Нашият свят се променя с безпрецедентна скорост. Глобалното население нараства с бързи темпове, а климатичните промени ясно очертават своя отпечатък върху лицето на Земята. За да подобрят качеството на живот и да осигурят устойчиво бъдеще за поколенията, водещи специалисти като тези на Festo вярват, че биоикономиката ще бъде движещата сила на утрешния ден. Поради тази причина утвърдената компания в областта на техниката и технологиите за автоматизация от десетилетия черпи вдъхновение за своите бионични проекти именно от биологични, природни модели. Една от нейните най-нови разработки е PhotoBionicCell, чиято идея е подчинена на култивирането на живата материя по енергийно ефективен начин. Това означава суровините, генерирани в процеса, да могат да бъдат извлечени, използвани за производство на различни промишлени стоки и впоследствие рециклирани, създавайки климатично неутрална система.
„Водораслите са малките борци срещу климатичните изменения. Дори в естествената си среда, те са изключително високоефективни фотосинтезиращи организми, абсорбирайки десет пъти повече въглероден диоксид (CO₂) от растенията в почвата. Отглеждани в биореактори, оборудвани с подходящи сензори и автоматизирани технологии за контрол и управление, ефективността на водораслите може да бъде повишена до сто пъти спрямо тази на сухоземните растения. С изследователския проект PhotoBionicCell Festo представя потенциален подход за бъдеща индустриална биологизация“, съобщиха за читателите на ДигиталнаИндустрия.bg от Фесто ЕООД.
Ефективна фотосинтеза във високотехнологичен биореактор
Автоматизираното култивиране на водорасли протича с помощта на биореактори, които контролират растежа на биомасата. Комбинирайки изпитани отворени и затворени системи за контрол и управление с най-съвременни решения за автоматизация, изследователският екип на Festo осигурява най-добрите възможни условия за микроорганизмите.
„Течността от водораслите се изпомпва към колектори на повърхността, където се разпределя в равномерен поток, който се връща обратно към култиватора. По време на тази циркулация клетките на водораслите, чрез процес на фотосинтеза, поглъщат слънчевата светлина, въглеродния диоксид и водата и ги превръщат в кислород и химически енергийни носители, или органични рециклируеми материали. Така биомасата се култивира в затворен цикъл, който е високоефективен и пести ресурси“, разясниха от компанията.
Прецизни клетъчни измервания с квантов сензор на Q.ANT
Основно предизвикателство в проекта се явява начинът, по който най-точно да бъде определен обемът на биомасата. За целта разработчиците на Festo прилагат сензорна квантова технология от стартъп компанията Q.ANT, изцяло собственост на високотехнологичния лидер Trumpf. „Нашите квантово базирани сензори отварят врата към нови процеси, приложения и индустриални продукти. Използването на тази технология за индустриална фотосинтеза е чудесен начин да се разкрие пълният потенциал, който тя предлага“, коментираха от Q.ANT.
„Квантовият сензор предоставя точна информация в реално време за растежа на организмите. За генерирането на тази информация спомагат специални микрофлуидици на Festo, които автоматично и непрекъснато подават водорасли към сензора. Така, с изключителна прецизност той е в състояние да анализира оптически отделни клетки, за да определи точно количеството биомаса. В допълнение, с помощта на изкуствен интелект, устройството проследява и жизнеността на клетките“, уточниха още те.
Биоразградими материали за създаването на крайни екологични продукти
В зависимост от хранителните вещества, подавани към водораслите, продуктите, които се образуват като част от метаболитните процеси, представляват мастни киселини, цветни пигменти и повърхностноактивни вещества.
„Те могат да се използват като изходни материали за производството на лекарства, хранителни стоки, изделия от пластмаса, козметика или горива. За разлика от продуктите на петролна основа, био продуктите обикновено са изцяло рециклируеми и в подкрепа на цялостната кръгова икономика“, поясниха от Фесто.
Изкуствен интелект и дигитални близнаци в PhotoBionicCell
Разработчиците на Festo използват изкуствен интелект за оценка на данните. Благодарение на това биореакторът може да бъде оптимизиран при процеса на размножаване на културите от водорасли или при поддържане на определени параметри на растеж с минимално вложена енергия. „Изкуственият интелект спомага още и за прогнозиране на експлоатационния живот на някои от компонентите на PhotoBionicCell“, уточниха специалистите. „Би било възможно и използването на дигитални близнаци, създадени с помощта на изкуствен интелект. Те могат да се използват в бъдеще за симулиране на пълни жизнени цикли на биореакторите и за предоставяне на виртуални изображения. Очакваният клетъчен растеж на различни микроорганизми също е възможно да бъде планиран с голяма точност преди физическото създаване на реалната система“, допълниха още те.
