По време на международното изложение Архитектурно-строителна седмица (АСС), чието най-ново издание се проведе през настоящата 2024 г. в Интер Експо Център – София (ИЕЦ), посетителите имаха възможност да зададат въпросите, които ги вълнуват относно сградната и домашната автоматизация на щандовете на Инженер.bg и ПромоТех.bg. Митко Цонев, управител и собственик на Валкреа.Хаус, утвърдена компания за системна интеграция, се ангажира да сподели професионалните си познания в областта, отговаряйки на зададените въпроси. Мащабният B2B форум „посрещна“ множество професионалисти от строителния и архитектурния бранш, развълнувани от възможността да се запознаят с актуалните тенденции, да обменят информация и да създадат нови партньорства. Специалисти и потребители показаха силен интерес към интелигентните системи за „умен“ дом. Техните въпроси, както и отговорите им, предоставени от водещия системен интегратор, ще Ви представим в следващите редове.
„На пресечната точка между строителството, дигитализацията и качеството на живот стои сградната автоматизация и това, което наричаме системи за „умен“ дом“, Митко Цонев, основател на Валкреа.Хаус. |
Компанията Валкреа.Хаус планира и изгражда решения за интелигентно управление на частни домове, жилищни сгради, търговски обекти и офиси. Зад успеха на всеки проект, реализиран от фирмата стои и доказаното качество на водещи производители в областта на строителните технологии.
Какви са спецификите при проектирането на ел. схемата за „умен“ дом, част от интериорен проект?
Когато интериорният дизайн е водещ в оформлението на дома и избора на уреди, електрическата схема започва да придобива по-различен вид. При системите за „умен“ дом трябва да се има предвид, че ключовете за осветление например не са прекъсвачи на електрическа верига, а са бутони, които подават сигнал към модул в ел. таблото. Освен това електрическата схема трябва да включва позицията и височината на други елементи от подобна система – термостати, дисплеи и датчици, заедно с необходимия кабел (напр. FTP или KNX) и съответното допълнително захранване (напр. 24 V или PoE).
„Умният“ дом не е единственият фактор за адаптиране на ел. схемата. Осветление, използващо DALI протокол, изисква разполагане на подходящи трансформатори и 4-жилен кабел до тях. Моторизираните щори и пердета също изискват 4-жилни кабели, а вентилаторните конвектори – 5-жилни. За всички тях трябва да се отбележи точна позиция и предназначение.
Възможно ли е да се спира водоподаването в офисна сграда, когато тя е празна?
За пазари, на които „умните“ инсталации отдавна са залегнали в проектирането и управляването на административни и индустриални сгради, подобни функции са повече от естествени. Често спрямо присъствието се управлява интензитета на осветителните тела, за да се постигне енергийна икономия. А чрез датчици за наводнение се дава сигнал да се затворят крановете за водоподаване с цел да се избегнат материални щети. Напълно е възможно двете функции да се съчетаят и да се създаде графична визуализация кога и защо е спряно водоподаването с възможност за дистанционен ръчен контрол и алармиране на отговорните лица.
Възможна ли е интеграцията на системи за „умен“ дом при строежа на пасивни къщи?
Да, двете технологии могат да се допълват взаимно. Ако е насочена към енергийната ефективност, една система за „умен“ дом може да постигне до 30% намаляване на потреблението на ток. Тя е в състояние да събира данните от електромери, водомери, газомери, термостати и друга измервателна апаратура, за да осигурява информация, ако ресурсите не се използват ефективно. С навлизането на частни ВЕЦ (водноелектрическа централа) и ФЕЦ (фотоволтаична централа) решения, както и зарядни станции за електромобили, системата също така може да показва и определя за какво се използва генерираното електричество. Не на последно място, чрез системата за „умен“ дом се определят правила и автоматизации, които да налагат добри практики в ежедневното потребление на електроенергия.
Възможно ли е пожароизвестителната система да бъде „умна“?
Ако пожароизвестителната система има дигитални възможности, тя най-вероятно отговаря на определението за „умна“ система. Това означава, че позволява навременното информиране на отговорните лица, както и автоматичното активиране на определени действия чрез предварително програмирани алгоритми. За да се гарантира надеждността на подобна система, е необходимо тя да бъде окабелена така, че да не губи сигнал дори в случай на пожар и/или наводнение, да не губи връзка с интернет и да разчита на постоянно непрекъсваемо електрозахранване.
Съществува ли интелигента система, която да индикира нивото на батерията на различни устройства в дома?
В рамките на една интелигентна система е напълно възможно да има устройства, които работят на батерия, и те трябва да бъдат подбрани така, че да разполагат с функцията да показват нивото на батерията си. Същото важи и за домашни уреди, които искаме да интегрираме към „умния“ дом. Първо, подобна интеграция трябва да е възможна и второ, информацията, която устройството изпраща към интелигентната система, трябва да включва нивото на батерията.
