Независимо дали трябва да хванем, да задържим или завъртим, да докоснем, да пишем или да натиснем – всички ние ежедневно използваме ръцете си за най-различни действия. В това отношение човешката ръка, с уникалната си комбинация от сила, сръчност и фина моторика, е истинско чудо на природата. И какво може да бъде по-естествено от това и колаборативните роботи, които са предназначени за съвместна работа с хора, да имат захващащ механизъм, създаден на базата на този природен модел. Механизъм, който изпълнява различни задачи чрез самообучение с използването на изкуствен интелект? „Festo показа за първи път бионичната ръка BionicSoftHand през 2019 г. В комбинация с манипулатора BionicSoftArm - лек пневматичен робот, концепциите на бъдещето ясно включват безопасното сътрудничество между човека и робота“, коментираха за Инженер.bg от Фесто ООД.
BionicSoftHand се задвижва пневматично, така че да може директно да си взаимодейства с човека, без да го застрашава. За разлика от човешката ръка, BionicSoftHand няма кости. Пръстите на бионичната ръка се състоят от гъвкави силфонни структури с въздушни камери, около които има специална тъкан от еластични влакна с висока якост, която е отпечатана с 3D принтер. С помощта на тъканта е възможно да се определи къде точно структурата се разширява и генерира усилие, както и къде разширяването се възпрепятства. Това прави ръката лека, гъвкава, адаптивна и чувствителна, но в същото време способна да упражни голяма сила.
За ролята на изкуствения интелект
„Методите на обучение на машините са сравними с тези на хората - независимо дали става въпрос за желан или нежелан ефект, те изискват обратна връзка като резултат от техните действия, за да ги класифицират и да се учат от тях. BionicSoftHand използва точно такъв метод на обучение чрез проби и грешки. Какво означава това? Вместо да имитира конкретно действие, на ръката се задава цел и тя я постига, използвайки метода на пробите и грешките. Въз основа на получената обратна връзка, тя постепенно оптимизира действията си, докато задачата най-накрая бъде успешно изпълнена“, коментираха от Фесто ЕООД.
Като конкретен пример може да се посочи поставената задача към BionicSoftHand да завърти многостенно тяло с 12 страни, така че в края на манипулациите точно определена страна да сочи нагоре. Ръката се обучава на необходимата стратегия за движение във виртуална среда чрез дигитален двойник, който се създава с помощта на данни от 3D камера за машинно зрение и чрез алгоритмите на изкуствения интелект.
BionicSoftHand: пропорционални пиезовентили за прецизен контрол
За да се поддържа налягането в пневматичните тръбопроводи на BionicSoftHand на възможно най-ниско ниво, специалистите на Festo са проектирали малък вентилен остров с дигитално управление, който е монтиран директно на ръката. Такова решение осигурява управление на пръстите на манипулатора, без да е необходимо подаване на въздух през цялото рамо на робота. По този начин BionicSoftHand може бързо и лесно да се свързва с общата пневматична система и да използва само една тръба за подаване и отвеждане на отработения въздух. С използваните пропорционални пиезовентили движенията на пръстите могат да бъдат прецизно контролирани. Вентилният остров обхваща 24 вентила, които са свързани чрез разпределител към десетте пневматични връзки на пръстите на захващащия механизъм и двата въртящи се модула. В същото време сензорите за налягане, които осигуряват прецизния контрол, са разположени на разпределителната плоча. За да се реализира такъв сложен дизайн от въздуховоди в толкова тясно пространство, разпределителят е отпечатан с 3D технология.
BionicSoftArm: един манипулатор, много варианти
Строгите граници между ръчния труд на човека и автоматизираните действия на робота все повече се размиват. Зоните им на работа се припокриват все повече и се сливат в едно общо работно пространство. Така човекът и машината ще могат едновременно заедно да работят върху един и същ детайл или компонент, без да се налага да бъдат отделяни с прегради един от друг за осигуряване на безопасни условия на труд.
BionicSoftArm е нова компактна доработка на добре известния вече BionicMotionRobot на Festo, чийто обхват от приложения сега е значително разширен. Това става възможно, благодарение на модулната конструкция на BionicSoftArm, която обединява няколко пневматични силфонни сегмента и задвижващи механизми за въртеливо движение. Решението гарантира максимална гъвкавост по отношение на обхвата и мобилността. В същото време манипулаторът е максимално гъвкав и гарантира безопасност при съвместната работа с хора. Той намира приложение както в операции с непосредствено сътрудничество с човек, така и в класически приложения в SCARA системи при изпълнението на манипулационни задачи.
