В ерата на Изкуствения интелект (AI) да си конкурентноспособен означава да си отворен към промените. За мнозина обаче бързото развитие на технологиите крие немалко опасности и все повече буди притеснение и страх от отпадането на редица професии и загубата на работни места. През последните месеци темата за очакваната промяна на пазара на труда под влиянието на AI е във фокуса на Инженер.БГ. Вече публикувахме мнението на редица водещи HR експерти и доказани мениджъри от водещи компании в технологичния сектор. Те споделиха с нас какво е положението на пазара на труда в България в момента и как се очаква да се промени той в близко бъдеще, влияят ли новите технологии върху процеса на подбор и възползват ли се самите те от някое от предимствата на изкуствения интелект. Време е да представим и гледната точка на нашите читатели. Да видим…
През месеците юли и август проведохме анкета на дигиталните страници на Инженер.bg, в която мнение споделиха десетки наши читатели. Според данните 73% от тях очакват трансформация на пазара на труда под влияние на изкуствения интелект (AI). Едва 27% от респондентите смятат, че AI няма да повлияе върху пазара на труда и те не очакват такава промяна.
Най-силно повлиян от AI ще бъде IT секторът, но промяната ще се усети във всяка една професия
Попитахме читателите ни, които смятат, че промяна ще има, кои са професиите, които ще бъдат засегнати в най-висока степен. Специално за Вас подбрахме част от интересните отговори:
„Ръчен труд, нискоквалифициран труд, замяна на чисто физически действия“, според специалист в компания от гр. София.
„Хората, извършващи еднотипни операции, без никакво мислене“, смята специалист от столицата.
„Всеки един от производствените сектори и предполагам, че ще засегне моя – както за лошо, така и за добро“, твърди специалист от компания в областен град.
„Допускам, че в по-развитите страни ще навлезе и в медицината, правото, може би дори и в полицията. Потенциално – навсякъде“, коментира специалист, живеещ в гр. София.
„Тези, които изискват монотонни дейности, свързани със събиране на информация, шаблонни действия и др“, смята мениджър на отдел в столицата.
„Професии, свързани с програмиране, софтуерно инженерство и анализ на данни“, коментира мениджър на отдел, живеещ в гр. София.
„Не мисля, че ще има съществена промяна в близкото бъдеще“, коментира специалист от компания в столицата.
„Определено тези, които представляват някаква опасност за здравето на човек, например заварчици, бояджии и т.н.“, смята специалист в компания, живеещ в българско село.
„Производствените предприятия, поточните линии, опаковането и много др.“, според мениджър на отдел от гр. София.
„Професии, в които има от ниско до средно ниво на физическа трудност и комплексност“, е категоричен специалист от компания в столицата.
„Предимно професии в сферата на услугите“, смята специалист от компания в гр. София.
„Софтуерните инженери и дизайнерите“, категоричен е специалист в компания, живеещ в столицата.
Попитахме респондентите коя сфера на индустрията ще бъде повлияна в най-силна степен. Читателите ни са категорични, че това е IT секторът – 59% от респондентите споделят това мнение. Според данните, 45% от тях са дали отговор машиностроене, 43% – автомобилостроене, самолетостроене, корабостроене, 33% – електроника, 27% – телекомуникации, 27% – медицинска техника и технологии, 20% – ВиК, 20% – електротехника, 18% – хранително-вкусова индустрия, 18% – фермерство и земеделие, 16% – мебелно производство, 14% – архитектура и строителство, 14% – текстилна промишленост, 14% – ОВК, 8% – добивна промишленост. Сумата от процентите е повече от 100, тъй като въпросът е отворен и респондентите можеха да посочат повече от един отговор.
Попитахме читателите ни и един любопитен въпрос, а именно има ли професии, които смятат, че биха изчезнали завинаги, благодарение на развитието на AI, и ако да, то кои за те. Според тях това са оператор, монтажник, служител в кол център, контрольор в автобус или влак, чистач, товарач, касиер, шофьор и др. Ето и част от по-интересните отговори:
„Професии, които не са натоварени с вземането на решения или не изискват гъвкавост и изобретателност“, смята специалист от компания в гр. София.
„Да изчезнат – не, но много професии ще се трансформират в такива, изискващи по-висока степен на креативност и мислене, а това е естественият ход на нещата“, споделя мениджър на отдел от столицата.
„Преводи, сервизни центрове“, заявява специалист от компания в областен град.
„Нискоквалифицираните професии като машинен оператор например. Също така работата в опасна среда ще изчезне. А и такава, която лесно може да бъде механизирана например“, според специалист от компания в столицата.
„Не мисля, че някоя професия ще изчезне напълно, поне не в близките 10-20 години. Значителни промени обаче ще има, да“, смята специалист от компания в гр. София.
