Динамично променящата се конкурентна среда във всяка индустриална сфера изправя бизнеса пред необходимостта от предприемане на мерки в посока дигитална трансформация. Добър пример в това отношение е компанията Хидравлични елементи и системи (ХЕС) – гр. Ямбол, която успешно внедрява информационната и организационна система Vector на българското дружество Алвекта, специализирано в разработката на интернет базирани информационни услуги в областта на организацията на работните процеси. Системата помага не само за достигане на високи нива на адаптивност, организационна функционалност, ефективност и оптимизация на дейността на дружеството, но открива и нови хоризонти пред развитието му чрез усъвършенстване на проектирането, производството, контрола на качеството и други важни процеси. Как въвеждането на Vector повлиява върху перспективите за развитие пред компанията, за читателите на Инженер.bg разказаха ключови специалисти от екипа на ХЕС – всеки от гледна точка на работната си позиция в завода.
Кариерата на инж. Венцислав Калудов – прокурист на ХЕС, преминава през всички звена в предприятието до настоящата управленска позиция. Това безспорно дава задълбочен поглед върху работата и уплътнява с реализъм визията му за бъдещето на фирмата. Ето как звучи тя през погледа на инж. Калудов:
„Ако не разполагахме с Vector, може би ХЕС отдавна нямаше да съществува. А ние не само че продължаваме да работим, но и се развиваме, при това със сериозни амбиции за близките 5 до 10 години. Всичко това е високо ценено от нашите клиенти, 95% от които са международни компании“.
Приемът на международните пазари със сигурност е мерило не само за настоящия успех на фирмата, но и за перспективите пред нея, обосновани от способността ù да надгражда и развива своето портфолио. В сходен ракурс е погледът на друг специалист от ХЕС – инж. Ваня Чалъкова, ръководител на инженерния конструктивен отдел на дружеството. От нейна гледна точка системата Vector играе незаменима роля в проектирането и внедряването на нови продукти, с което ХЕС успява да отговори на всички изисквания на своите клиенти.
„В нашата дейност модулът за инженерно разработване във Vector е основа за цялата инженерна разработка на нашите продукти. При създаване на даден проект всички дейности се извършват във Vector“, обяснява инж. Чалъкова. „Не само това – системата позволява виртуално да се променят параметрите на средата и по този начин можем да прогнозираме какво бихме искали да направим в бъдеще, да променим данните спрямо това и да получим отговор какво би се случило. Това ни помага да направим и съответните анализи и да вземем решения за бъдещите ни действия“, допълва тя.
Конкретен пример в тази посока според инж.Чалъкова е внедряването на нов продукт за аксиално-бутални изделия, който ясно илюстрира възможностите на информационната система по отношение на планирането: „При него построихме във Vector един завод за производство на такива изделия. Първо го разработихме виртуално, видяхме какво можем да очакваме и след това го направихме в действителност. В този смисъл, Vector дава свобода на инженерната мисъл, имаме свобода да планираме и да работим. Системата ни дава пространство да направим това, което искаме“.
Освен проектирането, контролът на качеството в едно предприятие също е ключов елемент, който влияе върху неговия успех. За това разказва г-жа Даниела Рахнева, инженер по качеството в ХЕС. „Анализите, които можем да изведем на базата на цялата информация, която е събрана във Vector, ни помагат да направим дадена прогноза, както и да заложим извънредни мерки, чрез които да предотвратим появата на отклонения в качеството в бъдеще“, заявява тя.
В този смисъл значението на информационната и организационна система Vector, базирана на SaaS технологията, помага на ХЕС да се адаптира към различни изисквания и пазари, да постига както корпоративна устойчивост, така и перспективни отношения с клиентите си. Чрез Vector предприятието успява да управлява своето бъдеще на стратегическо ниво, като потенциални възможности и като реална подготовка за тях. Системата не само позволява прагматичен модел на анализ, управление и планиране, но и моделиране на отношенията с партньори в продуктов и финансов план. Приложимостта на инженерните разработки подлежи на предварителна детайлна преценка, а компанията Alvecta като разработчик на системата осигурява сериозни възможности за нейното развитие в съответствие с вижданията на своите клиенти.
