Недостигът на квалифицирана работна ръка, конкуренцията в цените и стремежът към увеличена гъвкавост на производството създават нови предизвикателства пред всички промишлени отрасли. По време на най-голямото търговско изложение за роботика iREX в Токио световният лидер в производството на индустриални роботи и решения за автоматизация FANUC представи своите решения за фабриката на бъдещето, както и много технологични иновации. „Но това, което предизвика най-голямо внимание на щанда на FANUC, бе най-новият колаборативен робот на компанията CRX-10iA. Той е изключително лек и издига съвместната работа на хора и роботи на ново, още по-високо ниво“, коментираха за ДигиталнаИндустрия.bg от ФАНУК България.
В сравнение със съществуващите колаборативни роботи от серията CR на FANUC, новият CRX-10iA е със значително по-малко тегло и следователно инсталирането му е много по-лесно в широк спектър от приложения, като например в автономни транспортни системи (AGV). Също така при CRX-10iA панелът за обучение Teach Pendant може да бъде заменен с таблет, което улеснява използването му чрез специалния нов потребителски интерфейс. Той предлага интуитивна работа и е особено подходящ за потребители с малък опит в програмирането. „По този начин коботът CRX-10iA дава решение за потребители, които използват за първи път роботи в своето производство“, поясниха от ФАНУК България.
Докато автомобилната промишленост, пионерът във внедряването на индустриални роботи, вече е със силно автоматизирано производство, то при малките и средни предприятия се наблюдава силно увеличение на търсенето им. „Колаборативният робот CRX-10iA идва като отговор на това повишено търсене и се предлага в две версии: CRX-10iA с късо рамо с обсег от 1.2 m и CRX-10iA/L с дълго рамо, достигащо до 1.4 m. Товароносимостта и на двете версии е 10 kg”, допълниха от ФАНУК България.
Докато шестте модела на съществуващите „зелени“ CR коботи на FANUC са базирани на доказалите се и широко използвани индустриални роботи на компанията, то новият CRX-10iA отваря нова глава в историята на японския гигант в областта на автоматизацията.
Функцииналност и програмиране
„Още на пръв поглед белият CRX-10iA поразява със своя ергономичен дизайн. Зад тънкия профил на ръката и тялото на робота се крие добре познатото качество на FANUC, съчетано с ясно дефинирани функции, лесна инсталация и интуитивно програмиране. Подобно на CR колегите си от „зелената“ серия, CRX-10iA може да бъде оборудван със система за машинно зрение, която позволява автономно товарене и разтоварване на контейнери или стелажни системи“, поясниха от офиса на българската фирма. По време на изложението iREX коботът CRX-10iA демонстрира способността си да зарежда метални заготовки в металообработващия център ROBODRILL с помощта на сензор 3D Vision.
Това също е новост в областта на сензорната технология на FANUC. Новият сензор за машинно зрение 3DV/1600 позволява бързо заснемане на изображения със значително разширено зрително поле до 1600 mm2. Това означава, че дори големи части могат да бъдат надеждно засечени от сензора. „На форума iREX сензорът бе демонстриран в приложение за палетизиране на торби. Тъй като и сензорът, и роботът са произведени от FANUC, всички процеси на машинно зрение, като програмиране и приложение, са интегрирани в контролера на робота. Това решение се нарича „iRVision” и притежава голямо предимство пред решения, при които сензорът първо трябва да бъде свързан към робота чрез компютър“, допълниха от ФАНУК България.
„FANUC изгражда високотехнологични системи за машинно зрение и сензори за сила от години, които са важен елемент в разработката на колаборативни роботи, с което прави още една важна стъпка към Smart Factory“, коментираха още от ФАНУК България.
Повече информация за ФАНУК България ЕООД, марките, продуктите и услугите, които предлага у нас, реализации и актуални промоционални кампании, бихте могли да намерите в микросайта на фирмата в Борса.bg! Разберете още кои са активните постоянни и стажантски позиции на компанията, както и подробности за технологичните възможности и бъдещите ѝ планове за развитие от ТУК!
Източник на снимковия материал: FANUC, ФАНУК България
-
От древността до днес подводният риболов изхранва, забавлява и учи. Днес е по-омагьосващ отвсякога с инструменти Bosch 22.01.2021 г.
-
Юлия Такучева от Химкомплект-Инженеринг: „Дистанционното „упражнение“ работи добре, но на живо е още по-добре“ 22.01.2021 г.
-
Ротек: Новите контролери CompactLogix 5380 на Allen-Bradley осигуряват висока производителност на интелигентни машини 22.01.2021 г.
-
Бизнесът в подкрепа на образованието: Фесто Производство организира практически занятия за студенти от ПУ „Паисий Хилендарски“ 22.01.2021 г.
-
Наградата True Leаders на ICAP Bulgaria ги награди успешната активност и високите резултати на Теси 20.01.2021 г.
-
Србија и Кина потпишаа меморандум за српскиот железнички транспорт 21.01.2021 г.
-
Restart Energy и американски фонд инвестираат во зелена енергија 20.01.2021 г.
-
Северна Македонија ги објави проектите во сферата на за ОИЕ во 2021 година 19.01.2021 г.
-
Serbia si China au semnat un memorandum privind transportul feroviar sarb 21.01.2021 г.
-
Restart Energy si un fond american cu investitii in energie verde 20.01.2021 г.
-
Macedonia de Nord a anuntat proiectele in domeniul SRE pentru 2021 19.01.2021 г.
-
Premiul True Leaders de la ICAP Bulgaria a distins activitatea de succes si rezultatele inalte ale companiei Tesy 18.01.2021 г.
-
Које су најновије функције и побољшања у системима ватродојаве IRIS и Simpo компаније Телетек Електроникс? 21.01.2021 г.
-
Србија и Кина потписале су меморандум о српском железничком саобраћају 21.01.2021 г.
-
Restart Energy и амерички фонд улажу у зелену енергију 20.01.2021 г.
-
Северна Македонија најављује пројекте у ОИЕ за 2021. годину 19.01.2021 г.
-
Сбогом на аварийните престои с Industry 4.0 решението за мониторинг на състоянието OPTIME на Schaeffler
13 януари 2021 г.
-
М Кабел: Кабелите на бъдещето ще бъдат нещо доста по-различно от класиката днес
07 януари 2021 г.
-
LDG: „Обучете“ интелигентно комфорта у дома съм Смарт термостат на Siemens
22 декември 2020 г.