Давайки импулс на индустриалната автоматизация, глобалният лидер Festo следва стремглаво пътя на Индустрия 4.0 и дигитализацията, разработвайки следващо ниво на холистичен дизайн на системите, интелигентни и интуитивни решения. За да разберем повече за бъдещите цели и стратегии на компанията в тази насока, включително за плановете за развитие на новия развойно-технологичен център в София, екипът ни се срещна и разговаря с д-р Андреас Хьолшер (Dr. Andreas Hölscher), ръководител на отдел „Развитие и развой на продукти“ във Festo AG.
Фесто е един от най-големите лидери в областта на иновациите в индустриалната автоматизация. Моля, разкажете ни за Развойния отдел на Festo в Германия.
Във Festo Германия работят близо 1500 опитни инженери, които се занимават основно с механични подобрения на пневматични продукти и електрозадвижвания. Отделно имаме обособени направления в развойния център, в който разработваме и допълваме нашите изделия с нови електрически и софтуерни компоненти, функции и възможности, особено от сферата на Интернет на нещата (IoT). Поради тази причина сме в процес на увеличаване на броя на софтуерните и електронните инженери по целия свят и най-вече тук, в България.
Какви са бъдещите цели и стратегии на Festo, касаещи Industry 4.0 в завода на бъдещето?
Увеличаващото се количество генерирани данни и интелигентни алгоритми, заедно с уеб и облачните технологии, ще създадат допълнителна стойност за клиентите ни в бъдеще. Заводите ще стават много по-свързани, като тази свързаност ще се осъществява от множество съвременни технологии. Така например всяка машина ще може да е свързана към съседната виртуално.
Нашата стратегия е всички продукти на Festo да станат дигитални и дигитално управляеми. Например пневматичните изделия, които можете да откриете във всеки един завод по света, ще имат електронно управление и ще могат да се настройват, управляват и адаптират много лесно.
В същото време непрекъснато разширяваме нашето портфолио от продукти и услуги чрез различни смарт приложения, които позволяват на клиентите да поддържат много по-лесно и удобно производствените операции и процеси.
Имат ли място технологиите за IoT сред вашите развойни интереси?
Вече има множество компании, които са насочили усилия към разработването на решения за Интернет на нещата и тъй като осъзнаваме необходимостта от подобни екосистеми, целта ни е да си партнираме с повече подобни фирми. Например такава глобална компания е Siemens и техният софтуер MindSphere, чрез който е възможно управлението на цели фабрики. Festo е член от борда на MindSphere World – световна организация, посветена на облачно базираната IoT операционна система MindSphere, и работи в много тясно сътрудничество със Siemens. Друг наш основен партньор е компанията Rockwell.
Така че основно нашият стремеж е да подготвим продуктите и решенията ни за IoT и да си партнираме с всеки по-голям играч в областта.
Какви са основните области за научно-изследователска и развойна дейност на Festo?
Основните области за научно-изследователска и развойна дейност са свързани с факта, че заводите ще стават все по-интелигентни. В тази връзка имаме много разработки в софтуерната електроника. Наскоро дори придобихме компания, специализирана в разработването на изкуствен интелект в Германия и всъщност вече прилагаме подобни технологии в нашите продукти, които позволят много по-добро управление на завода и по-високо качество на контрола. Освен това работим в тясно сътрудничество и с други компании от сферата на изкуствения интелект, с цел да разберем кои са най-подходящите решения за нашите продукти, които могат да направят автоматизацията по-лесна.
Какви са последните разработки на Festo за фабриката на бъдещето? Моля, посочете по-значимите от тях.
Една от най-новите разработки на Festo е терминалът Festo Motion Terminal, обединяващ 50 различни функции, чрез който могат да се управляват вентилите в пневматичните системи. За да се осъществи този контрол, Festo предлага различни приложения за смартфони. Това е сравнително нов продукт, който привлече сериозен интерес от страна на нашите клиенти по целия свят.
Допълнително предоставяме дигитални услуги и смарт приложения, които помагат на клиентите както за по-лесното интегриране на решенията на Festo, така и за осъществяване на мониторинг, планиране и поддръжка на машините в производството.
Една от последните ни разработки е софтуерът MyDashBoards – облачно базирана платформа, която подобрява производителността на потребителите, осигурява по-голяма прозрачност и подобрява възможностите на задвижванията Festo в клиентската система.
Как тествате продуктите? Какви са основните етапи, през които те минават, преди тяхното одобрение и реализирането им на пазара?
Всеки новоразработен продукт подлежи на тест, при който се изпитва неговата функционалност, т.е. дали извършва точно това, което му е заложено като технология. Те се изпитват на различни условия – като температура, удароустойчивост и т.н. За нас качеството е от изключителна важност.
В България производственото предприятие също разполага с тестова лаборатория и 90% от всички продукти, които се произвеждат тук, се тестват от опитни експерти и инженери, като, разбира се, отново се стремим да запазим високото ниво на качество, което поддържаме във всички наши заводи по света.
Някоя от тези иновативни разработки интегрирана ли е вече във фабрики в Германия или по света?
Festo Motion Terminal, както казах, е сравнително нов продукт и вече имаме много добри отзиви от няколко наши клиенти за него. Същото важи и за смарт приложението, което бе реализирано на пазара и което може да бъде изтеглено от App Store.
Как развойният екип на Festo получава вдъхновение за иновации и нови идеи?
