Представете си следната ситуация... Създавате свой 3D аватар. Ставате в понеделник сутрин, правите си кафе, в 08:30 ч. сядате пред компютъра, слагате VR очилата си и се присъединявате към виртуална работна среща в Microsoft Teams. Вашият аватар и този на колегите ви се появяват на кръгла маса за съвещания. И така стартира работният ви ден. В петък сте лектор на виртуална бизнес конференция, заедно с аватарите на учени и инженери от цял свят, с които водите разпалена дискусия на тема „Ще заменят ли роботите хората в производството“. След тежка работна седмица идва уикендът. В събота се разхождате из улиците на непознат град, заедно с аватарите на ваши приятели. Спирате се пред виртуален щанд за сувенири. Купувате си нова тениска с името на града. Плащате я чрез онлайн приложение. На сутрешната оперативка в понеделник носите тениската. Разбира се, взели сте и за вашите колеги. И всичко това се случва без да сте излизали от вкъщи.
Именно така изглежда идеята за метавселена (metaverse), един от новите трендове в технологичната индустрия. Но приложима ли е концепцията скоро в областта на “Човешките ресурси” или ще остане просто луда идея? Именно това попитахме нашите читатели през януари. Какво мислят те? Да видим…
Въпреки че идеята за метавселена е съвсем нова и недотам позната глава от развитието на Интернет, голяма част (61.7%) от респондентите, включили се в проучването, смятат, че концепцията ще се прилага скоро в областта на Човешките ресурси. Те вярват, че благодарение на виртуалната реалност ще могат да се организират пълноценни виртуални срещи от разстояние (19.7%), ще се споделят/разглеждат/обсъждат неограничен брой екрани и файлове (19.7%), ще се пестят време и средства за пътуване (18%), ще е възможно да се създаде идеална работна среда (8.2%), а способността на екипите да си сътрудничат, комуникират и общуват ще се подобри (8.2%).
Разбира се, сред респондентите има и скептици (38.3%). Те споделят, че според тях идеята не е приложима скоро в областта на “Човешките ресурси”, най-вече защото хората имат нужда от реална социална среда (31.1%). Освен това, според тях, хората ще се страхуват да използват новите технологии поради възможни кибератаки и кражба на самоличност (27.7%), служителите ще се нуждаят от скъпи технологични устройства – VR очила, ръкавици за улавяне на движенията и др. (14.8 %), ще са необходими голям брой обучени специалисти по техническа поддръжка и киберсигурност (14.8 %), хората ще загубят връзка кое е реално и кое не (13,6 %), ще са необходими нови протоколи и стандарти за работа (9.8 %) и ще е необходимо време служителите да се обучат да използват новите технологии (4.9 %).
Ако имахте свой личен фотореалистичен аватар и нямахте ограничения, за какво бихте го използвали?
Попитахме респондентите за какво биха използвали своя личен 3D аватар. Получихме редица любопитни отговори. С удоволствие споделяме малка част от тях:
„Ще го изпратя да работи в офиса, а аз ще го управлявам от някой плаж на Малдивите“, споделя мениджър на отдел от гр. София.
„Не съм мислил по въпроса, но това да си лежа в леглото, а аватарът ми да е на работна среща би било много хубаво“, коментира технически специалист от столицата.
„Сигурно бих пътувала виртуално на хиляди места, може би бих работила докато съм на ски или море“, коментира мениджър на отдел от областен град в страната.
„Ще ида в най-страшните кътчета на света, без да ме е страх, че ще съм отровен от някое растение или разкъсан от диво животно. Ще се насладя на красотата им напълно пълноценно от дивана“, коментира мениджър на отдел от столицата.
„О, ще е много интересно, чак не мога да преценя какво ще направя“, коментира технически специалист от областен град.
„За посочените в статията – срещи, работа, обучения, но само, когато се налага“, коментира технически специалист от София.
„Ще съм там, където не мога да бъда физически“, споделя студент/стажант от София.
„Аватарът ми ще ме замести в повечето задължения, за да мога да спестявам време и да свърша повече неща за по-малко време, коментира технически специалист, живеещ в чужбина.
„Ще се телепортирам по-всяко време и на всяко място, където ми се прииска“, споделя технически специалист от столицата.
