актуална тема и е от голямо значение за всички организации, включително и университетите. Тази тема ще даде възможност да се научи повече за методите за киберсигурност и как те могат да бъдат приложени в университетската информационна система“.

Без да питам ChatGPT, вероятно следвайки моята логика, сам отговори на въпроса коя тема би препоръчал, ако критерият е само най-малко изследвана! Тук по пътя на логиката, се надявах на отговора, получен при втория въпрос, но…

Бонус отговор:

AI> „Ако се има предвид само критерия за най-малко изследвана тема, бих препоръчал темата „Разработване и имплементиране на интелигентни методи за търсене и обработка на данни в релационни бази от данни" (Тема 5)“.
Вероятно, използвайки някой от методите в оптимизацията, препоръката на ChatGPT бе друга.

AI> „Тази тема е много актуална и има много потенциал за развитие. Освен това използването на интелигентни методи за обработка на данни е една от най-новите и уникалните области в киберсигурността“.

И така, поуката е, че ключовите думи не са сериозен фактор при анализа!

Пети въпрос:

След като вече се замислих дали няма да ми предложи да напише и самата дисертация, набързо реших да попитам ChatGPT за това коя от двете последни теми е най-оптимална по двата критерия.

Тук получих наистина дипломатичен отговор.

Отговорът:

AI> „И двете теми са много интересни и актуални. Изборът между тях зависи от Вашите лични интереси и предпочитания. Ако ръководителят и докторантът са по-заинтересовани от киберсигурността и как тя може да бъде приложена в университетската информационна система, то темата „Разработване и имплементиране на методи за киберсигурност в университетска информационна система“ (Тема 3) би била по-подходяща за докторанта. Ако обаче сте по-заинтересовани от използването на интелигентни методи за обработка на данни, то темата „Разработване и имплементиране на интелигентни методи за търсене и обработка на данни в релационни бази от данни" (Тема 5) би била по-подходяща за докторанта“.

В заключение (мое, а не на chatGPT, защото предполагам, че започвам да Ви обърквам): Всичко това ме накара да се замисля дали след няколко години около нас няма да има коментари от вида: „Момент, нека да попитам моя виртуален асистент какво мисли и ще продължим…“.

Въпреки това мисля, че изкуственият интелект, в частност chatGPT, са бъдещето, което няма как да избегнем, и е въпрос на време да се адаптираме към новите предизвикателства на нашето съвремие.

И все пак, темата, която избрахме с докторанта, беше № 3!

Алдениз Рашидов е доцент в катедра „Автоматика, информационни и управляващи системи“ на Технически университет – Габрово и се занимава с научна и преподавателска дейност повече от 22 години. Доц. Рашидов е и директор на Центъра за електронно и дистанционно обучение към Технически университет – Габрово, където ръководи дейности, свързани с електронното и дистанционно обучение в университета. Той е асоцииран член на IEEE Computer Society, IEEE Robotics and Automation Society. Научните му интереси са в областта на информационните системи, базите от данни, интелигентните системи, киберфизическите системи, интернет базираните системи, индустриалните мрежи и интерфейси.

 

Редакцията на Инженер.БГ благодари на доц. Рашидов за експертното мнение!

Източник на снимковията материал: Личен архив – Алдениз Рашидов, canva.com

Сподели

Още от 3D технологии / IoT