През последните няколко години 3D технологиите се развиват с невероятни темпове, намирайки приложение в редица сектори и допринасяйки за осъществяването на различни иновативни проекти. В областта на авиоиндустрията френският авиационен доставчик Sogeclair решава да използва 3D принтирането с цел оптимизиране на дизайна на самолетни врати. „Чрез прилагането на 3D технологии могат да се спестят значителни средства и също така да се намали теглото на самолетите. Затова авиоиндустрията е един от основните осиновители на 3D решенията“, информираха за ДигиталнаИндустрия.bg от българската фирма Солид Фил, специалист в областта на 3D принтирането.
В резултат от въвеждането на стриктни технически изисквания, най-вече заради глобалните екологични промени, съвременната авиационна индустрия е подложена на огромен натиск. Теглото на летателните машини, големият разход на гориво, както и замърсяването на атмосферния въздух, са едни от основните проблеми в тази област. Предпочитано решение в това направление са 3D технологиите, чрез които става възможно оптимизирането на теглото на дадени части от самолетите.
„Новата програма за производство на Sogeclair е насочена към създаването на голям брой 3D-принтирани самолетни врати, с възможно най-опростен дизайн. Инженерите целят да постигнат това чрез комбинация между 3D принтиране и други конвенционални методи“, обясниха от Солид Фил. За първи път успешните прототипи на 3D-принтираните врати са демонстрирани от френското дружество на миналогодишното специализирано авиационно шоу в Париж.
Създаването на самолетни врати чрез прилагане на 3D технологии
Първата стъпка е изработването на 3D модел, който се подлага на непрестанни корекции до постигане на желания дизайн на крайния продукт. След това, в зависимост от същността на проекта, детайлът се принтира чрез подходяща за целта 3D технология. „В случая компанията Sogeclair използва машината Voxeljet VX1000, която се отличава с големия си капацитет за принтиране на елементи. Това е индустриален 3D принтер за бързо и икономично производство, което го прави оптимално решение за изпълнение на подобни проекти“, коментираха българските специалисти.
Материалът, от който се изработват вратите, се доставя под формата на прах, който след това се втвърдява с помощта на лазер, позициониран в 3D принтера. „За разлика от стереолитографията и лазерното синтероване, технологията, заложена във Voxeljet, използва дюза и специална спойка, чрез която частиците пудра се слепват една към друга. По този начин 3D-принтираният детайл се изработва слой по слой“, разясниха от Солид Фил.
Последната стъпка включва запечатването на детайлите с нагорещен восък и изпращането им в предприятие. Там те се използват като калъпи, които се запълват с разтопен алуминий за производството на финалните самолетни врати.
Повече информация за Солид Фил ООД, продуктите и услугите, които предлага у нас, реализации и активни промоционални кампании, бихте могли да намерите в микросайта на фирмата в Борса.bg ТУК!
Източник на снимковия материал: Солид Фил, voxeljet.com, pixabay.com
-
Честит Великден, скъпи приятели, колеги и читатели! 20.04.2025 г.
-
Звукът на възобновяемата енергия: Как звуковите скулптури на Бил Фонтана отварят диалог между природата и инженерните творения 19.04.2025 г.
-
Роботизираните системи за рязане и заваряване на Kiberys печелят доверието на потребители от различни индустриални отрасли. Част I 18.04.2025 г.
-
Патентно бюро „Д-р Емил Бенатов и партньори“: Европейският патент вече важи и в Лаос, отваряйки нови възможности за бизнеса 17.04.2025 г.
-
Serbia investon 50 milionë euro në teknologjinë franceze për superkompjuterin e ri dhe infrastrukturën e inteligjencës artificia 17.04.2025 г.
-
Weber Etiketten: Identifikimi i duhur i produktit parandalon shfaqjen e shpenzimeve shtesë 16.04.2025 г.
-
Integruesi i sistemeve Mikron Plus zhvillon një zgjidhje efikase për përpunimin CNC me robotë FANUC 16.04.2025 г.
-
Parku i parë teknologjik në Shqipëri, Durana Tech Park, hapi dyert 16.04.2025 г.
-
Србија инвестира 50 милиони евра во француска технологија за нов суперкомпјутер и инфраструктура за вештачка интелигенција 17.04.2025 г.
-
ABB претстави широк спектар на паметни решенија за управување со згради на Архитектонско – градежна недела 2025 16.04.2025 г.
-
SpaceCAD: Производителот на обликувани форми заштедува време и го подобрува квалитетот со NX CAD/CAM на Siemens 16.04.2025 г.
-
Првиот технолошки парк во Албанија, Durana Tech Park, отвори врати 16.04.2025 г.
-
Serbia investeste 50 de milioane de euro in tehnologie franceza pentru un nou supercomputer si dezvoltarea AI 17.04.2025 г.
-
Durana Tech Park, primul parc tehnologic din Albania, si-a deschis portile 16.04.2025 г.
-
Inteligenta artificiala intra in scolile din Romania prin proiectul Saro 15.04.2025 г.
-
O fabrica de praf de pusca va fi construita cu investitii turcesti in Macedonia de Nord 14.04.2025 г.
-
Србија улаже 50 милиона евра у француску технологију за нови суперкомпјутер и инфраструктуру вештачке интелигенције 17.04.2025 г.
-
Weber Etiketten: Исправна идентификација производа спречава додатне трошкове 17.04.2025 г.
-
Лазатек: Мултифункционална CNC машина ZHS-3040 компаније Matrix за оштрење резача је опремљена системом CNC компаније FANUC 16.04.2025 г.
-
Први технолошки парк у Албанији, Durana Tech Park, отворио је своја врата 16.04.2025 г.
-
Robotec: Предлагаме безплатна демонстрация преди да направим автоматизация с коботите на Universal Robots
15 април 2025 г.
-
SpaceCAD: За шприцване на пластмаса, мислете мащабно със софтуерната платформа NX CAD/CAM на Siemens
10 април 2025 г.
-
Годишен доклад на PARAi за 2024 г.: Вдъхновяващи истории за успех в роботиката и автоматизацията
08 април 2025 г.