С настъпването на новото хилядолетие множество революционни идеи, стандарти и решения си проправиха път към металообработващата индустрия. Iscar, един от пионерите в областта и реализатор на иновативни металорежещи технологии, през последните години изследва възможностите за интегриране на адитивни металообработващи процеси в производството. В резултат, R&D инженерите на компанията успяват да разработят високотехнологични решения, които спомагат за намаляване на производствените разходи и за увеличаване производителността.
Едно от най-големите нововъведения, които Дигиталната ера носи със себе си, е именно 3D принтирането – метод, който генерира 3D обекти с помощта на изпарителен материал, слой по слой, под компютърно управление. По-рано възприемано като „научна фантастика“, през последните 2 десетилетия технологията се затвърди като дългоочакваното улеснение в работата на проектанти и производители.
Днес методът е познат още и като адитивно (добавъчно) производство. Терминът произлиза от две от най-съществените характеристики на 3D принтирането:
- Производство – известен още като бързо прототипиране, методът вече се използва в редица индустриални приложения;
- Добавъчен – за разлика от традиционните производствени технологии, базирани на отстраняване на материал, при новият метод добавянето/наслагването на материал стои в основата на получаването на желания компонент.
Съществуват няколко различни техники за адитивно производство, подчинени на физични принципи, като литография, мултиджет моделиране и лазерно синтероване. 3D принтирането като производствен метод се отличава с множество преимущества, например значително намаляване на производствените разходи, особено при производството на сложни детайли; изключителна гъвкавост; гарантирано изпълнение на операции; намалено количеството на производствените отпадъци и др.
Развойният екип на Iscar взема под внимание не само предимствата на 3D принтирането, но и неговите недостатъци. „Основни сектори, в които намира най-широко приложение новият метод, са космонавтиката, военната индустрия, автомобилостроенето и медицината, където процесът не се използва не просто за прототипиране, а за партидно и голямо-серийно производство“, заявиха за Инженер.bg от Искар България. „Въпреки все по-широкото си приложение, новият метод все още далеч не се приема за основна технология в глобалното металообработване“, поясниха те.
И все пак, когато се прилага при производството на режещи инструменти, триизмерният печат може да се окаже предпочитаното решение по няколко причини. „Той позволява изработването на сложни вътрешни канали и кухини в режещите инструменти. Това осигурява добро охлаждане в зоната за рязане през тялото на инструмента. Ако инструментът е предназначен за обработка с охлаждаща течност под високо налягане, формата на канала и напречното му сечение са ключов фактор, и именно тук адитивното производство осигурява идеалното решение за „оформяне“ на каналите“, обясниха от Искар България. „Освен това, методът дава възможност за изработка на режещо тяло с произволно избрана форма и сечение на режещия ръб“, допълниха още те.
Iscar, като един от световните лидери в производството на металорежещи инструменти, вече въведе новия метод в своите научно-изследователски отдели и сега адитивното производство се използва за прототипиране, но само на отделни изделия, основно за серийно производство. “Постигнатият напредък в тази област е ярък знак, че близкото бъдеще ще ни разкрие колко интензивно 3D печатът ще бъде прилаган при производството на режещи инструменти“, заявиха в заключение от Искар България.
Повече информация за Искар България ЕООД, марките, продуктите и услугите, които предлага у нас, реализации и актуални промоционални кампании, бихте могли да намерите в микросайта на фирмата в Борса.bg! Разберете още кои са активните постоянни и стажантски позиции на компанията, както и подробности за технологичните възможности и бъдещите й планове за развитие от ТУК!
Източник на снимковия материал: Искар България, Iscar
-
Юроком 2000: Линейният сифон за вграждане на плочка на Alcadrain е носител на Design Plus Award от тазгодишното издание на ISH 29.03.2023 г.
-
Българската следа на ISH 2023: Теси представи най-новите си продукти и решения на международната сцена във Франкфурт 29.03.2023 г.
-
Архитектурно-строителна седмица стартира! Заповядайте на щанда на Инженер.bg, за да си говорим за иновации и да печелите награди 29.03.2023 г.
-
DTS – „Цифрови преносни системи“: Какво е важно да знаете за избора на соларен инвертор за Вашата ефективна фотоволтаична инсталация 29.03.2023 г.
-
Rriten me 4.1% importet e makinerive, pajisjeve dhe pjesëve të këmbimit në Shqipëri 29.03.2023 г.
-
Nishan Buzdigyan, menaxher i RAIS, u nderua me një pllakë nderi nga Unioni i Bamirësisë së Ushtrisë "Parecordzagan" 24.03.2023 г.
-
Kompania rumune Unilever do të investojë 20 milionë euro në një fabrikë të re në Ukrainë 28.03.2023 г.
-
Një delegacion ndërkombëtar vizitoi ndërmarrjet FERO Invest në Maqedoninë 27.03.2023 г.
-
Увозот на машини, опрема и резервни делови во Албанија пораснува за 4,1 отсто 29.03.2023 г.
-
Романската компанија Unilever ќе инвестира 20 милиони евра во нова фабрика 28.03.2023 г.
-
Меѓународна делегација ги посети претпријатијата на ФЕРО Инвест 27.03.2023 г.
-
Инж. Нишан Баздигјан, управител на РАИС, доби почесна плакета од Сеерменскиот добротворен сојуз „Парекорџаган“ 27.03.2023 г.
-
Importul de masini, echipamente si piese de schimb in Albania a crescut cu 4.1% 29.03.2023 г.
-
Indumatic: Pompele submersibile verticale ETLB-S de la Stübbe asigura o calitate, fiabilitate si flexibilitate pentru aplicatia 28.03.2023 г.
-
Compania romaneasca Unilever va investi 20 milioane de euro intr-o noua fabrica din Ucraina 28.03.2023 г.
-
O delegatie internationala a vizitat centrele si fabricile FERO Invest din Macedonia de Nord 27.03.2023 г.
-
Увоз машина, опреме и резервних делова у Албанију порастао за 4,1% 29.03.2023 г.
-
Мултиинжењеринг: Алуминијумски профили Paletti су доказано решење за примену у индустрији, логистици и у кући 29.03.2023 г.
-
По девети пут, фотонапонски модули Phono Solar - сопствена производња компаније Smart Solar - део су престижне листе Tier 1 сајт 29.03.2023 г.
-
Румунска компанија Unilever уложиће 20 милиона евра у нову фабрику у Украјини 28.03.2023 г.
-
Компания от ново поколение: Иновациите на МОС Роботикс Ви отвеждат на пътешествие в бъдещето на мебелното производство
25 март 2023 г.
-
SpaceCAD: Малкият роботизиран „помощник“ KR 3 D1200 впечатлява с безпрецедентна скорост и производителност
22 март 2023 г.
-
БГ Роботи: KR Quantec PA Arctic на KUKA е единственият палетизиращ робот в света за хладилни камери без защитен кожух
21 март 2023 г.