В ерата на Изкуствения интелект (AI) да си конкурентноспособен означава да си отворен към промените. За мнозина обаче бързото развитие на технологиите крие немалко опасности и все повече буди притеснение и страх от отпадането на редица професии и загубата на работни места. През последните месеци темата за очакваната промяна на пазара на труда под влиянието на AI е във фокуса на Инженер.БГ. Вече публикувахме мнението на редица водещи HR експерти и доказани мениджъри от водещи компании в технологичния сектор. Те споделиха с нас какво е положението на пазара на труда в България в момента и как се очаква да се промени той в близко бъдеще, влияят ли новите технологии върху процеса на подбор и възползват ли се самите те от някое от предимствата на изкуствения интелект. Време е да представим и гледната точка на нашите читатели. Да видим…
През месеците юли и август проведохме анкета на дигиталните страници на Инженер.bg, в която мнение споделиха десетки наши читатели. Според данните 73% от тях очакват трансформация на пазара на труда под влияние на изкуствения интелект (AI). Едва 27% от респондентите смятат, че AI няма да повлияе върху пазара на труда и те не очакват такава промяна.
Най-силно повлиян от AI ще бъде IT секторът, но промяната ще се усети във всяка една професия
Попитахме читателите ни, които смятат, че промяна ще има, кои са професиите, които ще бъдат засегнати в най-висока степен. Специално за Вас подбрахме част от интересните отговори:
„Ръчен труд, нискоквалифициран труд, замяна на чисто физически действия“, според специалист в компания от гр. София.
„Хората, извършващи еднотипни операции, без никакво мислене“, смята специалист от столицата.
„Всеки един от производствените сектори и предполагам, че ще засегне моя – както за лошо, така и за добро“, твърди специалист от компания в областен град.
„Допускам, че в по-развитите страни ще навлезе и в медицината, правото, може би дори и в полицията. Потенциално – навсякъде“, коментира специалист, живеещ в гр. София.
„Тези, които изискват монотонни дейности, свързани със събиране на информация, шаблонни действия и др“, смята мениджър на отдел в столицата.
„Професии, свързани с програмиране, софтуерно инженерство и анализ на данни“, коментира мениджър на отдел, живеещ в гр. София.
„Не мисля, че ще има съществена промяна в близкото бъдеще“, коментира специалист от компания в столицата.
„Определено тези, които представляват някаква опасност за здравето на човек, например заварчици, бояджии и т.н.“, смята специалист в компания, живеещ в българско село.
„Производствените предприятия, поточните линии, опаковането и много др.“, според мениджър на отдел от гр. София.
„Професии, в които има от ниско до средно ниво на физическа трудност и комплексност“, е категоричен специалист от компания в столицата.
„Предимно професии в сферата на услугите“, смята специалист от компания в гр. София.
„Софтуерните инженери и дизайнерите“, категоричен е специалист в компания, живеещ в столицата.
Попитахме респондентите коя сфера на индустрията ще бъде повлияна в най-силна степен. Читателите ни са категорични, че това е IT секторът – 59% от респондентите споделят това мнение. Според данните, 45% от тях са дали отговор машиностроене, 43% – автомобилостроене, самолетостроене, корабостроене, 33% – електроника, 27% – телекомуникации, 27% – медицинска техника и технологии, 20% – ВиК, 20% – електротехника, 18% – хранително-вкусова индустрия, 18% – фермерство и земеделие, 16% – мебелно производство, 14% – архитектура и строителство, 14% – текстилна промишленост, 14% – ОВК, 8% – добивна промишленост. Сумата от процентите е повече от 100, тъй като въпросът е отворен и респондентите можеха да посочат повече от един отговор.
Попитахме читателите ни и един любопитен въпрос, а именно има ли професии, които смятат, че биха изчезнали завинаги, благодарение на развитието на AI, и ако да, то кои за те. Според тях това са оператор, монтажник, служител в кол център, контрольор в автобус или влак, чистач, товарач, касиер, шофьор и др. Ето и част от по-интересните отговори:
„Професии, които не са натоварени с вземането на решения или не изискват гъвкавост и изобретателност“, смята специалист от компания в гр. София.
„Да изчезнат – не, но много професии ще се трансформират в такива, изискващи по-висока степен на креативност и мислене, а това е естественият ход на нещата“, споделя мениджър на отдел от столицата.
„Преводи, сервизни центрове“, заявява специалист от компания в областен град.
„Нискоквалифицираните професии като машинен оператор например. Също така работата в опасна среда ще изчезне. А и такава, която лесно може да бъде механизирана например“, според специалист от компания в столицата.
„Не мисля, че някоя професия ще изчезне напълно, поне не в близките 10-20 години. Значителни промени обаче ще има, да“, смята специалист от компания в гр. София.
