Теси е българска компания, която е водещ европейски производител на електрически бойлери, бойлери с индиректно нагряване и отоплителни уреди за дома. Компанията е част от Фикосота Холдинг и се радва на завидна репутация като четвъртия най-голям производител в Европа на отоплителни уреди и електрически бойлери с капацитет от 1.2 милиона бойлера годишно. „Съвместната ни работа с Tеси има дългогодишна история, като изделията на FANUC се използват в две основни направления: производство на пластмасови продукти и индустриална роботизация“, коментираха пред ДигиталнаИндустрия.bg от ФАНУК България.
Първоначално от Tеси закупуват и пускат в експлоатация две шприцмашини FANUC ROBOSHOT за производство на пластмасови компоненти, вграждани в крайните изделия. „Преди да придобием тези машини, имахме възможността да проведем тестове с наши инструменти в централата на FANUC в Люксембург. След отличните резултати от тези тестове инвестирахме в две изцяло електрически шприцмашини FANUC ROBOSHOT α-S300 iA със затварящо усилие от 350 t“, спомня си г-н Десислав Димитров, директор на отдел „Стратегически инвестиционни проекти“ в Tеси. След няколко години работа резултатите са много по-добри от очакваните въз основа на информацията от предварителните преговори с FANUC. „Tеси драстично намали разходите си за потребление на електроенергия и увеличи производствения си капацитет в сравнение с аналогичното оборудване, което използваше дотогава“, поясниха от ФАНУК България.
Втората основна област, в която Tеси работи съвместно с FANUC, е индустриалната роботизация. Специалисти от компанията са преминали специално обучение във FANUC, за да могат роботизираните системи на марката да бъдат интегрирани максимално бързо. „Това ни прави изключително гъвкави и бързи при изпълнението на проектите в производствена среда. С подкрепата на колегите от ФАНУК България изградихме собствен робо център, в който обучените специалисти на Tеси интегрират различни решения за роботизация и автоматизация. Разполагаме и с роботизирана клетка за обучение с роботи FANUC, в която се провежда обучението на различни наши специалисти и оператори“, споделя г-н Димитров.
Операциите, които са роботизирани с помощта на роботи на FANUC, са заваряване, рязане и манипулиране на различни компоненти и инструменти. Целта на Tеси не е да намали своя персонал чрез роботизирани приложения, а да направи работната среда по-привлекателна за операторите, да улесни процесите и като цяло да повиши ефективността на производството.
„В момента в производството на Tеси използваме три марки индустриални роботи, за които са обучени нашите служители. С FANUC работим от 9-10 години в областта на роботизацията и досега не сме имали нужда от сервизна намеса поради повреди, въпреки че голямата част от роботите са с 24-часов работен режим от 5 до 7 дни в седмицата. Честно казано, за новите системи нашите специалисти предпочитат роботи с марката FANUC, тъй като платформата на компанията позволява лесно интегриране и адаптиране на хардуера и софтуера в нашите решения“, категоричен е Десислав Димитров.
„Tеси използва повечето услуги, предлагани от сервизния център на FANUC. Според фирмената политика на компанията, всички аспекти на всеки отделен производствен процес трябва да бъдат безопасни и гарантирани. Поддръжката на оборудването е едно от най-важните съображения в тази област, поради което компанията разчита на превантивната поддръжка, която нейните екипи по техническо обслужване планират и координират със сервизния център на ФАНУК България. Освен това софтуерните актуализации и инсталирането на допълнителни системни опции и функции са изключително добре хармонизирани“, коментираха и от ФАНУК България.
Tеси и ФАНУК България работят заедно за решаване на предизвикателствата и за организиране на дейностите по поддръжката. Досега не е имало аварийни или непланирани спирания, което означава, че техническите екипи на двете компании имат отлично взаимодействие по отношение на превенцията. „Екипът на ФАНУК България е изпълнил всеки ангажимент за обслужване по отношение на планирания обхват и график. Разбира се, ние прилагаме това изрично изискване към всички доставчици и партньори, защото всяко отклонение засяга целия производствен процес. Бихме искали да благодарим на сервизния екип на ФАНУК България за тяхната бърза и професионална реакция“, заяви г-н Димитров.