Не е възможно обаче да има „умен“ детектор на нивото на батерията на дистанционното за телевизора например.
Други въпроси за умните сгради, които посетители на АСС зададоха на щандовете на Инженер.bg и ПромоТех.bg, заедно с отговорите им от г-н Митко Цонев, ще откриете ТУК.
Заявете безплатна консултация от доказани професионалисти!
Професионалните услуги на системните интегратори от Валкреа.Хаус позволяват на потребителите да осъществяват пълен контрол над дома си за несравнимо удобство. Освен мобилно приложение за управление на битовите функции, те предоставят и необходимото физическо оборудване – бутони, датчици, термостати и тактилни дисплеи, които осигуряват за всяко помещение лесен и интуитивен контрол.
Повече информация за Валкреа.Хаус и услугите, които предлага у нас, реализации и актуални промоционални кампании, бихте могли да намерите в микросайта на фирмата в Борса.bg! Разберете още кои са активните постоянни и стажантски позиции на компанията, както и подробности за технологичните възможности и бъдещите ѝ планове за развитие от ТУК!
Източник на снимковия материал: Валкреа, Хаус (Valkrea,House), ©Engineer.BG via Canva.com
- Еластокалориката – процес, който обещава екологично отопление и охлаждане и революция в ОВК сектора 14.09.2024 г.
- „ПромоТех.bg в един клик“: Стартираме есенния сезон със седмични оферти за технически продукти и още много добавена стойност 13.09.2024 г.
- Данфос България: И у нас, и по света, Danfoss предоставя на студентите възможност да превърнат знанията си в успешна кариера 13.09.2024 г.
- Изграждайки мост между образованието и индустрията, Фесто Производство посрещна студенти от Hochschule Heilbronn, Германия 13.09.2024 г.
- SAT: Ekipi ynë i inxhinierëve dhe teknikëve elektrikë shumë të kualifikuar zbaton instalime elektrike pa kompromis 14.09.2024 г.
- RS Electro: Transformatori portativ i djegies së Baur ndihmon në gjetjen e defekteve komplekse 14.09.2024 г.
- LogiSoft zbatoi një projekt automatizimi në shkallë të gjerë për të gjitha qendrat logjistike në Bullgari të kompanisë së korrie 14.09.2024 г.
- Rumania nis procedurat për ndërtimin e një ure të dytë mbi Danub midis Giurgiu dhe Ruse 13.09.2024 г.
- Комбинацијата меѓу топлинска пумпа, фотонапонски систем и EnergyManager PV smart од Hoval ги намалува трошоците за енергија 14.09.2024 г.
- РС Електро: преносливиот трансформатор за прегорување на Baur помага да се лоцираат сложени дефекти 13.09.2024 г.
- Романија започна процедури за изградба на втор мост на река Дунав меѓу Ѓурѓево и Русе 13.09.2024 г.
- Операторот на меѓународниот аеродром во Тирана инвестира 140 милиони евра за негово проширување до 2040 година. 13.09.2024 г.
- Tesy: Cum oamenii si “motorica” lor – sportul – ofera o viziune mai diferita asupra puterii si motivatiei de dezvoltare 14.09.2024 г.
- Romania incepe procedurile pentru construirea unui al doilea pod peste Dunare intre Giurgiu si Ruse 13.09.2024 г.
- Operatorul aeroportului international din Tirana investeste 140 de milioane de euro pentru extinderea acestuia pana in 2040 13.09.2024 г.
- Primul oras balcanic cu transport public cu autobuze electrice va fi in Macedonia de Nord 11.09.2024 г.
- ЛогиСофт спроводи велики пројекат за аутоматизацију свих логистичких чворишта у Бугарској курирске компаније Speedy 14.09.2024 г.
- САТ: Наш тим високо квалификованих инжењера електротехнике и техничара спроводи бескомпромисне електричне производе до „кључ у р 14.09.2024 г.
- Румунија започела процедуру за изградњу другог моста преко Дунава између градова Ђургево и Русе 13.09.2024 г.
- Оператер међународног аеродрома у Тирани улаже 140 милиона. за продужење до 2040. године 13.09.2024 г.
-
Дигиталните и 3D технологии ще „оживеят“ на щанда на SpaceCAD по време на MachTech&InnoTech 2024
10 септември 2024 г.
-
Мехатроникс: Решение с цифрови близнаци на Delta подобрява ефективността при производството на електроника
28 август 2024 г.
-
SpaceCAD: Системата за оптично 3D измерване и динамично проследяване FreeScan Trak Pro2 е част от бъдещето на метрологията
12 август 2024 г.