Повече информация за Алвекта ООД, марките, продуктите и услугите, които предлага у нас, реализации и актуални промоционални кампании, бихте могли да намерите в микросайта на фирмата в Борса.bg! Разберете още кои са активните постоянни и стажантски позиции на компанията, както и подробности за технологичните възможности и бъдещите ѝ планове за развитие от ТУК!
Източник на снимковия материал: Алвекта, ХЕС, pixabay.com
-
АТРИ Роботикс: Коботите Motoman от серията HC на Yaskawa са универсални, безопасни и лесни за използване в различни индустрии 22.03.2025 г.
-
Уебинар на Rochester разкрива как може да се планира моралното остаряване на компонентите още от фазата на проектиране 22.03.2025 г.
-
Ритбул: Knipex разшири гамата раздвижени клещи TwinGrip за болтове с повредени глави и резби с две нови дължини 22.03.2025 г.
-
ГоПроджект: Какво е зелена стомана и кои са техническите решения за ефективно, но щадящо околната среда производство? 22.03.2025 г.
-
Schneider Electric: 100 vjet ndërprerësi automatik miniaturë është një element kyç i instalimeve elektrike 21.03.2025 г.
-
Lazatek: Makinat e stërgimit FLASH FL të Z-MaT dallohen për dizajn inteligjent dhe performancë të lartë 21.03.2025 г.
-
Cilësia dhe siguria e pajisjeve të pompimit të Saer garantohen nga laboratorët e vetë kompanisë 20.03.2025 г.
-
SAT: Realizuam një modernizim të suksesshëm të ftohësit të klinkerit në një nga fabrikat kryesore të Heidelberg Cement 20.03.2025 г.
-
Со најсовремени технологии за управување со згради на AББ, компанија од Берлин постигнува целосна енергетска независност 21.03.2025 г.
-
Албанија прави чекор кон ЕУ со дигитализација на царинските услуги 21.03.2025 г.
-
ЕУ инвестира 2,8 милиони евра во новата железничка врска меѓу Србија и Северна Македонија 20.03.2025 г.
-
Schneider Electric: 100 години минијатурниот автоматски прекинувач е клучен елемент на електричните инсталации 20.03.2025 г.
-
Albania face un pas catre UE prin digitalizarea serviciilor vamale 21.03.2025 г.
-
UE investeste 2.8 milioane de euro intr-o noua legatura feroviara intre Serbia si Macedonia de Nord 20.03.2025 г.
-
PLC-200 de la Unisyst Engineering – un sistem pentru masurarea si controlul precis al operatiunilor industriale 20.03.2025 г.
-
Constructorul chinez de masini electrice JMEV deschide o noua fabrica in Serbia 19.03.2025 г.
-
Квалитет и сигурност пумпне опреме компаније Saer гарантују сопствене лабораторије компаније 21.03.2025 г.
-
Албанија је направила корак ЕУ дигитализацијом царинских служби 21.03.2025 г.
-
ЕУ улаже 2,8 милиона евра у нову железничку вези између Србије и Северне Македоније 20.03.2025 г.
-
PLC-200 компаније Унисист Инжењеринг – систем за прецизно мерење и контролу индустријских операција 17.03.2025 г.
-
АТРИ Роботикс: Коботите Motoman серия HC на Yaskawa са ефективни и безопасни за хората в индустриална среда
22 март 2025 г.
-
Лентис Технолоджис: Компании от все повече индустрии се възползват от автоматизацията чрез визуална инспекция
21 март 2025 г.
-
Солтех: SааS решението NX X на Siemens позволява съвместна работа на различните екипи и отдели в единна среда
09 март 2025 г.