РАИС отново обедини българските машиностроители, за да обсъдят заедно въпросите на дигитализацията като основа за „Индустрия 4.0“. На 12 юни 2019 г., в новата база на компанията в Пазарджик се проведе работна среща на фирми от Българска браншова камара – машиностроене (ББКМ), по време на която бяха представени и дискутирани най-актуалните решения за сектора, свързани с дигиталните близнаци, интернет на нещата, дигитализацията и роботизацията на производствените процеси. Инженер.bg има удоволствието да отрази за вас основните акценти от това ключово за бранша събитие.
„Благодарим на Камарата, че реши именно конференцията, посветена на дигитализацията в машиностроенето, да се проведе в нашата фирма. Ще можете да видите какво сме постигнали в нашето производство в тази насока – макар то да не е напълно достатъчно. Ще ви покажем и част от проектите, които сме изпълнили за нашите клиенти“, обърна се към гостите инж. Нишан Бъздигян, управител на РАИС. „Радваме се да споделим с вас, че работим и по проект, който ще се осъществи в Технически университет – Габрово. Разработката въплъщава изцяло концепцията за Индустрия 4.0 и ще е в помощ на всички нас като машиностроители“, сподели още той.
Официално приветствие в началото на събитието поднесе и инж. Илия Келешев, председател на ББКМ.
В презентационната част на срещата, пионерите в бранша, сред които и специалните гости от FANUC, представиха своите най-нови идеи и проекти, чрез които машиностроенето изцяло ще стане част от света на Четвъртата индустриална революция. Ето какво чухме от първо лице за бъдещето на производствените процеси:
РАИС: Как дигитализацията помага на машиностроенето днес?
Отговор на този въпрос даде инж. Артин Бъздигян, който отговаря за автоматизацията на производството в РАИС.
„В днешни дни клиентите имат все по-високи изисквания към продуктите, които закупуват. За да отговорим на конкретни запитвания, за да сме максимално ефективни в решаването на специфични случаи, ние трябва да направим симулация или прототип на дадено изделие, машина или система, така че клиентът да се убеди в тяхната функционалност. Именно затова в помощ на инженерите в РАИС идва дигитализацията“, обясни той.
По думите на инж. Бъздигян именно дигиталните близнаци са технологията, чрез която процесът по създаване на една машинна система може да стане по-рентабилен и по-надежден. „Използваме дигиталните близнаци за изграждане на автоматизираните клетки, за изследване на усилията на машинните възли по метода на крайните елементи, както и при създаването на дадена програма, когато е необходимо да се съобразят габаритите на машината, така че да се избегнат авариите“, посочи още той, презентирайки някои от проектите на компанията.
ФАНУК България: Докъде ще стигне роботизацията в машиностроенето?
„Роботизацията е ключов елемент в нашето съвремие. Очакванията на индустрията нарастват все по-бързо в тази посока. Ако погледнем към родината на FANUC, ще видим, че в производствените бази присъствието на човека е сведено до минимум. Фабриката за фрезови операции например, може да функционира самостоятелно повече от 2 седмици, а във фабриката за сглобяване на цифрово-програмни управления процесът е изцяло роботизиран“, коментира инж. Христо Гилищаров, управител на ФАНУК България.
По време на събитието българският машиностроителен елит отново бе удостоен с честта да общува със специални гости от FANUC. Господин Масамото Фукуда, зам.-изпълнителен директор на лабораторията на FANUC – ServoLab, разказа за последните новини в дейността ѝ. Най-новата платформа на компанията – FIELD, бе представена от г-н Макото Ямадате от FANUC Europe.
FIELD (FANUC Intelligent Edge Link & Drive system) е отворена система, която включва хардуер и софтуер, целяща да подобри ефективността на производствените процеси. В нейната концепция като основен приоритет е заложена сигурността на данните.
Siemens: Идеята за Индустрия 4.0 обхваща всяка стъпка от индустриалните процеси
Според друг лидер в бранша – Siemens, едно производство може да се раздели условно на 5 стъпки – дизайн, планиране на производството, инженеринг, производство и поддръжка. А в истински дигиталната фабрика всички тези стъпки трябва да са свързани една с друга.
С тези думи инж. Петър Кацаров, отговарящ за поддивизията Motion Control на Siemens, направление Индустрия, „повдигна завесата“ пред най-новата разработка на Siemens. „SINUMERIK ONE е новата ни платформа за металорежещи машини – тя обединява всички 5 стъпки и ги свързва помежду им. На международния форум ЕМО 2019 повече от 35 водещи машинни производители ще покажат реализации с нея“, коментира той.
Алвекта: Индустрия 4.0 не присъства само в техническите дейности на едно предприятие
Алтернативен поглед към дигитализацията участниците в срещата получиха от фирма Алвекта, която представи своето виждане за организационното развитие по Индустрия 4.0 в дадено предприятие, разглеждайки историята на ХЕС АД – машиностроителна компания от Ямбол.
