По своята същност машинното обучение (machine learning) изследва конструкцията на алгоритмите и се учи от тях да прави прогнози по данните чрез изграждане на модели на базата на входната информация. Машинното обучение е силно заимствано от изчислителната статистика (прогнозно моделиране с помощта на компютри) и математическата оптимизация, която предоставя на тези модели най-различни методи, теории и приложения.
Алгоритмите на машинното обучение могат да бъдат разделени на 5 типа: контролирани, неконтролирани, полуконтролирани, активни и укрепващи. Има значителен брой алгоритмични подходи за машинно обучение и този брой продължава да нараства, базирайки се на факта, че изкуственият интелект (AI), Deep Neural Networks (DNN) и машинното обучение (всички част от едно и също семейство) все още са в начален етап на развитие.
Превантивна поддръжка/ремонт, мониторинг на състоянието (ефективност на машината) и оптимизиране на веригите за доставка могат да се извършват с интегрираните алгоритми за машинно обучение. Производителите също така малко по-малко започват да внедряват програми за изкуствен интелект в своите автоматизирани процеси, наред с други съвременни технологии, като IoT, модулен/адаптивен хардуер, разпределена интелигентност и т.н., които им помагат да затвърдят позицията си в условията на Индустрия 4.0. Според доклад на глобалния доставчик на пазарна информация за технологичните индустрии TrendForce се очаква „умното“ производство да претърпи огромен ръст през следващите от 3 до 5 години.
Ако производствените компании искат да запазят своята конкурентноспособност, те ще трябва да интегрират тези нови технологии в своята заводска инфраструктура или да модернизират наследствените системи, ключов компонент от които е индустриалната автоматизация. Машинното обучение в тази област може да бъде от изключителна полза – то може да спомогне за оптимизиране поддръжката на производственото оборудване, да препрограмира индустриалните компютри (разпределена интелигентност) за производството на нови продукти и да повиши ефективността на производствените операции и целия технологичен процес.
Машинното обучение в производствените условия на FANUC
Макар че вече на световния пазар има множество индустриални лидери, интегрирали машинното обучение в своите производствени платформи, понастоящем компаниите, правещи впечатление с начина, по който използват технологиите на XXI век, са няколко. Сред тях е и японският производител в областта на промишлената автоматизация и роботизацията FANUC, който успешно прилага машинното обучение за изпълнение на производствените си задачи. Групата си сътрудничи с известния разработчик на системи за изкуствен интелект Preferred Networks в развитието на индустриални роботи, които могат да учат сами с минимална входна информация. „Те използват специална платформа за обучение, чрез която роботите могат да се обучават сами с течение на времето. Например, показвате на робота каква задача желаете да изпълнява, той прави видео и се опитва да я пресъздаде чрез повторение, докато постигне изпълнение с най-висока точност“, обясниха за ДигиталнаИндустрия.bg от ФАНУК България.
Към успешното развитие на интелигентните решения на FANUC проявяват интерес и други компании. „Технологичните лидери Cisco и Rockwell Automation миналата година си партнираха с японската фирма в разработката и развитието на платформата за интелигентно автоматизирано производство FIELD (FANUC Intelligent Edge Link and Drive). Новата система цели да улесни свързването и на продукти, които са производство на трети страни“, коментираха от българския офис на фирмата.
Малко по-късно производителят на графични процесори (GPU) – Nvidia, предложи своя чип технология, за да подобри платформата FIELD с по-кратко време за обучение при роботите. „Ние от FANUC се надяваме, че последните разработки на компанията ще могат да спомогнат за развитието на фабриките на бъдещето“, заявиха от ФАНУК България.
Всички тези компании заемат водещо място в развитието на машинното обучение в индустриалната автоматизация и макар тези разработки да са само малка стъпчица към един много по-голям свят, те са значителни и рисуват картината на бъдещето, където Индустрия 4.0 е стандарт в производството. IoT, когнитивните изчисления/AI, облачните технологии, роботизацията и други са само съставни части от това, в което съвременното производство ще се превърне. Технологията вече се прилага в повечето модерни фабрики под една или друга форма, което помага на производителите да останат конкурентоспособни в един непрекъснато променящ се свят с развиваща се технология.
