В ерата на Изкуствения интелект (AI) да си конкурентноспособен означава да си отворен към промените. За мнозина обаче бързото развитие на технологиите крие немалко опасности и все повече буди притеснение и страх от отпадането на редица професии и загубата на работни места. През последните месеци темата за очакваната промяна на пазара на труда под влиянието на AI е във фокуса на Инженер.БГ. Вече публикувахме мнението на редица водещи HR експерти и доказани мениджъри от водещи компании в технологичния сектор. Те споделиха с нас какво е положението на пазара на труда в България в момента и как се очаква да се промени той в близко бъдеще, влияят ли новите технологии върху процеса на подбор и възползват ли се самите те от някое от предимствата на изкуствения интелект. Време е да представим и гледната точка на нашите читатели. Да видим…
През месеците юли и август проведохме анкета на дигиталните страници на Инженер.bg, в която мнение споделиха десетки наши читатели. Според данните 73% от тях очакват трансформация на пазара на труда под влияние на изкуствения интелект (AI). Едва 27% от респондентите смятат, че AI няма да повлияе върху пазара на труда и те не очакват такава промяна.
Най-силно повлиян от AI ще бъде IT секторът, но промяната ще се усети във всяка една професия
Попитахме читателите ни, които смятат, че промяна ще има, кои са професиите, които ще бъдат засегнати в най-висока степен. Специално за Вас подбрахме част от интересните отговори:
„Ръчен труд, нискоквалифициран труд, замяна на чисто физически действия“, според специалист в компания от гр. София.
„Хората, извършващи еднотипни операции, без никакво мислене“, смята специалист от столицата.
„Всеки един от производствените сектори и предполагам, че ще засегне моя – както за лошо, така и за добро“, твърди специалист от компания в областен град.
„Допускам, че в по-развитите страни ще навлезе и в медицината, правото, може би дори и в полицията. Потенциално – навсякъде“, коментира специалист, живеещ в гр. София.
„Тези, които изискват монотонни дейности, свързани със събиране на информация, шаблонни действия и др“, смята мениджър на отдел в столицата.
„Професии, свързани с програмиране, софтуерно инженерство и анализ на данни“, коментира мениджър на отдел, живеещ в гр. София.
„Не мисля, че ще има съществена промяна в близкото бъдеще“, коментира специалист от компания в столицата.
„Определено тези, които представляват някаква опасност за здравето на човек, например заварчици, бояджии и т.н.“, смята специалист в компания, живеещ в българско село.
„Производствените предприятия, поточните линии, опаковането и много др.“, според мениджър на отдел от гр. София.
„Професии, в които има от ниско до средно ниво на физическа трудност и комплексност“, е категоричен специалист от компания в столицата.
„Предимно професии в сферата на услугите“, смята специалист от компания в гр. София.
„Софтуерните инженери и дизайнерите“, категоричен е специалист в компания, живеещ в столицата.
Попитахме респондентите коя сфера на индустрията ще бъде повлияна в най-силна степен. Читателите ни са категорични, че това е IT секторът – 59% от респондентите споделят това мнение. Според данните, 45% от тях са дали отговор машиностроене, 43% – автомобилостроене, самолетостроене, корабостроене, 33% – електроника, 27% – телекомуникации, 27% – медицинска техника и технологии, 20% – ВиК, 20% – електротехника, 18% – хранително-вкусова индустрия, 18% – фермерство и земеделие, 16% – мебелно производство, 14% – архитектура и строителство, 14% – текстилна промишленост, 14% – ОВК, 8% – добивна промишленост. Сумата от процентите е повече от 100, тъй като въпросът е отворен и респондентите можеха да посочат повече от един отговор.
Попитахме читателите ни и един любопитен въпрос, а именно има ли професии, които смятат, че биха изчезнали завинаги, благодарение на развитието на AI, и ако да, то кои за те. Според тях това са оператор, монтажник, служител в кол център, контрольор в автобус или влак, чистач, товарач, касиер, шофьор и др. Ето и част от по-интересните отговори:
„Професии, които не са натоварени с вземането на решения или не изискват гъвкавост и изобретателност“, смята специалист от компания в гр. София.
„Да изчезнат – не, но много професии ще се трансформират в такива, изискващи по-висока степен на креативност и мислене, а това е естественият ход на нещата“, споделя мениджър на отдел от столицата.
„Преводи, сервизни центрове“, заявява специалист от компания в областен град.
„Нискоквалифицираните професии като машинен оператор например. Също така работата в опасна среда ще изчезне. А и такава, която лесно може да бъде механизирана например“, според специалист от компания в столицата.
„Не мисля, че някоя професия ще изчезне напълно, поне не в близките 10-20 години. Значителни промени обаче ще има, да“, смята специалист от компания в гр. София.