„Решението, което развихме съвместно с ХЕС, е информационната система Vector, чийто основен функционален принцип е да мултиплицира естествения интелект, като обхваща напълно потока от процеси в дадена производствена компания – от дейностите по запитвания, договаряния, производство, доставки и т.н.“, разясни г-жа Анна Видева, управител на Алвекта.
Дитра: Метрологията не е това, което беше
Накрая, но не по важност, гостите във фирма РАИС станаха свидетели на атрактивна демонстрация на портативно решение за метрология, представено от фирма Дитра. „Чрез 3D скенера и софтуера на Creaform инспекцията на даден детайл е по-бърза, по-лесна и по-точна отвсякога. Няма нужда от монтаж нито на скенера, нито на детайла – сканирането отнема секунди. При обработката на данни има възможност за изтриване на „шума“ от сканирането, за сравняване с CAD модел и точно отчитане на разминаванията с номинала чрез цветна карта“, поясниха от фирма Дитра.
Денят продължи с разходка в производството на РАИС, по време на която специалистите имаха възможност да обсъдят в свободен разговор актуални въпроси и да дискутират новости в бранша.
Повече информация за РАИС ООД, марките, продуктите и услугите, които предлага у нас, реализации и актуални промоционални кампании, бихте могли да намерите в микросайта на фирмата в Борса.bg!
Разберете още кои са активните постоянни и стажантски позиции на компанията, както и подробности за технологичните възможности и бъдещите ѝ планове за развитие от ТУК!
Източник на снимковия материал: Инженер.bg
- STAMH: Максимална плътност на съхранение в хладилни складове? Научете как с 360° обиколка в дистрибуционния център на Булкарто 18.12.2024 г.
- БИБУС България: Новата серия ATEX 0342/0343 на SUCO включва два вида взривобезопасни релета за налягане с огнеупорен корпус 18.12.2024 г.
- Регина Симон, търговски директор на Бош „Електроинструменти“: Огромно щастие е да попаднеш в компания като Bosch 17.12.2024 г.
- Агрополихим: Придобиването на ключов дял от Неохим е смела стъпка към разширяването и диверсификацията на дейността ни 18.12.2024 г.
- Filkab Solar: Zgjidhja Sunny Home Manager 2.0 e SMA optimizon konsumin e energjisë elektrike PV 18.12.2024 г.
- Kompania logjistike Nelt Group po investon 100 milionë euro në bazat e saj në Serbi dhe rajon 18.12.2024 г.
- Maqedonia e Veriut ka shpallur tenderin për ndërtimin e 30 MW termocentrale diellore 17.12.2024 г.
- Shqipëria nis një projekt në shkallë të gjerë të mbikëqyrjes së rrugëve me ndihmën e Emirateve të Bashkuara Arabe 16.12.2024 г.
- Унисист Инженеринг со коментар за регулаторната рамка за изградба на паметни системи за мерење 18.12.2024 г.
- Логистичката компанија Nelt Group инвестира 100 милиони евра во своите бази во Србија и регионот 18.12.2024 г.
- МаккаБ, дел од групацијата на Филкаб, отвори голема магацинска и административна база во Скопје 18.12.2024 г.
- Котелска инсталација од Hoval обезбедува удобно греење во амблематичната Дунавска кула во Виена 17.12.2024 г.
- Compania de logistica Nelt Group investeste 100 de milioane de euro in bazele sale din Serbia si regiune 18.12.2024 г.
- Macedonia de Nord a lansat o licitatie pentru construirea unor centrale electrice solare cu capacitate de 30 MW 17.12.2024 г.
- Unisyst Engineering cu un comentariu cu privire la cadrul de reglementare pentru construirea sistemelor inteligente de contoriza 16.12.2024 г.
- Albania lanseaza un proiect la scara larga de supraveghere stradala cu ajutorul EAU 16.12.2024 г.
- Логистичка компанија Nelt Group улаже 100 милиона евра у своје погоне у Србији и региону 18.12.2024 г.
- Два струга са роботом и РАИС палетна станица омогућавају прецизну обраду делова различитих величина и дужина 18.12.2024 г.
- Филкаб Солар: Sunny Home Manager 2.0 компаније SMA оптимизује потрошњу електричне енергије PV 17.12.2024 г.
- Северна Македонија расписала је тендер за изградњу соларних електрана од 30 MW 17.12.2024 г.
-
БГ Роботи: Електродъговото заваряване с роботи KUKA дава сериозна преднина в пазарната надпревара
07 декември 2024 г.
-
ФАНУК България: Робот и машинно зрение на FANUC автоматизират производството на вериги в европейска компания
04 декември 2024 г.
-
Мехатроникс: Безжичните зарядни станции MOOVair на Delta са ключ към висока производителност с AGV средства в чаена фабрика
29 ноември 2024 г.