В металообработката вече не е рядко явление CNC машините да споделят общо работно пространство с промишлени роботи, които транспортират готовите части. Този често срещан сценарий е придружен от минимален брой машинни оператори, което е ясно изразена тенденция в съвременните металообработващи производства. „CNC машините са катализаторът, който стимулира развитието на компютърната обработка на данните и е в услуга на тази нова реалност. Усъвършенстваните многоосни CNC машини улесняват производството на много сложни форми с минимални настройки. Големият скок в CNC технологията, в резултат на който системите си взаимодействат чрез Интернет на нещата, дава възможност за практическо разбиране на методите на обработка“, коментираха за Инженер.bg от Искар България.
Разширените възможности за фрезоване и струговане в съчетание с машини, изпълняващи много задачи, отварят нови възможности за ефективно планиране на процесите, като еволюцията на интелигентното производство се основава на мрежовите технологии. В една интелигентна фабрика CNC машините работят в режими в реално време и комбинират и обменят информация чрез Интернет на нещата (IoT) в контекста на средата, която съчетава както реални, така и виртуални светове. Например реалният свят показва позицията на режещия инструмент и действащите сили на рязане, докато виртуалният свят определя 3D траекториите на инструмента по време на операцията в съчетание с предварително зададен резерв на машината. Впоследствие реалният и виртуалният свят се срещат в режещия инструмент, където се допълват по естествен начин.
„Векове наред техническите чертежи се приемаха като универсален език за определяне характеристиките на инструментите. Системите за автоматизирано проектиране (CAE) и CNC системите обаче изискват друго средство за предоставяне на данните. Съвместните усилия на световни специалисти от различни инженерни и научни области доведоха до създаването на международния стандарт ISO 13399, който определя компютърното представяне на информацията, свързана с режещите инструменти и техният притежател. Придържането към този стандарт означава, че платформата на цифровия компонент на инструмента остава независима и компютъризираните системи могат да използват данните безпроблемно“, коментираха от Искар България.
Лидерът в производството на режещи инструменти Iscar осъзнава ключовото значение на цифровата информация за инструмента, което е видно от новите разработки на компанията, отнасящи се както за конструкцията на режещите инструменти, така и до предоставяната информация за тях. Възможностите за сглобяване на инструменти в 3D и 2D формат в електронния каталог на Iscar, приложението NEO-ITA за дигитална информация за инструменти на компанията, онлайн изчисленията и автоматизираният инструментален шкаф MATRIX са неразделна част от цеховете на една интелигентна фабрика.
„Електронният каталог на Iscar осигурява двойно цифрово представяне на комплекта инструменти, базирано на изискванията на стандарта ISO 13399. Това гарантира успешната комуникация между текущата и бъдещата софтуерна поддръжка в една цифровизирана интелигентна фабрика. Виртуалното сглобяване осигурява бърза и надеждна симулация на операцията, както и предотвратяване на сблъсъци чрез проверка и оптимизиране на траекторията на инструмента и дизайна на фиксиращите елементи“, поясниха от Искар България. Тъй като избраният метод на обработка влияе върху силите, действащи върху детайлите, а конфигурацията на инструмента оказва влияние върху формата на фиксиращите елементи, симулирането на операцията чрез използване на модела на сглобката на инструмента също е ефективен способ за проектиране на държачи и приспособления.
„Асистиращото приложение на Iscar, което помага на потребителите при избора на правилния инструмент, сега се преражда под името NEO-ITA, като включва усъвършенствани анализи, базирани на изкуствен интелект и платформа за големи бази данни“, поясниха българските специалисти. Обновената версия на съветника поддържа нови възможности, например нови марки машини, библиотеки с материали, интегрирани машинни изчисления и възможност за експортиране на файлове в p21 формат.
„Още един полезен дигитален асистент е онлайн инструментът 4-PRO, който предоставя продуктова информация и препоръки за обработка. 4-PRO сканира 2D баркода на инструментите на Iscar или етикета на опаковката, като същевременно осигурява достъп до необходимите данни направо в цеха с CNC машини“, допълниха още от Искар България.