„Не смятам, че ще изчезнат напълно, а по-скоро ще се модифицират“, коментира мениджър на отдел от гр. София.
„AI и роботиката вървят ръка за ръка, в момента, в който човешкият труд стане по-скъп от този на робота, всички професии ще изчезнат“, коментира пък друг специалист.
А кои са професиите на бъдещето?
Много професии вероятно ще се трансформират, но очакванията са на тяхно място да се появят нови. Попитахме респондентите кои са професиите, които смятат, че ще се появят в бъдеще. Според тях това са роботехник, AI инженер, специалист по контрол на AI операции, специалист по поддръжка на AI, редактор на AI създадено съдържание, специалист по AI обучение, регулировчик на изкуствен интелект и дори професия човек.
В проучването ни се включиха читатели от различни населени места, с разнообразни професии и от различна възрастова група. Според данните 69% от респондентите са специалисти в компания, 16% са мениджъри на отдели, 10% са студенти/стажанти, 4% - собственици/управители на компания.
Също така 57% от респондентите са на възраст 18-34 г., 35% – 35-44 г., а 8% – 45-54 г. По отношение на локацията, 59% от респондентите живеят в София, 27% – в областен град, 10% – друг град, а 4% в село.
Благодарим на всички, които активно участват в проучванията ни!
Източник на снимковия материал: ©gettyimages via Canva.com
- УниПОС: Адресируемо-конвенционалната модулна централа 7000-1MC е надеждно и гъвкаво решение за пожароизвестяване 08.10.2024 г.
- Росица Делиева, IP инженер в ЦЕТИН България, или как музиката среща съвременните технологии от Поморие до далечна Финландия 08.10.2024 г.
- TechTalk: Robo Edition 2 на Солтех, или когато високите технологии и най-съвременните роботизирани решения „заговорят“ на един език 07.10.2024 г.
- Ново Стъкло: Препоръчваме САТ на всички, които желаят бърза и качествена реализация на проекти за индустриална автоматизация 07.10.2024 г.
- Kompania holandeze NewCold po zgjeron praninë e saj globale me një projekt të ri logjistik në Bukuresht, Rumani 08.10.2024 г.
- Kompania shqiptare Vega Energy po ndërton një termocentral diellor 10 MW në Italinë Qendrore 07.10.2024 г.
- Komunikuesi CF800X i Unisyst Engineering shërben në mënyrë të besueshme si matësit e rrjedhës shtëpiake ashtu edhe industriale 06.10.2024 г.
- KMT Service prezanton TechWorm nga Zikmund electronics – një sistem kamerash ergonomik për inspektimin e tubacioneve 06.10.2024 г.
- Холандската компанија NewCold го проширува своето глобално присуство со нов логистички проект во Букурешт, Романија 08.10.2024 г.
- Албанската компанија Vega Energy гради соларна електрична централа од 10 MW во Централна Италија 07.10.2024 г.
- Сувите ладилници на Hexonic обезбедуваат енергетска ефикасност во управувањето со отпадна топлина во згради 06.10.2024 г.
- Хамстер Клининг систематизира 8 предности на редовното чистење на воздушните канали во просториите со базени за пливање 06.10.2024 г.
- Compania olandeza NewCold isi extinde prezenta globala cu un nou proiect de logistica in Bucuresti, Romania 08.10.2024 г.
- Compania albaneza Vega Energy construieste o centrala solara de 10 MW in centrul Italiei 07.10.2024 г.
- Comunicatorul de tip CF800X de la Unisyst Engineering serveste in mod fiabil atat debitmetrele de uz casnic 06.10.2024 г.
- KEMET Electronics Macedonia isi reduce amprenta de carbon cu o investitie intr-o centrala solara de 400 de mii de euro 06.10.2024 г.
- Холандска компанија NewCold проширује своје глобално присуство новим логистичким пројектом у Букурешту, Румунија 08.10.2024 г.
- Албанска компанија Vega Energy гради соларну електрану од 10 MW у централној Италији 07.10.2024 г.
- Хамстер Клининг систематизује 8 предности редовног чишћења ваздушних канала у просторијама са базенима 06.10.2024 г.
- Комуникатор CF800X компаније Унисист Инжењеринг поуздано служи и домаћим и индустријским мерачима протока 06.10.2024 г.
-
Дигиталните и 3D технологии ще „оживеят“ на щанда на SpaceCAD по време на MachTech&InnoTech 2024
10 септември 2024 г.
-
Мехатроникс: Решение с цифрови близнаци на Delta подобрява ефективността при производството на електроника
28 август 2024 г.
-
Валкреа.Хаус: Сградната автоматизация е пресечна точка на строителството, дигитализацията и качеството на живот
26 август 2024 г.