Сподели

Искар България: Дигитализираната продуктова информация е неразделна част от интелигентната фабрика

03 октомври 2023 г.

 

 

В металообработката вече не е рядко явление CNC машините да споделят общо работно пространство с промишлени роботи, които транспортират готовите части. Този често срещан сценарий е придружен от минимален брой машинни оператори, което е ясно изразена тенденция в съвременните металообработващи производства.  „CNC машините са катализаторът, който стимулира развитието на компютърната обработка на данните и е в услуга на тази нова реалност. Усъвършенстваните многоосни CNC машини улесняват производството на много сложни форми с минимални настройки. Големият скок в CNC технологията, в резултат на който системите си взаимодействат чрез Интернет на нещата, дава възможност за практическо разбиране на методите на обработка“, коментираха за Инженер.bg от Искар България.

Разширените възможности за фрезоване и струговане в съчетание с машини, изпълняващи много задачи, отварят нови възможности за ефективно планиране на процесите, като еволюцията на интелигентното производство се основава на мрежовите технологии. В една интелигентна фабрика CNC машините работят в режими в реално време и комбинират и обменят информация чрез Интернет на нещата (IoT) в контекста на средата, която съчетава както реални, така и виртуални светове. Например реалният свят показва позицията на режещия инструмент и действащите сили на рязане, докато виртуалният свят определя 3D траекториите на инструмента по време на операцията в съчетание с предварително зададен резерв на машината. Впоследствие реалният и виртуалният свят се срещат в режещия инструмент, където се допълват по естествен начин.

„Векове наред техническите чертежи се приемаха като универсален език за определяне характеристиките на инструментите. Системите за автоматизирано проектиране (CAE) и CNC системите обаче изискват друго средство за предоставяне на данните. Съвместните усилия на световни специалисти от различни инженерни и научни области доведоха до създаването на международния стандарт ISO 13399, който определя компютърното представяне на информацията, свързана с режещите инструменти и техният притежател. Придържането към този стандарт означава, че платформата на цифровия компонент на инструмента остава независима и компютъризираните системи могат да използват данните безпроблемно“, коментираха от Искар България.

Лидерът в производството на режещи инструменти Iscar осъзнава ключовото значение на цифровата информация за инструмента, което е видно от новите разработки на компанията, отнасящи се както за конструкцията на режещите инструменти, така и до предоставяната информация за тях. Възможностите за сглобяване на инструменти в 3D и 2D формат в електронния каталог на Iscar, приложението NEO-ITA за дигитална информация за инструменти на компанията, онлайн изчисленията и автоматизираният инструментален шкаф MATRIX са неразделна част от цеховете на една интелигентна фабрика.

„Електронният каталог на Iscar осигурява двойно цифрово представяне на комплекта инструменти, базирано на изискванията на стандарта ISO 13399. Това гарантира успешната комуникация между текущата и бъдещата софтуерна поддръжка в една цифровизирана интелигентна фабрика. Виртуалното сглобяване осигурява бърза и надеждна симулация на операцията, както и предотвратяване на сблъсъци чрез проверка и оптимизиране на траекторията на инструмента и дизайна на фиксиращите елементи“, поясниха от Искар България. Тъй като избраният метод на обработка влияе върху силите, действащи върху детайлите, а конфигурацията на инструмента оказва влияние върху формата на фиксиращите елементи, симулирането на операцията чрез използване на модела на сглобката на инструмента също е ефективен способ за проектиране на държачи и приспособления.

„Асистиращото приложение на Iscar, което помага на потребителите при избора на правилния инструмент, сега се преражда под името NEO-ITA, като включва усъвършенствани анализи, базирани на изкуствен интелект и платформа за големи бази данни“, поясниха българските специалисти. Обновената версия на съветника поддържа нови възможности, например нови марки машини, библиотеки с материали, интегрирани машинни изчисления и възможност за експортиране на файлове в p21 формат.

„Още един полезен дигитален асистент е онлайн инструментът 4-PRO, който предоставя продуктова информация и препоръки за обработка. 4-PRO сканира 2D баркода на инструментите на Iscar или етикета на опаковката, като същевременно осигурява достъп до необходимите данни направо в цеха с CNC машини“, допълниха още от Искар България.

Различните опции на 4-PRO осигуряват информация за геометрията на продукта, представена в съответствие с изискванията на стандарта ISO 13399, и свързват патронници и инструменти, за да съответстват на препоръчителната скорост на рязане и подаване. 4-PRO свързва също геометрията на режещите пластини и тяхното покритие с правилния тип метал, което гарантира по-добър избор на етапите на даден процес. Интелигентни CNC машини, мрежови технологии, обмен на информация в реално време и виртуални близнаци на физически обекти са необходимите „тухли“ за изграждането на производството в ерата на Индустрия 4.0.

Информация за фирма Искар България ЕООД, марките, продуктите и услугите, които предлага у нас, реализации и активни промоционални кампании, бихте могли да намерите в микросайта на фирмата в Борса.bg! Разберете още кои са активните постоянни и стажантски позиции на компанията, както и подробности за технологичните възможности и бъдещите ѝ планове за развитие от ТУК!

Източник на снимковия материал: Искар България, Iscar

Сподели

Още от Фабрика на бъдещето