С настъпването на новото хилядолетие множество революционни идеи, стандарти и решения си проправиха път към металообработващата индустрия. Iscar, един от пионерите в областта и реализатор на иновативни металорежещи технологии, през последните години изследва възможностите за интегриране на адитивни металообработващи процеси в производството. В резултат, R&D инженерите на компанията успяват да разработят високотехнологични решения, които спомагат за намаляване на производствените разходи и за увеличаване производителността.
Едно от най-големите нововъведения, които Дигиталната ера носи със себе си, е именно 3D принтирането – метод, който генерира 3D обекти с помощта на изпарителен материал, слой по слой, под компютърно управление. По-рано възприемано като „научна фантастика“, през последните 2 десетилетия технологията се затвърди като дългоочакваното улеснение в работата на проектанти и производители.
Днес методът е познат още и като адитивно (добавъчно) производство. Терминът произлиза от две от най-съществените характеристики на 3D принтирането:
- Производство – известен още като бързо прототипиране, методът вече се използва в редица индустриални приложения;
- Добавъчен – за разлика от традиционните производствени технологии, базирани на отстраняване на материал, при новият метод добавянето/наслагването на материал стои в основата на получаването на желания компонент.
Съществуват няколко различни техники за адитивно производство, подчинени на физични принципи, като литография, мултиджет моделиране и лазерно синтероване. 3D принтирането като производствен метод се отличава с множество преимущества, например значително намаляване на производствените разходи, особено при производството на сложни детайли; изключителна гъвкавост; гарантирано изпълнение на операции; намалено количеството на производствените отпадъци и др.
Развойният екип на Iscar взема под внимание не само предимствата на 3D принтирането, но и неговите недостатъци. „Основни сектори, в които намира най-широко приложение новият метод, са космонавтиката, военната индустрия, автомобилостроенето и медицината, където процесът не се използва не просто за прототипиране, а за партидно и голямо-серийно производство“, заявиха за Инженер.bg от Искар България. „Въпреки все по-широкото си приложение, новият метод все още далеч не се приема за основна технология в глобалното металообработване“, поясниха те.
И все пак, когато се прилага при производството на режещи инструменти, триизмерният печат може да се окаже предпочитаното решение по няколко причини. „Той позволява изработването на сложни вътрешни канали и кухини в режещите инструменти. Това осигурява добро охлаждане в зоната за рязане през тялото на инструмента. Ако инструментът е предназначен за обработка с охлаждаща течност под високо налягане, формата на канала и напречното му сечение са ключов фактор, и именно тук адитивното производство осигурява идеалното решение за „оформяне“ на каналите“, обясниха от Искар България. „Освен това, методът дава възможност за изработка на режещо тяло с произволно избрана форма и сечение на режещия ръб“, допълниха още те.
Iscar, като един от световните лидери в производството на металорежещи инструменти, вече въведе новия метод в своите научно-изследователски отдели и сега адитивното производство се използва за прототипиране, но само на отделни изделия, основно за серийно производство. “Постигнатият напредък в тази област е ярък знак, че близкото бъдеще ще ни разкрие колко интензивно 3D печатът ще бъде прилаган при производството на режещи инструменти“, заявиха в заключение от Искар България.
Повече информация за Искар България ЕООД, марките, продуктите и услугите, които предлага у нас, реализации и актуални промоционални кампании, бихте могли да намерите в микросайта на фирмата в Борса.bg! Разберете още кои са активните постоянни и стажантски позиции на компанията, както и подробности за технологичните възможности и бъдещите й планове за развитие от ТУК!
Източник на снимковия материал: Искар България, Iscar
- STAMH: Максимална плътност на съхранение в хладилни складове? Научете как с 360° обиколка в дистрибуционния център на Булкарто 18.12.2024 г.
- БИБУС България: Новата серия ATEX 0342/0343 на SUCO включва два вида взривобезопасни релета за налягане с огнеупорен корпус 18.12.2024 г.
- Регина Симон, търговски директор на Бош „Електроинструменти“: Огромно щастие е да попаднеш в компания като Bosch 17.12.2024 г.
- Агрополихим: Придобиването на ключов дял от Неохим е смела стъпка към разширяването и диверсификацията на дейността ни 18.12.2024 г.
- Filkab Solar: Zgjidhja Sunny Home Manager 2.0 e SMA optimizon konsumin e energjisë elektrike PV 18.12.2024 г.
- Kompania logjistike Nelt Group po investon 100 milionë euro në bazat e saj në Serbi dhe rajon 18.12.2024 г.
- Maqedonia e Veriut ka shpallur tenderin për ndërtimin e 30 MW termocentrale diellore 17.12.2024 г.
- Shqipëria nis një projekt në shkallë të gjerë të mbikëqyrjes së rrugëve me ndihmën e Emirateve të Bashkuara Arabe 16.12.2024 г.
- Унисист Инженеринг со коментар за регулаторната рамка за изградба на паметни системи за мерење 18.12.2024 г.
- Логистичката компанија Nelt Group инвестира 100 милиони евра во своите бази во Србија и регионот 18.12.2024 г.
- МаккаБ, дел од групацијата на Филкаб, отвори голема магацинска и административна база во Скопје 18.12.2024 г.
- Котелска инсталација од Hoval обезбедува удобно греење во амблематичната Дунавска кула во Виена 17.12.2024 г.
- Compania de logistica Nelt Group investeste 100 de milioane de euro in bazele sale din Serbia si regiune 18.12.2024 г.
- Macedonia de Nord a lansat o licitatie pentru construirea unor centrale electrice solare cu capacitate de 30 MW 17.12.2024 г.
- Unisyst Engineering cu un comentariu cu privire la cadrul de reglementare pentru construirea sistemelor inteligente de contoriza 16.12.2024 г.
- Albania lanseaza un proiect la scara larga de supraveghere stradala cu ajutorul EAU 16.12.2024 г.
- Логистичка компанија Nelt Group улаже 100 милиона евра у своје погоне у Србији и региону 18.12.2024 г.
- Два струга са роботом и РАИС палетна станица омогућавају прецизну обраду делова различитих величина и дужина 18.12.2024 г.
- Филкаб Солар: Sunny Home Manager 2.0 компаније SMA оптимизује потрошњу електричне енергије PV 17.12.2024 г.
- Северна Македонија расписала је тендер за изградњу соларних електрана од 30 MW 17.12.2024 г.
-
БГ Роботи: Електродъговото заваряване с роботи KUKA дава сериозна преднина в пазарната надпревара
07 декември 2024 г.
-
ФАНУК България: Робот и машинно зрение на FANUC автоматизират производството на вериги в европейска компания
04 декември 2024 г.
-
Мехатроникс: Безжичните зарядни станции MOOVair на Delta са ключ към висока производителност с AGV средства в чаена фабрика
29 ноември 2024 г.