В ерата на информацията не е нужно хората да бъдат убеждавани в нейната постоянна необходимост. Мониторинг на състоянието, прогнозна поддръжка, програмиране на жизнения цикъл, както и нараснала необходимост от управление на информацията на корпоративно ниво – това са само някои от областите, които изискват по-голяма база данни за съставяне на точни прогнози или извличане на информация. Тези, които получават правилната информация в точното време, стават победители. „В много отрасли на индустрията компаниите се дигитализират в крак с времето и в съответствие с концепцията Industry 4.0. Системата atvise SCADA на Certec EDV демонстрира как дигитализацията помага на рибовъдна компания в Норвегия да достигне ново ниво на рентабилност. И това е само едно от възможните й приложения“, коментираха за ДигиталнаИндустрия.bg от фирма Ем Джи Про, която реализира технологичните решения на Certec EDV у нас.
Данните – „съкровищницата“ на новото време
Едно съвременно промишлено съоръжение прилича на сложен организъм, чийто живот зависи от пулсиращия поток данни във вените му. Днес те са още по-ценни, защото от тях може да се извлече още по-важна информация и да се трупат знания. Те са „съкровище“, което до скоро биваше пренебрегвано или не беше достъпно. Но през последните години много неща се промениха, днес вече могат да бъдат управлявани големи обеми от данни, да бъдат обработвани и разделяни на пакети. Това развитие дава възможност за усъвършенствано събиране на данни в бъдеще, макар че оптимумът все още не е постигнат. Чрез свързването в мрежа на отделните компоненти на едно съоръжение, основно чрез отворения комуникационен стандарт OPC UA, се предприемат стъпки към създаването на по-интелигентни системи. Целта на тези инициативи обикновено е да увеличат рентабилността и конкурентоспособността на производствените компании. Системите SCADA играят ключова роля, тъй като действат като центрове за данни на различни нива.
Като представител на уеб-базираните системи, atvise се използва точно в тези области и предоставя важни функции по събирането, обобщаването и анализа на данните. За да се отговори на различните изисквания в бранша, системите atvise могат също така да бъдат използвани каскадно, за да се постигне целенасочено обслужване на информационните нужди.
Големите стъпки се нуждаят от коренна промяна
Ако човек се стреми да върши по-добре само своята работа, това обикновено е малка крачка напред. Но за да направите голяма крачка по отношение на конкурентоспособността или ефективността, трябва да имате смелостта да правите значителни промени. Това може да бъде илюстрирано с пример от производството на храни, където цифровизацията тепърва настъпва. Конкретният проект в областта на рибното стопанство показва по недвусмислен начин предимствата на дигиталните технологии.
Рибното стопанство е силно конкурентен пазар под постоянен политически и публичен контрол, който е претърпял няколко технологични етапа на развитие. В тази област има пряка зависимост между количеството и качеството на крайните продукти (риба), зависещи от събраните данни (метеорологично време, качеството на водата, водорасли, температура и т.н.) и управляемите параметри като хранене и кислород. До днес храненето на рибите обикновено е било „по усещане“, така че според опита в определени часове рибата се е захранвала с определени количества храна. Но рентабилността в тази област може да бъде значително увеличена чрез използването на технология за управление и контрол, съчетана със системи за самообучение. Оптималният резултат е да се получи наддаване на един килограм рибно тегло от един килограм храна. С решението atvise SCADA на компанията Certec, норвежката компания Aqua Solutions успява да постигне тази стойност.
Гъвкавост с поглед към бъдещето
Когато се избира основният софтуер за проекти като този, трябва да се имат предвид няколко неща. „От основно значение e оперативната съвместимост на отделните системи в едно производствено предприятие, така че да могат да образуват една по-голяма структура. Тук основна роля играе отворения комуникационен стандарт OPC UA. Той е определен като основен комуникационен стандарт за референтната архитектура на концепцията Industry 4.0 RAMI (Reference architecture model for Industrie 4.0). Като такъв се използва във все повече отрасли, тъй като има множество предимства пред индивидуалните мрежови системи“, коментираха от Ем Джи Про. Когато се работи с OPC UA, не става въпрос само за предаване на данни, но и за моделиране на обекти и за възможност за комуникация „машина-към-машина“ (M2M) или т.нар. семантична оперативна съвместимост. „В резултат на това системите могат да бъдат гъвкаво свързани и интегрирани в общата архитектура, ако е необходимо. Дори последващи комуникационни връзки или промени могат да бъдат осъществени без много усилия. Системите HMI и SCADA, които като atvise са разработени на базата на OPC UA, съдействат за перфектното внедряване на по-големи и по-динамични цялостни системи“, допълниха от утвърдената българска инженерингова компания.
Мащабируемостта в ролята на ключов фактор
При избора на софтуер следва да бъдат взети под внимание бъдещите изисквания и желаните резултати. Тук е важно да се интерпретират оценките и да се изберат възможно най-отворените и мащабируеми софтуерни пакети, тъй като често проектът в областта на визуализацията или общата обработка на данни започва със сравнително ниски изисквания.
От самото начало при atvise се акцентира върху мащабируемостта и модулната ориентираност на софтуера. Това означава, че с един и същи софтуер могат да бъдат реализирани както малки проекти с нискобюджетни операторски панели, така и големи проекти за контролни центрове в електроцентрали. Възможностите на даден проект се определят от използвания хардуер и свободните му ресурси, както и от системната архитектура. Но не само софтуерът, но и броят и размерът на приложенията могат да бъдат адаптирани към изискванията на проекта от страна на клиента. Що се отнася до бъдещата сигурност, тази технологична рамка със сигурност ще спечели голямо признание.
