Иновативната операционна система за автоматизация u-OS на Weidmüller е базирана на отворени и установени стандарти като Linux, софтуерна контейнерна технология и отворен комуникационен протокол OPC UA, което позволява интегрирането на различни приложения. „По този начин u-OS може лесно да бъде разширявана и да подпомага специалистите по автоматизация с удобни за използване технологии за създаване на персонализирани уеб-базирани системи. Това позволява на потребителите и техните клиенти да бъдат независими, гъвкави и готови за бъдещето“, съобщиха за ДигиталнаИндустрия.bg от доказаната българска търговска фирма за индустриална електроапаратура и автоматизация Вайд-Бул, която е официален представител на Weidmüller за България.
В миналото информационните (IT) и операционните (OT) технологии са се развивали като отделни области. Докато информационните технологии отговарят за системите за пренос на данни, операционните включват хардуера и софтуера за контрол и управление на производствени системи и на процесната промишленост. С прехода към Индустрия 4.0 през последните години светът на OT започна да се слива с този на IT, като в промишлеността навлизат все повече технологични решения, които значително ускоряват този процес.
Дигитализацията, облачните и периферни технологии, изкуственият интелект и индустриалният интернет на нещата (IIoT) влияят върху операционните технологии с все по-нарастващо темпо. „До края на 2025 г. в света ще се използват най-малко 40 милиарда IoT устройства“, прогнозира г-н Андреас Хофман, вицепрезидент на бизнес подразделението за автоматизация на Weidmüller.
Мощните периферни устройства осигуряват конкурентни предимства
Свързването в мрежа и дигитализацията на процесите до периферията позволяват на компаниите да получат решаващи конкурентни предимства: прозрачна и актуална информация, висока степен на гъвкавост на процесите, възможност за вземане на далновидни решения и по този начин да спестят време и разходи и не на последно място, да подобрят качеството на процесите.
„Това не само ще доведе до експоненциално нарастване на обема от данни, но също така ще позволи преминаването на предишните централизирани IT функции и процеси за вземане на решения към децентрализираните периферни компоненти. За да се реализира такава концепция е необходимо цифрово свързване в мрежа на голямо разнообразие от системи и решения. Така това, което звучи като чисто предимство на теория, е от голяма полза и на практика, но реализирането все още не е толкова лесно“, коментираха от Вайд-Бул. Причината за това е, че много от предимствата, които една интегрирана интелигентна фабрика може да предложи по отношение на гъвкавост, цена и енергийна ефективност, не могат да бъдат използвани поради специфични за отделните производители системи за автоматизация.
Предпоставката за успешно пазарно решение днес, т.е. пълна съвместимост със системи на трети страни, в областта на IT далеч не е стандарт за OT – потребителите често трябва да се справят с несъвместимостта на патентовани решения и със скъпа поддръжка и дооборудване на системите. „През последните месеци много компании установиха също, че едно решение, което е обвързано с даден производител, предлага много малка възможност за лесно преминаване към друг производител в случай на прекъсвания в глобалната верига на доставки“, заяваха от Вайд-Бул.
Комуникация между OT и IT в едно устройство
„Колкото повече се сливат световете на IT и ОТ, толкова по-голямо е желанието на потребителите да прекъснат тази зависимост“, заявява Андреас Хофман, обобщавайки изискванията на клиентите. „С u-OS Weidmüller предлага на потребителите софтуерна платформа за IIoT и автоматизация, която е отворена, гъвкава и независима“, добавя той. Операционната система u-OS съчетава стабилността на решенията за автоматизация с потенциала на IIoT с помощта само на едно устройство и предлага на специалистите по автоматизация и IT програмистите отворено и гъвкаво решение, което улеснява цифровото свързване в мрежа на широка гама от системи.
Въпреки че вече съществуват подходи за комплексни платформи за автоматизация, потребителят следва също да се ориентира към спецификациите на доставчика. Например, много е трудно да се интегрират решения от трети доставчици. Операционната система u-OS, от друга страна, разчита на използването на отворени, установени стандарти, като Linux, софтуерна контейнерна технология и архитектура OPC UA, позволявайки интегрирането на не само на приложения на Weidmüller, но също собствени приложения на потребителя или приложения на трети доставчици. Това прави потребителя независим и готов за бъдещето, защото може да разчита на различни доставчици, които също предлагат платформи или приложения за автоматизация.
„На практика това означава, че Linux като отворен стандарт е задължително условие, тъй като съчетава необходимите основни характеристики за използване в среда за автоматизация. Сред тях са отлични възможности за работа в режим на реално време, голяма общност от доставчици на услуги и разработчици, както и лесна оптимизация и адаптиране на кода с отворен код, ако това е необходимо”, допълниха още специалистите от Вайд-Бул.
Контейнерна технология за бързо внедряване на софтуерни решения
Контейнерната софтуерна технология като отворен стандарт позволява на потребителите да обединят приложението с всички негови зависимости в един общ пакет. Това означава, че дори сложни софтуерни версии могат автоматично и бързо да бъдат предоставени. По този начин се елиминират много източници на грешки по време на инсталиране и актуализации, намалява се необходимото време и се спестяват разходи. Мениджърът на приложенията, използван от u-OS, позволява на системата лесно да бъде конфигурирана, за да се адаптира към специфичните нужди на клиента, без да са необходими познания по програмиране.
OPC UA е отворен индустриален комуникационен протокол, който осигурява независим от платформата, надежден и сигурен обмен на информация между устройства от различни производители.
