На 15 април екипът на Шнайдер Електрик България бе домакин на семинар, който бе посветен на т.нар. „умна фабрика“. „В чувствителни времена като тези, в които сме изправени пред промени, случващи се с огромна бързина, е важно да запазим дух и професионализъм и да бъдем там, където сме били винаги, а именно до нашите клиенти и партньори. Светът се променя и дигиталните технологии стават все по-нужна част от нашето ежедневие. Горди сме, че имаме възможност до помогнем в усилията на Schneider Electric да създава проекти и кампании за технологично развитие – както в завода ни в Пловдив, който има вече 20-годишна история, така и в продуктите и решенията, които предлагаме“, с тези думи организаторите откриха уебинара.
Бъдещето принадлежи на умните фабрики, но всъщност умните фабрики са такива, заради хората, които ги създават. В действителност хората имат все по-голяма роля в един дигитално свързан производствен процес. По време на своя уебинар „Smart Factory explained: Умната фабрика на бъдещето – концепции и приложения”, Шнайдер Електрик доказа защо това е така, а екипът на ДигиталнаИнустрия.bg и Инженер.bg присъства виртуално на събитието, за да предаде за Вас как функционира дигитализираният организъм на бъдещото производство.
„Life is on“ – животът никога не спира
Калоян Георгиев – архитект IoT решения за автоматизация и енергиен мениджмънт в Шнайдер Електрик България, разказа какво всъщност стои зад мотото на компанията „Life is on“. Също и какви интересни решения и идеи са имплементирани във фабриката в Пловдив, за да стане тя наистина „умна“ – нещо, което признават авторитетни европейски организации и е регламентирано със специален сертификат.
„Нашето просто послание на пръв поглед крие зад себе си мотивирани хора и много труд, който трябва да бъде извършен. „Life is on“ казва ясно, че животът не спира никога – дори и сега, в настоящата ситуация. Идеята ни е там, където няма никаква автоматизация, да помогнем нещата да се случат“, сподели г-н Георгиев.
От неговата презентация научихме също и че енергията вече не се възприема просто като самостоятелна единица, а върху нея се налагат още два слоя – автоматизация и анализ. А когато към тях се добавят достатъчно много данни, могат да се създават статистика и прогнози за бъдещето. Концепцията EcoStruxure всъщност комбинира всички тези подходи и служи за автоматизация и оптимизация на процеси.
Какво точно е умна фабрика?
Антоний Петров, инженер автоматизация Smart Factory, обясни какво представлява понятието „умна фабрика“ а именно, че това е високо дигитализирана и свързана среда, в която машините и оборудването се подобряват чрез автоматизация и оптимизация, базирани на Четвъртата индустриална революция.
„В нашата фабрика повече от 67 % от процесите са автоматизирани и ние продължаваме да подобряваме това, като използваме Smart Factory програмата, която е напълно съобразена с правилата на производствената система на Schneider Electric. Като технологии, тази програма включва IIoT, колаборативни роботи, автономно управлявани средства, дигитални процеси, сградна автоматизация и мониторинг на енергийните ресурси, добавена и виртуална реалност, както и бързи решения с 3D технологии“, сподели г-н Петров, като разказа в детайли как се използва всяка една технология.
Откъде се черпят идеите в Schneider Electric?
Георги Трончев, координатор индустриални проекти в Innovation Hub Plovdiv, обясни какво представляват иновациите и откъде идват те.
„Всичко започва от идеята, която може да бъде дадена от най-различно ниво сътрудници, независимо дали това е оператор на определена линия, служител в отдел поддръжка или от колегите, които настройват машините. Важно е всяка една идея да се вземе под внимание, за да се развие. А това е така, защото иновациите и новите предложения помагат на бизнеса да се откроява и да бъде в крак с времето, в което живеем“, каза г-н Трончев.
