Сподели

БГ Роботи: Бъдещето е в офлайн програмирането на роботи за ускорено внедряване без спиране на производството

09 ноември 2024 г.

 

 

Силата на българската инженерингова и търговска компания БГ Роботи (Витто ООД) е в нейния потенциал, опит и дългогодишна експертиза в разработката на широкопрофилни решения за роботизирана автоматизация. Компанията успява да се справи и с най-големите предизвикателства, като например възможността за офлайн програмиране на роботи. „За изложението MachTech подбрахме няколко решения, но основен акцент на щанда ни тази година е робот на KUKA със система за лазерно проследяване. Това е разработка специално за заваръчни роботи, базирана на софтуера Ency на SprutCAM,  позволяващ изцяло офлайн програмиране, което улеснява в голяма степен роботизираното заваряване“, разказа за читателите на ДигиталнаИндустрия.bg инж. Величко Великов, управител на BG Robots.

Как функционира решението? Целият заваръчен процес се програмира офлайн на компютър и се изпраща към робота. След това с лазерен сензор се прави проверка за разположението на реалния детайл и заваряването може да започне. „Това е нещо, върху което работихме през последните няколко месеца и направихме редица успешни проби, като сега вече можем да го предложим на нашите клиенти като продукт за офлайн програмиране на заваръчни роботи“, поясни г-н Великов. „Към момента масово програмирането се извършва на място и на ръка. Това понякога изисква назначаване на програмисти в компаниите, което често е неоправдано и нерентабилно. За разлика от това офлайн програмирането е възможно да се извършва от програмисти, които разработват програмата дистанционно офлайн, след което я изпращат на клиента. Системата за офлайн програмиране първоначално беше разработена за наш конкретен клиент, който се беше обърнал за съдействие към много утвърдени системни интегратори в България и в някои европейски страни, които така и не бяха успели да предложат нужното решение. Ние единствени в България се справихме със задачата, като добавихме и лазерния сензор за проверка и коригиране на размерите в реално време за повишаване на прецизността на заваряването. Очакваме и други потребители да се запознаят с решението и да оценят достойнствата му, защото има голямо търсене, дори в Европа, на такива решения за офлайн програмиране“, сподели още г-н Великов.

БГ Роботи демонстрира и робот с позиционер, на който се слага детайлът за заваряване. „Предварително се прави цифров модел, т.е. дигитален близнак на реалната машина, след което се вкарва в софтуера Ency. От там нататък роботът може да бъде програмиран за заваряване, шлайфане, фрезоване, полиране и много други операции. Софтуерът е подходящ за програмиране както на роботи, така и на машини с CNC управление“, обясни г-н Великов.

На щанда на БГ Роботи можеше да бъде видян и робот на KUKA в приложение за лазерно заваряване, като успешните тестове на системата са преминали само месец преди MachTech 2024. Съществената разлика от други роботи с подобно приложение, показани на изложението, е, че роботът на KUKA може да работи с лазери на различни брандове, лесен е за програмиране, благодарение на софтуера на KUKA, гарантира по-висока прецизност и има значително по-дълъг експлоатационен живот.

Друг експонат на щанда на BG Robots беше колаборативен робот LBR iisy на KUKA в комбинация с висок клас 3D скенер със син лазер. Г-н Великов обясни защо се използват роботи в такива операции: „Технологията със син лазер позволява сканиране не само на стандартни детайли, но и на части с лъскави и прозрачни повърхности. Операцията по сканирането изисква продължително наслагване на линии върху модела, а с използването на роботи това се улеснява в голяма степен, постигайки същевременно по-голяма прецизност на крайния модел“.

На MachTech БГ Роботи показа и палетизиране с робот на KUKA в комбинация с конвейер и калибратор за торби с насипни материали. Решението е разработено специално за клиент на компанията от Стара Загора, който произвежда и опакова храна за животни.

Екипът на БГ Роботи се гордее с десетки успешно внедрени проекти не само в България, но също и в Сърбия, Северна Македония, Румъния, Хърватия и Великобритания. „Стремежът ни е не само да внедрим дадено решение, но и да осигурим нужната сервизна поддръжка на оборудването“, сподели г-н Великов.

„Друг важен проблем на роботизираната автоматизация е обучението на специалисти за програмиране на роботи. В момента разработваме онлайн платформа с виртуална среда за изцяло онлайн обучение, която се надяваме да пуснем до края на годината. Също така предвиждаме и откриването на център за обучение на живо с реални роботи, който очакваме да стане реалност пред следващата година. Осигурили сме за центъра вече 4 роботизирани приложения, като ще добавим още 2, за да можем да обучаваме по-големи групи от хора“, допълни още г-н Великов.

Повече информация за БГ Роботи, марките, продуктите и услугите, които предлага у нас, реализации и актуални промоционални кампании, бихте могли да намерите в микросайта на фирмата в Борса.bg! 

Източник на снимковия материал: Инженер.bg

Сподели

Още от Склад на бъдещето