Към настоящия момент в производството на Tеси работят около 30 промишлени робота. Процесът на роботизация и автоматизация е от основно значение за компанията с цел оптимизиране на съществуващи и проектирането на нови съоръжения. От Теси планират автоматизацията и роботизацията да обхванат все повече и повече процеси.
„Tеси е един от европейските лидери в своята област и е съвсем естествено да си партнираме с FANUC като една от водещите световни компании за роботизация“, допълни още г-н Десислав Димитров.
Повече информация за ФАНУК България ЕООД, марките, продуктите и услугите, които предлага у нас, реализации и актуални промоционални кампании, бихте могли да намерите в микросайта на фирмата в Борса.bg! Разберете още кои са активните постоянни и стажантски позиции на компанията, както и подробности за технологичните възможности и бъдещите ѝ планове за развитие от ТУК!
Източник на снимковия материал: ФАНУК България, FANUC
- УниПОС: Адресируемо-конвенционалната модулна централа 7000-1MC е надеждно и гъвкаво решение за пожароизвестяване 08.10.2024 г.
- Росица Делиева, IP инженер в ЦЕТИН България, или как музиката среща съвременните технологии от Поморие до далечна Финландия 08.10.2024 г.
- TechTalk: Robo Edition 2 на Солтех, или когато високите технологии и най-съвременните роботизирани решения „заговорят“ на един език 07.10.2024 г.
- Ново Стъкло: Препоръчваме САТ на всички, които желаят бърза и качествена реализация на проекти за индустриална автоматизация 07.10.2024 г.
- Kompania holandeze NewCold po zgjeron praninë e saj globale me një projekt të ri logjistik në Bukuresht, Rumani 08.10.2024 г.
- Kompania shqiptare Vega Energy po ndërton një termocentral diellor 10 MW në Italinë Qendrore 07.10.2024 г.
- Komunikuesi CF800X i Unisyst Engineering shërben në mënyrë të besueshme si matësit e rrjedhës shtëpiake ashtu edhe industriale 06.10.2024 г.
- KMT Service prezanton TechWorm nga Zikmund electronics – një sistem kamerash ergonomik për inspektimin e tubacioneve 06.10.2024 г.
- Холандската компанија NewCold го проширува своето глобално присуство со нов логистички проект во Букурешт, Романија 08.10.2024 г.
- Албанската компанија Vega Energy гради соларна електрична централа од 10 MW во Централна Италија 07.10.2024 г.
- Сувите ладилници на Hexonic обезбедуваат енергетска ефикасност во управувањето со отпадна топлина во згради 06.10.2024 г.
- Хамстер Клининг систематизира 8 предности на редовното чистење на воздушните канали во просториите со базени за пливање 06.10.2024 г.
- Compania olandeza NewCold isi extinde prezenta globala cu un nou proiect de logistica in Bucuresti, Romania 08.10.2024 г.
- Compania albaneza Vega Energy construieste o centrala solara de 10 MW in centrul Italiei 07.10.2024 г.
- Comunicatorul de tip CF800X de la Unisyst Engineering serveste in mod fiabil atat debitmetrele de uz casnic 06.10.2024 г.
- KEMET Electronics Macedonia isi reduce amprenta de carbon cu o investitie intr-o centrala solara de 400 de mii de euro 06.10.2024 г.
- Холандска компанија NewCold проширује своје глобално присуство новим логистичким пројектом у Букурешту, Румунија 08.10.2024 г.
- Албанска компанија Vega Energy гради соларну електрану од 10 MW у централној Италији 07.10.2024 г.
- Хамстер Клининг систематизује 8 предности редовног чишћења ваздушних канала у просторијама са базенима 06.10.2024 г.
- Комуникатор CF800X компаније Унисист Инжењеринг поуздано служи и домаћим и индустријским мерачима протока 06.10.2024 г.
-
360° обиколка на 100% автоматизирания хладилен склад на Olympus в Гърция, оборудван от специалистите на STAMH
05 октомври 2024 г.
-
Мехатроникс: С робот SCARA и PC-базирани технологии на Delta компания постига с 40% по-висока производителност
25 септември 2024 г.
-
Машиностроителните предприятия влизат в бъдещето на индустрията чрез дигитализация с Vector от Алвекта
17 август 2024 г.