Той разказа още как в хъба за иновации в Пловдив може да се види в реално време процесът на събиране данни и управлението на производството с помощта на софтуери, а също и достъпът до необходимата информация по всяко време, дори и през смартфон. Той обясни още, че за да се осъществи това е важно в началото, при инсталирането на ново оборудване, да се определи какви данни ще се събират и следят, както и за какво ще се използва то.
Уебинарът „Smart Factory explained: Умната фабрика на бъдещето – концепции и приможения” се осъществи в партньорство с Limacon.
Повече информация за продуктите, които Schneider Electric, предлага можете да намерите на уебсайта на компанията.
Източник на снимковия материал: Schneider Electric
- Инж. Добромир Симидчиев от Хидролиа: Дългосрочните проекти за устойчиво управление на водните ресурси са наш фокус и през 2025 г. 19.12.2024 г.
- Инж. Мартин Ганчев от Festo в България: Има частица изкуство в баланса между стратегическите и оперативните дейности 19.12.2024 г.
- Божидар Симеонов, мениджър „Комунални машини и транспорт“ в Керхер: За пътя от търговски представител до ръководител 19.12.2024 г.
- Екатерина Личева от Оскар – Ел: Представителите на Gen Z ни учат, че новостите и промените не са заплаха, а възможности 19.12.2024 г.
- Unisyst Engineering me një koment mbi kuadrin rregullator për ndërtimin e sistemeve të matjes inteligjente 19.12.2024 г.
- Filkab Solar: Zgjidhja Sunny Home Manager 2.0 e SMA optimizon konsumin e energjisë elektrike PV 18.12.2024 г.
- Kompania logjistike Nelt Group po investon 100 milionë euro në bazat e saj në Serbi dhe rajon 18.12.2024 г.
- Maqedonia e Veriut ka shpallur tenderin për ndërtimin e 30 MW termocentrale diellore 17.12.2024 г.
- Унисист Инженеринг со коментар за регулаторната рамка за изградба на паметни системи за мерење 18.12.2024 г.
- Логистичката компанија Nelt Group инвестира 100 милиони евра во своите бази во Србија и регионот 18.12.2024 г.
- МаккаБ, дел од групацијата на Филкаб, отвори голема магацинска и административна база во Скопје 18.12.2024 г.
- Котелска инсталација од Hoval обезбедува удобно греење во амблематичната Дунавска кула во Виена 17.12.2024 г.
- Doua strunguri cu robot si fond de palete RAIS permit prelucrarea precisa a pieselor de diferite dimensiuni si lungimi 19.12.2024 г.
- Compania de logistica Nelt Group investeste 100 de milioane de euro in bazele sale din Serbia si regiune 18.12.2024 г.
- Macedonia de Nord a lansat o licitatie pentru construirea unor centrale electrice solare cu capacitate de 30 MW 17.12.2024 г.
- Unisyst Engineering cu un comentariu cu privire la cadrul de reglementare pentru construirea sistemelor inteligente de contoriza 16.12.2024 г.
- Бетелгиус из Месоманије: Показали смо велики део нашег портфолија, укључујући и нашег кобота, који омогућава реконфигурацију у 5 19.12.2024 г.
- Логистичка компанија Nelt Group улаже 100 милиона евра у своје погоне у Србији и региону 18.12.2024 г.
- Два струга са роботом и РАИС палетна станица омогућавају прецизну обраду делова различитих величина и дужина 18.12.2024 г.
- Филкаб Солар: Sunny Home Manager 2.0 компаније SMA оптимизује потрошњу електричне енергије PV 17.12.2024 г.
-
БГ Роботи: Електродъговото заваряване с роботи KUKA дава сериозна преднина в пазарната надпревара
07 декември 2024 г.
-
ФАНУК България: Робот и машинно зрение на FANUC автоматизират производството на вериги в европейска компания
04 декември 2024 г.
-
Мехатроникс: Безжичните зарядни станции MOOVair на Delta са ключ към висока производителност с AGV средства в чаена фабрика
29 ноември 2024 г.