В нашето проучване се включиха хора с разнообразни професии, от различни възрастови групи и населени места. 38% от тях са студенти/стажанти, 20% са технически специалисти, 13% са мениджъри на отдел в компания, 9% са собственици/управители на компания, 5% са HR специалисти, 16% са посочили друго, непопадащо в горните категории. 59% от нашите респонденти са на възраст между 18 и 34 години, 39% попадат във възрастова група 35-54 години, а 2% са над 55 години. 46% от нашите респонденти живеят в столицата, 25% - в областен град, 21% - в друг по-малък град, а 2% - в село и 7% - в чужбина.
Благодарим на всички, които се включиха в нашето проучване! По случай старта на нов наш проект, свързан с електронната търговия, за който ще научите съвсем скоро, ви каним да участвате и в новата ни анкета на тема: „E-commerce на технически продукти! Бихте ли закупили онлайн професионална техника и решения за бита?“.
Източник на снимковия материал: freepik.com, Инженер.bg
- STAMH: Максимална плътност на съхранение в хладилни складове? Научете как с 360° обиколка в дистрибуционния център на Булкарто 18.12.2024 г.
- БИБУС България: Новата серия ATEX 0342/0343 на SUCO включва два вида взривобезопасни релета за налягане с огнеупорен корпус 18.12.2024 г.
- Регина Симон, търговски директор на Бош „Електроинструменти“: Огромно щастие е да попаднеш в компания като Bosch 17.12.2024 г.
- Агрополихим: Придобиването на ключов дял от Неохим е смела стъпка към разширяването и диверсификацията на дейността ни 18.12.2024 г.
- Filkab Solar: Zgjidhja Sunny Home Manager 2.0 e SMA optimizon konsumin e energjisë elektrike PV 18.12.2024 г.
- Kompania logjistike Nelt Group po investon 100 milionë euro në bazat e saj në Serbi dhe rajon 18.12.2024 г.
- Maqedonia e Veriut ka shpallur tenderin për ndërtimin e 30 MW termocentrale diellore 17.12.2024 г.
- Shqipëria nis një projekt në shkallë të gjerë të mbikëqyrjes së rrugëve me ndihmën e Emirateve të Bashkuara Arabe 16.12.2024 г.
- Унисист Инженеринг со коментар за регулаторната рамка за изградба на паметни системи за мерење 18.12.2024 г.
- Логистичката компанија Nelt Group инвестира 100 милиони евра во своите бази во Србија и регионот 18.12.2024 г.
- МаккаБ, дел од групацијата на Филкаб, отвори голема магацинска и административна база во Скопје 18.12.2024 г.
- Котелска инсталација од Hoval обезбедува удобно греење во амблематичната Дунавска кула во Виена 17.12.2024 г.
- Compania de logistica Nelt Group investeste 100 de milioane de euro in bazele sale din Serbia si regiune 18.12.2024 г.
- Macedonia de Nord a lansat o licitatie pentru construirea unor centrale electrice solare cu capacitate de 30 MW 17.12.2024 г.
- Unisyst Engineering cu un comentariu cu privire la cadrul de reglementare pentru construirea sistemelor inteligente de contoriza 16.12.2024 г.
- Albania lanseaza un proiect la scara larga de supraveghere stradala cu ajutorul EAU 16.12.2024 г.
- Логистичка компанија Nelt Group улаже 100 милиона евра у своје погоне у Србији и региону 18.12.2024 г.
- Два струга са роботом и РАИС палетна станица омогућавају прецизну обраду делова различитих величина и дужина 18.12.2024 г.
- Филкаб Солар: Sunny Home Manager 2.0 компаније SMA оптимизује потрошњу електричне енергије PV 17.12.2024 г.
- Северна Македонија расписала је тендер за изградњу соларних електрана од 30 MW 17.12.2024 г.
-
GreMa 3D: С интелигентно управление и три режима на работа SIMSCAN-E на Scantech революционизира 3D сканирането
16 декември 2024 г.
-
SpaceCAD: Безжичният EinScan Libre на Shining 3D позволява свобода на сканирането и обработка на данни с висока скорост
03 декември 2024 г.
-
100% надеждност и пълна проследимост на процесите с интелигентни решения за автоматизация на Лентис Технолоджис
27 ноември 2024 г.