„Не смятам, че ще изчезнат напълно, а по-скоро ще се модифицират“, коментира мениджър на отдел от гр. София.
„AI и роботиката вървят ръка за ръка, в момента, в който човешкият труд стане по-скъп от този на робота, всички професии ще изчезнат“, коментира пък друг специалист.
А кои са професиите на бъдещето?
Много професии вероятно ще се трансформират, но очакванията са на тяхно място да се появят нови. Попитахме респондентите кои са професиите, които смятат, че ще се появят в бъдеще. Според тях това са роботехник, AI инженер, специалист по контрол на AI операции, специалист по поддръжка на AI, редактор на AI създадено съдържание, специалист по AI обучение, регулировчик на изкуствен интелект и дори професия човек.
В проучването ни се включиха читатели от различни населени места, с разнообразни професии и от различна възрастова група. Според данните 69% от респондентите са специалисти в компания, 16% са мениджъри на отдели, 10% са студенти/стажанти, 4% - собственици/управители на компания.
Също така 57% от респондентите са на възраст 18-34 г., 35% – 35-44 г., а 8% – 45-54 г. По отношение на локацията, 59% от респондентите живеят в София, 27% – в областен град, 10% – друг град, а 4% в село.
Благодарим на всички, които активно участват в проучванията ни!
Източник на снимковия материал: ©gettyimages via Canva.com
- Таня Петрова от HRS България: Бъдещето принадлежи на тези, които съчетават дигиталните иновации с човешка топлина 15.01.2025 г.
- Рувекс: Eurotis създаде иновативната тръбна система за термопомпи Euroklima с патентовано решение за устойчивост и ефективност 15.01.2025 г.
- Помпен офис: Дозиращата система Seko LS100 бе обявена за продукт на 2024 г. в сектора на професионалните перилни услуги 14.01.2025 г.
- Ротек: Bastian Solutions ускорява автоматизацията на складове с емулационна технология и компоненти от Rockwell Automation 14.01.2025 г.
- Sektori i prodhimit në Serbi ka shënuar një rritje prej 4.4% për vitin 2024 14.01.2025 г.
- Engineer Vasilev, drejtor operativ i Smart Energy, komentoi performancën e instalimeve fotovoltaike me bazë tokësore 13.01.2025 г.
- GreMa 3D prodhoi një kopje dixhitale mbresëlënëse të një steme falë skanerit SIMSCAN-E 3D nga Scantech 10.01.2025 г.
- Kompania e Maqedonisë së Veriut Vitalia po zgjeron veprimtarinë e saj me një bazë të re prodhuese 13.01.2025 г.
- Решение кое вклучува центар за обработка ROBODRILL и робот на FANUC ја зголемува продуктивноста во Grip 13.01.2025 г.
- Производствениот сектор во Србија забележа раст од 4,4% за 2024 година 14.01.2025 г.
- Инж. Василев, оперативен директор на Smart Energy, ја коментира продуктивноста на копнените фотонапонски инсталации 14.01.2025 г.
- Компанијата Виталиа од Северна Македонија ја проширува својата активност со нова производствена база 13.01.2025 г.
- Sectorul de productie din Serbia a inregistrat o crestere de 4.4% pentru anul 2024 14.01.2025 г.
- Compania nord-macedoneana Vitalia isi extinde activitatea cu o noua unitate de productie 13.01.2025 г.
- Serbia a semnat un contract de 720 de milioane euro cu PowerChina pentru constructia metroului din Belgrad 10.01.2025 г.
- GapMinder investeste 1 milion de euro in startup-ul romanesc de inteligenta artificiala Parol 10.01.2025 г.
- Центрифугалне пумпе компаније Saer раде са протоком од 10.000 кубних метара м/ч у наводњавању поља пиринча у Парагвају 14.01.2025 г.
- Производни сектор у Србији бележи раст од 4,4 одсто за 2024. годину 14.01.2025 г.
- Мултиинжењеринг представља пет кључних трендова који ће обликовати будућност аутоматизације 2025. године. 13.01.2025 г.
- Хидролија : Дугорочни пројекти за одрживо управљање водним ресурсима су наш фокус у 2025. години 10.01.2025 г.
-
Ротек: Софтуерът за дигитални близнаци на Rockwell Automation подобрява ефективността на процесите
14 януари 2025 г.
-
Valkrea.House: Сградната и домашната автоматизация по KNX стандарта внася частица от технологичното бъдеще във всеки проект
12 януари 2025 г.
-
GreMa 3D: С интелигентно управление и три режима на работа SIMSCAN-E на Scantech революционизира 3D сканирането
16 декември 2024 г.