„Не смятам, че ще изчезнат напълно, а по-скоро ще се модифицират“, коментира мениджър на отдел от гр. София.
„AI и роботиката вървят ръка за ръка, в момента, в който човешкият труд стане по-скъп от този на робота, всички професии ще изчезнат“, коментира пък друг специалист.
А кои са професиите на бъдещето?
Много професии вероятно ще се трансформират, но очакванията са на тяхно място да се появят нови. Попитахме респондентите кои са професиите, които смятат, че ще се появят в бъдеще. Според тях това са роботехник, AI инженер, специалист по контрол на AI операции, специалист по поддръжка на AI, редактор на AI създадено съдържание, специалист по AI обучение, регулировчик на изкуствен интелект и дори професия човек.
В проучването ни се включиха читатели от различни населени места, с разнообразни професии и от различна възрастова група. Според данните 69% от респондентите са специалисти в компания, 16% са мениджъри на отдели, 10% са студенти/стажанти, 4% - собственици/управители на компания.
Също така 57% от респондентите са на възраст 18-34 г., 35% – 35-44 г., а 8% – 45-54 г. По отношение на локацията, 59% от респондентите живеят в София, 27% – в областен град, 10% – друг град, а 4% в село.
Благодарим на всички, които активно участват в проучванията ни!
Източник на снимковия материал: ©gettyimages via Canva.com
- STAMH: Максимална плътност на съхранение в хладилни складове? Научете как с 360° обиколка в дистрибуционния център на Булкарто 18.12.2024 г.
- БИБУС България: Новата серия ATEX 0342/0343 на SUCO включва два вида взривобезопасни релета за налягане с огнеупорен корпус 18.12.2024 г.
- Регина Симон, търговски директор на Бош „Електроинструменти“: Огромно щастие е да попаднеш в компания като Bosch 17.12.2024 г.
- Агрополихим: Придобиването на ключов дял от Неохим е смела стъпка към разширяването и диверсификацията на дейността ни 18.12.2024 г.
- Filkab Solar: Zgjidhja Sunny Home Manager 2.0 e SMA optimizon konsumin e energjisë elektrike PV 18.12.2024 г.
- Kompania logjistike Nelt Group po investon 100 milionë euro në bazat e saj në Serbi dhe rajon 18.12.2024 г.
- Maqedonia e Veriut ka shpallur tenderin për ndërtimin e 30 MW termocentrale diellore 17.12.2024 г.
- Shqipëria nis një projekt në shkallë të gjerë të mbikëqyrjes së rrugëve me ndihmën e Emirateve të Bashkuara Arabe 16.12.2024 г.
- Унисист Инженеринг со коментар за регулаторната рамка за изградба на паметни системи за мерење 18.12.2024 г.
- Логистичката компанија Nelt Group инвестира 100 милиони евра во своите бази во Србија и регионот 18.12.2024 г.
- МаккаБ, дел од групацијата на Филкаб, отвори голема магацинска и административна база во Скопје 18.12.2024 г.
- Котелска инсталација од Hoval обезбедува удобно греење во амблематичната Дунавска кула во Виена 17.12.2024 г.
- Compania de logistica Nelt Group investeste 100 de milioane de euro in bazele sale din Serbia si regiune 18.12.2024 г.
- Macedonia de Nord a lansat o licitatie pentru construirea unor centrale electrice solare cu capacitate de 30 MW 17.12.2024 г.
- Unisyst Engineering cu un comentariu cu privire la cadrul de reglementare pentru construirea sistemelor inteligente de contoriza 16.12.2024 г.
- Albania lanseaza un proiect la scara larga de supraveghere stradala cu ajutorul EAU 16.12.2024 г.
- Логистичка компанија Nelt Group улаже 100 милиона евра у своје погоне у Србији и региону 18.12.2024 г.
- Два струга са роботом и РАИС палетна станица омогућавају прецизну обраду делова различитих величина и дужина 18.12.2024 г.
- Филкаб Солар: Sunny Home Manager 2.0 компаније SMA оптимизује потрошњу електричне енергије PV 17.12.2024 г.
- Северна Македонија расписала је тендер за изградњу соларних електрана од 30 MW 17.12.2024 г.
-
GreMa 3D: С интелигентно управление и три режима на работа SIMSCAN-E на Scantech революционизира 3D сканирането
16 декември 2024 г.
-
SpaceCAD: Безжичният EinScan Libre на Shining 3D позволява свобода на сканирането и обработка на данни с висока скорост
03 декември 2024 г.
-
100% надеждност и пълна проследимост на процесите с интелигентни решения за автоматизация на Лентис Технолоджис
27 ноември 2024 г.