Представете си следната ситуация... Създавате свой 3D аватар. Ставате в понеделник сутрин, правите си кафе, в 08:30 ч. сядате пред компютъра, слагате VR очилата си и се присъединявате към виртуална работна среща в Microsoft Teams. Вашият аватар и този на колегите ви се появяват на кръгла маса за съвещания. И така стартира работният ви ден. В петък сте лектор на виртуална бизнес конференция, заедно с аватарите на учени и инженери от цял свят, с които водите разпалена дискусия на тема „Ще заменят ли роботите хората в производството“. След тежка работна седмица идва уикендът. В събота се разхождате из улиците на непознат град, заедно с аватарите на ваши приятели. Спирате се пред виртуален щанд за сувенири. Купувате си нова тениска с името на града. Плащате я чрез онлайн приложение. На сутрешната оперативка в понеделник носите тениската. Разбира се, взели сте и за вашите колеги. И всичко това се случва без да сте излизали от вкъщи.
Именно така изглежда идеята за метавселена (metaverse), един от новите трендове в технологичната индустрия. Но приложима ли е концепцията скоро в областта на “Човешките ресурси” или ще остане просто луда идея? Именно това попитахме нашите читатели през януари. Какво мислят те? Да видим…
Въпреки че идеята за метавселена е съвсем нова и недотам позната глава от развитието на Интернет, голяма част (61.7%) от респондентите, включили се в проучването, смятат, че концепцията ще се прилага скоро в областта на Човешките ресурси. Те вярват, че благодарение на виртуалната реалност ще могат да се организират пълноценни виртуални срещи от разстояние (19.7%), ще се споделят/разглеждат/обсъждат неограничен брой екрани и файлове (19.7%), ще се пестят време и средства за пътуване (18%), ще е възможно да се създаде идеална работна среда (8.2%), а способността на екипите да си сътрудничат, комуникират и общуват ще се подобри (8.2%).
Разбира се, сред респондентите има и скептици (38.3%). Те споделят, че според тях идеята не е приложима скоро в областта на “Човешките ресурси”, най-вече защото хората имат нужда от реална социална среда (31.1%). Освен това, според тях, хората ще се страхуват да използват новите технологии поради възможни кибератаки и кражба на самоличност (27.7%), служителите ще се нуждаят от скъпи технологични устройства – VR очила, ръкавици за улавяне на движенията и др. (14.8 %), ще са необходими голям брой обучени специалисти по техническа поддръжка и киберсигурност (14.8 %), хората ще загубят връзка кое е реално и кое не (13,6 %), ще са необходими нови протоколи и стандарти за работа (9.8 %) и ще е необходимо време служителите да се обучат да използват новите технологии (4.9 %).
Ако имахте свой личен фотореалистичен аватар и нямахте ограничения, за какво бихте го използвали?
Попитахме респондентите за какво биха използвали своя личен 3D аватар. Получихме редица любопитни отговори. С удоволствие споделяме малка част от тях:
„Ще го изпратя да работи в офиса, а аз ще го управлявам от някой плаж на Малдивите“, споделя мениджър на отдел от гр. София.
„Не съм мислил по въпроса, но това да си лежа в леглото, а аватарът ми да е на работна среща би било много хубаво“, коментира технически специалист от столицата.
„Сигурно бих пътувала виртуално на хиляди места, може би бих работила докато съм на ски или море“, коментира мениджър на отдел от областен град в страната.
„Ще ида в най-страшните кътчета на света, без да ме е страх, че ще съм отровен от някое растение или разкъсан от диво животно. Ще се насладя на красотата им напълно пълноценно от дивана“, коментира мениджър на отдел от столицата.
„О, ще е много интересно, чак не мога да преценя какво ще направя“, коментира технически специалист от областен град.
„За посочените в статията – срещи, работа, обучения, но само, когато се налага“, коментира технически специалист от София.
„Ще съм там, където не мога да бъда физически“, споделя студент/стажант от София.
„Аватарът ми ще ме замести в повечето задължения, за да мога да спестявам време и да свърша повече неща за по-малко време, коментира технически специалист, живеещ в чужбина.
„Ще се телепортирам по-всяко време и на всяко място, където ми се прииска“, споделя технически специалист от столицата.