Повече информация за ФАНУК България ЕООД, марките, продуктите и услугите, които предлага у нас, реализации и активни промоционални кампании, бихте могли да намерите в микросайта на фирмата в Борса.bg ТУК!
Източник на снимковия материал: ФАНУК България, FANUC, FANUC America, pixabay.com
-
Вайд-Бул: Революционна комуникационна система за интелигентен автобусен транспорт е базирана на Ethernet комутатори на Advantech 14.06.2025 г.
-
„ПромоТех.bg в един клик“: Индустриални климатици, неръждаеми помпи, етикетен принтер и много други 13.06.2025 г.
-
ЮМТ: В портфолиото ни ще откриете висококачествените прецизни свредла за пробиване на дълбоки отвори на TBT Tiefbohrtechnik 13.06.2025 г.
-
От Бразилия до Япония с аромат от България: Как Балев Корпорейшън изгражда глобален бранд и вдъхва живот на мечтата AREON 13.06.2025 г.
-
RS Electro: Sistemi për testimin e kabllove titron® nga Baur është projektuar për t'u instaluar në automjete të vogla 13.06.2025 г.
-
Kompania bullgare EnduroSat tërheq 43 milionë euro investime për një qendër të re hapësinore dhe prodhim të satelitëve të gjener 13.06.2025 г.
-
Schneider Electric hapi ndërtesën e saj të re inteligjente në Dubai si pjesë e programit Impact Buildings 12.06.2025 г.
-
Kompania serbe ElevenEs prezanton një bateri të re me jetëgjatësi prej gjysmë milioni kilometrash 12.06.2025 г.
-
Резервните филтри на Camfil се алтернатива што ја оптимизира ефикасноста на индустриските системи за собирање на прашина 13.06.2025 г.
-
Schneider Electric ја отвори својата нова паметна зграда во Дубаи како дел од програмата Ipact Buildings 13.06.2025 г.
-
Бугарската EnduroSat привлече 43 милиони евра инвестиции за нов вкосмички центар и производство на сателити од следна генерациј 13.06.2025 г.
-
СР Абразиви & Инструменти: Поефикасна обработка на површини од не'рѓосувачки челик со BRUSHmax 3.0 на SUHNER 12.06.2025 г.
-
Compania bulgara EnduroSat atrage investitii de 43 de milioane de euro pentru un nou centru spatial si productia de sateliti 13.06.2025 г.
-
Solutia pentru bucla de amestec MIXIT de la Grundfos optimizeaza costurile de incalzire cu 20% intr-un spital din Germania 12.06.2025 г.
-
Compania sarba ElevenEs prezinta o noua baterie cu o durata de viata de jumatate de milion de kilometri 12.06.2025 г.
-
A treia fabrica Karcher din Romania va produce echipamente de curatare pentru piata europeana 11.06.2025 г.
-
Grundfos MIXIT решење за мешање оптимизује трошкове грејања за 20% у болници у Немачкој 13.06.2025 г.
-
Бугарска компанија EnduroSat привлачи 43 милиона евра инвестиција за нови свемирски центар и производњу сателита следеће генерац 13.06.2025 г.
-
Српска компанија ElevenEs представља нову батерију са веком трајања од пола милиона километара 12.06.2025 г.
-
Унисист: Калибрација мерних инструмената је инвестиција у безбедност и квалитет радних процеса 12.06.2025 г.
-
GreMa 3D: Изцяло новият 3D скенер 3DeVOK MT на Scantech предефинира възможностите и бъдещето на 3D технологиите
10 юни 2025 г.
-
Мари-Бентц: Иновации, дизайн и производителност съчетани в едно в броячните везни IoT-Line на KERN
22 май 2025 г.
-
Ефективно и надеждно адитивно производство от бъдещето в сектора на отбраната и сигурността с 3D технологиите на 8-CELL
20 май 2025 г.