Възможности за гъвкаво приложение
Модулният манипулатор може да се използва в най-различни приложения в зависимост от изпълнението и монтираното захващащо устройство. Благодарение на гъвкавата си кинематика BionicSoftArm може да си взаимодейства директно и безопасно с човека. „В същото време кинематиката улеснява адаптирането му към различни задачи, на различни места в производствената среда. Липсата на необходимост от скъпи устройства за защита, например на предпазни клетки и светлинни бариери, намалява времето за пускане в експлоатация на новото място и осигурява гъвкаво, адаптивно и рентабилно производство“, поясниха в заключение от Фесто ЕООД.
Повече информация за Фесто ЕООД, марките, продуктите и услугите, които предлага у нас, реализации и актуални промоционални кампании, бихте могли да намерите в микросайта на фирмата в Борса.bg!
Източник на снимковия материал: Фесто ЕООД, Festo
- STAMH: Максимална плътност на съхранение в хладилни складове? Научете как с 360° обиколка в дистрибуционния център на Булкарто 18.12.2024 г.
- БИБУС България: Новата серия ATEX 0342/0343 на SUCO включва два вида взривобезопасни релета за налягане с огнеупорен корпус 18.12.2024 г.
- Регина Симон, търговски директор на Бош „Електроинструменти“: Огромно щастие е да попаднеш в компания като Bosch 17.12.2024 г.
- Агрополихим: Придобиването на ключов дял от Неохим е смела стъпка към разширяването и диверсификацията на дейността ни 18.12.2024 г.
- Filkab Solar: Zgjidhja Sunny Home Manager 2.0 e SMA optimizon konsumin e energjisë elektrike PV 18.12.2024 г.
- Kompania logjistike Nelt Group po investon 100 milionë euro në bazat e saj në Serbi dhe rajon 18.12.2024 г.
- Maqedonia e Veriut ka shpallur tenderin për ndërtimin e 30 MW termocentrale diellore 17.12.2024 г.
- Shqipëria nis një projekt në shkallë të gjerë të mbikëqyrjes së rrugëve me ndihmën e Emirateve të Bashkuara Arabe 16.12.2024 г.
- Унисист Инженеринг со коментар за регулаторната рамка за изградба на паметни системи за мерење 18.12.2024 г.
- Логистичката компанија Nelt Group инвестира 100 милиони евра во своите бази во Србија и регионот 18.12.2024 г.
- МаккаБ, дел од групацијата на Филкаб, отвори голема магацинска и административна база во Скопје 18.12.2024 г.
- Котелска инсталација од Hoval обезбедува удобно греење во амблематичната Дунавска кула во Виена 17.12.2024 г.
- Compania de logistica Nelt Group investeste 100 de milioane de euro in bazele sale din Serbia si regiune 18.12.2024 г.
- Macedonia de Nord a lansat o licitatie pentru construirea unor centrale electrice solare cu capacitate de 30 MW 17.12.2024 г.
- Unisyst Engineering cu un comentariu cu privire la cadrul de reglementare pentru construirea sistemelor inteligente de contoriza 16.12.2024 г.
- Albania lanseaza un proiect la scara larga de supraveghere stradala cu ajutorul EAU 16.12.2024 г.
- Логистичка компанија Nelt Group улаже 100 милиона евра у своје погоне у Србији и региону 18.12.2024 г.
- Два струга са роботом и РАИС палетна станица омогућавају прецизну обраду делова различитих величина и дужина 18.12.2024 г.
- Филкаб Солар: Sunny Home Manager 2.0 компаније SMA оптимизује потрошњу електричне енергије PV 17.12.2024 г.
- Северна Македонија расписала је тендер за изградњу соларних електрана од 30 MW 17.12.2024 г.
-
GreMa 3D: С интелигентно управление и три режима на работа SIMSCAN-E на Scantech революционизира 3D сканирането
16 декември 2024 г.
-
SpaceCAD: Безжичният EinScan Libre на Shining 3D позволява свобода на сканирането и обработка на данни с висока скорост
03 декември 2024 г.
-
100% надеждност и пълна проследимост на процесите с интелигентни решения за автоматизация на Лентис Технолоджис
27 ноември 2024 г.