В нашето проучване се включиха хора с разнообразни професии, от различни възрастови групи и населени места. 38% от тях са студенти/стажанти, 20% са технически специалисти, 13% са мениджъри на отдел в компания, 9% са собственици/управители на компания, 5% са HR специалисти, 16% са посочили друго, непопадащо в горните категории. 59% от нашите респонденти са на възраст между 18 и 34 години, 39% попадат във възрастова група 35-54 години, а 2% са над 55 години. 46% от нашите респонденти живеят в столицата, 25% - в областен град, 21% - в друг по-малък град, а 2% - в село и 7% - в чужбина.
Благодарим на всички, които се включиха в нашето проучване! По случай старта на нов наш проект, свързан с електронната търговия, за който ще научите съвсем скоро, ви каним да участвате и в новата ни анкета на тема: „E-commerce на технически продукти! Бихте ли закупили онлайн професионална техника и решения за бита?“.
Източник на снимковия материал: freepik.com, Инженер.bg
-
Райкос Тех: Сертифицирани устройства за измерване и мониторинг на потреблението на електроенергия от Algodue Elettronica 01.06.2023 г.
-
Жо и Вен България: Фоторелетата Ex9LAS и Ex9LDS на Noark имат потенциала сериозно да намалят разходите за електроенергия 01.06.2023 г.
-
Прилаганият от Sensata Technologies Lean подход на управление бе отличен с приз по време на Operational Excellence Awards 2023 01.06.2023 г.
-
Година след откриването си „Академия Електрик“ продължава да осигурява високата квалификация на своите курсисти 01.06.2023 г.
-
Suedeze SHL Healthcare investoi në një fabrikë pajisjesh mjekësore pranë Sofjes, Bullgari 01.06.2023 г.
-
Portofoli i Filkab mbulon të gjithë asortimentin e nevojshëm të kabllove TKD të dizajnuara për sistemet e ashensorëve 01.06.2023 г.
-
Avesta Batteries and Energy Engineering hap një fabrikë të re për prodhimin e baterive në Kërçovë 31.05.2023 г.
-
Kompania amerikane e makinave elektrike Rivian do të punësojë mbi 150 inxhinierë në Beograd 30.05.2023 г.
-
SHL Healthcare инвестираше речиси во фабрика за медицински производи во близина на Софија, Бугарија 01.06.2023 г.
-
Инж Нишан Баздигјан, управител на РАИС, ја коментираше иновативната машина со 8 вретена разработена во соработка со Siemens 01.06.2023 г.
-
Авеста Батери енд Енерджи Инженеринг отвора нова фабрика за производство на акумулатори во Кичево, Северна Македонија 31.05.2023 г.
-
Американската компанија за електрични автомобили Rivian ќе вработи над 150 инженери 30.05.2023 г.
-
SHL Healthcare va investi aproximativ 2 milioane de leva (BGN) intr-o fabrica de dispozitive medicale langa Sofia 01.06.2023 г.
-
Ing. Nishan Bazdigyan, managerul companiei RAIS, ne povesteste despre masina inovatoare cu 8 axe, dezvoltata in cooperare cu Sie 01.06.2023 г.
-
Avesta Battery & Energy Engineering deschide o noua fabrica pentru productia de baterii in Kicevo 31.05.2023 г.
-
Compania americana de masini electrice Rivian va angaja in 2023 peste 150 de ingineri in Belgrad, Serbia 30.05.2023 г.
-
SHL Healthcare уложила је скоро 2 милиона лева у фабрику медицинских уређаја у близини Софије, Бугарска 01.06.2023 г.
-
РС Електро: Мобилни уређаји shirla компаније Baur пружају поуздано тестирање и локацију квара у кабловима и омотачу каблова 01.06.2023 г.
-
Авеста Батери анд Енерџи Инжењеринг отвара нову фабрику за производњу батерија у Кичеву, Северна Македонија 31.05.2023 г.
-
Америчка компанија за електрична возила Rivian запослиће преко 150 инжењера у Београду 30.05.2023 г.
-
Вайд-Бул: Weidmüller премахва границите между IT и OT с новата операционна система за автоматизаия u-OS
01 юни 2023 г.
-
Ритбул: При свързаност от първостепенна важност IoT модемите на Westermo надхвърлят и най-взискателните очаквания
27 май 2023 г.
-
B2N: Технологичният шедьовър miniFactory Ultra 2 е 3D принтерът, който ни доближава до устойчивото бъдеще
26 май 2023 г.