„Вероятно сте попадали на понятието „цифров близнак“, което напоследък се разпространява в технологичния и в индустриалния сектор. Всяка от версиите на цифровия близнак се основава на една основна концепция. Според нея той е виртуално представяне на физически обект или продукт, включващо дизайн, симулация или други модели, които се развиват и променят с течение на времето, водещо до метаморфоза на представяния продукт. С други думи, цифровият близнак слива виртуалния и реалния свят, размивайки границите между развойните и процесните области“, коментираха за Дигиталнаиндустрия.bg от доказаната българска инженерингова и търговска компания Солтех.
Извън основната концепция, понятието цифров близнак е доста разтегливо. В зависимост от конкретната област на приложение, за да се създаде той, е нужно да се вземе под внимание дали става въпрос за поток от данни или за процес. Виртуалният близнак представлява конкретно представяне на продукта в текущото му състояние или трябва да предскаже производителността му или други атрибути. Съществено за дефинирането на виртуалния близнак е дали се ограничава до продукта или трябва да се разпростре и върху целия жизнен цикъл или веригата на стойността. Както и може ли един продукт да има няколко цифрови близнака или трябва да бъде представен от един единствен близнак.
„Нашето мнение е, че има само един цифров близнак на продукта, който включва и поддържа многобройните фази от жизнения цикъл и съответните модели на реалното му представяне“, поясниха от Солтех.
Този цялостен цифров близнак се отличава със следните характеристики:
- Предлага прецизно виртуално представяне на продукта или потока на процеса, което съответства на точната физическа форма, функции и поведение на продукта и неговите конфигурации;
- Участва в целия жизнен цикъл на продукта и процеса, за да симулира, прогнозира и оптимизира продукта и производствената система, използвани за създаването им;
- Свързва оперативните данни от реалния свят обратно в проектирането и производството на продукта през целия му жизнен цикъл, за да подобрява непрекъснато качеството и ефективността и да реагира бързо на изискванията на клиентите или на пазарните условия.
„Комплексният цифров близнак на сложните и все по-интелигентни продукти днес обхваща всички модели и данни от различни области – спецификации на материалите, спецификации на процесите и др. Цифровият близнак продължава да се развива и подобрява заедно с продукта, тъй като функциите се усъвършенстват, симулациите се завършват, резултатите от тестовете се събират и се прилагат промени в дизайна. Цялостният цифров близнак се разпростира и отвъд проектирането на продукта в производството и продукта в полеви условия“, споделиха още българските специалисти.
С възможностите за връзка с Интернет на нещата и облачния анализ на данни, комплексният цифров близнак може да функционира като част от затворен механизъм за обратна връзка между дизайна на продукта, производствената система и продукта на място. Така се създава интегрирана система за валидиране, сравняване и оптимизиране на поведението между физическите активи и цялостния цифров близнак.
„Тъй като този интегриран цикъл за обратна връзка извлича терабайти данни от свързаните жизнени цикли на продукта и производството, всеобхватният цифров близнак помага за организирането и извличането на стойност от тези данни. Това не само носи ползи в краткосрочен план, но тези данни предлагат и постоянни предимства, тъй като повторното им използване може да помогне за ускоряване на оценките на дизайна и анализа на компромисите, което води до обоснованото вземане на по-бързи решения“, категорични са от Солтех.
“Освен това, цялостният цифров близнак позволява на компанията Ви да проектира, създава и оптимизира продукти от следващо поколение по-бързо и по-евтино отвсякога, с по-малко прототипи, тестове и отпадъци по време на производството. Резултатът е ясно изразено конкурентно предимство при посрещане на нарастващите изисквания на клиентите за по-голяма производителност, по-интелигентни функции, по-високо качество и отговор на нуждите и очакванията на потребителите”, допълниха още специалистите от компанията.
За да се запознаете с допълнителни детайли по темата посетете официалния сайт на Солтех ТУК.
Повече информация за Солтех ЕООД, марките, продуктите и услугите, които предлага у нас, реализации и актуални промоционални кампании, бихте могли да намерите в микросайта на фирмата в Борса.bg! Разберете още кои са активните постоянни и стажантски позиции на компанията, както и подробности за технологичните възможности и бъдещите ѝ планове за развитие от ТУК.
Източник на снимковия материал: Солтех, freepik.com
- STAMH: Максимална плътност на съхранение в хладилни складове? Научете как с 360° обиколка в дистрибуционния център на Булкарто 18.12.2024 г.
- БИБУС България: Новата серия ATEX 0342/0343 на SUCO включва два вида взривобезопасни релета за налягане с огнеупорен корпус 18.12.2024 г.
- Регина Симон, търговски директор на Бош „Електроинструменти“: Огромно щастие е да попаднеш в компания като Bosch 17.12.2024 г.
- Агрополихим: Придобиването на ключов дял от Неохим е смела стъпка към разширяването и диверсификацията на дейността ни 18.12.2024 г.
- Filkab Solar: Zgjidhja Sunny Home Manager 2.0 e SMA optimizon konsumin e energjisë elektrike PV 18.12.2024 г.
- Kompania logjistike Nelt Group po investon 100 milionë euro në bazat e saj në Serbi dhe rajon 18.12.2024 г.
- Maqedonia e Veriut ka shpallur tenderin për ndërtimin e 30 MW termocentrale diellore 17.12.2024 г.
- Shqipëria nis një projekt në shkallë të gjerë të mbikëqyrjes së rrugëve me ndihmën e Emirateve të Bashkuara Arabe 16.12.2024 г.
- Унисист Инженеринг со коментар за регулаторната рамка за изградба на паметни системи за мерење 18.12.2024 г.
- Логистичката компанија Nelt Group инвестира 100 милиони евра во своите бази во Србија и регионот 18.12.2024 г.
- МаккаБ, дел од групацијата на Филкаб, отвори голема магацинска и административна база во Скопје 18.12.2024 г.
- Котелска инсталација од Hoval обезбедува удобно греење во амблематичната Дунавска кула во Виена 17.12.2024 г.
- Compania de logistica Nelt Group investeste 100 de milioane de euro in bazele sale din Serbia si regiune 18.12.2024 г.
- Macedonia de Nord a lansat o licitatie pentru construirea unor centrale electrice solare cu capacitate de 30 MW 17.12.2024 г.
- Unisyst Engineering cu un comentariu cu privire la cadrul de reglementare pentru construirea sistemelor inteligente de contoriza 16.12.2024 г.
- Albania lanseaza un proiect la scara larga de supraveghere stradala cu ajutorul EAU 16.12.2024 г.
- Логистичка компанија Nelt Group улаже 100 милиона евра у своје погоне у Србији и региону 18.12.2024 г.
- Два струга са роботом и РАИС палетна станица омогућавају прецизну обраду делова различитих величина и дужина 18.12.2024 г.
- Филкаб Солар: Sunny Home Manager 2.0 компаније SMA оптимизује потрошњу електричне енергије PV 17.12.2024 г.
- Северна Македонија расписала је тендер за изградњу соларних електрана од 30 MW 17.12.2024 г.
-
GreMa 3D: С интелигентно управление и три режима на работа SIMSCAN-E на Scantech революционизира 3D сканирането
16 декември 2024 г.
-
SpaceCAD: Безжичният EinScan Libre на Shining 3D позволява свобода на сканирането и обработка на данни с висока скорост
03 декември 2024 г.
-
100% надеждност и пълна проследимост на процесите с интелигентни решения за автоматизация на Лентис Технолоджис
27 ноември 2024 г.