Понятието пневматика произлиза от гръцката дума πνεῦμα – дъх, което само по себе си води до извода за основополагащото ѝ значение в света на техниката. Но когато се комбинира наука на няколко века с последния писък в съвременните технологии, каквито са електрониката, софтуерът и изкуственият интелект, резултатите са в състояние да променят облика на редица индустрии. Именно за най-новите тенденции в пневматиката разговаряхме с г-н Кенан Хафуз-Хасан, ръководител на департамент Pneumatic Controls на Festo – глобален концерн в областта на решенията за автоматизация. Екипът ни се срещна с него по време на международната конференция Festo TEConomy International R&D Conference, чийто домакин за първи път бе Техническият инженерен център към Фесто Производство.
Господин Хафуз-Хасан, бихте ли ни разказали какви са най-новите тенденции в областта на пневматиката?
Първо, важно е да уточним, че пневматиката като технология не съществува от няколко години – можем да кажем, че това е зряла технология, която става част от дейността на Festo преди около 40-50 години. Вложихме много време в това да помислим как бихме могли да повлияем на бъдещето на пневматиката като цяло и идеята, до която стигнахме, е, че искаме да добавим повече електроника и софтуерни решения към нея. По този начин бихме могли да отговорим на все по-високите изисквания на нашите клиенти.
Чрез комбинацията между пневматични технологии и електроника и софтуер, можем значително да подобрим прецизността при контрола на въздуха, т.е. пропорционалната работа на даден елемент. Така например един пневматичен цилиндър вече не се движи само между две крайни позиции – включено/изключено, а може да заема безкрайно множество от междинни позиции. Това е възможно благодарение на основни технологии, които развиваме, например на пиезо технологията. И бих казал, че това е следващата стъпка в еволюцията на пневматиката.
Друг фокус в пневматиката са енергийната ефективност и декарбонизацията. Тези фактори са все по-важни и търсени и от нашите клиенти, тъй като генерирането на налягане е скъп процес и всичко, което може да се спести от него, се връща в природата и спестява финансови средства. Но ако можем да контролираме по-добре въздуха, сме в състояние да управляваме по-ефективно и енергията, която използваме за него.
Ако трябва да обобщя, двете основни тенденции в пневматиката днес са по-прецизен контрол и по-висока енергийна ефективност.
Резултат именно от високото ниво на прецизност ли е първият в света пневматичен кобот, който Festo създаде?
Да, така е. В управлението на пневматичните ръце на робота имаме именно тази пропорционална технология.
Ако трябва да отидем още една стъпка напред обаче, електрониката и софтуерът са базовите дисциплини, за да се стигне и до изкуствения интелект (ИИ) в пневматиката. Т.е. нашата цел е да достигнем до следващото ниво, където ИИ, като фон в нашите продуктите, задейства алгоритъма, и се самообучава на базата на този алгоритъм. Никой не е правил това преди на пазара, така че това е наистина новата ера на технологиите в пневматиката.
А къде е мястото на Техническия инженерен център на Festo в София в контекста на всички тези иновации?
Като глобална компания решихме, че имаме нужда от локация в Европа, в която да развиваме този комплекс от ноу-хау. София ще е едно от тези места, особено по отношение на софтуера и електрониката. Вече започнахме внедряването на тези дисциплини в полето на електрическите задвижвания, а сега искаме да го направим и в пневматиката. Базовите компетенции са подобни, но продуктът е различен – единият е задвижван от електрическа мощност, а другият от пневматични сили. Очевидно е, че усилията в тази посока трябва да се обединят, а не да се разделят, тъй като инженерната функция е една и съща, само продуктът е различен.
Така че София ще бъде главният ни хъб в Европа, когато става дума за ноу-хау в областта на електрониката и софтуера.
Кои са основните фактори да се спрете именно на България за изграждането на такъв ключов за Festo технологичен център?
Вярвам, че държавите в Европа, въпреки някои различия, са по-близки помежду си в сравнение например с Индия или Китай. Нашите дейности изискват тясно сътрудничество с централата ни в Германия. В тази връзка дори нещо елементарно, като часовата разлика например, има значение.
Друга причина е заводът в София, който продължава да се развива. Когато работим в посока внедряване на софтуер в пневматични решения, ние не говорим за софтуерни инженери, които седят пред екрана и програмират. Реално, ако те не разбират хардуера, не биха могли да направят програмирането. Същото важи и за пневматиката. Именно тази връзка между производство и развойна дейност и фактът, че се намират на едно и също място, е огромно предимство.