Повече информация за Фесто ЕООД, марките, продуктите и услугите, които предлага у нас, реализации и актуални промоционални кампании, бихте могли да намерите в микросайта на фирмата в Борса.bg! Разберете още кои са активните постоянни и стажантски позиции на компанията, както и подробности за технологичните възможности и бъдещите ѝ планове за развитие от ТУК!
Повече информация за Фесто Производство ЕООД, марките, продуктите и услугите, които предлага у нас, реализации и актуални промоционални кампании, бихте могли да намерите в микросайта на фирмата в Борса.bg!
Разберете още кои са активните постоянни и стажантски позиции на компанията, както и подробности за технологичните възможности и бъдещите ѝ планове за развитие от ТУК!
Източник на снимковия материал: Festo, Фесто ЕООД, Trumpf
-
Вайд-Бул: Революционна комуникационна система за интелигентен автобусен транспорт е базирана на Ethernet комутатори на Advantech 14.06.2025 г.
-
„ПромоТех.bg в един клик“: Индустриални климатици, неръждаеми помпи, етикетен принтер и много други 13.06.2025 г.
-
ЮМТ: В портфолиото ни ще откриете висококачествените прецизни свредла за пробиване на дълбоки отвори на TBT Tiefbohrtechnik 13.06.2025 г.
-
От Бразилия до Япония с аромат от България: Как Балев Корпорейшън изгражда глобален бранд и вдъхва живот на мечтата AREON 13.06.2025 г.
-
RS Electro: Sistemi për testimin e kabllove titron® nga Baur është projektuar për t'u instaluar në automjete të vogla 13.06.2025 г.
-
Kompania bullgare EnduroSat tërheq 43 milionë euro investime për një qendër të re hapësinore dhe prodhim të satelitëve të gjener 13.06.2025 г.
-
Schneider Electric hapi ndërtesën e saj të re inteligjente në Dubai si pjesë e programit Impact Buildings 12.06.2025 г.
-
Kompania serbe ElevenEs prezanton një bateri të re me jetëgjatësi prej gjysmë milioni kilometrash 12.06.2025 г.
-
Резервните филтри на Camfil се алтернатива што ја оптимизира ефикасноста на индустриските системи за собирање на прашина 13.06.2025 г.
-
Schneider Electric ја отвори својата нова паметна зграда во Дубаи како дел од програмата Ipact Buildings 13.06.2025 г.
-
Бугарската EnduroSat привлече 43 милиони евра инвестиции за нов вкосмички центар и производство на сателити од следна генерациј 13.06.2025 г.
-
СР Абразиви & Инструменти: Поефикасна обработка на површини од не'рѓосувачки челик со BRUSHmax 3.0 на SUHNER 12.06.2025 г.
-
Compania bulgara EnduroSat atrage investitii de 43 de milioane de euro pentru un nou centru spatial si productia de sateliti 13.06.2025 г.
-
Solutia pentru bucla de amestec MIXIT de la Grundfos optimizeaza costurile de incalzire cu 20% intr-un spital din Germania 12.06.2025 г.
-
Compania sarba ElevenEs prezinta o noua baterie cu o durata de viata de jumatate de milion de kilometri 12.06.2025 г.
-
A treia fabrica Karcher din Romania va produce echipamente de curatare pentru piata europeana 11.06.2025 г.
-
Grundfos MIXIT решење за мешање оптимизује трошкове грејања за 20% у болници у Немачкој 13.06.2025 г.
-
Бугарска компанија EnduroSat привлачи 43 милиона евра инвестиција за нови свемирски центар и производњу сателита следеће генерац 13.06.2025 г.
-
Српска компанија ElevenEs представља нову батерију са веком трајања од пола милиона километара 12.06.2025 г.
-
Унисист: Калибрација мерних инструмената је инвестиција у безбедност и квалитет радних процеса 12.06.2025 г.
-
GreMa 3D: Изцяло новият 3D скенер 3DeVOK MT на Scantech предефинира възможностите и бъдещето на 3D технологиите
10 юни 2025 г.
-
Мари-Бентц: Иновации, дизайн и производителност съчетани в едно в броячните везни IoT-Line на KERN
22 май 2025 г.
-
Ефективно и надеждно адитивно производство от бъдещето в сектора на отбраната и сигурността с 3D технологиите на 8-CELL
20 май 2025 г.