Глобално разпределяне на производството
Как да се използват предимствата на такъв софтуер показва примерът с норвежката компания за рибовъдство. За един обикновен човек това изглежда лесно: излюпване на рибата, хранене, събиране и предаване. Промишленото отглеждане обаче е много по-сложен процес. Рибите са чувствителни към влиянията на околната среда: метеорологичните условия, храненето, болестите, водните течения, водораслите, генетиката и много други фактори влияят върху продукта и рентабилността на производството. Това е идеално поле за внедряване на дигитална технология, основана на събирането и обработката на данни.
Компанията въвежда системата atvise като основен софтуер в отделните рибни стопанства. Свързани са многобройни сензори и полеви устройства, както и системи от камери, които събират и предават данни за процесите в тях. Софтуерът интегрира също така информация от външни системи, като например метеорологични и морски информационни служби. Въз основа на тези събрани данни се задействат автоматизирани процеси като храненето. Системата определя най-добрия времеви момент и необходимото количество. Събраните данни позволяват да се следи общото здравословно състояние на рибата, така че да може да се реагира, ако е необходимо.
Поради оперативната съвместимост на приложението системните граници почти нямат значение, изискваните данни лесно могат да се изтеглят от сървъра на SCADA. Уеб-базираният интерфейс „човек-машина“ (HMI) предоставя информация както на постоянно инсталирани контролни компютри, така и на служители, използващи таблет или смартфон. След това локалните контролни станции изпращат планираните данни предимно в обобщена форма до регионалните контролни зали, които след това могат да прехвърлят данни и към глобални контролни центрове. „По този начин се създава глобална система с непрекъснат поток от информация. Отделните рибни стопанства могат да се учат взаимно, да разпознават и сравняват промените в здравето или растежа на рибите или просто да оптимизират производството. Операторите са уверени, че разполагат с достатъчно място за бъдещи иновации чрез гъвкавата си система“, заявиха в заключение от Ем Джи Про.
Повече информация за Ем Джи Про ЕООД, марките, продуктите и услугите, които предлага у нас, реализации и актуални промоционални кампании, бихте могли да намерите в микросайта на фирмата в Борса.bg! Разберете още кои са активните постоянни и стажантски позиции на компанията, както и подробности за технологичните възможности и бъдещите й планове за развитие от ТУК!
Източник на снимковия материал: Ем Джи Про, Certec
- STAMH: Максимална плътност на съхранение в хладилни складове? Научете как с 360° обиколка в дистрибуционния център на Булкарто 18.12.2024 г.
- БИБУС България: Новата серия ATEX 0342/0343 на SUCO включва два вида взривобезопасни релета за налягане с огнеупорен корпус 18.12.2024 г.
- Регина Симон, търговски директор на Бош „Електроинструменти“: Огромно щастие е да попаднеш в компания като Bosch 17.12.2024 г.
- Агрополихим: Придобиването на ключов дял от Неохим е смела стъпка към разширяването и диверсификацията на дейността ни 18.12.2024 г.
- Filkab Solar: Zgjidhja Sunny Home Manager 2.0 e SMA optimizon konsumin e energjisë elektrike PV 18.12.2024 г.
- Kompania logjistike Nelt Group po investon 100 milionë euro në bazat e saj në Serbi dhe rajon 18.12.2024 г.
- Maqedonia e Veriut ka shpallur tenderin për ndërtimin e 30 MW termocentrale diellore 17.12.2024 г.
- Shqipëria nis një projekt në shkallë të gjerë të mbikëqyrjes së rrugëve me ndihmën e Emirateve të Bashkuara Arabe 16.12.2024 г.
- Унисист Инженеринг со коментар за регулаторната рамка за изградба на паметни системи за мерење 18.12.2024 г.
- Логистичката компанија Nelt Group инвестира 100 милиони евра во своите бази во Србија и регионот 18.12.2024 г.
- МаккаБ, дел од групацијата на Филкаб, отвори голема магацинска и административна база во Скопје 18.12.2024 г.
- Котелска инсталација од Hoval обезбедува удобно греење во амблематичната Дунавска кула во Виена 17.12.2024 г.
- Compania de logistica Nelt Group investeste 100 de milioane de euro in bazele sale din Serbia si regiune 18.12.2024 г.
- Macedonia de Nord a lansat o licitatie pentru construirea unor centrale electrice solare cu capacitate de 30 MW 17.12.2024 г.
- Unisyst Engineering cu un comentariu cu privire la cadrul de reglementare pentru construirea sistemelor inteligente de contoriza 16.12.2024 г.
- Albania lanseaza un proiect la scara larga de supraveghere stradala cu ajutorul EAU 16.12.2024 г.
- Логистичка компанија Nelt Group улаже 100 милиона евра у своје погоне у Србији и региону 18.12.2024 г.
- Два струга са роботом и РАИС палетна станица омогућавају прецизну обраду делова различитих величина и дужина 18.12.2024 г.
- Филкаб Солар: Sunny Home Manager 2.0 компаније SMA оптимизује потрошњу електричне енергије PV 17.12.2024 г.
- Северна Македонија расписала је тендер за изградњу соларних електрана од 30 MW 17.12.2024 г.
-
БГ Роботи: Електродъговото заваряване с роботи KUKA дава сериозна преднина в пазарната надпревара
07 декември 2024 г.
-
ФАНУК България: Робот и машинно зрение на FANUC автоматизират производството на вериги в европейска компания
04 декември 2024 г.
-
Мехатроникс: Безжичните зарядни станции MOOVair на Delta са ключ към висока производителност с AGV средства в чаена фабрика
29 ноември 2024 г.