Получаваме вдъхновение от различни източници – активно работим с няколко старт-ъп компании в областта на изкуствения интелект, роботизацията, управлението на качеството, от които всъщност черпим идеи. За развитието на софтуерното и електронно инженерство работим в тясно сътрудничество с компании от електронната индустрия. В областта на дигиталния бизнес основахме специално група в Германия, посветена на новите технологии и бизнес модели. Също така, имаме много активно работеща бионична мрежа за обучениe Bionic Learning Network, в която се опитваме да взаимстваме идеи от природни модели, пресъздавайки ги в нашите разработки – и технически, и концептуално.
Какви са плановете за развитие на развойно-технологичния център на Festo в София (TEC)?
Определихме София като ключова за стартирането на развойната ни дейност, тъй като България разполага с висококвалифицирани кадри в сферата на електрониката и софтуерното инженерство. През следващите години планираме значително увеличение на броя на служителите в развойния център на производственото дружество в България, като имаме идея той да се превърне в следващ по големина главен център за научно-изследователска и развойна дейност и иновации след този в Германия.
В момента в рамките на TEC в София се извършва развой на нови продукти от над 30 доказани механични и електронни инженери, отговарящи за целия процес от разработката и изпитанията до внедряването на новите продукти в производствения процес. Те ежегодно работят по над 40 развойни проекта. Очаква се през идните години техният брой да се увеличи значително.
Решенията за съвременна роботика заедно с интелигентен и интуитивен софтуер, както за компоненти, така и за уеб/облачни приложения, ще бъдат разработвани от разрастващия се в столицата развойно-технологичен център и ще допринасят за посрещане на нарастващите изисквания на клиентите на концерна.
Повече информация за Фесто Производство ЕООД, марките, продуктите и услугите, които предлага у нас, реализации и актуални промоционални кампании, бихте могли да намерите в микросайта на фирмата в Борса.bg!
Разберете още кои са активните постоянни и стажантски позиции на компанията, както и подробности за технологичните възможности и бъдещите ѝ планове за развитие от ТУК!
Източник на снимковия материал: Инженер.bg
- STAMH: Максимална плътност на съхранение в хладилни складове? Научете как с 360° обиколка в дистрибуционния център на Булкарто 18.12.2024 г.
- БИБУС България: Новата серия ATEX 0342/0343 на SUCO включва два вида взривобезопасни релета за налягане с огнеупорен корпус 18.12.2024 г.
- Регина Симон, търговски директор на Бош „Електроинструменти“: Огромно щастие е да попаднеш в компания като Bosch 17.12.2024 г.
- Агрополихим: Придобиването на ключов дял от Неохим е смела стъпка към разширяването и диверсификацията на дейността ни 18.12.2024 г.
- Filkab Solar: Zgjidhja Sunny Home Manager 2.0 e SMA optimizon konsumin e energjisë elektrike PV 18.12.2024 г.
- Kompania logjistike Nelt Group po investon 100 milionë euro në bazat e saj në Serbi dhe rajon 18.12.2024 г.
- Maqedonia e Veriut ka shpallur tenderin për ndërtimin e 30 MW termocentrale diellore 17.12.2024 г.
- Shqipëria nis një projekt në shkallë të gjerë të mbikëqyrjes së rrugëve me ndihmën e Emirateve të Bashkuara Arabe 16.12.2024 г.
- Унисист Инженеринг со коментар за регулаторната рамка за изградба на паметни системи за мерење 18.12.2024 г.
- Логистичката компанија Nelt Group инвестира 100 милиони евра во своите бази во Србија и регионот 18.12.2024 г.
- МаккаБ, дел од групацијата на Филкаб, отвори голема магацинска и административна база во Скопје 18.12.2024 г.
- Котелска инсталација од Hoval обезбедува удобно греење во амблематичната Дунавска кула во Виена 17.12.2024 г.
- Compania de logistica Nelt Group investeste 100 de milioane de euro in bazele sale din Serbia si regiune 18.12.2024 г.
- Macedonia de Nord a lansat o licitatie pentru construirea unor centrale electrice solare cu capacitate de 30 MW 17.12.2024 г.
- Unisyst Engineering cu un comentariu cu privire la cadrul de reglementare pentru construirea sistemelor inteligente de contoriza 16.12.2024 г.
- Albania lanseaza un proiect la scara larga de supraveghere stradala cu ajutorul EAU 16.12.2024 г.
- Логистичка компанија Nelt Group улаже 100 милиона евра у своје погоне у Србији и региону 18.12.2024 г.
- Два струга са роботом и РАИС палетна станица омогућавају прецизну обраду делова различитих величина и дужина 18.12.2024 г.
- Филкаб Солар: Sunny Home Manager 2.0 компаније SMA оптимизује потрошњу електричне енергије PV 17.12.2024 г.
- Северна Македонија расписала је тендер за изградњу соларних електрана од 30 MW 17.12.2024 г.
-
БГ Роботи: Електродъговото заваряване с роботи KUKA дава сериозна преднина в пазарната надпревара
07 декември 2024 г.
-
ФАНУК България: Робот и машинно зрение на FANUC автоматизират производството на вериги в европейска компания
04 декември 2024 г.
-
Мехатроникс: Безжичните зарядни станции MOOVair на Delta са ключ към висока производителност с AGV средства в чаена фабрика
29 ноември 2024 г.