Можете да прочетете интервютата с инж. Георги Грозданов (ТУК), който вече ръководи софтуерното направление във Festo, и с д-р Волфганг Шперлинг (ТУК).
Екипът на Инженер.bg благодари сърдечно на г-жа Ваня Петрова, PR експерт във Фесто Производство, за съдействието при провеждане на интервюто.
Повече информация за Фесто Производство ЕООД, марките, продуктите и услугите, които предлага у нас, реализации и актуални промоционални кампании, бихте могли да намерите в микросайта на фирмата в Борса.bg! Разберете още кои са активните постоянни и стажантски позиции на компанията, както и подробности за технологичните възможности и бъдещите ѝ планове за развитие от ТУК!
Източник на снимковия материал: Инженер.bg, Фесто Производство
- УниПОС: Адресируемо-конвенционалната модулна централа 7000-1MC е надеждно и гъвкаво решение за пожароизвестяване 08.10.2024 г.
- Росица Делиева, IP инженер в ЦЕТИН България, или как музиката среща съвременните технологии от Поморие до далечна Финландия 08.10.2024 г.
- TechTalk: Robo Edition 2 на Солтех, или когато високите технологии и най-съвременните роботизирани решения „заговорят“ на един език 07.10.2024 г.
- Ново Стъкло: Препоръчваме САТ на всички, които желаят бърза и качествена реализация на проекти за индустриална автоматизация 07.10.2024 г.
- Kompania holandeze NewCold po zgjeron praninë e saj globale me një projekt të ri logjistik në Bukuresht, Rumani 08.10.2024 г.
- Kompania shqiptare Vega Energy po ndërton një termocentral diellor 10 MW në Italinë Qendrore 07.10.2024 г.
- Komunikuesi CF800X i Unisyst Engineering shërben në mënyrë të besueshme si matësit e rrjedhës shtëpiake ashtu edhe industriale 06.10.2024 г.
- KMT Service prezanton TechWorm nga Zikmund electronics – një sistem kamerash ergonomik për inspektimin e tubacioneve 06.10.2024 г.
- Холандската компанија NewCold го проширува своето глобално присуство со нов логистички проект во Букурешт, Романија 08.10.2024 г.
- Албанската компанија Vega Energy гради соларна електрична централа од 10 MW во Централна Италија 07.10.2024 г.
- Сувите ладилници на Hexonic обезбедуваат енергетска ефикасност во управувањето со отпадна топлина во згради 06.10.2024 г.
- Хамстер Клининг систематизира 8 предности на редовното чистење на воздушните канали во просториите со базени за пливање 06.10.2024 г.
- Compania olandeza NewCold isi extinde prezenta globala cu un nou proiect de logistica in Bucuresti, Romania 08.10.2024 г.
- Compania albaneza Vega Energy construieste o centrala solara de 10 MW in centrul Italiei 07.10.2024 г.
- Comunicatorul de tip CF800X de la Unisyst Engineering serveste in mod fiabil atat debitmetrele de uz casnic 06.10.2024 г.
- KEMET Electronics Macedonia isi reduce amprenta de carbon cu o investitie intr-o centrala solara de 400 de mii de euro 06.10.2024 г.
- Холандска компанија NewCold проширује своје глобално присуство новим логистичким пројектом у Букурешту, Румунија 08.10.2024 г.
- Албанска компанија Vega Energy гради соларну електрану од 10 MW у централној Италији 07.10.2024 г.
- Хамстер Клининг систематизује 8 предности редовног чишћења ваздушних канала у просторијама са базенима 06.10.2024 г.
- Комуникатор CF800X компаније Унисист Инжењеринг поуздано служи и домаћим и индустријским мерачима протока 06.10.2024 г.
-
360° обиколка на 100% автоматизирания хладилен склад на Olympus в Гърция, оборудван от специалистите на STAMH
05 октомври 2024 г.
-
Мехатроникс: С робот SCARA и PC-базирани технологии на Delta компания постига с 40% по-висока производителност
25 септември 2024 г.
-
Машиностроителните предприятия влизат в бъдещето на индустрията чрез дигитализация с Vector от Алвекта
17 август 2024 г.