Използвайки тези отворени стандарти, u-OS позволява на изпълнителни системи на трети страни да работят на същата софтуерна платформа. Пример за това е CODESYS®, най-голямата независима от производителя екосистема в областта на индустриалната автоматизация. CODESYS® е хардуерно независима софтуерна система за създаване на проекти, документиране, визуализация и конфигуриране на приложения за управление. Освен това, интегрираната среда за изпълнение u-create web осигурява лесно проектиране без необходимост от познания по програмиране.
Персонализиране чрез различни приложения
Приложенията – независимо дали са на Weidmüller, на трети страни или са собствени на потребителя – могат да се използват за гъвкаво добавяне на нови функции и отваряне на целия свят на индустриалната автоматизация и IoT. Операционната система u-OS позволява обединението в бъдеще на различни индустриални светове без усложнения – например PROCON-WEB и високоефективен софтуер за визуализация.
Операционната система u-OS свързва индустриалния IoT със системата за автоматизация, партньорите с техните потребители, облака с данни и индустриалните екосистеми. Потребителите, които разчитат на автоматизация с отворен код, а не на собствени системи, се възползват от това по няколко начина. Те могат да се позиционират като по-продуктивни, гъвкави и ефективни, използвайки отворени цифрови мрежи. „И това също се отразява в оперативните разходи и в крайна сметка в конкурентоспособността“, категоричен е Андреас Хофман, вицепрезидент на Business Unit Automation. „Следователно новата операционна система u-OS ще формира основата за IoT и всички компоненти за автоматизация на Weidmüller в бъдеще. Всяко устройство разполага с инсталиран софтуер, който позволява лесен достъп до IT и OT света. Възможността за разширяване позволява на нашите партньори и на техните клиенти да създадат персонализирана и уеб-базирана система. Вече всичко е възможно, и то без никакви задължителни условия”, допълва още той.
Повече информация за Вайд-Бул ЕООД, марките, продуктите и услугите, които предлага у нас, реализации и актуални промоционални кампании, бихте могли да намерите в микросайта на фирмата в Борса.bg! Разберете още кои са активните постоянни и стажантски позиции на компанията, както и подробности за технологичните възможности и бъдещите ѝ планове за развитие от ТУК!
Източник на снимковия материал: Вайд-Бул, Weidmüller
-
STAMH: Максимална плътност на съхранение в хладилни складове? Научете как с 360° обиколка в дистрибуционния център на Булкарто 18.12.2024 г.
-
БИБУС България: Новата серия ATEX 0342/0343 на SUCO включва два вида взривобезопасни релета за налягане с огнеупорен корпус 18.12.2024 г.
-
Регина Симон, търговски директор на Бош „Електроинструменти“: Огромно щастие е да попаднеш в компания като Bosch 17.12.2024 г.
-
Агрополихим: Придобиването на ключов дял от Неохим е смела стъпка към разширяването и диверсификацията на дейността ни 18.12.2024 г.
-
Filkab Solar: Zgjidhja Sunny Home Manager 2.0 e SMA optimizon konsumin e energjisë elektrike PV 18.12.2024 г.
-
Kompania logjistike Nelt Group po investon 100 milionë euro në bazat e saj në Serbi dhe rajon 18.12.2024 г.
-
Maqedonia e Veriut ka shpallur tenderin për ndërtimin e 30 MW termocentrale diellore 17.12.2024 г.
-
Shqipëria nis një projekt në shkallë të gjerë të mbikëqyrjes së rrugëve me ndihmën e Emirateve të Bashkuara Arabe 16.12.2024 г.
-
Унисист Инженеринг со коментар за регулаторната рамка за изградба на паметни системи за мерење 18.12.2024 г.
-
Логистичката компанија Nelt Group инвестира 100 милиони евра во своите бази во Србија и регионот 18.12.2024 г.
-
МаккаБ, дел од групацијата на Филкаб, отвори голема магацинска и административна база во Скопје 18.12.2024 г.
-
Котелска инсталација од Hoval обезбедува удобно греење во амблематичната Дунавска кула во Виена 17.12.2024 г.
-
Compania de logistica Nelt Group investeste 100 de milioane de euro in bazele sale din Serbia si regiune 18.12.2024 г.
-
Macedonia de Nord a lansat o licitatie pentru construirea unor centrale electrice solare cu capacitate de 30 MW 17.12.2024 г.
-
Unisyst Engineering cu un comentariu cu privire la cadrul de reglementare pentru construirea sistemelor inteligente de contoriza 16.12.2024 г.
-
Albania lanseaza un proiect la scara larga de supraveghere stradala cu ajutorul EAU 16.12.2024 г.
-
Логистичка компанија Nelt Group улаже 100 милиона евра у своје погоне у Србији и региону 18.12.2024 г.
-
Два струга са роботом и РАИС палетна станица омогућавају прецизну обраду делова различитих величина и дужина 18.12.2024 г.
-
Филкаб Солар: Sunny Home Manager 2.0 компаније SMA оптимизује потрошњу електричне енергије PV 17.12.2024 г.
-
Северна Македонија расписала је тендер за изградњу соларних електрана од 30 MW 17.12.2024 г.
-
GreMa 3D: С интелигентно управление и три режима на работа SIMSCAN-E на Scantech революционизира 3D сканирането
16 декември 2024 г.
-
SpaceCAD: Безжичният EinScan Libre на Shining 3D позволява свобода на сканирането и обработка на данни с висока скорост
03 декември 2024 г.
-
100% надеждност и пълна проследимост на процесите с интелигентни решения за автоматизация на Лентис Технолоджис
27 ноември 2024 г.