Различните опции на 4-PRO осигуряват информация за геометрията на продукта, представена в съответствие с изискванията на стандарта ISO 13399, и свързват патронници и инструменти, за да съответстват на препоръчителната скорост на рязане и подаване. 4-PRO свързва също геометрията на режещите пластини и тяхното покритие с правилния тип метал, което гарантира по-добър избор на етапите на даден процес. Интелигентни CNC машини, мрежови технологии, обмен на информация в реално време и виртуални близнаци на физически обекти са необходимите „тухли“ за изграждането на производството в ерата на Индустрия 4.0.
Информация за фирма Искар България ЕООД, марките, продуктите и услугите, които предлага у нас, реализации и активни промоционални кампании, бихте могли да намерите в микросайта на фирмата в Борса.bg! Разберете още кои са активните постоянни и стажантски позиции на компанията, както и подробности за технологичните възможности и бъдещите ѝ планове за развитие от ТУК!
Източник на снимковия материал: Искар България, Iscar
-
Честит Великден, скъпи приятели, колеги и читатели! 20.04.2025 г.
-
Звукът на възобновяемата енергия: Как звуковите скулптури на Бил Фонтана отварят диалог между природата и инженерните творения 19.04.2025 г.
-
Роботизираните системи за рязане и заваряване на Kiberys печелят доверието на потребители от различни индустриални отрасли. Част I 18.04.2025 г.
-
Патентно бюро „Д-р Емил Бенатов и партньори“: Европейският патент вече важи и в Лаос, отваряйки нови възможности за бизнеса 17.04.2025 г.
-
Serbia investon 50 milionë euro në teknologjinë franceze për superkompjuterin e ri dhe infrastrukturën e inteligjencës artificia 17.04.2025 г.
-
Weber Etiketten: Identifikimi i duhur i produktit parandalon shfaqjen e shpenzimeve shtesë 16.04.2025 г.
-
Integruesi i sistemeve Mikron Plus zhvillon një zgjidhje efikase për përpunimin CNC me robotë FANUC 16.04.2025 г.
-
Parku i parë teknologjik në Shqipëri, Durana Tech Park, hapi dyert 16.04.2025 г.
-
Србија инвестира 50 милиони евра во француска технологија за нов суперкомпјутер и инфраструктура за вештачка интелигенција 17.04.2025 г.
-
ABB претстави широк спектар на паметни решенија за управување со згради на Архитектонско – градежна недела 2025 16.04.2025 г.
-
SpaceCAD: Производителот на обликувани форми заштедува време и го подобрува квалитетот со NX CAD/CAM на Siemens 16.04.2025 г.
-
Првиот технолошки парк во Албанија, Durana Tech Park, отвори врати 16.04.2025 г.
-
Serbia investeste 50 de milioane de euro in tehnologie franceza pentru un nou supercomputer si dezvoltarea AI 17.04.2025 г.
-
Durana Tech Park, primul parc tehnologic din Albania, si-a deschis portile 16.04.2025 г.
-
Inteligenta artificiala intra in scolile din Romania prin proiectul Saro 15.04.2025 г.
-
O fabrica de praf de pusca va fi construita cu investitii turcesti in Macedonia de Nord 14.04.2025 г.
-
Србија улаже 50 милиона евра у француску технологију за нови суперкомпјутер и инфраструктуру вештачке интелигенције 17.04.2025 г.
-
Weber Etiketten: Исправна идентификација производа спречава додатне трошкове 17.04.2025 г.
-
Лазатек: Мултифункционална CNC машина ZHS-3040 компаније Matrix за оштрење резача је опремљена системом CNC компаније FANUC 16.04.2025 г.
-
Први технолошки парк у Албанији, Durana Tech Park, отворио је своја врата 16.04.2025 г.
-
Robotec: Предлагаме безплатна демонстрация преди да направим автоматизация с коботите на Universal Robots
15 април 2025 г.
-
SpaceCAD: За шприцване на пластмаса, мислете мащабно със софтуерната платформа NX CAD/CAM на Siemens
10 април 2025 г.
-
Годишен доклад на PARAi за 2024 г.: Вдъхновяващи истории за успех в роботиката и автоматизацията
08 април 2025 г.