Новият софтуер iRProgrammer на FANUC, световен лидер в индустриалната автоматизация, е разработен с цел да улесни настройката и програмирането на роботи. „Този софтуер може да работи както на конвенционални компютри и лаптопи, така и на смарт устройства като таблети или смартфони. Той се характеризира с интерфейс, който предлага интуитивно опериране. Този тип програмиране може да се използва за всички роботи на FANUC. Потребителите имаха възможност да се запознаят с неговите предимства по време на изложението EMO 2019, на което FANUC демонстрира различни аспекти на работата с iRProgrammer“, информираха за Инженер.bg от ФАНУК България.
Основна цел при разработването на iRProgrammer е да се създаде опция за програмиране на SCARA роботите, която е едновременно рентабилна и елементарна. Ежедневната работа с таблети е лесна, тъй като те са интуитивни за разлика от конвенционалните обучителни пултове. Програмната среда предлага три вида операции: създаване и редактиране на програми за роботи, изпълнение на тези програми и коригиране на базовите настройки.
Основно предимство, по думите на експертите на FANUC, е, че програмирането с iRProgrammer е същото като с конвенционален компютър. Друго предимство на работата с този софтуер е, че няколко прозорци или раздели могат да се отворят едновременно и потребителят има възможност да превключва между тях по желание, подобно на използването на няколко страници в уеб-браузър. „Това означава, че едновременно могат да бъдат програмирани няколко робота. Още преди официалното му представяне, iRProgrammer е използван в редица софтуерни операции на FANUC. Примери за това са системата за визуализация Vision system и софтуерът iRPickTool, които се параметризират и програмират през браузър. Програмистът не се нуждае от промяна на устройството за програмиране, ако задачата изисква едновременно движение и въвеждане на параметри за системата за визуализация Vision system. Софтуерът iRProgrammer може да се използва също и за колаборативните роботи от серията CR“, разказаха от ФАНУК България.
С използването на новия софтуер отпада необходимостта на компютъра или на таблета да се инсталира допълнителен софтуер. Достъпът до IP адреса на робота се осъществява през уебсайт. Тъй като е разрешен само един IP адрес от даден таблет или компютър, неправомерен достъп до робота е изключен.
Програмирането е уеб-базирано. Използва се също и уеб-интерфейса, който е интегриран във всеки контролер. В съответните интерфейси се „вграждат“ множество елементи, които са разпознаваеми от съвременните компютърни интерфейси, ориентирани към менютата или от смартфоните. „В този смисъл интерфейсът е разпознаваем – съществено изискване за осигуряване на достъп на софтуера за програмиране. IRProgrammer помага на програмистите също при създаването на програма, тъй като при въвеждане на първата буква на дадена команда, софтуерът показва в отделен прозорец всички команди с тази първа буква“, допълниха от ФАНУК България. Тогава програмният ред се завършва ръчно или се влачи и пуска в прозореца на редактора. Потенциалните грешки при ръчно въвеждане на данни също се идентифицират и проверяват от системата.
В отделен прозорец са позиционирани софтуерни бутони, които дават на робота конкретни инструкции за движение чрез бутон плюс или минус за всяка отделна ос или посредством виртуално управляващо колело, което може да движи робота в пространството. „Наистина, не може да бъде по-просто“, категорични са от ФАНУК България.
Технически погледнато iRProgrammer е софтуерна опция. Колкото и лесно да се работи със софтуера, оптималното спазване на правилата за безопасност изисква проверка с анализ на риска, тъй като роботът трябва да е в автоматичен режим, когато се управлява от iRProgrammer.
Повече информация за ФАНУК България ЕООД, марките, продуктите и услугите, които предлага у нас, реализации и актуални промоционални кампании, бихте могли да намерите в микросайта на фирмата в Борса.bg! Разберете още кои са активните постоянни и стажантски позиции на компанията, както и подробности за технологичните възможности и бъдещите ѝ планове за развитие от ТУК!
Източник на снимковия материал: ФАНУК България, FANUC
- Инж. Добромир Симидчиев от Хидролиа: Дългосрочните проекти за устойчиво управление на водните ресурси са наш фокус и през 2025 г. 19.12.2024 г.
- Инж. Мартин Ганчев от Festo в България: Има частица изкуство в баланса между стратегическите и оперативните дейности 19.12.2024 г.
- Божидар Симеонов, мениджър „Комунални машини и транспорт“ в Керхер: За пътя от търговски представител до ръководител 19.12.2024 г.
- Екатерина Личева от Оскар – Ел: Представителите на Gen Z ни учат, че новостите и промените не са заплаха, а възможности 19.12.2024 г.
- Unisyst Engineering me një koment mbi kuadrin rregullator për ndërtimin e sistemeve të matjes inteligjente 19.12.2024 г.
- Filkab Solar: Zgjidhja Sunny Home Manager 2.0 e SMA optimizon konsumin e energjisë elektrike PV 18.12.2024 г.
- Kompania logjistike Nelt Group po investon 100 milionë euro në bazat e saj në Serbi dhe rajon 18.12.2024 г.
- Maqedonia e Veriut ka shpallur tenderin për ndërtimin e 30 MW termocentrale diellore 17.12.2024 г.
- Унисист Инженеринг со коментар за регулаторната рамка за изградба на паметни системи за мерење 18.12.2024 г.
- Логистичката компанија Nelt Group инвестира 100 милиони евра во своите бази во Србија и регионот 18.12.2024 г.
- МаккаБ, дел од групацијата на Филкаб, отвори голема магацинска и административна база во Скопје 18.12.2024 г.
- Котелска инсталација од Hoval обезбедува удобно греење во амблематичната Дунавска кула во Виена 17.12.2024 г.
- Compania de logistica Nelt Group investeste 100 de milioane de euro in bazele sale din Serbia si regiune 18.12.2024 г.
- Macedonia de Nord a lansat o licitatie pentru construirea unor centrale electrice solare cu capacitate de 30 MW 17.12.2024 г.
- Unisyst Engineering cu un comentariu cu privire la cadrul de reglementare pentru construirea sistemelor inteligente de contoriza 16.12.2024 г.
- Albania lanseaza un proiect la scara larga de supraveghere stradala cu ajutorul EAU 16.12.2024 г.
- Бетелгиус из Месоманије: Показали смо велики део нашег портфолија, укључујући и нашег кобота, који омогућава реконфигурацију у 5 19.12.2024 г.
- Логистичка компанија Nelt Group улаже 100 милиона евра у своје погоне у Србији и региону 18.12.2024 г.
- Два струга са роботом и РАИС палетна станица омогућавају прецизну обраду делова различитих величина и дужина 18.12.2024 г.
- Филкаб Солар: Sunny Home Manager 2.0 компаније SMA оптимизује потрошњу електричне енергије PV 17.12.2024 г.
-
БГ Роботи: Електродъговото заваряване с роботи KUKA дава сериозна преднина в пазарната надпревара
07 декември 2024 г.
-
ФАНУК България: Робот и машинно зрение на FANUC автоматизират производството на вериги в европейска компания
04 декември 2024 г.
-
Мехатроникс: Безжичните зарядни станции MOOVair на Delta са ключ към висока производителност с AGV средства в чаена фабрика
29 ноември 2024 г.